kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Шамалардың бірліктерін түрлендіру

Нажмите, чтобы узнать подробности

vvvvvdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddvjkxgggggggggxhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhbv

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Шамалардың бірліктерін түрлендіру»

Күні:    6.11.23ж                                 Пәні:    Еңбекке баулу                                                     Сынып: 2 

Тақырыбы:                 Ою-өрнек түрлері.

Мақсаты: 2.2.1.1 қарапайым әдіс-тәсілдерді пайдаланып, материалдарды жинау, сұрыптау, қолдануға

дайындау;

2.1.3.2 шығармашылық идеяларды дамытуда сәндік-қолданбалы өнердің қарапайым элементтерін қолдану.

Сабақ түрі:  аралас сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндірмелі,сарамандық

Көрнекілігі:  ою-өрнек түрлері,тұрмыстық бұйымдар,қайшы,қарындаш, шаблон.

Сабақтың барысы:         Ұйымдастыру бөлімі

                                        Панарин тестісі

                                           Психологиялық жаттығу

                                      Қию оңай демеңдер,

                                      Оған да өнер ой керек.

                                      Бос мақтанып жүрмеңдер,

                                      Қиюға пысық жан керек.

Жаңа сабақ

 

"Өнер таусылмайтын азық,жоғалмас байлық"-дейді даналар қалай түсінеміз?

-Ою -өрнектерді күнделікті қандай заттардан көреміз?

-Ою -өрнектің қандай түрлерін білесіңдер?

-Ою- деген не?

-Өрнек деген не?

Ою деген сөзбен өрнек деген сөздің мағынасы бір. Бұл сөздің ұғымында бір нәрсені ойып, кесіп алып жасау немесе екі затты оя кесіп қиюластырып жасау, бір нәрсенің бетіне ойып бедер түсіру деген мағына.Ал өрнек дегеніміз әр түрлі ою, бедер, бейнені күйдіріп, жалатып,бояп, батырып,қалыптап істеген көркемдік түрлердің, әшекейлердің ортақ атауы.Сондықтан көбінеою-өрнек деп қосарланып айтылады.Қазақ оюы мазмұны жағынан 3 түрлі ұғымды бейнелейді.Олар біріншіден мал өсіру мен аңшылықты, екіншіден жер-су, көшіп -қону көріністерін, үшіншіден күнделікті өмірде кездесетін әртүрлі заттардың сыртқы бейнесін береді. 

Ұлттық киімді сәндеуші ою -өрнек. Ою-өрнек дәлдік, есеп, теңдік, теңеу, үйлесіп, жарасым, көркемдік, жылылық,сұлулық,ойлылық,ақылдылық,зеректік,көңіл-күйдің жақсылығы,шабыт береді.

1.Ою-өрнек ."Ою-өрнек"-сөзі латынның "орнамент" деген сөзінің баламасы."Орнамент"  сөзі -"сәндеу","әсемдеу"

2. Компазиция дегеніміз- өрнекті бүйымның бетіне реттеп орналастыру.

3. Симметрия дегеніміз- ою-өрнектің екі жағы тең болуы.

4. Колорит дегеніміз- ою-өрнектің бояу түрлерінің, ою-өрнектің бір бірімен үйлесіп жарасым табуы.

5. Ритм дегеніміз- ою-өрнекте бір элементтің қайталанып келуі.

Қазақ халқының сәндік қолданбалы қолөнерінің өсу жолы,өзіне тән даму тарихы бар.Б.з.б.III-IIғасырларда аң стиліндегі өнер біртіндеп құлдырайды.Аң стилі ою-өрнекке айналады.Жануарлар дүниесінің бейнесі схемаға айналып,қолданбалы өнер туындылары шығадыдеген ұғымды білдіреді."Ою" сөзі ,біріншіден, ағаш немесе темір материалдарын ойып,затты көркемдеу дегенді білдірсе,екіншіден,материалды ою немесе ою үлгісін дайындау дегенді білдіреді."Өрнек" деген сөз-бірнеше көркемдеп сызылған сызықтар жиынтығынан құрылған сызба.Ою -өрнектерде халық дүниетанымы,оның өзін қоршаған орта мен сұлулық туралы түсінігі бейнеленген.

                                                                                         Ою-өрнек

 

Ою-өрнек түрлері мән мағынасына қарай бөлінеді.

