Алдымен мына ?йшікке орналас?ан жануарлар ?йшігіндегі сандар ?атарын атап шы?айы?, сонда келесі бос ?йшікке к?шікті орналастыра отырып, б?гінгі саба?ымызды та?ырыбын біліп аламыз. ?андай сан жазылма?ан ?
3.Ма?сат ?ою: та?ырыбын, ма?сатын хабарлау
7 саны ?алай жазылушы еді?
Ол ?анша элементтен т?рады? ?мытып ?алмады? па?
4. Жа?а саба?
-7 саны туралы не білеміз?
(7 ата, 7нан, 7 к?н )
-Балалар бізге жолды к?рсететін не керек?
-Саяхат?а бабар жерді? сызбасы
-Сызбаны алып, б?гінгі ж?рер жолымызды аны?тайы?.
Б?гін біз Дарамен бірге ??пия санды??а жете отырып, не жасырын?анын аны?таймыз. Ол ?шін спорт ала?ынан, ?зеннен,орманнан,к?галдан ?тіп, санды??а жетеміз.
-Б?гін бізді? жолымызда 7 санын ?осу ж?не азайту?а байланысты т?рлі тапсырмалар кездеседі екен. Сонды?тан та?та?а назар аударайы?.
Просмотр содержимого документа
«тема урока "7 саныны? ??рамы"»
Сабақтың тақырыбы: 7 санының құрамы
Сабақтың мақсаты: а)7 санының құрамымен таныстыру
б) 7 санының құрамын жіктеп айта білу,түсіну.
1-7 көлеміндегі сандарды қосу азайту.
в) Оқушыларды ұқыплыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: ойын, сұрақ-жауап, баяндау
Көрнекілігі: слайдтар,сызба,сандық,жұлдызша
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
-Балалар, бізге қонаққа кімдер келген?
-Бүгінігі сабаққа Дара келіпті.
-Дара кім?
-Саяхатшы
-Бүгін Дара бізді өзімен бірге саяхатқа алып шықпақшы. Саяхатқа шығамыз ба?
2. Өткен сабақты пысықтау
-Саяхатқа шықпастан бұрын қандай шымыр, мерген,жылдам екенімізді көрсету керек
Ендеше сендердің қандай мерген екендеріңді байқайық.
6
5
4
3
2
1
( санның құрамын жазады)
Алдымен мына үйшікке орналасқан жануарлар үйшігіндегі сандар қатарын атап шығайық, сонда келесі бос үйшікке күшікті орналастыра отырып , бүгінгі сабағымызды тақырыбын біліп аламыз. Қандай сан жазылмаған ? 3.Мақсат қою:тақырыбын, мақсатын хабарлау
7 саны қалай жазылушы еді?
Ол қанша элементтен тұрады? Ұмытып қалмадық па?
4. Жаңа сабақ
-7 саны туралы не білеміз?
(7 ата, 7нан, 7 күн )
-Балалар бізге жолды көрсететін не керек?
-Саяхатқа бабар жердің сызбасы
-Сызбаны алып, бүгінгі жүрер жолымызды анықтайық.
Бүгін біз Дарамен бірге құпия сандыққа жете отырып, не жасырынғанын анықтаймыз. Ол үшін спорт алаңынан, өзеннен,орманнан,көгалдан өтіп, сандыққа жетеміз.
-Бүгін біздің жолымызда 7 санын қосу және азайтуға байланысты түрлі тапсырмалар кездеседі екен. Сондықтан тақтаға назар аударайық.
7 санын жазып шық (1 тапсырма)
7-нің ішінде неше бірлік бар?(7 бірлік)
-Алдымен қайдан өтеміз?
1 Спорт алаңы 1 аялдама ( О әрібі жазылған қағаз)
Допты дәл тигіз ойыны.
Ол үшін 2 тапсырманы орындайық.
2) Қандай сандардың қосындысы 7-ге тең? (2 тапсырма)
7 7 7
6
7
6 2 4
2
5+2 7-2 7-5
4
4+3 7-3 7-4
0+7 7-7 7-0
2 ӨЗЕН 2 аялдама( Т әрібі жазылған қағаз)
-Өзеннен өту үшін көпір салуымыз керек. Ол үшін дәптердегі 2-ші тапсырманы орындайық.
2) Теңдіктер құру. 6+1=7 7-6=1 7-1=6
5+2=7 7-5=2 7-2=5
4+3=7 7-4=3 7-3=4
-Көпірдің ортасына жеттік, енді төмен түсуіміз керек. Ол үшін 10 санынан бастап кері санап берейік.
-Тамаш өзеннен де өттік. Енді қайда барамыз?
3 ОРМАН (А әрібі жазылған парақша)
-Орманда нелер бар?
-Аңдар.
Осы аңдар бізді байқап қалмас үшін 3 тапсырманы орындауымыз керек.
3) Кесінділерді өлшеу
-Ормандағы аңдарға байқалмай өтіп көгалға да жеттік.
4 КӨГАЛ(_Н әрібі жазылған парақша)
-Көгал қандай тамаша!
5.Қане бір сергіп алайық.
Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ.
Беске бесті қосқанда
Болып шықты он саусақ.
-Көгалда көбелектер ұшып жүріп қатарды бұзып алған екен. Біз қателескен қатарды табайық.
1
2
3
4
5
6
7
Қателескен қатарды тауып түзетіп, сандыққа да жеттік.
Сандықты ашу үшін мына парақшадағы әріптерден сөз құрастырып, сұрақтарға жауап беруіміз керек?
Ол үшін мына тапсырмаларды орындай отырып , сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушы ғана ие болады.
-Қандай сөз шықты?
Тақтамен жұмыс: Салыстыру.
ОТАН сөзін сендер қалай түсінесіңдер? 7см 6 cм
Біздің мемлекетіміз қалай аталады? 7 см
Тәуелсіз ел деп қандай мемлекетті айтуға болады? 7см =7 см