Просмотр содержимого документа
«Методична розробка уроку з української мови "В гостях у фірми «Просте речення»" »
Методична розробка уроку української мови в 11 класі
В гостях у фірми «Просте речення»
Мета:
шляхом виконання практичних завдань тематичного змісту закріпити відомості про просте речення;
навички чіткого розмежовування головних і другорядних членів речення;
уміння правильно вживати односкладні й двоскладні прості речення, поширені й непоширені;
формувати вміння знаходити в реченнях головні й другорядні члени речення, самостійно вводити їх у текст;
удосконалювати вміння робити синтаксичний розбір речення, виробляти навички грамотного орфографічного та пунктуаційного письма;
розширити знання учнів з економіки;
виховувати повагу до рідної мови.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Вид уроку: урок-ділова гра.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Шановні гості, любі учні!
Ми з вами живемо в час бурхливої та нестабільної економіки. Це вимагає від кожного конкретних фахових знань і навичок щодо вирішення бізнес-інтересів, бізнес-планів.
А чи зможете ви плідно працювати в цій галузі без знання мови?
Саме задля поповнення набутих вами знань і їх удосконалення – наш урок – ділова гра.
Вельмишановні пані та панове!
Радо вітаю вас, майбутніх українських бізнесменів на засіданні бізнес-клубу в гостях у фірми «Просте речення».
Прошу всіх вести ділові записи, як цього вимагає бізнесовий етикет. А хто скаже, що таке бізнес? (Будь-який вид підприємницької діяльності, що дає прибуток).
Познайомтесь із «Пам’яткою бізнесмена – початківця» (у кожного учня на парті), доповніть її.
Пам’ятка
Досконало і різнобічно вивчіть справу.
Виховуйте в собі найкращі людські якості.
Розширюйте власний світогляд.
– (учні доповнюють) Учіться грамотно спілкуватися, працювати енергійно, творчо.
Можна було б ще чимало подібних порад, проте, коли бізнесменові не вдається виконати якогось пункту «Пам’ятки», він за певних умов, зможе досягти успіху в бізнесі. Та жоден підприємець не здатний плідно працювати, не знаючи мови, без знання якої:
учень - не можна підтримувати контакти;
учень – вести облік виконаної роботи;
учень – оформляти документи;
учень – навіть налагодити зв’язки із зарубіжними партнерами без досконалого володіння українською мовою дуже важко;
Отже, ви повинні поглиблювати знання з рідної мови.
Навчаючись у вузах, ви обов’язково будете вивчати сучасну українську ділову мову, і за перший курс складатимете іспит з ділового мовлення.
Щоб розпочати підприємницьку діяльність, вам потрібно одержати якомога більше балів. Зароблені бали (кошти) фіксуватимуться на банківському рахунку. В кожної групи є свої банківські рахунки, і ви самі чесно розподілите кошти.
Тематичні словники, складені вами самостійно, виконуватимуть роль довідкового бюро, допоможуть осмислено використовувати необхідну термінологію.
ІІІ. Систематизація і узагальнення вивченого
Телефонна розмова(самостійно скласти діалог по телефону)
Доброго ранку! Бізнес-клуб «Просте речення» вас турбує, директор Смаглій.
Доброго ранку. Слухаю вас.
Для вирішення бізнес-інтересів і обговорення нашої пропозиції бажано поговорити з вами. Коли це можливо?
Сьогодні, після наради о 10-й годині.
Чудово! Домовились. Передзвоню рівно о 10-й (через деякий час).
Це знову бізнес-клуб щодо нашої пропозиції: нам потрібні кредитні кошти на проведення аукціону-продажу творчих ідей.
Скільки термін погашення?
50 тисяч гривень, строком на три роки.
Гаразд. Нагадую: процентні ставки можуть збілуватися. Згодні? Укладайте договір?
Питання вирішено. Дякую.
Висновок:
телефонна розмова – це діалог, а не монолог;
властиві прості неповні речення;
головна перевага над іншими традиційними засобами зв’язку (листи, телеграми, факси) – оперативність, швидкість, зручність.
Аукціон знань (з’ясовуємо, що таке аукціон)
Аукціон – продаж товарів з публічного торгу покупцеві, який запропонував найбільшу ціну.
