kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Түбір мен қосымша

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқу ісінің меңгерушісі:

 

 Күні:23.01.2020ж

Сынып: 2  «В»

Қатысқандар саны: 26

Қатыспағандар саны:0

Мұғалім:Жолдыгулова А.

Сабақтың тақырыбы:

Сөз құрамы.Түбір мен қосымша

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.2.4.1. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.

2.4.2.1. Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату.

2.1.4.1. Тірек сөздерді қатыстыра отырып,берілген тақырып бойынша әңгіме құрау.

Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.Түбір мен қосымшаны ажыратады.

Кейбірі: Мәтін мазмұнына қатысты жеке пікірін айтады.Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

 1.Тақырып пен  тірек сөздерге сүйеніп,мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.

2.Түбір мен қосымшаны ажыратады.

3. Суреттегі зат атауларына  қосымша қосып,сөз  тіркесін  құрайды.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, дене шынықтыру сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба, таныстырылым,слайд

Тілдік құзыреттілік

Спорт жарысына қатысамын.Үш тілділік: Жүзгіштер – плавцы- swimmers,волейболшылар- волейболисты-volleyball  players,парашютшылар-парашютисты- paratroopers

Сабақ барысы : 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Біз қандаймыз,қандаймыз

Шұғыланы  таңдаймыз

Күлімдеген  күндейміз

Еш уайымды білмейміз

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш

Топқа бөлу

 Қазір біз «Спорт жарысына қатысамын» бөлімін негізге ала отырып,үш  топқа бөлінеміз.

1-топ: Жүзгіштер  – плавцы- swimmers.

2-топ: Парашютшылар -парашютисты- paratroopers.

3-топ: Волейболшылар  - волейболисты-volleyball  players.

5Т ережесін еске түсіру

Тәртіп,талап,тыныштық,тазалық,татулық

Үй жұмысы  39-жаттығу

Әр топ бір сөйлемнен оқып талдайды.

  • Көп нүктенің орнына қандай қосымша жаздың?

ТЖ    Өткенді қайталау. «Қарлы кесек»  ойыны арқылы жасырынған сөздерді табамыз.

Шарты:Тапсырмаға барлық топ мүшелері қатысады.Тапсырмалардың  сұрақтарын оқимын,бірінші болып қолын көтерген оқушы жауап береді.Әр топтан бір ғана жауап қабылданады.Егер жауап дұрыс болмаса,келесі топ мүшелері мүмкіндік алады.

Сұрақтар

  1. Мәтін дегеніміз не? Оның түрлері
  2. Антоним дегеніміз не?
  3. Сөйлем дегеніміз не?Оның түрлері
  4. Синоним дегеніміз не?
  5. Сөз дегеніміз не?
  6. Сөз таптарын ата.

Берілген қызықты тапсырмаларды орындай отырып,жасырынған сөздерді табамыз.

Шаттық шеңбері

Таныстыру

Сабақтың ортасы

  1. минут

Белсенді оқу

 

Сергіту сәті

Қызықты тапсырма

Жаңа сабақ. Түбір мен  қосымша

  • Түбір дегеніміз не?
  • Қосымша дегеніміз не?

Күннің жады.

Көркем жазу

Сс

 Спорт,спортшы,спортшылар (талдау)

ТЖ Мәтінмен жұмыс. 43-жаттығу

а) Мәтінді түсініп оқы.

- Бұл не?

- Мәтін

- Бұл мәтіннің қай түріне жатады?

- Пайымдау.Дәлелде.

- Мәтін неліктен деген сұраққа жауап беріп тұр.

- Мәтін неше бөліктен тұрады? (3 )

 «Жүзгіштер» тобы : Мәтіннің бастапқы бөлігін тап.

Сөз құрамына талдау: інім,достарым.

 «Парашютшылар» тобы : Мәтіннің негізгі  бөлігін тап.

Сөз  құрамына талдау:компьютерде,далада.

  «Волейболшылар» тобы:  Мәтіннің соңғы бөлігін тап.

Сөз құрамына талдау:спортпен,капитаны

ә)  Жұптық жұмыс

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой.

  • Інім неге әуестеніп алды?
  • Ағасы қандай амал тапты?
  • Інісі қалай өзгерді?

б)  Мәтінге ат қой

«Менің інім капитан»,«Компьютердің  зияны»,

 «Ағасы мен інісі»

КБ  «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

ТЖ 

«Компьютердің пайдасы мен зияны» тақырыбында талқылау

«Жүзгіштер» тобы : Компьютердің пайдасы

«Парашютшылар» тобы : Компьютердің зияны «Волейболшылар» тобы :Компьютерді қолдану ережесі

КБ  «От шашу»

Сергіту сәті  «Бала,бала,балапан»

Жеке  жұмыс

Дәптермен және тақтамен жұмыс

44-жаттығу

Суреттегі зат атауларына қосымша қосып,сөз тіркесін құраймыз.