1. Өсімдік тектес оюлар.2.Жан-жануарлар дүниесіне қатысты.3.Геометриялық оюлар.4.Аспан әлеміне қатыстыоюлар.

 

 

"Ақ найзасы болмаса,                          Ен таңбасы болмаса,

Ерді қайдан танырсың.                               Малды қайдан танырсың"-дегендей еліміздің көк байрағында,ел қорғаған батырдың иығы мен қалқанында,дуалы ауыз билердің жауырынында салынған."Тұйық оюы" бақыттың,достықтың, мәңгіліктің айғағы.

Мысалы: " қошқар мүйіз" оюы-молшылық,  "ағаш" оюы-ынтымақ, "ирек" оюы- адамның өмір жолы, "су"оюы,"шеңбер"оюы-жарық өмір жолы дегенді білдіреді екен.

Көк түс- аспанды, жасару, өсу, өмір деген мағынаны білдіреді.

Қызыл түс-оттың, күннің белгісі.От пен күн қазақтар үшін киелі.

Қара түс-жер бетінің белгісі

Сары түс-ақыл, парасат, байлық.

Ақ түс-қуаныш,бақыт,тазалық

Жасыл түс-жастық,көктемнің белгісі.

Оқулықпен  жұмыс

Мәтінді оқу

Ою-өрнек туралы қандай аңыздар білесіңдер ?

Күйтабақтан тыңдау « Сырмақ шерткен сыр»

Қауіпсіздік ережесімен таныстыру.

Сарамандық жұмыс

1-кезең. Қағазды төрт бүктеп, дайын шаблонды бастырып,қию.

Сергіту сәті:

Би қимылын жасату қошқар мүйіз

 

2-кезең.Қағазды екі бүктеп,дайын шаблонды бастырып, қию.

3-кезең.Қағазды екі бүктеп дайын шаблонды бастырып,қию.

 

Бекіту:

Ою-өрнек туралы мақал білеміз бе?





















































































Сабақтың тақырыбы:

Туған өлке композициясы

Педагогтің аты-жөні:

Қаналина Г.Н

Күні:

13.11.23

«Шабыт» сурет үйірмесі

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:



Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1. Шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) өнердің суреттеу құралдарымен көрсету.

2.Өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін түсіндіріп таныстыру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Шығармашылық идеялары мен сезімдерін өнердің суреттеу құралдарымен көрсетеді. Өзінің жұмысын негізгі идеясын және процесін түсіндіріп таныстырады.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылар

мен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақ

тастық атмосфера

сын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушылар

ды топтарға біріктіру.


Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді.

1 топ: Кітап

2 топ: Дәптер

3 топ: Қаламсап


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай ақ барлық оқушылар

дың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Оқулық, жұмыс дәптерлері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы


ДК экраны

Жаңа сабаққа кіріспе



(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады

Өз ойымен бөліседі.



Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысты

рады.


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

Туған өлке табиғатын бейнелейміз. Жаңа ақпаратпен таныстырады.

Суреттерді салыстырып, сұрақтарға жауап береді.


1.Суретшілер-дің туындыларында қандай түс реңктері басым?

2.Қандай реңктер көбірек-жылы ма әлде суық па?

3.Картиналар қандай сезімге бөлейді?

Дескриптор: Жалпы-3 балл.

-Суреттерді салыстырады

-Суретшілер

дің туындыларында қандай түс реңктері басым екенін анықтайды.

-Қандай реңктер көбірек екенін айтады.

-Картиналар қандай сезімге бөлейтінін анықтайды.


Оқулық, жұмыс дәптері

Топтық жұмыс


Туған өлкеңнің қай тұсын бейнелейтініңді шешіп ал. Оның композициясы туралы ойлан. Қағаз парағының өлшемі мен пішімін таңда.

Бұл жұмысты акварель немесе гуашь бояулары

мен орындайды.

Дескриптор: Жалпы –4 балл.

-Үйлесімді түстерді таңдап, практикалық жұмыс жасайды.


Оқулық, жұмыс дәптері, қажетті құрал-саймандары.

Жұптық жұмыс

Табиғат көрінісі туралы шағын әңгіме құра.

Эссе. Өзіне ұнайтын жыл мезгілдерін жазуына болады.


Дескриптор: Жалпы –3 балл.

-шағын эссе жазады.

-табиғаттағы түстер мен реңктерге көңіл бөледі.

-салатын суретін сипаттайды.

