Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы.
Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы.
Пән:дүниетану
Сынып:3
Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділігі: Табиғаттың өсімдіктер мен жануарлар арасындағы тығыз байланыс жайында түсінік беру арқылы, қорек тізбегімен таныстыру. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, ойын жеткізе білу қабілеттері мен топпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Тәрбиелік: Оқушылардың дүниетанымдық көзқарасын қалыптастыру, табиғатты аялауға, қорғауға тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: қиынды суреттер, стикерлер, маркерлер, жануарлар,өсімдіктер суреттері, оқулық, ағаш. Сабақтың әдісі: СТО, диалогтық оқыту, білім беру мен оқудағы жаңа тәсілдер, дарынды балаларға білім беру, көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру.
Сабақтың формасы: топтық жұмыс
Пәнаралық байланыс: бейнелеу, әдебиет.
Оқытудың нәтиже: Оқушыларға жануарлар мен өсімдіктердің байланысын және қорек тізбегі жайлы түсінік беру, білімдерін арттыру.
Кезеңі
Әдіс - тәсіл
Уа-
қыт
Мұғалімнің
іс- әрекеті
Оқушының
іс -әрекеті
Психология-лық ахуал
1 мин.
«Санамақ ойыны»
(мұғалім 0-5-ке дейінгі сандарды айтады)
-Яғни, дұрыс істеген топта бірлік бары көрінеді.
Әр топтағы оқушылар мұғалімнің айтылған санын, топ мүшелерімен тұрып көрсету.
Ұйымдастыру
кезеңі
Жаңа тақырыпқа шығу
Сабақтың мақсатымен таныстыру
ОЖЕСОжО
АКТ
2 мин.
Топ құру «Құпия жауаптар»
(көшбасшы сайлау)
Мұғалім сұрақтар оқиды, ал оқушылар қолдарындағы жауаптың дұрысын көтеріп, жауап береді.
Аңызбен таныстыру
(геперссылка арқылы бейне көрініс көрсету)
-Балалар, бұл бейнеден небілдік?
-Не себептен олар тіл табыса алмаған?
-Сондықтан «Табиғат
ана » оларды табиғаттың сындарынан өткізген.
-Ол қандай сындар деп ойлайсыңдар? (жыл мезгілдеріне байланысты, табиғат құбылыстарын)
- Ендеше, бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болмақ?
Просмотр содержимого документа
«Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы.»
Пән:дүниетану
Сынып:3
Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділігі: Табиғаттың өсімдіктер мен жануарлар арасындағы тығыз байланыс жайында түсінік беру арқылы, қорек тізбегімен таныстыру. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, ойын жеткізе білу қабілеттері мен топпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Тәрбиелік: Оқушылардың дүниетанымдық көзқарасын қалыптастыру, табиғатты аялауға, қорғауға тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: қиынды суреттер, стикерлер, маркерлер, жануарлар,өсімдіктер суреттері, оқулық, ағаш. Сабақтың әдісі: СТО , диалогтық оқыту, білім беру мен оқудағы жаңа тәсілдер, дарынды балаларға білім беру, көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру.
Сабақтың формасы: топтық жұмыс
Пәнаралық байланыс: бейнелеу , әдебиет.
Оқытудың нәтиже: Оқушыларға жануарлар мен өсімдіктердің байланысын және қорек тізбегі жайлы түсінік беру, білімдерін арттыру.
Кезеңі
Әдіс - тәсіл
Уа-
қыт
Мұғалімнің
іс- әрекеті
Оқушының
іс -әрекеті
Психология-лық ахуал
1 мин.
«Санамақ ойыны»
(мұғалім 0-5-ке дейінгі сандарды айтады)
-Яғни, дұрыс істеген топта бірлік бары көрінеді.
Әр топтағы оқушылар мұғалімнің айтылған санын, топ мүшелерімен тұрып көрсету.
Ұйымдастыру
кезеңі
Жаңа тақырыпқа шығу
Сабақтың мақсатымен таныстыру
ОЖЕСОжО
АКТ
2 мин.
Топ құру «Құпия жауаптар»
(көшбасшы сайлау)
Мұғалім сұрақтар оқиды, ал оқушылар қолдарындағы жауаптың дұрысын көтеріп, жауап береді.
Аңызбен таныстыру
(геперссылка арқылы бейне көрініс көрсету)
-Балалар, бұл бейнеден небілдік?
-Не себептен олар тіл табыса алмаған?
-Сондықтан «Табиғат
ана » оларды табиғаттың сындарынан өткізген.
