kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дүниетану пәнінен "Жауын-шашын. Суды қорғау" 3 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Жауын – шашын. Суды қорғау.

Сабақтың мақсаттары: Жауын – шашынның пайда болуы және тіршілік

үшін маңызды екенін түсіндіру. Су ресурстарын қорғау жолдары жайлы түсінік беру. Суды үнемді пайдалана білуге тәрбиелеу,

қоршаған ортағадеген   сүйіспеншілік сезімдерін ояту.

Сабақтың  міндеттері: 1) Жауын – шашынның бірнеше түрлерін

салыстырып, оның қалай қалыптасқандығына жорамал жасау. 

                                        2 ) Жауын – шашынның ауа температурасына 

                                             тәуелділігін анықтау.  

                                        3 ) Мәтіндегі жұмбақтармен өз білімдерінің 

                                             сәйкестілігін тексеру.  

                                        4 ) Ауыз су ресурстарын және көздерін атап шығу.  

                                        5 ) Суды қорғаудың қажеттілігін анықтау.

                                     Сабақтың барысы   

  1. Ұйымдастыру кезеңі.
  2. Психологиялық икем.                                                                                                    

Үй тапсырмасын тексеру.

  1. «Табиғаттағы су. Бұлт және тұман» тақырыбы бойынша әңгімелеу.
  2. Сұрақтар:
  • Жер бетіндегі ең көп таралған зат не? – су.
  • Су табиғатта қандай күйде кездеседі? – сұйық, қатты, бу.
  • Суды не себепті жер бетіндегі ең негізгі байлық деп атайды?
  • Бұлттардың қандай түрлерін білесіңдер?

      3 ) Бақылау күнделіктерінен берілген тапсырмаларды тексеру.

  1. Тірек білім, біліктілік және дағдының өзектілігі.

          «Миды ойландыру».

  • Сендер білесіңдер ме, не үшін бір күні жаңбыр жауса, екінші күні қар жауады?
  • Жауын – шашынның қандай түрлерін білесіңдер?

Бақылау, қорытынды жасау.

  1. Бейне таспадан «Жаңбыр» туралы қызықты мәліметтер көрсету.

VII.Жұмбақтар шешу.

Жалт – жұлт етеді

Ұстасаң еріп кетеді. (Қар)

Жерге тырс – тырс тамады,

Сайға қарай ағады.

Шешуін кім табады? ( Жаңбыр)

Аспаннан әлек салып,

Тарыдай шашылады.

Күн шықса қорқып қалып,

Жылғаға асығады.   (Бұршақ)

VIII.Жаңа  сабақ.

  1. Мәтінді оқу. Оқығанды талқылау.
  2. Мәтінмен жұмыс. Тауып оқу.

Оқу барысында кестені  құрастыру.( Тақтамен жұмыс)

Жауын – шашынның

              түрі

Құрамы

Мерзімі

Жаңбыр

Қар

Бұршақ

Су тамшыларының сұйық күйі

Су тамшылары қатып, ине сияқты мұз түйіршіктеріне айналады.

Мұз қиыршықтары  су тамшыларына қосылып жұмырланады.

Көктем, жаз, күз

Қыс

Жаз, күз, қыс, көктем

XIX. Дәптермен жұмыс:

  1. бастау           2 – арна             3 – оң жақ сала
  1. – сол жақ сала                        5 – саға

X. Суретпен жұмыс.

  1. Суреттерді қарап өзен мен көл арасындағы айырмашылықтарды

айқындау. 

  1. Жұмбақты шешу.

        Ауыл сыртында сайда,

        Жатыр үлкен айна.  (Көл)

XI.  Картамен жұмыс: (оқушылар картадан Қазақстанның ірі – ірі 

                                                  өзендері мен көлдерін көрсетеді)

            XII.Сергіту сәті:

Ал, балалар бір ауық,

Дұрыс бұрысты ұғалық.

Дұрыс болса, отырып,

Бұрыс болса, тұралық.

  • Суды жейміз (тұр)
  • Суды ішеміз (отыр)
  • Сумен жуынамыз (отыр)
  • Су қатпайды (тұр)
  • Су сұйық зат (отыр)

XII. Өткен сабақтарды еске түсіру. (деңгейлік тапсырмалар)

Жұптық жұмыс.

I - деңгейлік тапсырма.

  1. Жұп.  Тірі ағзаға судың қажет екенін дәлелдеп айт.
  2. Жұп. Суреттегі судың жай – күйін жаз.
  3. Жұп.  Суреттерді қарай отырып, өлі және тірі табиғатты анықта. Тірі табиғатқа «+», өлі табиғатқа «-» белгісін қой.