Оқулық, жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».


Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.









Пән: Көркем еңбек

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім


8-сабақтың

тақырыбы

Туған өлке гүлдері

Оқу бағдарла-

масына сілтеме


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

2.2.1.1 қарапайым әдіс-тәсілдерді пайдаланып, материалдарды жинау, сұрыптау, қолдануға

дайындау;

2.1.1.1 материал түрлерінің атауларын ажырату

және олардың қасиеттері мен қолданылуы туралы зерделеу.

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар: мәтіндегі негізгі ой мен тақырып туралы түсініктерін жазба жұмыстар арқылы бекітеді.

Көптеген оқушылар: топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Кейбір оқушылар: білімді сыныптастарына түсіндіріп, оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Құндылық

Сұлулықты, әдемілікті көру, сезіну, бағалау

Пәнаралық

байланыстар

Дүниетану. Көркем еңбек

АКТ-ны қолдану

дағдылары

Суреттер, интербелсенді тақта, үнтаспа

Алдыңғы білім

Б. Соқпақбаев. «Қамқорлық»

Жоспар

Уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту. Сыныпты қалыпқа келтіру. Ойсергек:

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз. Ұйымшыл боламыз десек, 2 рет қол шапалақтаймыз.

Белсенділік танытамыз десек, 3 рет қол шапалақтаймыз.

«Түймедақ күлтелері» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау. Түймедақ күлтелеріндегі үй тапсырмасына байланысты сұрақтарға жауап беру.

Топқа бөлу. Гүл түрлері (1, 2, 3, 4-ке санатып, топқа бөліну. Әр топты гүлдің түріне сай атау).

І топ. Раушан гүл. ІІ топ. Қызғалдақ. ІІІ топ. Лала гүл.

ІV топ. Жауқазын.



Гүлдер


«Гүл» арқылы бағалау: Өте жақсы – ашылған гүл.

Жақсы – жартылай ашылған гүл.

Талпынды – ашылмаған гүл (сабақтың соңына дейін осы гүлдер арқылы бағалау)


Сабақтың ортасы

Мағынаны ажырату. Ойқозғау.

  • Балалар, қандай топтарға бөліндік?

  • Біз сабақта бүгін не жөнінде өтеміз?

  • Мақсатымыз не болмақ? Бағалау критерийімен таныстыру.

Бағалау критерийі. Өз ойы мен сезімін көркем бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізе алады.

Бағалау. БК бойынша бағалау.




Бағалау парағы




















1-тапсырма. Осы пікірдің дұрыстығын дәлелде. Туған өлкем гүлдерменен көрікті. Өйткені

1. …

2. …

3. …

2-тапсырма. Өлеңді тыңда. «Гүлдер» Автормен танысу айдары. Т. Молдағалиев ҚБ ретінде: дәптердегі 1-тапсырма. Берілген

көркемсөздерді қолдана отырып, өлеңді қарасөзбен жаз. Сөз көлемі – 30–35.

Көркемсөздер: қызыл гүлдер, көк гүлдер, ақ гүлдер, көп гүлдер, шоқ, отқа ұқсап, лүпіл.







Үнтаспа Слайд

Автордың портреті





Гүлдің суреттері немесе гүлдер








Жұптық жұмыс.

4-тапсырма. Өлеңнен гүлдерге қатысты көркемсөздерді табыңдар.





Слайдтар

Сергіту сәті. «Гүлдер» әнімен қимылдар жасау.

Топтық жұмыс.



Бағалау

критерийі

Дескриптор

Білім алушы

Балл

Мәтіннен көркем бейнелі

сөздерді табу

Гүлдерге қатысты көркем бейнелі сөздерді табады.

1

Сол сөздердің көмегімен

өлеңді мазмұндайды.

1

Көркем сөйлеу

Қай гүлді анасына, ұстазына, досына, туған күн иесіне сыйлайтынын

көркем сөйлеп жеткізеді.

1

Көркем жазу

Гүл туралы 5 жол өлең

құрастырады.

1

Көркемсөздерді қолданады.

1






































І топ. Көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, гүлдерге сипаттама бер.

ІІ топ. Өздері сыйлайтын гүлдер туралы пікірлесу.

ІІІ топ. Өлеңнің қысқаша мазмұнын айт.

ІV топ. Өлеңнің мазмұнына сай берілген гүлдердің пайдасы мен зияны туралы айту.

