Сабақ тақырыбы: Сұраулы сөйлем Мектеп: «О.Бапышев атындағы ЖОМ»
Күні: 25.11.16ж Мұғалімнің есімі: Шертанова А
СЫНЫП:
2 «Ә» Қатысқандар саны: 23 Қатыспағандар саны:-
Сабақ мақсаты 1. оқушыда сөйлем, сөйлемнің айтылу мақсатына
қарай бөліну түрлері туралы топтастырылған ұғым
қалыптастыруға мүмкіндік жасау;
2. Топтық жұмыс барысында сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.
Күтілетін нәтижелері: Барлық оқушылар:
• Топтық жұмыс кезінде бір-бірімен пікірлеседі,алған білімдерін бекітеді
Оқушылардың басым бөлігі:
• Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөліну түрлері, оның ішінде сұраулы сөйлем туралы біледі.
Кейбір оқушылар:
• Сұраулы сөйлемге мысал келтіре алады.
Сабақтың модулі
Сабақтағы әдіс-тәсілдер және стратегиялар Сыни тұрғысынан ойлау.
АКТ
ОЖЕСО
ОүБ, ОБ
Түсіндіру,
Сұрақ-жауап
«Сөздер банкісі» әдісі
Сабақтың ресурстары: Суреттер, қималар, слайдтан түсіндірмелер.
Жоспар
Жоспарланған уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті ескертпелерді жазыңыз) Оқушының іс-әрекеті
Кіріспе:
Ұйымдастыру бөлімі: Психологиялық дайындық. Сыныпты топқа бөлу. 1.2.3 топ.
Үй тапсырмасын тексеру.
Шеңбер құрып 1, 2, 3 деп санау арқылы топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы бекіту.
Негізгі бөлім: Жаңа сабақ.
Қорытынды 1Білім кезеңі:
1.Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?
2.Қазір қандай жыл мезгілі?
3.Бүгін аптаның нешінші күні?
4.Сабаққа дайынсыңдар ма?
«Сөздер банкісі» әдісі.!. Оқушыларға бірнеше сөйлемдер жазылып қойылады.Тақырыпқа сай сөйлемдерді сөздер банкісіне орналастырады, тақырыпқа сай емесін қоқыс жәшігіне орналастырады. Мысалы:Бүгін күн жылы.Оқушылар сабаққа жақсы қатысты.Алақай, апам келе жатыр! Асан бүгін сабаққа қатысты ма? Өсімдік көктейді.Жаңбыр жауды ма?
«Орныңды тап» дидактикалық ойын.Әр топқа сөздер таратылады.Сөздерден сөйлем құрап айту.
1.Қанат, ма, ерте,тұрды.
2.Соғылды, ма, қоңырау.
3.Кірді, сыныпқа,ме,мұғалім.
Сергіту сәті.
2.Түсінік кезеңі:(оқулықпен жұмыс )
1-жаттығу.(ауызша орындалады )Өлеңді мәнерлеп оқытып, Маралдың сұрақтарына жауап береді.
Жаңбыр қалай тұр құйып?
Неге ысиды күн күйіп?
Аспан неге көкпеңбек?
Тау неге тым биік?
1-топ.2-жаттығу.
Сұраулы сөйлемдерді көшіру.
2-топ.Сұраққа жауап беріп тұрған сөйлемдерді көшіру.
3-топ.3-жаттығу.Сызбамен жұмыс.
-
-
-
-
3.Қолдану.(Сематикалық карта)
1-топ:
Сөйлем түсті суытты жатыр
Қыс +
Күн +
Жерде қар +
2-топ. Сөзтізбек.
«Ақыл» сөзінен бірнеше сөз шығарып, сөзден сөйлем құрау.Ақ, лақ, ақы, қал,қыл.
3-топ. «Адасқан сөздер» ойыны:
тепті сырғанақ Балалар
Сұлу! неткен Табиғат
Бардың? қайда сен
4.Талдау:Әр топ бір-біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.
Шығармашылық тапсырма:
Берілген суреттерге сөйлем құра.Сурет атауларына дыбыстық талдау жаса.
Оқушылар тапсырманы дұрыс орындауға ұмтылады.
Сұрақтарға жауап береді.
1.Қанат ерте тұрды ма?2.Қоңырау соғылды ма? 3.Сыныпқа мұғалім кірді ме?
Сұрақтарға жауап береді?
Оқушылар сергіту жаттығуын жасап сергіп қалады.
1-топ.Сұраулы сөйлемдерді көшіреді.
2-топ.Жауап беріп тұрған сөйлемдерді көшіреді.
3-топ.Сызбамен жұмыс істейді.
Дұрыс қиылысқан жерге «+» белгісін қояды.
Балалар сөзден бірнеше сөз тауып сол сөздерден сөйлем құрайды.
Адасқан сөздерден дұрыс сөйлем құрайды.
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды
Бағалау.
Үйге тапсырма. Ұпай санау арқылы қорытынды баға шығарылады.
Жиынтық бағалау
Үйге тапсырма: 4-жаттығу. Сұрақтарға жауап жазу.