Тема. Речення.
Мета: закріпити основні поняття про речення ; продовжувати формувати навички аналізу речення, вміння узагальнювати і систематизувати знання з теми. Формувати соціокультурну, громадянську та комунікативну компетентності .
Розвивати пізнавальний інтерес, пізнавальну активність, зв’язне мовлення, інтонаційну виразність .
Виховувати інтерес до народної мудрості , бажання вчитися , риси взаємодопомоги , бажання співпрацювати.
Обладнання: мультимедійний проектор , ноутбук, екран, презентація до уроку,опорні слова з теми, наочність, матеріали до творчої вправи.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Форма проведення: урок-подорож
Хід уроку
І Організація класу.
Продзвенів і стих дзвінок.
Починається урок .
Всі за парти тихо всілись.
Щоб граматиці навчитись.
ІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку
На шкільному подвір’ї осінь. Сьогодні ми відправимось в чудову подорож до осіннього лісу. Привітаємось з чарівницею осінню. Вона приготувала завдання для вас. Виконав ці завдання ми пригадаємо все , що вивчили і знаємо про речення.
А як же ми потрапимо в чарівний ліс? Осінь потурбувалась і про це, вона приготувала нам свій чарівний килим-літак:золоті листочки та схему нашого маршруту Вирушаймо в дорогу!(Слайд №2)
ІІІ Повторення, узагальнення і систематизація вивченого
1. Хвилинка каліграфії.
Ооо ооо ос осінь
1. Звуковий аналіз слова осінь
( осін)-5б.,4зв.,2 гол.(Слайд №3)
2Листочки нас принесли в чарівний осінній ліс. Подивіться уважно, який він зараз? (Слайд №3)
Ліс (який?)
Дерева (Які?)
Небо (яке?) (Слайд №4)
Листочки опадають і летять нам прямо в долоньки.
3.« Пригадай!»( Діти виконують тестові завдання листочків)(Слайд № 5,6,7)
Речення виражає :
А) наказ;
Б) звертання;
В) закінчену думку;
43.В кінці речення ставимо:
А) кому;
Б) крапку;
В) крапку і кому.
5.Знайди речення. Доведи свою думку:
1Листочки опадають.
2.З дерев падають
3.Золоті листочки
6.Чарівниця осінь розсипала золоті ,червоні, багряні листочки в лісі.
- Під якими номерами записані речення?
-Доведіть свою думку?
-Чому №2 , №3 не є реченнями?
_ Що можна сказати про речення №1?(непоширене)
7. Поділить текст на речення. У кінці речення поставте необхідний розділовий знак.
Ось пі кущем лежить жовтий листочок чому він такий сумний може сховався від лютого вітру чи холодного дощу лежи , листочку ,тихо.
Діти записують речення в зошити.
8. За метою висловлювання речення бувають:
А) окличні ;неокличні;
Б) розповідні ; питальні, спонукальні;
Обговорення результатів тестів.
ІV Фізкультхвилинка (відео хвилинка)
V.Удосконалення навичок
1. Діти , ви бачите першу перешкоду на нашому шляху- павутиння. Щоб прибрати його треба виконати завдання: з’єднати речення з його характеристикою.(робота в парах) (Слайд№8,9)
Бережи книгу! розповідне окличне
Відвідай столицю України. розповідне ,неокличне
Чому ти не вивчив вірш?! питальне, окличне
Як гарно в лісі восени! питальне,неокличне
В теплі краї відлітають лелеки, жайворонки. спонукальне, окличне
Чому співає струмок? спонукальне,неокличне
Молодці! шлях вільний ! Подорож продовжується.
І знов до нас прилетів листочок з наступним завданням.
Скласти речення за малюнками (Робота біля дошки)
Улітку діти цілими днями гуляють на свіжому повітрі.
Вони збирають у лісі гриби та ягоди.
Весело купаються в річці.
Засмагають на сонці.
Діти дуже люблять літо.
3. Знов на нашому шляху перешкода. Цього разу –це повалене дерево. Давайте позбудемось його! Але для цього необхідно виконати наступне завдання.(Слайд № 10)
Складіть прислів’я із деформованого речення .(Слайд № 11)
Життя, знання,красним, робить;
(Знання робить життя красним)
Як ви розумієте це прислів’я? (Слайд № 12)
Які подібні прислів’я ви ще знаєте?
Послухайте ,будь-ласка ,прислів’я. Давайте з’ясуємо, як ви їх розумієте.
З віком розум приходить.
На те й голова, щоб у ній розум був.
Мудрим ніхто не родився, а навчився.
4.Подорож продовжується. Чарівні листочки привили нас до тітоньки сови. Вона звернулась до нас з проханням про допомогу.
Скласти речення для всіх, хто приходить до лісу.( Слайд № 13)
(робота в парах)
Але перед тим , як приступите до виконання завдань, давайте пригадаємо, що слово, яке називає того, до кого ми звертаємось називається проханням .
(вправа «Спіймай помилку»).( Слайд № 14)
Діти, бережіть ліс!
Люди, не рвіть квітів!
-Змініть речення так, щоб звертання було в кінці речення, в середині речення.
-Як виділяється на письмі звертання? (Слайд № 15)
5.Дуже скоро ми прийдемо на галявину. Але попереду невеличка річечка, щоб пройти через неї треба побудувати місточок.(Слайд № 16)
Складіть речення за схемою (самостійно) взаємоперевірка(Слайд № 17)
│____ _____ ____ , ____ !
(Яка ти розкішна,осінь!)
│_____ ,_____, _____ _____!
(Бережіть, діти,рідну природу!)
6.Ось і довгоочікувана поляна (Слайд № 18)
Із слів кожного рядка складіть речення ( робота в групах)Підкресліть однорідні члени речення. Поясніть наявність або відсутність розділових знаків знаки між ними.(Слайд № 19)
Та , лісами ,осінь, садами ,йде.
Вбрання, на, золоте, ній.
В, несе, одній,кошик,руці, плетений.
А, ,сливи,з, виглядають, яблука,янтарний,рум’яні, виноград, соковиті.
Паляниця, у руці, другій, пишна.
Дарами, всіх,чарівниця-осінь, частує, своїми.
-Що можна сказати про речення?
-Чи становлять вони текст? Доведіть свою думку.
- визначте тип записаного тексту, Доберіть заголовок.
VII. Підсумок уроку. Повторення.(Слайд № 20)
-Що пригадали про речення?
-Що будемо добре знати та пам’ятати?
«Мікрофон» (Поставте питання за темою уроку , яке сьогодні ще не звучало )
Ось і досягнула кінця наша подорож. Ми добре попрацювали,повторили тему «Речення».Ми говоримо: «До побачення,Осінь! До нових зустрічей!». Проте знання , які ми сьогодні
отримали на уроці , залишаться з нами назавжди.
Рефлексія.
- А тепер кожен із вас оцінить свою роботу на уроці. Прикрасимо «Дерево успіху»,яке росте на чарівній галявині, листочками червоного, жовтого та зеленого кольору.
Оцінювання учнів. Подарунок від Чарівниці - осені (кошик з дарами природи)