Складне речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком
Складне речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком
Конспект уроку допоможе вчителю ознайомити учнів з будовою складного речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком, навчити п’ятикласників відрізняти просте речення від складного, практично застосовувати складні речення в мовленні; формувати вміння розпізнавати складне речення та сполучники в ньому; розвивати творчі вміння моделювати складні речення та конструювати за опорними словами; вдосконалювати вміння працювати в парах; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти вихованню шанобливого ставлення до народних свят та обрядів, до УНТ.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Складне речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком»
Українська мова 5 клас
План-конспект уроку
Тема: Складне речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком.
Мета: Ознайомити учнів з будовою складного речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком, навчити п’ятикласників відрізняти просте речення від складного, практично застосовувати складні речення в мовленні; формувати вміння розпізнавати складне речення та сполучники в ньому; розвивати творчі вміння моделювати складні речення та конструювати за опорними словами; вдосконалювати вміння працювати в парах; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти вихованню шанобливого ставлення до народних свят та обрядів, до УНТ.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, текстовий матеріал, прислів’я, приказки, презентація до теми (мультимедійне забезпечення).
Очікувані результати: засвоєння учнями основних понять із теми; вміння вирізняти складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком з-поміж інших синтаксичних конструкцій ; удосконалення вмінь творчо моделювати речення.
-Хід уроку-
І. Організація класу до навчальної діяльності. Створення емоційного фону.
Пригадайте і скажіть, на які два види поділяють речення за будовою.
Що називають простим реченням?
Чим, на вашу думку, просте речення відрізняється від складного?
Гра «Третє зайве» (Робота в парах).
З трьох поданих речень виберіть і запишіть «зайве». Свій вибір аргументуйте.
/Сонце підбилося вгору, і туман розвіявся./
Пояснення вчителя.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Опрацювання теоретичної частини даної теми. Робота з підручником.
Слово вчителя. А тепер відкрийте підручник, де пояснюється тема нашого уроку (ст.115). Уважно ознайомтесь із правилами і з'ясуйте, про що не було сказано на уроці.
(Відповіді учнів)
Слово вчителя. Дійсно, частини складного речення можуть з’єднуватися за допомогою сполучників та без них, за допомогою інтонації.
Увага на екран!
Все минеться, одна правда зостанеться.
Нехай радіє правдонька, а кривда чеше ніс.
Я знаю, що правда завжди буде зверху.
Отже, можемо підвести певні підсумки.
(Схеми складних речень). (Вірш про сполучники).
IV. Засвоєння теоретичного матеріалу в процесі виконання завдань і вправ творчого характеру.
1. Творче конструювання складних речень за малюнками і опорними словами. (Робота в парах).
Погляньте на малюнки і скажіть, до яких казок вони підібрані. (Відповіді учнів).
Учитель. А тепер спробуйте скласти малюнками складні речення зі сполучниками чи без.
І ряд
ІІ ряд
ІІІ ряд
«Мудра дівчина»
«Рукавичка»
«Колобок»
Опорні слова: Дівчина пан.
Опорні слова: Звірі
Опорні слова: Баба й Дід
Моделювання складних речень. (робота в парах).
Доповнити прислів’я і приказки, дібравши продовження з другого стовбчика.
Не місце красить людину,
лінь марнує.
Праця чоловіка годує,
А людина місце.
Недарма говориться,
Що діло майстра боїться
3. Фізхвилинка.
Наш Іванко потягнувся.
Раз нагнувся, два нагнувся,
Руки в сторони розвів.
Видно, щось він загубив.
Щоб те зникле відшукати,
На носочки треба встати.
Навкруги позаглядати,
Пару раз поприсідати
І…продовжить працювати.
4. Робота з текстом. (Робота в парах)
Слово вчителя. Ви помітили, як на вулиці стало холодно? І недарма. Адже наближається 7 грудня, день коли християнський світ відзначає День пам’яті великомучениці Катерини (грец. – чиста душею). Розумна і освічена, вона була страчена за християнську віру близько 373 року.
Традиційно з приходом Катерини люди сподівались на люті морози. Тож, недарма говорять: «Вже на святу Катерину ховайся під перину».
Текст на екрані. Кожне речення тексту пронумероване. Уважно прочитайте текст та випишіть до зошитів номери тих речень, які є складними. Зачитайте їх. Назвіть, чим з’єднані частини складних речень.
(що, щоб, а, і)
V. Узагальнення вивченого на уроці.
(на закріплення теоретичного матеріалу).
«Цифровий диктант»
Слово вчителя.
Перед вами шість речень, якщо ви погоджуєтесь зі змістом даного речення, ставте -1-«так», якщо не погоджуєтесь, ставте -0-«ні».
А тепер обміняйтесь зошитами, зробіть взаємоперевірку, врахуйте,що кожна правильна відповідь – 2бали.
КОД диктанту – на екрані.
VI. Домашнє завдання.
§12, опрацювати теоретичний матеріал ст.115; впр.210 або з підручника укр. літератури виписати по 2 речення (складних) зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Граматичні основи речення підкресліть.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання.
Перевірка рівня первинного матеріалу.
Метод незакінчених речень.
Сьогодні я на уроці дізнався, що…
Найлегше мені було зрозуміти, як…
Я ще досі не зрозумів, чому…
Уявна ситуація. Якщо залишиться час, скласти складні речення за поданими схемами.