Атқа мін,суға шомыл,парашютпен секір,волейболды ойна.

Зат атауларын сөз құрамына талдау.

-Суреттен артық затты тап. ( ат)

- Атқа байланысты  қандай  ұлттық  ойындар  бар?  «Көкпар», «Бәйге», «Қыз қуу», «Теңге ілу»

Олай болса, бейнероликке назар аударайық.   

Ұжымдық жұмыс

45-жаттығу «Ойлан, тап» 

Әсет -1 орын, Марат-3 орын,  Талғат- 2 орын

Кері  байланыс  «От шашу»

Таныстырылым

оқулықпен жұмыс

суреттер

Сызба

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Дәптермен жұмыс

Бейнеролик

Суреттер

слайд

Аяқталуы

16 минут

Қорытындылау.

 «Жүзгіштер» тобы:Жүзгіш сөзіне дыбыстық талдау жасау.

(Шынықсаң  шымыр боласың.)

«Парашютшылар» тобы :Парашют сөзіне қосымша жалға.

(Денсаулық – зор байлық.)

«Волейболшылар» тобы: Волейбол  сөзіне  мәтін құра.

 (Спорт  - денсаулық кепілі.)

Әр топ өз тапсырмасын орындай отырып,жасырынған  мақалдарды табады.

КБ « От шашу»

Үй жұмысы: 46-жаттығу

 Ой ширату

  • Сөздің құрамын ата. (түбір мен қосымша)
  • Нені  үйрендік?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Түбір мен қосымша»

№ 7 орта мектеп












Ашық сабақ


Тақырыбы: Сөз құрамы. Түбір мен қосымша









Өткізген: Жолдыгулова А.

















2019-2020 оқу жылы
















































Оқу ісінің меңгерушісі:



Күні:23.01.2020ж

Сынып: 2 «В»

Қатысқандар саны: 26

Қатыспағандар саны:0

Мұғалім:Жолдыгулова А.

Сабақтың тақырыбы:

Сөз құрамы.Түбір мен қосымша

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.2.4.1. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.

2.4.2.1. Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату.

2.1.4.1. Тірек сөздерді қатыстыра отырып,берілген тақырып бойынша әңгіме құрау.

Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.Түбір мен қосымшаны ажыратады.

Кейбірі: Мәтін мазмұнына қатысты жеке пікірін айтады.Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

1.Тақырып пен тірек сөздерге сүйеніп,мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.

2.Түбір мен қосымшаны ажыратады.

3. Суреттегі зат атауларына қосымша қосып,сөз тіркесін құрайды.


Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, дене шынықтыру сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым,слайд

Тілдік құзыреттілік

Спорт жарысына қатысамын.Үш тілділік: Жүзгіштер – плавцы- swimmers,волейболшылар- волейболисты-volleyball players,парашютшылар-парашютисты- paratroopers

Сабақ барысы :

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Біз қандаймыз,қандаймыз

Шұғыланы таңдаймыз

Күлімдеген күндейміз

Еш уайымды білмейміз

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш

Топқа бөлу

Қазір біз «Спорт жарысына қатысамын» бөлімін негізге ала отырып,үш топқа бөлінеміз.

1-топ: Жүзгіштер – плавцы- swimmers.

2-топ: Парашютшылар -парашютисты- paratroopers.

3-топ: Волейболшылар - волейболисты-volleyball players.


5Т ережесін еске түсіру

Тәртіп,талап,тыныштық,тазалық,татулық


Үй жұмысы 39-жаттығу

Әр топ бір сөйлемнен оқып талдайды.

  • Көп нүктенің орнына қандай қосымша жаздың?

ТЖ Өткенді қайталау. «Қарлы кесек» ойыны арқылы жасырынған сөздерді табамыз.

Шарты:Тапсырмаға барлық топ мүшелері қатысады.Тапсырмалардың сұрақтарын оқимын,бірінші болып қолын көтерген оқушы жауап береді.Әр топтан бір ғана жауап қабылданады.Егер жауап дұрыс болмаса,келесі топ мүшелері мүмкіндік алады.

Сұрақтар

  1. Мәтін дегеніміз не? Оның түрлері

  2. Антоним дегеніміз не?

  3. Сөйлем дегеніміз не?Оның түрлері

  4. Синоним дегеніміз не?

  5. Сөз дегеніміз не?

  6. Сөз таптарын ата.

