kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тақырыбы: Щ щ дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: Щ щ дыбысы мен әрпі

 Сабақ мақсаттары: Щ щ дыбысы және әрпімен танысады. Қатаң дауыссыз дыбыс екеніне көз жеткізеді.

Білімділігі:  Щ дыбысының жазба, баспа түрімен    таныстыру, оны дұрыс дыбыстату.

Дамытушылығы: Сөздерге дыбыстық талдау жасату мақсатында, оқушылардың сөздік қорын, ойлау, сөйлеу  қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Балалардың оқуға, білімге деген қызығушылығын қалыптастырып, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Құралдар: суреттер, фломастер, қарандаш, интерактивті тақта, сөзжұмбақ, стикерлер, Дымбілместің суреті,себет, жемістер,смайликтер,кеспе әріптер,әріп кассасы,буындар, суреттер, жабысқақ қағаздар.

Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, топпен  жұмыс.

Сабақтың түрі:    Жаңа сабақ

Оқыту нәтижесі:

  • Оқушылардың тақырыптағы өткен дыбысын дамыта оқыту, дыбыстық талдау жасауға үйрету. Тілдерін  көркем әдеби сөйлеуге  дамыта түсу.
  • Топпен жұмыс жасау.
  • Топпен ойын, идеясын толық жеткізуге машықтандыру;

Сабақ кезеңдері

Уақыт

 Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру

2Мин

Сабаққа психологиялық ахуал тудыру, ортаға шығаруҚайырлы таң досым
Қайырлы күн болсын!
Бүгінгі күн бізге
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын.
Сабаққа  келеміз,
Сабақтан қалмаймыз.
Әліппені 5-ке оқып,
Білімді оқушы боламыз.

Топқа бөлу. Дыбыстар тарату/ дауысты, дауыссыз, дауысты және дауыссыз дыбыстар беру арқылы бөлу/

Ортақ сынып ережесін шығарады

1.Тыныштық сақтау.

2.Уақытты тиімді пайдалану.3.Бірін-бірі сынамау.4.Сыйластықта болу.5.Белсенділік таныту.6.Сыныптасыңның ойын бөлмей пікірін аяғына дейін тыңдау.

 Сабаққа дайындалу. Бірге тілек тілеу. 

Топқа бөліну.

1-топ дауысты

2-топ дауыссыз

3-топ дауысты ж/е дауыссыз

болып бөліну.

Білу 

5 мин

Өткенді қайталау.Біз қандай  әріппен таныстық?
–    Ц дыбысы мен әріпі
–    Қане, сол Ц дыбысына сөздер ойлап  айтыңдар.
–    Ц дыбысы дауысты ма, дауыссыз ба?
Қане, балалар дыбыс дегеніміз не?
–    Әріп дегеніміз не?
–    Олай болса балалар мен сендерге қазір жұмбақ айтамын, мұқият тыңдап, жауабын шешеміз.

 

Кәне  барлығымыз дауыстай отырып өткен әріптердің ерекшелігіне тоқталайық?

Өткен әріпке байланысты  сөздерді оқыту. Үй тапсырмасын тексеру
–    Ендеше, үйге қандай тапсырма берілді?
 

-ц дыбысымен әрпімен таныстық.-Сұраққа жауап беру.

Оқушы жауабы

–    

–    Дауыссыз.

Дыбысты естиміз, айтамыз.

Әріпті көреміз, оқимыз, жазамыз.

Жұмбақ шешу.

Ц дыбысы дауыссыз, қатаң

Түсіну 

10 мин 

  • Кезең

–    Ендеше, оқушылар біз қазір «Сөз ойла, тез ойла» ойынын айтамыз. Ол үшін қазір біз сөзжұмбақ шешеміз.
Б о р щ

Ш а х т е р

Ф у т б о л

В о к з а л

А л м а

1.Жеміс-жидектен жасалған сорпалы тағам.

2.Жер астындағы қара алтынды алатын адам.

  1. Спорттық доп ойыны.
  2. Сапарға шығар кездегі күту орны.
  3. Жеміс жидек түрі.

