Мақсаты: Оқушылардың өзен және көл туралы, Қазақстанның өзен көлдері жайлы білімдерін тиянақтау. Оқушылардың бойында су туралы бастапқы ұғымдарды қалыптастыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мақсаты: Оқушылардың өзен және көл туралы, Қазақстанның өзен көлдері жайлы білімдерін тиянақтау. Оқушылардың бойында су туралы бастапқы ұғымдарды қалыптастыру.
Міндеттері: 1. Оқушылардың ой өрісін дамыту
2. Ізденімпаздыққа, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету
3. Топпен жұмыс жасауға дағдыландыру.
Түрі: сайыс сабақ
Типі: кіріктірілген сабақ
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, математика, ана тілі,география
Әдістері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік, ой толғау
Сабақ барысы:
Ι. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық тренинг Учитель русского языка.
-Ребята, прежде чем начать урок ,проведём с вами тренинг «Дыхание счастья».
(Звучит спокойная медленная музыка. На экране картины природы.)
ΙΙ. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау, оқушыларды 3 топқа бөлемін.
Ιтоп «Өзендер» ΙΙтоп «Көлдер» ΙΙΙтоп «Теңіздер»
Бүгінгі сабағымыз сайыс сабақ, сабақ 4 турдан тұрады.
Ιтур. Сұрақ-жауап
ΙΙтур. Үй жұмысын қорғау
ΙΙΙтур. Экологиялық есептер
ΙVтур. Ой толғау
Әрбір жауап су тамшыларымен бағаланып отырады. Ақ түсті тамшыларды дүние тану сабағынан жауаптарға, ал көк түсті тамшыларды орыс тілінен айтқан жауаптарға беріледі.
Су тарауында алған барлық білімдеріңмен бүгін сайысқа түсесіңдер. Қай топ көп тамшы жинайды, сол топ жеңімпаз аталады.Сабақтың ұраны Білім-теңіз,мектеп-кеме
ΙΙΙ. Ал бастайық Ι тур. Сұрақ-жауап.
Өзен қайдан пайда болады?
Ертіс өзені қай көлге құяды?
Көл дегеніміз не?Қазақстандағы көлдерді ата.
Өзен көлдердің адам өміріндегі басқа тіршілігі үшін маңызы қандай?
5Какая река протекает в нашем городе?
6 Назовите 3 состояния воды
ΙΙ тур. Үй жұмысын қорғау әр топ үйден дайындалып келген материалдарын қорғайды.По русскому языку вам задано опережающее домашнее задание :выучить пословицы и поговорки о воде .
Ι топ. Өзендер
Сайдың түбінен шыққан бұлақ ылдыйға қарай сылдырап ағады. Оны жылға дейді. Жылға баяу жылжып аға береді. Оған жол-жөнекей басқа жылғалар қосылады. Жылғалар бір-бірімен қосылып өзен құрайды.
Жазық жердегі өзендер баяу ағады. Қазақстанның көптеген өзендері сондай (Жайық, Сырдария, Ертіс). Керсінше тау өзендері қатты сарқырап ағады.
Адам баласы ерте заманнан бері өз қажетіне пайдаланып келеді. Одан ауыз су алады мал суарады, балық аулайды. Өзен сулары егістікке жіберіледі. Ірі өзендерде жолаушы және жүк тасмалдайтын кемелер қатынайды. Электр қуатын өндіру үшін өзендерге стансиалар орнатылады.
ΙΙΙ топ. Теңіздер
Теңіз – ол мұхиттың бір бөлігі. Теңіз сулары тұзды болып келеді. Ішуге жарамайды. Дүние жүзінде 45 теңіз 4 мұхит бар. Ең ірі мұхит – Тынық мұхиты.
Қазақстандағы ірі теңіздер Арал, Каспий. Мұхиттар мен теңіздерде жыртқыш балықтар да кездеседі. 1 Бежит, бежит - не выбежит, течёт, течёт - не вытечет.
Каждая команда отгадывает по 3 загадки Отгадки пишут на доске Определяют род существительных
2 Рассыпался горох
На семьдесят семь дорог.
Никто его не подберёт:
Ни царь, ни царица,
Ни красная девица.
3 Белая звёздочка с неба упала,
Мне на ладошку легла- и пропала.
4 Над тобою ,надо мною
Пролетел мешок с водою.
Наскочил на дальний лес-
Прохудился и исчез.
5 Растёт она вниз головою,
Не летом растёт, а зимою.
Но солнце её припечёт-
Заплачет она и умрёт.
6 К маме – речке бегу
И молчать не могу.
Я её сын родной,
А родился весной.
7.Без досок, без топоров через речку мост готов.
Мост ,как синее стекло-
Скользко,весело,светло.
8.Меня часто зовут,дожидаются,
А приду-от меня укрываются.
9.Лежало одеяло мягкое ,белое
Солнце припекло, одеяло утекло.
ΙV. Сергіту сәт
ΙΙΙ тур. Экологиялық есептер
1-есеп. Айдос пен Бекжан күнделікті таңертең кешке тіс тазалайды. Айдостың тіс тазалауға күніне 300гр стакандағы су жеткілікті.
Бекжан ағып тұрған суды 3 мин пайдаланады. Осы уақытта минутына 1000гр су ағып кетеді. Бекжан Айдостан қанша есе су жұмсайды.
2-есеп Айшаның апасы ыдыс жуып жатты. Сол сәтте телефон шырылдады. Айшаның апасы телефон тұтқасын көтеріп 10 минут сөйлесті. Ол сөйлесіп жатқанда минутына 3 литр су ақты. 10 минутта қанша су ақты?
3-есеп 3 “А” сыныбы, Ертіс өзенінің жағалауын тазалау жұмыстарына көмек көрсетті. Ұлдар 14 м? аумағын тазалады. Қыздар олардан 2 есе аз тазалады. Оқушылар барлығы қанша жер аумағын тазалады?
ΙV тур. Ой қозғау.
1 команда
Как сохранить воду на земле ?
Ответы детей.
Зря не разливать воду. Надо экономить каждую каплю воды.
Не загрязнять водоемы а стараться их очищать от мусора
Не ловить и отлавливать раков , моллюсков.
Не засорять мусором водоемы, не плевать в воду.
2 команда
Для чего нужна вода?
Ответы детей.
Вода нужна человеку для
питья
стирки
мытья
купания
кровообращения крови
приготовления пищи
входит в состав духов
3 команда
Какая бывает вода?
Вода прозрачная, бесцветная,без запаха.
V. Балалар сабағымызды қортындылай келсе «Жүректен –жүрекке» суды қорғау жайлы бір-бірімізге тілектер айтайықшы.
Сабақ соңында тамшыларды санап оқушылардың білімін бағалау, жеңімпаз команданы анықтау . Мақтау, мадақтау.