kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Түбір мен қосымша

Нажмите, чтобы узнать подробности

түбір мен қосымша. 2 сынып қазақ тілі пәні. Оқушыларға ьүбір мен қосымша туралы толық сабақ беру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Түбір мен қосымша»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Дені саудың-жаны сау.

Мектеп:№7 орта мектеп

Күні: 28.01.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Оралбаева Анар Жамихановна

Сынып: 2»В»

Қатысқандар саны:22

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы:

Түбір мен қосымша. Шынықсаң, шымыр боларсың.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау.

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийлері

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында

тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, білу, түсіну,талқылау, анықтау, құрау, жазу.

Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология: қысқы ойындар, шайба.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Мәнерлеп сырғанау деген не?

Шынықсаң, шымыр боларсың.


Құндылықтарды дарыту

Зайырлы қоғам және жоғары руханият.

Пәнаралық байланыстар

Музыка, қазақ тілі.

Бастапқы білім

Қайталау тақырыптары екенін біледі..

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Жағымды көңіл күй туғызу.

2.Тақырыпқа кіріспе.

3. Мақсатты тұжырымдау.









4. Үй тапсырмасын тексеру.











5. Негізгі бөлім бойынша жұмыс.









Сабақтың ортасы

5 мин
















5 мин
















5мин



























2 мин


























Сабақтың соңы

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі.Келген қонақтармен  амандасу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 

Топтарға бөлу. Суреттер арқылы төрт  топқа бөлінеді. 
1-топ: «Шаңғышылар»

2-топ: «Хоккейшілер»

3-топ: «Конькишілер»

4-топ: «Биатлоншылар»


Үй тапсырмвсын тексеру.

«Кубизм әдісі» арқылы.

-Антоним дегеніміз не?

-Омоним дегеніміз не?

-Антоним дегеніміз не?

-Сөз дегеніміз не?

ҚБ: Кубоктың суреті арқылы бағалау.

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Оқушыларға сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Суреттер арқылы .

Ерте-ерте, ертеде, біз білмейтін сиқырлы өлкеде бір қария өмір сүріпті.Ол қарияның бағында алтын ағаш өсіпті. Қария сол ағашта өскен алманы базарға апарып сатып күнін көреді екен. Оның көршісі оны қызғанып,түнде келіп ағашты кесіп кетеді де, оны өз үйінің бағына отырғызады.  Ағаш өспей қалады.-Неге?

Иә, балалар себебі ағаштың түбірі қарияның бағында қалып қойды.

Мінекей балалар біздің сөзімізде түбір болмаса еш мағынасы болмайды.

Сөздің одан әрі бөлінбейтін бөлігін түбір(түбір сөз) дейміз.Сөздің түбірге жалғанған бөлігін қосымша дейміз.

Қария ертегісі есіктің алдында тұрған ағашының жоқ екенін  байқайды.

Қария ағаштың түбіне су құйып күте бастайды. Сонда ағашқа қосымша бұтақтар өсіп, кейін қайтадан  жеміс береді.

Бізде атайымызға ағашы қайтадан жақсы өнім беруі үшін көмек беруіміз керек.

Ол үшін бүгінгі сабағымызға жақсы қатыса отырып тапсырмаларды орындауымыз қажет.

Оқулықпен жұмыс: 

Топтық жұмыс.. Ауызша орындау

52 – жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құра

1-топ:Қандай қысқы ойын түрлерін білесіңдер?

2-топ:Қысқы ойын түрлері бойынша жүлдегер атанған қандай қазақстандық ойыншыларды білесің?

3-топ:Мәнерлеп сырғанау спорты туралы не білесің?

4-топ: Мәнерлеп сырғанаушылар

Дескриптор:

1. Сурет бойынша қыстық ойындарға байланысты әңгіме құрайды..

2.Қыстық ойындардан жүлдегер атанған қазақстандық спортшылар туралы айтады.

3.Мәнерлеп сырғанау туралы білгендерін ортаға салады.

ҚБ: «шапалақтау» әдісі арқылы бағалаймын.

Ақпарат

XXIII қысқы Олимпиада Корея елінде 2018 жылдың 9-27 ақпан аралығында өтеді. 9 спорт түрінен өтеді. 80 астам елдің 5000 астам спортшы мен ресми спортшы қатысады. Министрлік 2018 жылғы Олимпиадаға қатысуға үміткерлер тізімін жасады.

53-жаттығу

Критерийі

Тақырыбы бойынша өлеңнің мазмұнын болжайды.

Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат.

Дескрипторы

1.Тақырыбы бойынша өлеңнің мазмұнын болжайды.

2.Өлеңді түсініп оқиды.

3.Өлең не туралы екені сұрақ-жауап әдісі арқылы анықтайды.

4.Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын ажыратады.


Сергіту сәті. «Көңілді күн»



54-жаттығу. Жұптық жұмыс

Дәптермен жұмыс

Критерийі

Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып, өлеңді көшіріп жазу.

Дескрипторы

1.Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап , оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу.

ҚБ: «Күлегештер» арқылы бағалаймын.

55-жаттығу.Топтық жұмыс. «Құра-бұра» әдісі арқылы әріптерден сөз құрау.Сөздерді үш тілде айтқызу.


ш

ң

ғ

а

ы






а

қ

й

қ

ы






ә

г

й

б

е






ж

ы

с

р

а







Дескриптор:Торкөздердің ішіндегі әріптерден сөз

(шаңғы, қайқы, бәйге, жарыс) құрастырады.Келесі

торкөзге жазады.

ҚБ: «мақтау,мадақтау» арқылы топтар бірін-бірі тексеріп бағалайды.


Үйге тапсырма: 25 бет 56-жаттығу.


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді.

-нені білдім,нені үйрендім

-нені толық түсінбедім

-немен жұмысты жалғастыру қажет.

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын,белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады.



Қимылмен көрсету











Суреттер

























































Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Жұптық жұмыстар арқылы күшті оқушы әлсіз оқушыға көмек көрсететіндей етіп ұйымдастырамын. Әр оқушыға қажеттілігіне қарай көмек көрсетемін.


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Оқушылардың қорыту кезеңіндегі белсенділігін бағалаймын.

Кері байланыс арқылы оқушылардың әрқайсысына қолдау көрсетіледі.

Оқушылар рефлексиясының нәтижесі талданады.

Денсаулық және қауіпсіздік техника-сының сақталуы


Қауіпсіздік шаралары ескертіліп отырады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды.

Сабақ өз дәрежесінде өтті. Жоспарланған саралау сабақ барысында өз нәтижесін берді. Қысқы спорттық ойындар туралы дереккөздермен және оқушы пікірлерімен әңгіме құастырдық.

Қазақстандық жүлдегшерлерден мысалдар келтірдік.

Уақытты тиімді пайдаландым.





Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Сурет бойынша әңгіме.

2: Спорттық ойындар туралы пікірлерін айтты.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Дереккөздерді пайдалану.

2: Түбір мен қосымшаға байланысты жаттығуларды үнемі орындатып отыру.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Жекелеген оқушыға оқшаулануға жол бермедім.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Түбір мен қосымша

Автор: Оралбаева Анар Жамихановна

Дата: 22.06.2020

Номер свидетельства: 553854