Жеке жұмыс. ҚБ ретінде: дәптердегі 2-тапсырма. Cуреттегі гүлдердің қайсысын туған күн иесіне сыйлар едің? Неліктен? Пікіріңе екі дәлел келтір.







раушан лалагүл қызғалдақ

Ойтолғау.

Жазылым. Жеке жұмыс.

5-тапсырма. Гүл туралы 5 жолды өлең құрастыр: 1-жол – тек бір сөзбен беріледі: зат есім.

2-жол – тақырыпты екі сөзбен сипаттау: сын есім.

3-жол – тақырыпқа қатысты 3 қимыл атауын жазу: етістік. 4-жол – 4 сөзден тұратын сөйлем.

5-жол – тақырыппен мәндес бір сөз: синоним.

Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттік пе (оқушылардан сұрау)? Қалай жеттік? Не істедік?


















Тапсырма

Сабақтың соңы

Кері байланыс. Ауызша.

Рефлексия«Гүлдер» әдісі



Кері байланыс жасау.


  • Сендер қандай пікірдесіңдер?

  • Нені біле алдыңдар?

  • Не қызықтырды?

  • Саған пайдасы бар ма?

  • Не жаман, не жақсы болды?



Қосымша мағлұматтар

Дифференциация –

Бағалау –

Пәнаралық байланыс

Сіз оқушыларға көбірек

Оқушылардың

Қауіпсіздік ережелері

қолдау көрсету үшін не

ақпаратты

АКТ-мен байланыс

істейсіз? Қабілеті жоғары

қаншалықты

Құндылықтармен байланыс

оқушыларға қандай

меңгергенін қалай

(тәрбиелік элемент)

тапсырма беруді көздеп

тексересіз?


отырсыз?




Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ

бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.






































Сабақ тақырыбы:

Бәйтерек

Мектеп:

Күні :


Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП:-сынып

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

2.1.1.1 материал түрлерінің атауларын ажырату

және олардың қасиеттері мен қолданылуы туралы зерделеу;

  • 2.1.3.1 шығармашылық идеяларды дамыту үшін ақпарат жинау және жұмыстың эскизін жасау.


Тірек сөздер:

монумент – монумент – monument.

Ресурстар:

Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың портреті, «Бәйтерекке саяхат» фильмі, «Ботаға көмектес» ойынына арналған үлестірме парақшалар, «Бәйтерек» пазлдары.

Сабақтың мақсаты:

1.3.1.2 көне заманның танымал тарихи ескерткіштері/жәдігерлері туралы әңгімелеу

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек, жаратылыстану.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

Нұрлан Өнербаевтің «Бәйтерек ағашын» тыңдайды

-Өлеңде не туралы айтылған?

Мақал-мәтелдің мағынасын ашу

Ата – бәйтерек, бала – жапырақ.

- Балалар,мына мақалды қалай түсінесіңдер

(Балалардың жауаптарын тыңдау)

- Балалар, бәйтерек ағашы туралы не білесіңдер?

- Бұл қандай ағаш?

(Тақтаға бәйтеректің суретін шығару)

- Балалар, бәйтерек ағашын қайдан көреміз?

- Тағы осы бәйтерек туралы не айтуға болады?

- Бүгінгі сабақта не туралы сөйлесеміз?

Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады.


Бәйтерек туралы аңыз.


45-жұмыс парағы. Аңыз кейіпкерлері.


Сергіту сәті.



















Оқулық


Жұмыс дәптері



Сабақтың ортасы


Фильм «Бәйтерекке саяхат»


«Неліктен?» «Қалай?» «Не үшін?» сауалдарын қолдана отырып, сұрақтар дайындайды.

1-топ. Неліктен?

2-топ. Қалай?

3-топ. Не үшін?

Сен білесің бе?


Хамелеон суретін шығарып, сұрақ қою

- Бұл не? Хамелеонның қандай қасиеті бар?

- Бәйтерекке қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?


Қосымша тапсырма «Кім тапқыр»

Бәйтеректің жұмыс уақыты сағат 10.00 де басталады және 22.00-де аяқталады. Бәйтерек неше сағат жұмыс істейді?


Видео








Н.Назарбаев портреті

Сурет, слайд









Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

35-40 минут

Рефлексия «Бағдаршам»


Қосымша ақпарат

Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлап отырсыз?

Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлап отырсыз?

Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлап отырсыз?