Сабақтың жаңа тақырыбын ашу. Щетка  сөзінің бірінші әрпі қандай?

Тазартады киімді.

Тазартады үйіңді.

Не дейді бұл бұйымды?

( Щётка)

- Балалар щетка сөзінде таныс емес дыбыс бар ма?

-Ендеше бүгінгі өтетін әрпіміз Щ дыбысы мен әрпі.

«Ой қозғау стратегиясы»
–    Жуынғанда қандай құрал-жабдықтарды пайдаландық?
(Оқушыларға атату).
Тіс жуу үшін не қажет?
Аяқ киімімізді тазалау үшін нені пайдаланамыз?.
–    Қане барлығымыз маған қараймыз.
Щётка түрлерін әкеліп көрсетемін. Әр щёткаға байланысты сұрақ қойып, жауаптарын тыңдаймын.
–    Қане, осы «щётка» сөзін буынға бөліп көрелік.
–    Таныс емес қандай дыбыс естіледі?
–    Щ щ (айттыру) Щ қандай дыбыс?
–    Щ дауыссыз дыбыс, ол кедергі арқылы айтылып тұр.
–    «Щётка» сөзінде щ дыбысы сөздің қай буынында?

Щ дыбысы көбінесе орыс тілінен енген сөздерде кездеседі.
Мысалы: щётка, борщ т.б.
–    Интерактивті тақтадан Щ щ дыбысының баспа және жазба түрін көрсетіп қою.

Сөзжұмбақ шешу 

Сұраққа -жауап-

Тіс пастасы, тіс щёткасы
–    Щётка

Щёт – ка    (2 буын, 5 дыбыс).

-Щ дыбысы дауыссыз қатаң дыбыс-

1-буында, басында.

Талдау 

3 мин

С- кезең Өзім тақтаға Щ щ дыбысын жазамын.
–    Щ дыбысы бұрын өткен қай дыбысқа ұқсайды?
–    Айырмашылығы қандай?
Оқулықпен жұмыс.

Айтылуы жағынан қай дыбысқа ұқсайтынын тапқызу.

ә)І топ. Көкөністен жасалатын дәруменді көже.

( борщ).

ІІ топ. Құрамында тұз көп болса қандай дейміз?. (ащы).

ІІІ топ. Бірі тісті жуады,бірі шаңды қуады.(щетка).

б) -Щ дыбысы сөздің қай жерлерінде келеді?

-Бұл сөздер қазақтың төл сөзіне жата ма?
–    Суретті слайдтап көрсету;
 

–    Сурет бойынша сөйлем құрату.
–    Қане, балаға ат қояйықшы?
–    Ол не істеп жатыр?
Щётка – дыбыстық талдау жасату.
5 дыбыс, 2 буын, 2 дауысты, 3 дауыссыз
3 көк текше, 2 қызыл текше.1)    Кітаптағы сөзді оқу сөздерді өзім оқып беремін.
–    Сөздерді буынға бөлдіру, мағынасын аштыру.
Борщ – орамжапырақ, дәрумендер қосылып жасалатын сорпа.
Ащы – жуа ащы, бұрыш ащы.
Тұщы – ішетін суымыз тұщы.
Өзенсуы тұщы, ал теңіз, мұхит суы – ащы болады.

–    Біз бүгін үлкен көлдің бірі – Балқаш көлімен танысамыз, яғни бүгінгі мәтіннің тақырыбы «Балқаш».
а) Слайдтан Қазақстанның физикалық картасынан Балқаш көлін көрсету;
б) Балқаш көлінің суреті; қызқаша мағұлмат беру
Балқаш көлі

Балқаш өңірі – әрі жылы, әрі күн сәулесі көп түсетін табиғаты жағынан Қазақстандағы тартымды жерлердің бірі. Шөлді болып келетін қуаң дала Балқаш көлінен нәр алады. Бұл аймақ өзінің әсем көрінісімен, ерекше өсімдіктер және жануарлар дүниесімен белгілі.


