kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сөз жəне оның мағынасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақты оқушылармен ашық сабақ ретінде өткіздім. Балаларға қызықты болды.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сөз жəне оның мағынасы»



«Сарысу ауданының әкімдігі білім бөлімінің Абылай хан атындағы орта мектебі » КММ













Суретті әліппе





Кабинет № 14










2016 -2017 оқу жылы



Күні : 24.11.2016 ж

Пәні : қазақ тілі

Сыныбы : 4 «А»

Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның мағынасы.

Мақсаты :

  1. Оқушыларға сөз белгілі бір заттың, құбылыстың,сын – сапасын, т.б атауы екенін ұғындыру. Сөздің өзіне тән мағынасы болатынын үйрету.

  2. Оқушылардың сөздік қорын, ауызша сөйлеу тілін дамыту.

  3. Сөз мағыналарын дұрыс қолдана білуге баулу, өз бетінше тапсырмаларды орындауға, ізденуге,зерттеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: пысықтау сабағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО әдістері,сұрақ-жауап,ойындар.

Ресурстар: ережелер,суреттер,оқулық,тірек сызбалар.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар сөздің өзіне тән мағынасы болатынын біледі.

Сөйлем ішінен сөздерді мағынасына қарай ажыратып таба алады.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері


Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

I.Ұйымдастыру кезеңі.





Топқа бөлінеді.








II.Өткенді пысықтау





















Үй тапсырмасын бекіту

















Міне «сөз» қақпасының есігі ашылды.

Сергіту сәті























III.

Қызығушылықты ояту



Кестемен жұмыс (ережесі)











IV.Жаңа сабақ

















































































































V.Жинақтау

















VI.Бекіту.





VII.Үйге тапсырма.







VIII.Бағалау.





IX.Кері байланыс.

Психологиялық дайындық

Мұғалімдермен амандасып алады.







Қазақ тіліне байланысты өлеңмен бастау.







Ендеше,бүгінгі сабағымызды біз «сөз» қаласына барамыз. Қандайда бір қалаға қыдырып барарда сол қаланың тарихы туралы білуіміз керек.

Үйге берілген тапсырманы сұрау.

5-жаттығу.

Берілген сөздерден бірнеше түбірлес сөз жаса.

Бей,оқу,өнер,су.







Ал сөз туралы не білеміз?

«Телефон тұтқасы» ойыны арқылы бекіту.

  • Сөз дегеніміз не?

  • Сөз мағынасының қандай түрлері бар?

  • Қыстырма сөздер сөйлемде не арқылы бөлінеді?

  • Сөйлем дегеніміз не?

  • Жұрнақ дегеніміз не?

  • Жалғау дегеніміз не?

  • Туынды сөз дегеніміз не?

  • Сөйлемнің дара мүшесі дегеніміз не?

  • Сөйлемнің күрделі мүшесі дегеніміз не?

«Нағыз дос болайық»

Өлең жолындағы жақсы қасиеттер аталғанда алға бір қадам жасап қуанышын білдіріп қол соғады. Достыққа жатпайтын сөздер айтқанда,керісінше артқа бір қадам жылжиды.















Қақпа ашылып алғашқы тапсырманы күтіп тұр.

«Шашылған сөздер» ойынымен жаңа сабақты ашу.

Бұрыш,ағаш,ұзын,арзан,

нәресте,сәби,қысқа,бұрыш,

қымбат,жаз,туыс,ат,суық,

ыстық,ажар,сабырлы,төзімді.





Қақпадан өттік. Енді қаланы аралайық.

Оқулықпен жұмыс

Дәптермен жұмыс

  1. Күн реті

  2. Көркем жазу

1-жаттығу

Сөйлемдерді көшіріп жазып,мәндес сөздерді тап.



Олай болса «Дыбыстар» көшесіне келдік.

«сөздерді мағынасына қарай бөлу» ойынын ойнайық.















2-жаттығу

Жақшаның ішіндегі сөздердің тиістісін көп нүктенің орнына қойып жаз.



Келесі көшеміз «Буындар көшесіне» де жетіп келдік.

Қарама қарсы мағыналы сөздерді сөз таптарына бөліп жазу.

Айту –тыңдау,ақ-қара,түзу-қисық,қону-ұшу,жаз-қыс,ыстық-суық,күн-түн,сату-алу,ащы-тәтті.

3-жаттығу

Берілген сөздерге мәндес сөздер тауып жаз.















4-жаттығу

Мақалдарды оқы. Қарамен жазылған сөздерді мәндес сөздер мен ауыстырып жаз.