-Ол қандай сындар деп ойлайсыңдар? (жыл мезгілдеріне байланысты, табиғат құбылыстарын)
- Ендеше, бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болмақ?
(әр топтан екі адамнан қарама-қарсы топқа барып, түсінгендерін айтады)
Берген тапсырманы орындайды
Қолдану
(дәптермен жұмыс)
ТжД
БО
7
мин.
«Білдің, таптың!» ойыны
Берілген сөйлемдерді толықтырып, дәптерлеріне жазу.
(оқулықпен жұмыс)
Оқушылар оқып білгендерін, қолданады.
Сергіту сәті
«Қызыл өрік»
2 мин.
Музыка әуенімен қимылдар жасау
Оқушылар қатарға тұрып, бірдей қимылдар көрсетеді.
Талдау
Қорек тізбегін құру, дәлелдеп қорғау.
ОЖЕСОжО
8
мин.
(мұғалім қиынды суреттерін береді)
-Бағыт – бағдар беру.
Тапсырмаларды орындау.
(постерге жабыстыру, дәлелдеу)
Жинақтау
«Табиғат анаға тілек» жазу
Ой толғаныс
7
мин.
-Енді, тақтаға қарайық не көріп тұрмыз?
(табиғат ананы)
-Ал осы табиғат анаға сендер не тілер едіңдер?
- Соны стикерлерге жазып, іліңдер.
Оқушылар өз жазған тілектерін оқып, іледі.
Оқушылар стикерлерге бір-бір тілектен жазып, тақтаға іледі.
Бағалау
Эссе жазу
Бір-бірлерінің атқарған жұмыстарын айту.
ТжДБО
5
мин.
«Егер табиғатқа тіл бітсе.....»
Қазіргі кезге дейін «Табиғат ана» өзінің балаларына ренжіс білдіріп, оларды сындардан өткізуде.
Әр оқушы эссе жазады.
Сабақтың өзіндік талдауы
3-сыныпта 10 оқушы бар. Бес қыз бен, бес ұл бала. Сыныпта төрт үздік, үш екпінді оқушы бар, білім сапасы 70% жеткілікті жоғары деңгейде. Сыныпта дүниетану сабағынан ашық сабақ өтті.
Тақырыбы:Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы.
Мақсаттары :Білімділігі: Табиғаттың өсімдіктер мен жануарлар арасындағы тығыз байланыс жайында түсінік беру арқылы, қорек тізбегімен таныстыру. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, ойын жеткізе білу қабілеттері мен топпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. Тәрбиелік: Оқушылардың дүниетанымдық көзқарасын қалыптастыру, табиғатты аялауға, қорғауға тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: қиынды суреттер, стикерлер, маркерлер, жануарлар, өсімдіктер суреттер, оқулық, ағаш. Сабақтың әдісі: СТО , диалогтық оқыту, білім беру мен оқудағы жаңа тәсілдер, дарынды балаларға білім беру, көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру.
Сабақтың формасы:топтық жұмыс. Пәнаралық байланыс: бейнелеу, әдебиет пәндері.
Оқытудың нәтиже: Оқушыларға жануарлар мен өсімдіктердің байланысын және қорек тізбегі жайлы түсінік беру, білімдерін арттыру.
Сабақ кезеңдері үшінші (базалық) деңгейлік курсының бағдарламасы бойынша, сабақтың тапсырмалары Блум таксономиясымен құрылған. Әр кезеңдері сақталып, тапсыпмалары орындалды. Сабақты бастамас бұрын, сынып ішінде психологиялық ахуал құрылды. Жаңа тақырыпқа жол ашу барысында, гиперссылка арқылы бейне көрініс көрсетілді.Білу кезеңінде оқушылар жаңа тақырыпты өздігінен оқып, меңгерді. Түсіну кезеңінде оқушылар ЖИКСО әдісін пайдаланып, түсінгегендерін қарама-қарсы топқа түсіндіре отырып, «Білдің, таптың!» ойыны арқылы оқып білгендерін, қолданды. Талдау кезеңінде қорек тізбегін құрып, дәлелдеп көрсетті. Жинақтау кезеңінде «Табиғат анаға тілек» жазу тапсырмасы орындалып, бағалау кезеңі эссе жазу мен оқушылардың өз топ мүшелерінің атқарған жұмыстарын айтып кетті.
Сабақ өз мақсатына жетті оқушылар тақырыпты өздігінен меңгеріп, түсінгендерін тапсырмалар арқылы дәлердеп қорғай білді және топта жұмыс істеу дағдылары қалыптасты.