kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок української мови у 8 класі "Обставина як другорядний член речення"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета:

  • поглибити знання учнів про другорядні члени речення, зокрема обставину, розглянути види обставин, їхні функції в реченні;
  • формувати вміння правильно визначати в реченнях  обставини, класифікувати їх за значенням;
  • звести набуті знання в певну схему, щоб чітко уявляти структури вивчених понять;
  • удосконалювати вміння робити синтаксичний розбір речення;
  • виховувати повагу до народних традицій, звичаїв, обрядів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: схема «Обставина як другорядний член речення», схема для визначення будь-якого члена речення, картки.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок української мови у 8 класі "Обставина як другорядний член речення"»

Урок української мови у 8 класі

Обставина як другорядний член речення

Мета:

  • поглибити знання учнів про другорядні члени речення, зокрема обставину, розглянути види обставин, їхні функції в реченні;

  • формувати вміння правильно визначати в реченнях обставини, класифікувати їх за значенням;

  • звести набуті знання в певну схему, щоб чітко уявляти структури вивчених понять;

  • удосконалювати вміння робити синтаксичний розбір речення;

  • виховувати повагу до народних традицій, звичаїв, обрядів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: схема «Обставина як другорядний член речення», схема для визначення будь-якого члена речення, картки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання

а) читання творів – мініатюр «Улюблене свято»;

б) читання речень з другорядними членами речення, виписаних з художньої літератури.

  1. Вибірковий диктант

Виписати означення з означуваним словом. З’ясувати, який зв’язок між ними та чим виражені означення.

  1. Сумний грудень у свято і в будень (узгодження, прикметник).

  2. Пасіка була огороджена лісою з лози (керування, іменник у родовому відмінку з прийменником)

  3. Бажання ворожити на Андрія в дівчат було завжди (прилягання, неозначена форма дієслова).

3.Бліцопитування

  • Який член речення пояснюють означення?

  • Що спільного й відмінного між узгодженими і неузгодженими означеннями?

  • Чим вони виражаються?

  • Як пов’язані з означуваними словами?

  1. «Із народної мудрості»

1. Дописати прислів’я та приказки. Знайти прислівники, поставити питання до кожного з них, визначити групу за значенням.

Прийшла Покрова, сиди, чумак, (де? місця) .

На коляду (коли? часу) уночі тріщить, а (коли? часу)плющить.

Як на Катерину (як? спосіб дії) холодно, то буде (як? спосіб дії).

Висновок: у реченні прислівники найчастіше виступають обставиною і за значенням діляться на такі групи: способу дії, міри й ступеня, місця, часу, причини, мети дії.

2. Зробити синтаксичний розбір речення

ПП узгоджене СІП обставина

Стрітення – найбільше свято в лютому. (Розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене, повне).

IV. Оголошення теми, мету уроку

- Сьогодні ми продовжуємо вивчати другорядні члени речення. Темою нашого уроку є «Обставина як другорядний член речення».

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

  1. Колективна робота із таблицею «Обставина як другорядний член речення» (додаток№1)

  • Давайте розглянемо таблицю і з’ясуємо, які є види обставин за значенням (діти аналізують таблицю).

  1. Робота з підручником

  • Пригадайте, що таке обставина, які члени речення вона пояснює, чим може бути виражена (діти читають правило).

  • Якщо обставина з’єднується з головним словом зв’язком керування, то вона може мати й значення додатка, наприклад :

Масляною називають останній тиждень перед Великим постом.

  • Обставина перед постом може також відповідати на питання додатка перед чим?

  1. Пояснювальний диктант

Підкреслити обставини, поставити до них питання,вказати вид.

  • Новий рік (коли? часу) завжди був бажаним святом у кожній (де? місця) родині.

  • Кутя (як? спосіб дії) неодмінно має стояти в новому горщику (як довго? часу) протягом усіх свят.