Математика. Қосымша тапсырма ретінде оқушыларға есеп шығару ұсынылады.

«Бәйтеректің» жұмыс уақыты: 10.00-нан 22.00-ге дейін. «Бәйтеректің» неше сағат жұмыс істейтінін есептеңіздер.

Жауаптары: 12 сағат.



Оқушылар білді:

– «Бәйтерек туралы аңыздың» мазмұнын;

– «Астана-Бәйтерек» ескерткішінің авторын;

– өткен мен бүгінгінің таным дүниесін.

Оқушылар үйренді:

– сұрақ қоюды;

– жаңа сөздерді қолданып, тарихты қайталап айтуды;

– лайықты лексиканы қолдануды;

– аңыз кейіпкерлерін бейнелеуді.

Сабақты «Бәйтерек бейнесі» пазлын құрастырыңдар деген тапсырмамен аяқтауға болады. Бейненің сыртқы бетіне тақырып бойынша тапсырма мен сұрақтарды жазып қойыңыз.

– Аңыздың негізгі ойын айтыңыз? (Мейірім мен зұлымдықтың күресі).

– «Бәйтеректі» неге «Өмір ағашы» дейді? (Себебі ол біздің бабаларымыздың дүние туралы танымын білдіреді).

– «Бәйтерек» ескерткіші қайда орналасқан? (Астанада).

– Құрылыс идеясы кімдікі? (Елбасымыздың идеясы).

– Құрылыстың авторы кім? (Норман Фостер).

– Ескерткіш неге Астананың ғана емес, тұтас Қазақстанның рәмізі? (Себебі «Бәйтерек» – өзіндік тарихы бар және болашақта дамуға бет бұрған мемлекетіміздің рәмізі).


Ғылымға кіріспе. Оқушыларға «Бәйтеректің» шары күн сәулесінен түсін өзгертіп тұратын «хамелеон» (құбылғы) әйнегінен жасалғаны туралы ақпарат беріңіз.

Оқушылардан құбылғы хайуанын білетіндіктерін сұраңыз. Бұл аңның қандай ерекшелігі бар?


Рефлексия

Сабақ мақсаты орындалды ма?

Бүгін балалар нені үйренді?

Оқыту атмосферасы қандай болды?

Оқушылар арасында дифференциация бойынша әрекеттер сәтті болды ма?

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарда қандай өзгерістер болды және неге?

Осы сабақты бағалау үшін бос орын пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы тиісті сол жақтағы сұраққа жауап беріңіз














4.12.23 Еңбекке баулу

Сабақтың тақырыбы: Қысқы өрнектер.
Сабақтың мақсаты:
2.2.1.1 қарапайым әдіс-тәсілдерді пайдаланып, материалдарды жинау, сұрыптау, қолдануға

дайындау;

2.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдарды және орындаудың реттілігін анықтау.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі: Аралас
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ - жауап, тестілеу, INSERT әдісі
Көрнекілігі: Компюьтер, интерактивті тақта, презентация, суреттер, плакаттар,
Сабақтың барысы:

І. Қызығушылығын ояту
1. Сабаққа дайындық. Сынып тазалығына қарау. Оқушылардың құрал - жабдықтарын түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

2. Өткен сабақты қайталау. Сұрақтар: Түстер түрлері қандай? Негізгі түстер қандай? Жылы түстер қайсысы? Суық түстер қайсысы? Композиция дегеніміз не?