II – деңгейлік  тапсырма.

  1. Жұп.  Дене қандай заттан тұрады?
  2. Жұп. Қандай уақыт бірліктерін білесің? Есіңе түсір.

1 сағ –.  мин                        1 жұмада  - . тәулік

1 мин -. сек                          1 айда -. апта

1 тәулік -. сағ                       1 жылда -. ай

1 жыл -. күн                         1 ғасырда -. жыл

  1. – Жұп. Табиғаттағы су айналымын әңгімеле.

XIII. Сурет бойынша суды ластаудың басты себебін анықтап, әңгімелеу.

XIV. Венн диаграммасы.

               Адам                                                        Табиғат

Тамаққа                                                             Шөптер

Тазалыққа                                                         Ағаштар

Тұрмыста                                 Су                     Өсімдікке

Өндірісте                                                          Жануарларға

Жүк тасиды                                                       Құстарға

Электр қуатын алады                                       Балықтарға

XV. Су туралы мақалдар айту.

XVI. Суды қорғау ережелері:

XVII. Сабақты қорыту.

Суды қорғау үшін

  Суды үнемдеу

Зиянды заттарды төкпеу

Судың жағасын

ластамау.

  • Біз бүгін не туралы айттық?
  • Жауын – шашын түрлерін ата.
  • Жер асты суы қалай пайда болады?
  • Бұлақ қандай жерден шығады?
  • Суды қорғау үшін адамдар қандай әрекеттер жасауы керек?

XVIII. Үйге тапсырма беру.Мәтінді түсініп оқу. «Су – тіршілік көзі» тақырыбына әңгіме жазып келу.

XIX. Бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дүниетану пәнінен "Жауын-шашын. Суды қорғау" 3 сынып»


Сапиоллина Ақманар

Жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі

Облыстық арнаулы тіл мүкістігі

бар балаларға арналған №3 мектеп –

интернаты, Атырау қаласы.



Дүниетану 3 сынып


Сабақтың тақырыбы: Жауын – шашын. Суды қорғау.

Сабақтың мақсаттары: Жауын – шашынның пайда болуы және тіршілік

үшін маңызды екенін түсіндіру. Су ресурстарын қорғау жолдары жайлы түсінік беру. Суды үнемді пайдалана білуге тәрбиелеу,

қоршаған ортағадеген сүйіспеншілік сезімдерін ояту.

Сабақтың міндеттері: 1) Жауын – шашынның бірнеше түрлерін

салыстырып, оның қалай қалыптасқандығына жорамал жасау.

2 ) Жауын – шашынның ауа температурасына

тәуелділігін анықтау.

3 ) Мәтіндегі жұмбақтармен өз білімдерінің

сәйкестілігін тексеру.

4 ) Ауыз су ресурстарын және көздерін атап шығу.

5 ) Суды қорғаудың қажеттілігін анықтау.


Сабақтың барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Психологиялық икем.

Табиғат біздің анамыз,

Табиғатқа баламыз.

Иіліп сәлем береміз,

Біз әдепті баламыз.

Біз келбетті көріктіміз.

Біз әдепті, мейірімдіміз.

Біз ақылды, дарындымыз.

Біз зейінді, зерекпіз.


  1. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. «Табиғаттағы су. Бұлт және тұман» тақырыбы бойынша әңгімелеу.

  2. Сұрақтар:

  • Жер бетіндегі ең көп таралған зат не? – су.

  • Су табиғатта қандай күйде кездеседі? – сұйық, қатты, бу.

  • Суды не себепті жер бетіндегі ең негізгі байлық деп атайды?

  • Бұлттардың қандай түрлерін білесіңдер?

3 ) Бақылау күнделіктерінен берілген тапсырмаларды тексеру.

  1. Тірек білім, біліктілік және дағдының өзектілігі.

«Миды ойландыру».

  • Сендер білесіңдер ме, не үшін бір күні жаңбыр жауса, екінші күні қар жауады?

  • Жауын – шашынның қандай түрлерін білесіңдер?

Бақылау, қорытынды жасау.


  1. Бейне таспадан «Жаңбыр» туралы қызықты мәліметтер көрсету.


VII.Жұмбақтар шешу.

Жалт – жұлт етеді

Ұстасаң еріп кетеді. (Қар)


Жерге тырс – тырс тамады,

Сайға қарай ағады.

Шешуін кім табады? ( Жаңбыр)


Аспаннан әлек салып,

Тарыдай шашылады.