1)    Мәтінді мәнерлеп оқып, мазмұнын түсіндіру;
2)    Оқушыларға тізбектей оқыту;
3)    1 оқушыға тұтас оқыту.

Мәтінге талдау жүргізу

  • Топ Мәтіндегі сөйлем санын анықтау.
  • Топ Мәтіндегі щ әрпі бар сөзді тауып оқу.
  • Топ Тұщы сөзіне дыбыстық талдау жасау

Интерактивті тақтадан:
«Щёткалар» өлеңін суретімен шығарып қоямын.

1)    Өзім мәнерлеп оқимын
2)    2 рет хормен оқыту
3)    Оқушылардан сұрау.
Жазу жолындағы сөздерді оқыту.                 (2 оқушыға).

–    Ш дыбысына. –    Щ дыбысының аяғы бар.

Сергіту жаттығуы

2 мин

Тазалық сақшысы                                   

Айнаға қараймыз
Иіс сабын, орамал                                   Шашты да тараймыз
Қасында пастасы                                     

Щёткасы тағы бар

Ас ішіп болған соң.                                   Мектепке барамыз.

Жинақтау

5Мин

 Дәпермен жұмыс жасау.Ауаға жазу

Щ дыбысын дәптерге   жазғызу.

Дәптерге жазу.

Ойнайық та, ойлайық! ойыны. Логикалық тапсырма. Орындары ауысқан сөзді дұрыс табу. Сол сөзді сөйлем құрау. Шығармашылыққа баулу.

Жазу дәптерге. 

Бағалау

2Мин

 Әр оқушыны   бағалау істеген жұмыстарына тоқталу. Ерекше жауап берген оқушыларды мадақтау, бағаларын тарату.

Оқушылар бір-бірін бағалату, не себепті олай бағалағанын айту.

Қорытындылау

2 мин

Рефлексия. Біз бүгін қандай әріпті өттік.

-щ дыбысы дауысты ма ? дауыссыз ба?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: Щ щ дыбысы мен әрпі»



Тақырыбы: Щ щ дыбысы мен әрпі

 Сабақ мақсаттары: Щ щ дыбысы және әрпімен танысады. Қатаң дауыссыз дыбыс екеніне көз жеткізеді .

Білімділігі:  Щ дыбысының жазба, баспа түрімен    таныстыру, оны дұрыс дыбыстату.

Дамытушылығы: Сөздерге дыбыстық талдау жасату мақсатында, оқушылардың сөздік қорын, ойлау, сөйлеу  қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Балалардың оқуға, білімге деген қызығушылығын қалыптастырып, ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Құралдар: суреттер, фломастер, қарандаш , интерактивті тақта , сөзжұмбақ, стикерлер, Дымбілместің суреті,себет, жемістер,смайликтер,кеспе әріптер,әріп кассасы,буындар, суреттер, жабысқақ қағаздар.

Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, топпен  жұмыс.

Сабақтың түрі:    Жаңа сабақ

Оқыту нәтижесі:

  • Оқушылардың тақырыптағы өткен дыбысын дамыта оқыту, дыбыстық талдау жасауға үйрету. Тілдерін  көркем әдеби сөйлеуге  дамыта түсу.

  • Топпен жұмыс жасау.

  • Топпен ойын, идеясын толық жеткізуге машықтандыру;

 

Сабақ кезеңдері

Уақыт

 Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру

2Мин

Сабаққа психологиялық ахуал тудыру, ортаға шығаруҚайырлы таң досым
Қайырлы күн болсын!
Бүгінгі күн бізге
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын.
Сабаққа  келеміз,
Сабақтан қалмаймыз.
Әліппені 5-ке оқып,
Білімді оқушы боламыз.

Топқа бөлу. Дыбыстар тарату/ дауысты, дауыссыз, дауысты және дауыссыз дыбыстар беру арқылы бөлу/

Ортақ сынып ережесін шығарады

1.Тыныштық сақтау.

2.Уақытты тиімді пайдалану.3.Бірін-бірі сынамау.4.Сыйластықта болу.5.Белсенділік таныту.6.Сыныптасыңның ойын бөлмей пікірін аяғына дейін тыңдау.