Келесі көшеміз «Сөз мағынасы көшесіне» келіп жеттік





















«Баспалдақ» ойынымен жинақтау.

Мақсаты: тез ойлап мәреге жету.

Әр баспалдаққа үш топ шығады.











«Айналмалы тәрелке» әдісі ақылы бекіту



Күнделікті енді аламыз

Үй тапсырмасын жазамыз

Бүгінгі алған білімді

Ұмытпай есте сақтаймыз.

Бәрекелді, балалар!

Бәріңе жақсы баға бар деп топта,жеке бағалау.

Ақ көңілді жүрекпен

Ақ ниетті тілекпен

Амандасып алайық

Қонақтарға ізетпен.



Қаның,жаның -тіліңде,

Арың,нәрің –тілінде

Ұмтыл оны білуге

Тілден алып ғибрат

Құлшынасың білімге.

















Бей +ші

Оқу +шы,лық

Өнер +паз

Су+лы



Оқушылар телефон соғу арқылы бір біріне сұрақтар қойып жауап алады.



















Барлығы бірге жасайды.

Қосыл,қосыл шеңберге

Нағыз адал дос болып

Қосыл,қосыл шеңберге

Ең сенімді дос болып

Қосыл,қосыл шеңберге

Ең зиянды дос болып

Қосыл,қосыл шеңберге

Ең мейірбан дос болып

Қосыл,қосыл шеңберге

Нағыз сараң дос болып

Қосыл,қосыл шеңберге

Нағыз қайырымды дос болып



1 топ

Мәндес сөздерді табады.

2 топ

Қарама қарсы сөздерді табады

3 топ

Әр түрлі мағыналы сөздерді табады













Ең қиын,ең ауыр. Жағымды,ұнамды. Ересек,естияр. Достықты,татулықты.

1 топ

Көп нүктенің орнына қарама қарсы мағыналы сөздерді жазады.

2 топ

Мәндес сөздерді бір бөлек, қарама қарсы мағыналы сөздерді бір бөлек жазады.

3 топ

Берілген сөздерден екі түрлі мағынада қолданылатын сөздерді теріп алып,сол сөздерге сөйлем құрастыру.









1 топ

Зат есім

2 топ

Сын есім

3 топ

Сан есім



1 топ

Қалыпсың,........

Қысқа,.......

2 топ

Мақсат,.....

Мейрам,.....

3 топ

Қосып айту,....

Тайғанау,....



1 топ

Берілген мақалдардың ішінен қарама- қарсы сөздерді табу.

  1. Бетегенден биік,жусаннан аласа

  2. Үлкенге- құрмет,

Кішіге- ізет

  1. Көз қорқақ қол батыр.

  2. Дос жылытып айтады.

Дұшпан күлдіріп айтады

2 топ

Сөз туралы мақал -мәтелдер айту.

3 топ

Берілген сөздерге мәндес сөздер тауып жазу.

  1. Әдемі,сұлу,кқркем

  2. Бет,ажар,келбет

  3. Ынтымақ,бірлік,достық





1 топ

Мағынасы жуық сөздер

2 топ

Дыбыстары бірдей мағынасы әр басқа сөздер

3 топ

Мағынасы қарама-қарсы сөздер жазу.

Әр топ тәрелкедегі сұрақтарға жауап жазып,оқып береді.



5- жаттығу. 91 бет


























«3»- жауап толық,дәлелденіп,мысал келтірсе.

«2» - жауап толық емес,дәлелдемелер нақты емес.

«1»- жауап толық емес,дәлелдемелер келтірілмеген.



12-10 ұпай– « 5»

10-8 ұпай –« 4»

8 -5 ұпай - « 3»

Оқушының аты - жөні

«Сұрақты тап»

Жаттығу орындауы

Шығармашылық жұмыс

Қарлы кесек

қорытынды











































«3»- жауап толық,дәлелденіп,мысал келтірсе.

«2» - жауап толық емес,дәлелдемелер нақты емес.

«1»- жауап толық емес,дәлелдемелер келтірілмеген.



12-10 ұпай– « 5»

10-8 ұпай –« 4»

8 -5 ұпай - « 3»

Оқушының аты - жөні

«Сұрақты тап»

Жаттығу орындауы

Шығармашылық жұмыс

Қарлы кесек

қорытынды




















































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сөз жəне оның мағынасы

Автор: Турлыбекова Инжу Нургалиевна

Дата: 27.11.2016

Номер свидетельства: 363111