Күн шықса қорқып қалып,

Жылғаға асығады. (Бұршақ)


VIII.Жаңа сабақ.

  1. Мәтінді оқу. Оқығанды талқылау.

  2. Мәтінмен жұмыс. Тауып оқу.

Оқу барысында кестені құрастыру.( Тақтамен жұмыс)






Жауын – шашынның

түрі

Құрамы

Мерзімі


Жаңбыр



Қар





Бұршақ



Су тамшыларының сұйық күйі


Су тамшылары қатып, ине сияқты мұз түйіршіктеріне айналады.


Мұз қиыршықтары су тамшыларына қосылып жұмырланады.


Көктем, жаз, күз



Қыс





Жаз, күз, қыс, көктем


XIX. Дәптермен жұмыс:

  1. бастау 2 – арна 3 – оң жақ сала

  1. – сол жақ сала 5 – саға

X. Суретпен жұмыс.

  1. Суреттерді қарап өзен мен көл арасындағы айырмашылықтарды

айқындау.



  1. Жұмбақты шешу.

Ауыл сыртында сайда,

Жатыр үлкен айна. (Көл)

XI. Картамен жұмыс: (оқушылар картадан Қазақстанның ірі – ірі

өзендері мен көлдерін көрсетеді)

XII.Сергіту сәті:

Ал, балалар бір ауық,

Дұрыс бұрысты ұғалық.

Дұрыс болса, отырып,

Бұрыс болса, тұралық.

  • Суды жейміз (тұр)

  • Суды ішеміз (отыр)

  • Сумен жуынамыз (отыр)

  • Су қатпайды (тұр)

  • Су сұйық зат (отыр)

XII. Өткен сабақтарды еске түсіру. (деңгейлік тапсырмалар)

Жұптық жұмыс.

I - деңгейлік тапсырма.



  1. Жұп. Тірі ағзаға судың қажет екенін дәлелдеп айт.

  2. Жұп. Суреттегі судың жай – күйін жаз.

  3. Жұп. Суреттерді қарай отырып, өлі және тірі табиғатты анықта. Тірі табиғатқа «+» , өлі табиғатқа «-» белгісін қой.

II – деңгейлік тапсырма.

  1. Жұп. Дене қандай заттан тұрады?

  2. Жұп. Қандай уақыт бірліктерін білесің? Есіңе түсір.

1 сағ – ... мин 1 жұмада - ... тәулік

1 мин - ... сек 1 айда - ... апта

1 тәулік - ... сағ 1 жылда - ... ай

1 жыл - ... күн 1 ғасырда - ... жыл

  1. – Жұп. Табиғаттағы су айналымын әңгімеле.


XIII. Сурет бойынша суды ластаудың басты себебін анықтап, әңгімелеу.


XIV. Венн диаграммасы.

Адам Табиғат

Тамаққа Шөптер

Тазалыққа Ағаштар

Тұрмыста Су Өсімдікке

Өндірісте Жануарларға

Жүк тасиды Құстарға

Электр қуатын алады Балықтарға


XV. Су туралы мақалдар айту.

1. Су – тіршілік көзі

2. Сулы жер – нулы жер.

3. Таулы жер бұлақсыз болмас,

Сулы жер құрақсыз болмас.

4. Сөздің басы – құлақ,

Судың басы – бұлақ.

5. Азған елде намыс жоқ,

Сусыз елде қамыс жоқ.

6. Су бергеннің сауабы бар,

Су төккеннің жауабы бар.


XVI. Суды қорғау ережелері:

1. Қайнамаған суды ішпе!

2. Суды ластама!

3. Суды үнемде!

4. Суда малтып үйрен!

5. Лас суды ішпе!

6. Суды ластама, суды ысырап қылма!


XVII. Сабақты қорыту.



Суды қорғау үшін



Суды үнемдеу



Зиянды заттарды төкпеу

Судың жағасын

ластамау.



  • Біз бүгін не туралы айттық?

  • Жауын – шашын түрлерін ата.

  • Жер асты суы қалай пайда болады?

  • Бұлақ қандай жерден шығады?

  • Суды қорғау үшін адамдар қандай әрекеттер жасауы керек?

XVIII. Үйге тапсырма беру.Мәтінді түсініп оқу. «Су – тіршілік көзі» тақырыбына әңгіме жазып келу.

XIX. Бағалау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Дүниетану пәнінен "Жауын-шашын. Суды қорғау" 3 сынып

Автор: Сапиоллина Ақманар Cапиоллақызы

Дата: 18.04.2018

Номер свидетельства: 466807


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства