Мектеп: «Ә.Қастеев атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 22.11.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Азизова Ильмирам Иземахуновна | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Халық географиясы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 5.2.7.1. Дүние жүзі халқының нәсілдік құрамы,негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Нәсілдердің 3 түрге бөлінетінін біледі Оқушылардың басым бөлігі: Нәсілдердің белгілерін сипаттай алады Кейбір оқушылар: Нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1.Дүние жүзі халқының нәсілдік құрамын сипаттайды 2.Нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Термин сөздермен жұмыс. Ирқ -нәсіл-раса- race, Этнос –ethnos. Милләт-ұлт-нация- Nation. Тақырыпты географиялық тілде сипаттайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | АКТ, тарих, география, дүниетану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Нәсілдер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Дереккөздер, ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Амандасу» әдісі Оқушылар бәрі тақтаға шығып, бір-біріне қарама-қарсы тұрып, амандасу рәсімін орындайды (амандасады.) Қазақтар мен ұйғырлар қол алысып амандасады, Италияда құшақтасады, Бразилияда бір-бірінің иіғін қағады, Никарагуада арқасымен, Зимбабведе шынтақпен, Австралияда шапалақ, секіру, бөксемен амандасады. «Амандасу» әдісі оқушыларды инабаттылықпен әдепке, адамгершілік қасиеттерін баулуға жетелейді. Топқа бөлу: ақ, сары, қара түстері арқылы топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау: Тапсырма 1) Мұхиттардың ішіндегі ауданы және көлемі жағынан ең үлкені, ең тереңі – ...; (Тынық мұхиты) 2) Солтүстіктен оңтүстікке дейін 92 млн. км созылып жатқан ұзын мұхит, батыс 3) 76,8 млн. км.кв.жерді алып жатыр, көп бөлігі оңтүстік жарты шарда орналасқан - ...; (Үнді мұхиты) (Солтүстік мұзды мұхит) 5) Атлантика океанын алғаш кесіп өткендер...(Викингтер) 6) Ұлы географиялық ашылулардың негізгі мақсаты....(теңіз жолдарын, жаңа жерлерді ашу) 7) Тынық мұхиты не үшін олай аталған? 8) 1520-жылы 28-қарашадағы Ф.Магелланның саяхаты..... 9) Үнді мұхиты туралы жазба деректер кімнің саяхатынан кейін басталды? (Васко да Гама) 10) Гидросфераның құрамына кіреді:..,.,.., Өзін-өзі бағалау (көңіл-күй смайликтері арқылы) Миға шабуыл.(Суреттер көрсету арқылы) Суретте не көрсетілген? (Оқушлар өз ойларын айтады) Сабақтың мақсатымен таныстыру | «Амандасу» әдісі Алматы «Атамұра» 46-49-беттер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Дискриптор
Дискриптор | Мәтінмен жұмыс І топ нәсілдер ІІ топ Этностар ІІІ топ халықтар (Әр топтан бір оқушы өздеріне берілген мәтін бөліктері бойынша тақырыбын қорғайды) «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. Жеке жұмыс
1. Сурет бойынша нәсілдер атауын жазады. 2.Нәсілдердің қоныстанған аймақтарын жазады. Графикалық диктант
1.Еуропоидтық нәсілдердің сыртқы ерекшеліктерін жазады. 2.Монғолоидтық нәсілдердің сыртқы ерекшеліктерін жазады. 3.Негроидтық нәсілдердің сыртқы ерекшеліктерін жазады.
Пантомима әдісі арқылы
| Алматы «Атамұра» 53-55 беттер Үлестірме қағаздары таратылады. Үлестірме қағаздары таратылады Пантомима әдісі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Үйге тапсырма: нәсілдер туралы қызық мәліметтер Кері байланыс «СМС жазу» әдісі, оқушылар стикерлерге жазады. | «СМС жазу» әдісі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|