 Сабаққа дайындалу. Бірге тілек тілеу. 

 

 

Топқа бөліну.

1-топ дауысты

2-топ дауыссыз

3-топ дауысты ж/е дауыссыз

болып бөліну.










Білу 

 








5 мин

Өткенді қайталау.Біз қандай  әріппен таныстық?
–    Ц дыбысы мен әріпі
–    Қане, сол Ц дыбысына сөздер ойлап  айтыңдар.
–    Ц дыбысы дауысты ма, дауыссыз ба?
Қане, балалар дыбыс дегеніміз не?
–    Әріп дегеніміз не?
–    Олай болса балалар мен сендерге қазір жұмбақ айтамын, мұқият тыңдап, жауабын шешеміз.


Кәне  барлығымыз дауыстай отырып өткен әріптердің ерекшелігіне тоқталайық?

Өткен әріпке байланысты  сөздерді оқыту. Үй тапсырмасын тексеру
–    Ендеше, үйге қандай тапсырма берілді?

-ц дыбысымен әрпімен таныстық.-Сұраққа жауап беру.

Оқушы жауабы

–    

–    Дауыссыз.

Дыбысты естиміз, айтамыз.

Әріпті көреміз, оқимыз, жазамыз.

 

Жұмбақ шешу.

 

 

 

Ц дыбысы дауыссыз, қатаң

 

Түсіну 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин 

 

  • Кезең

–    Ендеше, оқушылар біз қазір «Сөз ойла, тез ойла» ойынын айтамыз. Ол үшін қазір біз сөзжұмбақ шешеміз.
Б о р щ

Ш а х т е р

Ф у т б о л

В о к з а л



А л м а

1.Жеміс-жидектен жасалған сорпалы тағам.

2.Жер астындағы қара алтынды алатын адам.

  1. Спорттық доп ойыны.

  2. Сапарға шығар кездегі күту орны.

  3. Жеміс жидек түрі.

Сабақтың жаңа тақырыбын ашу. Щетка  сөзінің бірінші әрпі қандай?

Тазартады киімді.

Тазартады үйіңді.

Не дейді бұл бұйымды?

( Щётка)

- Балалар щетка сөзінде таныс емес дыбыс бар ма?

-Ендеше бүгінгі өтетін әрпіміз Щ дыбысы мен әрпі .

«Ой қозғау стратегиясы»
–    Жуынғанда қандай құрал-жабдықтарды пайдаландық?
(Оқушыларға атату).
Тіс жуу үшін не қажет?
Аяқ киімімізді тазалау үшін нені пайдаланамыз?.
–    Қане барлығымыз маған қараймыз.
Щётка түрлерін әкеліп көрсетемін. Әр щёткаға байланысты сұрақ қойып, жауаптарын тыңдаймын.
–    Қане, осы «щётка» сөзін буынға бөліп көрелік.
–    Таныс емес қандай дыбыс естіледі?
–    Щ щ (айттыру) Щ қандай дыбыс?
–    Щ дауыссыз дыбыс, ол кедергі арқылы айтылып тұр.
–    «Щётка» сөзінде щ дыбысы сөздің қай буынында?

Щ дыбысы көбінесе орыс тілінен енген сөздерде кездеседі.
Мысалы: щётка, борщ т.б.
–    Интерактивті тақтадан Щ щ дыбысының баспа және жазба түрін көрсетіп қою.

 

Сөзжұмбақ шешу 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Сұраққа -жауап-

Тіс пастасы, тіс щёткасы
–    Щётка

 

 

Щёт – ка    (2 буын, 5 дыбыс).

-Щ дыбысы дауыссыз қатаң дыбыс-

1-буында, басында.

Талдау 

 

3 мин

С- кезең Өзім тақтаға Щ щ дыбысын жазамын.
–    Щ дыбысы бұрын өткен қай дыбысқа ұқсайды?
–    Айырмашылығы қандай?
Оқулықпен жұмыс.

Айтылуы жағынан қай дыбысқа ұқсайтынын тапқызу.