Берілген қызықты тапсырмаларды орындай отырып,жасырынған сөздерді табамыз.



Шаттық шеңбері


Таныстыру



















Сабақтың ортасы

  1. минут


Белсенді оқу




































Сергіту сәті
















Қызықты тапсырма

Жаңа сабақ. Түбір мен қосымша

  • Түбір дегеніміз не?

  • Қосымша дегеніміз не?

Күннің жады.

Көркем жазу

Сс

Спорт,спортшы,спортшылар (талдау)


ТЖ Мәтінмен жұмыс. 43-жаттығу

а) Мәтінді түсініп оқы.

- Бұл не?

- Мәтін

- Бұл мәтіннің қай түріне жатады?

- Пайымдау.Дәлелде.

- Мәтін неліктен деген сұраққа жауап беріп тұр.

- Мәтін неше бөліктен тұрады? (3 )

«Жүзгіштер» тобы : Мәтіннің бастапқы бөлігін тап.

Сөз құрамына талдау: інім,достарым.

«Парашютшылар» тобы : Мәтіннің негізгі бөлігін тап.

Сөз құрамына талдау:компьютерде ,далада.

«Волейболшылар» тобы: Мәтіннің соңғы бөлігін тап.

Сөз құрамына талдау:спортпен,капитаны


ә) Жұптық жұмыс

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой.

  • Інім неге әуестеніп алды?

  • Ағасы қандай амал тапты?

  • Інісі қалай өзгерді?

б) Мәтінге ат қой

«Менің інім капитан» ,«Компьютердің зияны»,

«Ағасы мен інісі»

КБ «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

ТЖ

«Компьютердің пайдасы мен зияны» тақырыбында талқылау

«Жүзгіштер» тобы : Компьютердің пайдасы

«Парашютшылар» тобы : Компьютердің зияны «Волейболшылар» тобы :Компьютерді қолдану ережесі

КБ «От шашу»

Сергіту сәті «Бала ,бала,балапан»


Жеке жұмыс

Дәптермен және тақтамен жұмыс

44-жаттығу

Суреттегі зат атауларына қосымша қосып,сөз тіркесін құраймыз.

Атқа мін,суға шомыл,парашютпен секір,волейболды ойна.

Зат атауларын сөз құрамына талдау.


-Суреттен артық затты тап. ( ат)

- Атқа байланысты қандай ұлттық ойындар бар? «Көкпар», «Бәйге», «Қыз қуу», «Теңге ілу»

Олай болса, бейнероликке назар аударайық.

Ұжымдық жұмыс

45-жаттығу «Ойлан, тап»

Әсет -1 орын , Марат-3 орын, Талғат- 2 орын


Кері байланыс «От шашу»



Таныстырылым








оқулықпен жұмыс












суреттер



Сызба


Сергіту сәтіне арналған жинақ


Дәптермен жұмыс
















Бейнеролик

Суреттер

слайд




Аяқталуы


16 минут


Қорытындылау.

«Жүзгіштер» тобы:Жүзгіш сөзіне дыбыстық талдау жасау.

(Шынықсаң шымыр боласың.)

«Парашютшылар» тобы :Парашют сөзіне қосымша жалға.

(Денсаулық – зор байлық.)

«Волейболшылар» тобы: Волейбол сөзіне мәтін құра.

(Спорт - денсаулық кепілі.)

Әр топ өз тапсырмасын орындай отырып,жасырынған мақалдарды табады.

КБ « От шашу»

Үй жұмысы: 46-жаттығу

Ой ширату

  • Сөздің құрамын ата. (түбір мен қосымша)

  • Нені үйрендік?








Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия























--Балалар,шаттық шеңберін құрайық

Біз қандаймыз,қандаймыз?

Қазір біз, Спорт жарысына қатысамын бөлімін негізге ала отырып,3 топқа бөлінеміз

1-топ: Жүзгіштер – плавцы- swimmers.

2-топ: Парашютшылар -парашютисты- paratroopers.

3-топ: Волейболшылар - волейболисты-volleyball players.


1.Енді, 5Т ережесін еске түсірейік

Тәртіп,талап,тыныштық,тазалық,татулық


2.Үй жұмысы 39-жаттығу

Әр топ бір сөйлемнен оқып,.көп нүктенің орнына қойылған қосымшаны анықтаймыз.

КБ «Бас бармақ» әдісі арқылы


3.ТЖ Өткенді қайталау. «Қарлы кесек» ойыны арқылы жасырынған сөздерді табамыз.

Шарты: Әр топқа екі сұрақтан қойылады .Жауап бере алмаған жағдайда басқа топ мүшелері мүмкіндік алады.

Сұрақтар

1.Мәтін дегеніміз не? Оның түрлері

2.Антоним дегеніміз не?

3. Сөйлем дегеніміз не?Оның түрлері

4.Синоним дегеніміз не?

5.Сөз дегеніміз не?

6. Сөз таптарын ата.

ҚБ :От шашу


4. Қандай сөз шықты балалар? Түбір мен қосымша


- Түбір дегеніміз не?

  • Қосымша дегеніміз не?


5. Күннің жадын жазып, көркем жазу минутын орындаймыз.

Сс

Спорт,спортшы,спортшылар

Кәне, осы сөздерді сөз құрамына талдайық.


6. ТЖ Мәтінмен жұмыс. 43-жаттығу

а) Мәтінді түсініп оқы.(1оқушыға оқыту)

- Бұл не?

- Мәтін

- Бұл мәтіннің қай түріне жатады?

- Пайымдау.Дәлелде.

- Мәтін неліктен деген сұраққа жауап беріп тұр.

- Мәтін неше бөліктен тұрады? (3 )

Қандай?

Олай болса, «Жүзгіштер» тобы : Мәтіннің бастапқы бөлігін табасыздар.

Сөз құрамына талдау: інім,достарым.

«Парашютшылар» тобы : Мәтіннің негізгі бөлігін табасыз.

Сөз құрамына талдау:компьютерде ,далада.

«Волейболшылар» тобы: Мәтіннің соңғы бөлігін табасыз.

Сөз құрамына талдау:спортпен,капитаны


7.Жұптық жұмыс

а) Әр жұп мәтіннің мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қоясыздар.

  • Інім неге әуестеніп алды?

  • Ағасы қандай амал тапты?

  • Інісі қалай өзгерді?

б) Мәтінге ат қой

«Менің інім капитан» ,«Компьютердің зияны»,

«Ағасы мен інісі»

КБ «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

8. ТЖ

«Компьютердің пайдасы мен зияны» тақырыбында талқылау


«Жүзгіштер» тобы : Компьютердің пайдасы

«Парашютшылар» тобы : Компьютердің зияны

«Волейболшылар» тобы :Компьютерді қолдану ережесі

КБ «От шашу»

Сергіту сәті «Бала ,бала,балапан»


Жеке жұмыс

Дәптермен және тақтамен жұмыс 44-жаттығу

Суреттегі зат атауларына қосымша қосып,сөз тіркесін құраймыз.

Атқа мін,суға шомыл,парашютпен секір,волейболды ойна.

Зат атауларын сөз құрамына талдау.


-Суреттен артық затты тап. ( ат)

- Атқа байланысты қандай ұлттық ойындар бар? «Көкпар», «Бәйге», «Қыз қуу», «Теңге ілу»

Олай болса, бейнероликке назар аударайық.



Ұжымдық жұмыс

45-жаттығу «Ойлан, тап»

Әсет -1 орын , Марат-3 орын, Талғат- 2 орын


Кері байланыс «От шашу»


Сабақты қорыта келе әр топ өз тапсырмасын орындай отырып, ,жасырынған мақалдарды табады.


«Жүзгіштер» тобы: Жүзгіш сөзіне дыбыстық талдау жасау.

(Шынықсаң шымыр боласың.)

«Парашютшылар» тобы :Парашют сөзіне қосымша жалға.

(Денсаулық – зор байлық.)

«Волейболшылар» тобы: Волейбол сөзіне мәтін құра.

(Спорт - денсаулық кепілі.)

КБ « От шашу»

Үй жұмысы: 46-жаттығу

Ой ширату

  • Сөздің құрамын ата. (түбір мен қосымша)

  • Нені үйрендік?


Рефлексия


































Топ жұмысын бағалау кестесі


Топ мүшелері

Өз идеяларымды ұсындым

Жолдастарымды топ жұмысына ұйымдастырдым

Идеялардың дербестігі

Сұрақ қою

Сұрақтарға жауап бердім

Белсенді тыңдады

Жалпы балл

Мұрат








Қаламқас








Маруна








Бақытгүл








Самат














«Көршіңе әңгімелеп бер»

әдісі арқылы қарым-қатынас дағдылары қалыптасады .



Жұптық жұмыс

Ойлан-жұптас-бөліс”



5Т ережесін еске түсіру

Тәртіп,талап,тыныштық,тазалық,татулық







1.Топты бағалау

«Керемет алма ағашы» әдісі

2.Өзін-өзі бағалау

«Жетістік баспалдағы»

3.Бірін-бірі бағалау

«Бас бармақ» әдісі




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Түбір мен қосымша

Автор: Жолдыгулова Алма Шохраевна

Дата: 23.06.2020

Номер свидетельства: 553902