Серед яких синтаксичних одиниць речення є основною?
Яку роль виконує речення в мові?
Які інтонаційні особливості властиві розповідним, питальним і спонукальним реченням?
Яка відмінність між простим і складним реченням?
За якими ознаками члени речення поділяються на головні й другорядні?
Чим може бути виражений підмет?
Які типи присудків ви знаєте?
Які бувають односкладні речення і чим вони відрізняються від двоскладних?
Які члени речення відносяться до другорядних?
Чим неповні речення відрізняються від повних?
Увага! Вам трапилася нагода використати щойно відновлені в пам’яті теоретичні знання на практиці. Від фірми «Тести» отримано термінове замовлення на опрацювання «синтаксичних матеріалів». Завдання це назвемо «Конкурентна боротьба».
Конкуренція – боротьба між товаровиробниками за вигідніші умови виробництва й збуту товарів з метою одержання прибутків.
(Виконання тестових завдань)
1 група
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
Завдання має чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь і отримайте 1 бал.
1. Речення із складним підметом в рядку:
А Майнула чорна тінь птаха.
Б Споконвіку любили українці калину.
В Про червону калину люди склали багато пісень.
Г „Лісова пісня” Лесі Українки може бути названа гімном природи.
А
Б
В
Г
2. Поширеним є речення:
А Вона сиділа склавши руки.
Б Ми з тобою будемо радіти.
В Я буду крізь сльози сміятись.
Г Батько з сином закінчили сіяти.
А
Б
В
Г
3. Узгоджене означення в рядку:
А проект новатора
Б свята народу
В жартівливий обряд
Г сюжети пісень
А
Б
В
Г
4. Речення з прямим додатком в рядку:
А Хвались собою, а не батьком.
Б Ми палко любимо свій рідний край.
В Ольга Дмитрівна була зайнята своїми справами в місті.
Г Мудрість, кажуть, приходить з роками.
А
Б
В
Г
Завдання на встановлення відповідності
До кожного рядка, позначеного цифрою, доберіть відповідник, позначений буквою і впишіть її в таблицю.
За кожну правильну логічну пару отримайте 1 бал.
Максимальна кількість балів за правильно виконане завдання – 4 бали.
Односкладне речення
1. Означено-особове А Наш виступ покажуть по телевізору.
2. Неозначено-особове Б Хліб-сіль їж, а правду ріж.
3. Узагальнено-особове В За правду, браття, єднайся щиро.
4. Безособове Г Треба бути щедрим і вимогливим до
себе.
Д Квітчастій лук і дощик золотий.
1
2
3
4
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
Прочитайте текст, виконайте подані після нього завдання. Виберіть правильні відповіді (їх може бути одна, дві, три і більше) і позначте їх хрестиком.
(1) Знання з економіки потрібні кожній людині не менше, ніж знання з хімії, фізики, географії та біології. (2) Людина, як відомо, живе у світі економічних явищ, вона купує і продає, отримує доходи, сплачує податки, наймається на роботу, навіть розпочинає свою справу. (3) Зрозуміло, що краще, коли людина чинить ці дії свідомо, розумно використовуючи свої сили та інші ресурси. (4) Економіка – це особлива сфера життя суспільства, що охоплює виробництво товарів і послуг, обмін ними й розподіл створених у суспільстві благ і їх споживання. (5) Значення економічних законів дають змогу людині орієнтуватися у сфері бізнесу, допомагають прийняти правильне рішення. (6) Наприклад, людина, яка розуміється на процесах інфляції, знає функції різних ринкових установ, має шанс краще використати свої гроші.
1. Простим є речення:
1
2
3
4
5
6
2. Означення, виражене дієприкметником, є в реченні:
Завдання має чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь і отримайте 1 бал.
1. Речення із складним дієслівним присудком в рядку:
А Я хочу вам про рідний край сказати.
Б Я берусь за важку роботу – виглядати синів.
В Мені дальня зоря буде слати листи вересневими журавлями.
Г У Марії хата була збудована по-новому.
А
Б
В
Г
2. Обставина причини є в реченні:
А За Сулою, десь далеко-далеко, спалахували зірниці.
Б Не від їжі ростуть діти, а від радості.