ә)І топ. Көкөністен жасалатын дәруменді көже...

( борщ).

ІІ топ. Құрамында тұз көп болса қандай дейміз?... (ащы).

ІІІ топ. Бірі тісті жуады,бірі шаңды қуады...(щетка).


б) -Щ дыбысы сөздің қай жерлерінде келеді?

-Бұл сөздер қазақтың төл сөзіне жата ма?
–    Суретті слайдтап көрсету;

–    Сурет бойынша сөйлем құрату.
–    Қане, балаға ат қояйықшы?
–    Ол не істеп жатыр?
Щётка – дыбыстық талдау жасату.
5 дыбыс, 2 буын, 2 дауысты, 3 дауыссыз
3 көк текше, 2 қызыл текше.1)    Кітаптағы сөзді оқу сөздерді өзім оқып беремін.
–    Сөздерді буынға бөлдіру, мағынасын аштыру.
Борщ – орамжапырақ, дәрумендер қосылып жасалатын сорпа.
Ащы – жуа ащы, бұрыш ащы.
Тұщы – ішетін суымыз тұщы.
Өзенсуы тұщы, ал теңіз, мұхит суы – ащы болады.

–    Біз бүгін үлкен көлдің бірі – Балқаш көлімен танысамыз, яғни бүгінгі мәтіннің тақырыбы «Балқаш».
а) Слайдтан Қазақстанның физикалық картасынан Балқаш көлін көрсету;
б) Балқаш көлінің суреті; қызқаша мағұлмат беру
Балқаш көлі

Балқаш өңірі – әрі жылы, әрі күн сәулесі көп түсетін табиғаты жағынан Қазақстандағы тартымды жерлердің бірі. Шөлді болып келетін қуаң дала Балқаш көлінен нәр алады. Бұл аймақ өзінің әсем көрінісімен, ерекше өсімдіктер және жануарлар дүниесімен белгілі.


1)    Мәтінді мәнерлеп оқып, мазмұнын түсіндіру;
2)    Оқушыларға тізбектей оқыту;
3)    1 оқушыға тұтас оқыту.

Мәтінге талдау жүргізу

  • Топ Мәтіндегі сөйлем санын анықтау.

  • Топ Мәтіндегі щ әрпі бар сөзді тауып оқу.

  • Топ Тұщы сөзіне дыбыстық талдау жасау

Интерактивті тақтадан:
«Щёткалар» өлеңін суретімен шығарып қоямын.

1)    Өзім мәнерлеп оқимын
2)    2 рет хормен оқыту
3)    Оқушылардан сұрау.
Жазу жолындағы сөздерді оқыту.                 (2 оқушыға).

 

–    Ш дыбысына.. –    Щ дыбысының аяғы бар.

Сергіту жаттығуы

2 мин

Тазалық сақшысы                                   

Айнаға қараймыз
Иіс сабын, орамал                                   Шашты да тараймыз
Қасында пастасы                                     

Щёткасы тағы бар

Ас ішіп болған соң.                                   Мектепке барамыз..


Жинақтау

5Мин

 Дәпермен жұмыс жасау.Ауаға жазу

Щ дыбысын дәптерге   жазғызу.

Дәптерге жазу.

Ойнайық та, ойлайық! ойыны. Логикалық тапсырма. Орындары ауысқан сөзді дұрыс табу. Сол сөзді сөйлем құрау. Шығармашылыққа баулу.

Жазу дәптерге. 

Бағалау

2Мин

 Әр оқушыны   бағалау істеген жұмыстарына тоқталу. Ерекше жауап берген оқушыларды мадақтау, бағаларын тарату.

Оқушылар бір-бірін бағалату, не себепті олай бағалағанын айту.

Қорытындылау

2 мин

Рефлексия. Біз бүгін қандай әріпті өттік.

-щ дыбысы дауысты ма ? дауыссыз ба?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Тақырыбы: Щ щ дыбысы мен әрпі

Автор: Смагулова Бану Ерназаровна

Дата: 29.03.2017

Номер свидетельства: 404385
