kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тарих беттері туралы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алғашқы адамдардың өмір тарихымен танысу.Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың айырмашылығын білу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тарих беттері туралы»

Қысқа мерзімді жоспар


Пән: Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тарих беттері

Күні: 31.05.2019

Сынып: 1

Мектеп: «№ 33 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Аринова Қ.Б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Алғашқы адам

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.1.1 Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді.

Көптеген оқушылар:Ежелгі адамдардың айналысқан кәсібі мен еңбек құралдарын сипаттайды.

Кейбір оқушылар:Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың тіршілік ету ерекшеліктерін дереккөздер арқылы жіктейді.

Бағалау критерийлері


Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Көрнекі материалдарды зерделеу барысында ежелгі адамдардың өмірі туралы түсінеді, талдайды.

Пәнге тән лексика мен терминология: Ежелгі адамдар; үңгір

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Ежелгі адамдар қалай өмір сүрген?

  • Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың айырмашылығы қандай?

Құндылықтарды дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік құндылықтары дамиды.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Слайд, https://www.youtube.com/watch?v=CAVt9w8R6yg


Бастапқы білім

Адамдардың өмірі туралы алғашқы түсінігі бар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут







Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Шаттық шеңбері.

«Менің есімімнің тарихы» әдісі арқылы жүзеге асады. Шеңбер бойымен орналасқан оқушылар әуен қосылған кезде бір - біріне шарды беріп отырады, әуен тоқтағанда өз аттарын атап таныстырады.

Топқа бөлу:«Мозайка» әдісі арқылы үш топқа бөлінеді.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқу мақсаты іске асады.

- Алғашқы адам туралы не білесің?

- Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың айырмашылығы қандай?


Шар, әуен, алғашқы адам, ежелгі адам, кейінгі адам суреттері


Сабақтың ортасы

9 минут




























9минут
































3 минут





9 минут





























(Т)1. Тапсырма: «Сиқырлы сурет» әдісі қолданылады. Суретке сүйене отырып ежелгі адамдардың кәсібі туралы сипатта.

Дескрипторлар:

- Ежелгі адамдардың кәсібі туралы сипаттайды.

ҚБ: «Карта»әдісі арқылы жүзеге асады.

Толық боялған карта - ежелгі адамдардың кәсібі туралы толық сипаттаса.

Жартылай боялған карта - ежелгі адамдардың кәсібін сипаттауда қателіктер жіберсе.

Боялмаған карта -адамдардың кәсібін сипаттауда көмек қажет етсе.

Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсіліарқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларғаашық сұрақтар қойылады.

- Ежелгі адамдар неліктен топтасып жүрген?

- Ежелгі адамдар отты қайдан алған деп ойлайсың?

Көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

- Ежелгі адамдардың еңбек құралы тастан жасалған ба?

-Ежелгі адамдар аң аулаумен айналысқан ба?


(Д) 2-тапсырма: «Ойын тұжырымдайды» әдісі арқылы іске асады. Көп нүктенің орынына тиісті сөзді жаз. Керекті сөздер: топтасып, тастан, үңгірде.

  1. Ежелгі адамдардың еңбек құралы … жасалды.

  2. Ежелгі адамдар … паналаған.

  3. Ежелгі адамдар … жүрген.

Дескрипторлар:

- Ежелгі адамдардың еңбек құралын жазады.

- Ежелгі адамдардың баспанасын жазады.

- Ежелгі адамдар топтасып жүргенін жазады.

ҚБ: «Таңба» әдісі арқылы іске асады.

- ежелгі адамдардың еңбек құралын, баспанасын және топтасып жүргенін жазса.

- ежелгі адамдардың еңбек құралын, баспанасын жазса, топтасып жүргенінжазуда қиналса.

- ежелгі адамдардың еңбек құралын, баспанасын, топтасып жүргенінжазуда көмек қажет етсе.

Саралаудың «Қарқын» тәсілі қолданады.

Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріліп, қолдау көрсетіледі.

Қарқыны жылдам оқушыларғатапсырма беріледі.

- Дереккөздер арқылы ежелгі адамдардың айналысқан кәсібімен еңбек құралдарын ақпарат көздерінен жинақтап, сипатта.

Сергіту сәті: Омыртқаға арналған жаттығу. Ежелгі адам дегенде отырады, алғашқы адам дегенде бүкірейеді, ал казіргі адам дегенде тік жүреді.


(Ж.ж.) 3.Тапсырма: «Кесте» әдісі арқылы пікіріңді білдір. Кестеге ежелгі адамдардың ерекшеліктерін толтырып жаз.


Ежелгі адам

Менің пікірім



Түсіндім



Мысал

келтір




Дескрипторлар

-Ежелгі адамдардың ерекшеліктері туралы пікір жазады.

- Ежелгі адамдардың ерекшеліктерін түсінгені бойынша себебін жазады.

- Ежелгі адамдардың ерекшеліктеріне мысал келтіріп, жазады.


ҚБ:«Баспана» әдісі арқылы бағаланады.

Толық жабдықталған киіз үй – ежелгі адамдардың ерекшеліктері туралы пікіржазса, түсінгені бойыша себебін жазса, мысал келтірсе.

Жартылай жабдықталған киіз үй– ежелгі адамдардың ерекшеліктері туралы пікір білдіріп, түсінгені бойыша себебін жазса, мысал келтірудеқиналса.

Жабдықталмаған киіз үй -ежелгі адамдардың ерекшеліктері туралы пікір білдіруде, түсінгені бойыша себебін жазуда,мысал келтірудеқиналса.


Саралаудың «Дереккөздер» тәсілі қолданады.

Кейбір оқушыларғатапсырма беріледі.

Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың тіршілігін, ұқсастығы мен айырмашылығын бейнежазбадан көріп,

Т кестесіне салып, жіктеп жаз.

https://www.youtube.com/watch?v=CAVt9w8R6yg


Ежелгі адам

Қазіргі адам












































Денеге арналған

жаттығу

























Бейнежазба.

https://www.youtube.com/watch?v=CAVt9w8R6yg


Ежелгі

адам

Қазіргі

адам






5 минут

Кері байланыс: «3 сәт»

Оқушылар сабақта естерінде қалған 3 сәтті таратпа параққа жазып, кейінен ой бөліседі.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.

- Ежелгі адамдар неліктен топтасып жүрген?

- Ежелгі адамдар отты қайдан алған деп ойлайсың?

Көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

- Ежелгі адамдардың еңбек құралы тастан жасалған ба?

- Ежелгі адамдар аң аулаумен айналысқан ба?


Саралаудың «Қарқын» тәсілі қолданады.

Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріліп, қолдау көрсетіледі.

Қарқыны жылдам оқушыларға тапсырма беріледі.

- Дереккөздер арқылы ежелгі адамдардың айналысқан кәсібін және еңбек құралдарын

ақпарат көздерінен жина.


Саралаудың «Дереккөздер» тәсілі қолданады.

Кейбір оқушыларға тапсырма беріледі.


Саралаудың «Дереккөздер» тәсілі қолданады.

Кейбір оқушыларға тапсырма беріледі.

Ежелгі адамдар мен қазіргі адамдардың тіршілігін, ұқсастығы мен айырмашылығын бейнежазбадан көріп, Т кестесіне салып, жіктеп жаз.

https://www.youtube.com/watch?v=CAVt9w8R6yg



Ежелгі адам

Қазіргі адам







ҚБ: «Карта» әдісі арқылы жүзеге асады.

Толық боялған карта - суретке сүйене отырып ежелгі адамдардың кәсібі туралы толық әңгімелесе.

Жартылай боялған карта - суретке сүйене отырып ежелгі адамдардың баспанасын айтса, еңбек құралын әңгімелеуде қателіктер жіберсе.

Боялмаған карта - суретке сүйене отырып ежелгі адамдардың кәсібін әңгімелеудекөмек қажет етсе.

ҚБ: «Таңба» әдісі арқылы іске асады.

- ежелгі адамдардың еңбек құралын, баспанасын және топтасып жүргенін жазса.

- ежелгі адамдардың еңбек құралын, баспанасын жазса, топтасып жүргенін жазуда қиналса.

- ежелгі адамдардың еңбек құралын, баспанасын, топтасып жүргенін жазуда көмек қажет етсе.

ҚБ: «Баспана» әдісі арқылы бағаланады.

Толық жабдықталған киіз үй – ежелгі адамдардың ерекшеліктері туралы пікір жазса, түсінгені бойыша себебін жазса, мысал келтірсе.

Жартылай жабдықталған киіз үй- ежелгі адамдардың ерекшеліктері туралы пікір білдіріп, түсінгені бойыша себебін жазса, мысал келтірудеқиналса.

Жабдықталмаған киіз үй -ежелгі адамдардың ерекшеліктері туралы пікір білдіруде, түсінгені бойыша себебін жазуда,мысал келтірудеқиналса.

Сергіту сәті

Оқушылар сынып бөлмесінде, қозғалыс,

топтық жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін орындауы ескертіледі.
























Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Тарих беттері туралы

Автор: Аринова Қаламқас Базкенқызы

Дата: 25.12.2019

Номер свидетельства: 533570