3. Тақырыпқа кіріспе. Төрт жыл мезгілінің суреттерін көрсетемін. Балалар суретке қарап өздері ажыратады.
Оқушыларға тақтадан жұмбақ жасырылады.
Жерге көрпе жазылды.
Қаймақтанды су беті,
Терезеге салынды.
Талай гүлдің суреті. / Қыс/
Суретшілер туындыларымен танысу Қастеев, Левитан т. б
- Балалар, сіздерге қыс мезгілі ұнай ма?
- Қыста қандай мерекелер бар? Тәуелсіздік мерекесі, Жаңа жыл. 16 - желтоқсан Қазақстан Республикасының егемендік алған күні. Ал 1 - қаңтарда Дүниежүзі Жаңа жылды қарсы алады.
- Жаңа жыл мерекесі ұнайма? Несімен? Иа, көп сыйлықтар аламыз.
- Ал, сыйлықты бізге кім әкеледі? Аяз Ата.
- Жаңа жылға аз ғана уақыт қалды. Сонау алыстан Аяз Ата бізге қалай келер екен? Сыйлық әзірлеп жатырма екен? Интернеттен халын сұрайық. /Презентациядан Аяз атаны көру/.
- Балалар, Жаңа жыл болып, аяз Ата бізге тез келуі үшін жеге қарды көп - көп жаудырып, шана жүруге жағдай жасаймыз. Жаңа жылдық шыршамызды дайындаймыз. Ол үшін сіздер әр сұрақ, тапсырмаларды неғұрлым тез, дұрыс орындасақ, соғұрлым қарларды көп жинап, шыршамыз да құрылады. Аяз ата жеткен соң сіздерге алғысын білдіріп, сыйлығын үлестіреді. Дайынбыз ба?
- Ойыншық, жеміс, тәтті бар. Алатын қане, кімдер бар? Тектен – текке бермеймін, Білімдеріңді тергеймін. Кім көп білсе сол алар, Рахатын сол табар. Босқа қарап қалмаңдар. Сараптаңдар білімді, Қалмай тағы тынбаңдар.
- Қыс мезгілінде қандай өзгерістер болады екен? Сипаттап беріңдер./Күн суытады. Жерге қырау түсіп, қар жауады. Су мұз болады. Айнала аппақ түске боялады. Терезеге аяз шимайлап сурет салады./
Қыс несімен ұнамсыз
Күн суық.
Дауыл тұрады, аяз үсіреді.
Мұз қауіпті.

Қыс несімен ұнайды
Айнала аппақ.
Ауа, жер таза.
Шанамен сырғанаймыз.

ІІ. Мағынаны тану.
1. Тапсырма. Аяз салған өрнекті бейнелеу. Өрнек түрлерімен таныстырамын. Салыну жолдарын түсіндіремін. Қалауынша өрнек салу.
2. тестілеу түрлері. І. Балама жауаптары бар тест.
1. Негізгі түстер - үшеу. а/иә б/жоқ
2. Сары – жылы түс а/ иә б/жоқ
3. Көк – жылы түс а/иә б/жоқ

ІІ. Таңдамалы тест.
1. Мамықтай ұлпа, қанттай аппақ. Қыста жер бетін басады, Жазда сайға қашады. а/ қар ә/мұз б/ су.
2. Табаныма байладым. Қос таяқпен айдадым. а/таяқ ә/шаңғы б/ шана
3. Аяғы жоқ, жүреді. Қолы жоқ, сурет салады. а/қар ә/ аяз б/кітап.

ІІІ. Толықтыруды қажет ететін тест.
1. Тікен - тікен тік пісте. Қысы – жазы бір ------------.
2.. Ақыл азбайтын тон. Білім таусылмайтын ----------.
3. Желтоқсан, қаңтар, ақпан, бұлар қыс ----------.
3. Сергіту сәті. Қол - аяқты қимылдату.

Қар жауады жапалақтап,
Балалар жүр шапалақтап.
Аяз беттен сүйеді,
Балалар тон киеді.

ІV. Нәтиже.
1. Сұрақ - жауап
1. Қыс мезгілінде ауа райы қалай өзгереді?
2. Қысқы спорт ойындарының түрлерін ата?
3. Медеу мұз айдыны қай қалада?
2. Жаңа сабақты бекіту. INSERT әдісі
Білемін
Жылы, суық түстерді, жыл мезгілдерін, қызықтарын, сипатын
Білдім
Суретшілер туындыларын, терезедегі аяз түрлерін жазықтықта бейнелеуді, түстерді пайдалануды
Білгім келеді
Қыс мезгілі қызықтарын басқа техникамен салыну жолдарын.
Шыршаға жұлдыз орнатамыз. Қарларды санаймыз.
3. Жинаған қарларға және дәптерге салған аяз бейнесіне қарап, ортақ баға қоямыз
Аяз атаны қабылдап, сыйлығын аламыз.
4 Үйге тапсырма Қыс мезгілін бейнелеп келу.
- Бүгін дәптердегі терезені аязша әдемілеп безендірдіңдер. Болашақта әдемілік пен әсемдікті бойына дарытқан, эстетикалық көзқарасы қалыптасқан азамат болып өсіңдер Сабағымыз аяқталды.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Шамалардың бірліктерін түрлендіру

Автор: Артықбай Д.М

Дата: 12.01.2024

Номер свидетельства: 643897