  • При (при якій умові? умови) похмурій погоді на Водохреща чекай врожаю на хліб.

  • Незважаючи (незважаючи на що? допусту) на лютий холод, громада йшла до освяченого водоймища.

  • Потомились руки, (з якої причини? причини) ретельно замішуючи різдвяного калача.

  • Село співом щедрувальників сповнене (якою мірою? міри) по вінця.

  1. Творча робота

Доповнити за змістом текст обставинами з довідки.

  • (Коли?) … припадає свято Василя, який вважався покровителем землеробства.

  • Ось чому (коли?) … годилося засіяти збіжжям оселі.

  • (Як?) … батьки будили своїх синів.

  • (Коли?) …, дітлахи брали виплетену рукавицю, наповнювали її житнім чи пшеничним борошном і, (як?)…, засівали власну хату.

Довідка: вдосвіта, ставши перед образами, на Новий рік, зодягшись, неодмінно.

Висновок: обставини виражаються прислівником, іменником у непрямих відмінках (зазвичай із прийменником), дієприслівником і дієприслівниковим зворотом.

  1. Лінгвістична гра «Добери речення»

Підібрати до поданих схем відповідне речення.

  • Додаток, означення, додаток, присудок, підмет.

  • Обставина, присудок, обставина, означення, додаток.

  • Обставина, підмет, присудок.

  • По вечері родина колядувала.

  • Ланцюжок зимових свят відкриває Різдво.

  • На стіл ставили дванадцять пісних страв.



VI. Закріплення матеріалу

  1. Коментоване письмо

Визначити види обставин за значенням і чим вони виражені.

  • У новорічну ніч приходили переважно дівчата щедрувати (мети дії, неозначеною формою дієслова).

  • Незважаючи на складне життя, любив співи: дівочі колядки, щедрівки, веснянки (допусту, дієприслівниковим зворотом).

  • На Масляну пекли млинці, налисники, завиваники, оладки (час дії, іменником з прийменником.)

  • Напередодні Різдва готувалася перша кутя (час дії, прислівником).

- На цьому уроці ми завершили вивчення членів речення. Під час бліцопитування та в процесі пояснення нового матеріалу ви давали їм визначення.

Давайте разом простежимо: чи можна звести послідовність цих визначень в чіткий алгоритм. Ця схема буде універсальною для всіх членів речення.

Схема буде виглядати в такій послідовності:

  • назва члена речення;

  • вказівка: головний чи другорядний;

  • на що вказує, що означає, роль у реченні;

  • на які питання відповідає;

  • приклад.

  • Ось яку схему ми з вами склали. Тепер завжди правильно й у відповідній послідовності дасте визначення членів речення (додаток№2)

2. Cкладання дiалогу «Обставина як другорядний член речення»

VIІ. Пiдсумок уроку

  • Що було найцікавішим для вас на уроці?

  • Що було найважчим ?

VIІІ. Домашнє завдання

  • вивчити § 13, вправа 206;

  • скласти три речення з обставинами місця, часу, способу дії.







Додаток №1





С Х Е М А

Обставина



Другорядний член речення



Вказує





Спосіб

дії

Міру і ступінь

Місце

Час

Причину

Мету

Умову

Допусто-вість

як?

яким

способом?

якою мірою? наскільки?

де?

куди?

звідки?

коли?

як довго?

з яких пір?

до яких пір?

чому?

з якої причини?

для чого?

з якою метою? навіщо?

за якої умови?

незважаючи на що? всупереч чому?

























Додаток № 2







С Х Е М А

визначення будь-якого члена речення







Назва ЧР

На що вказує, що означає, роль у реченні



Головний чи другорядний



Приклади



На які питання відповідає




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Урок української мови у 8 класі "Обставина як другорядний член речення"

Автор: Журавська Лідія Миколаївна, вчитель української мови та літератури

Дата: 23.03.2016

Номер свидетельства: 309199