В Маленьку хату обступили кругом високі ясені.
Г Білі водяні лілеї гойдались на темній воді.
А
Б
В
Г
3. Неповним є речення:
А Від малих дітей болить голова, від великих – серце.
Б Дзвени, моя пісне, про радісні дні.
В Правду в приказах шукай.
Г Світло дужче й дужче.
А
Б
В
Г
4. Неузгоджене означення в рядку:
А зоряне небо
Б колишня пригода
В прикмети кожного дня
Г гостра потреба
А
Б
В
Г
Завдання на встановлення відповідності
До кожного рядка, позначеного цифрою, доберіть відповідник, позначений буквою і впишіть її в таблицю.
За кожну правильну логічну пару отримайте 1 бал.
Максимальна кількість балів за правильно виконане завдання – 4 бали.
Односкладне речення
1. Означено-особове А Доходи та цінні папери
2. Узагальнено-особове Б Як парость виноградної лози, плекайте мову!
3. Неозначено-особове В Пахне в’ялою травою, квітами
4. Називне Г Друга шукай, а знайдеш – тримай.
Д В газетах пишуть про зустрічі із
зарубіжними друзями
1
2
3
4
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
Прочитайте текст, виконайте подані після нього завдання. Виберіть правильні відповіді (їх може бути одна, дві, три і більше) і позначте їх хрестиком.
(1) Знання з економіки потрібні кожній людині не менше, ніж знання з хімії, фізики, географії та біології. (2) Людина, як відомо, живе у світі економічних явищ, вона купує і продає, отримує доходи, сплачує податки, наймається на роботу, навіть розпочинає свою справу. (3) Зрозуміло, що краще, коли людина чинить ці дії свідомо, розумно використовуючи свої сили та інші ресурси. (4) Економіка – це особлива сфера життя суспільства, що охоплює виробництво товарів і послуг, обмін ними й розподіл створених у суспільстві благ і їх споживання. (5) Значення економічних законів дають змогу людині орієнтуватися у сфері бізнесу, допомагають прийняти правильне рішення. (6) Наприклад, людина, яка розуміється на процесах інфляції, знає функції різних ринкових установ, має шанс краще використати свої гроші.
1. Підмет і присудок виражені іменником в називному відмінку:
1
2
3
4
5
6
2. Речення, в яких другорядним членом виступає обставина способу дії:
1
2
3
4
5
6
3. Вставними словами ускладнено речення:
1
2
3
4
5
6
Наступне завдання від фірми «Синтаксис» (два учні працюють біля дошки).
а) Для успішного ведення бізнесу фірма повинна користуватися довірою і повагою споживачів продукції та послуг. (Назвати ряди однорідних членів речення. Чому між однорідними членами не ставиться кома?)
б) Підприємництво – це надзвичайно різноманітний вид господарської діяльності, що охоплює усі сфери економіки. (Яке це речення? Поясніть пунктограми).
5. Ще одна робота від фірми «Синтаксис»
Відредагувати речення
1 група
Відредагуйте речення:
Було досягнуто високого рівня якості продукції, запланованого підприємством.
Правильно: Наше підприємство досягло запланованого високого рівня якості продукції.
Ми, на нашому підприємстві, можемо розраховувати лише на свої особисті сили.
Правильно: Підприємству доводиться розраховувати лише на власні сили.
Назвіть орфограми у виділених словах.
2 група
Відредагуйте речення:
Фірма отримала нові часописи в кількості дванадцяти одного примірника.
Правильно: На адресу фірми надійшов двадцять один примірник нових часописів.
Узагальнюючи довідкові матеріали, нашу увагу привернув минулорічний акт інвентаризації.
Правильно: Узагальнюючи довідкові матеріали, ми звернули увагу на минулорічний акт інвентаризації.
Назвіть орфограми у виділеному слові.
6. З банківських рахунків видно, що всі ви стали власниками підприємств і можете почати випуск товару (з’ясовуємо, що таке товар).
Отже, отримуйте замовлення на випуск «лінгвістичної продукції».
1 група
Перекласти українською мовою:
вовлекать в работу ________________________________________________
до настоящего времени _____________________________________________
заинтересованное лицо ____________________________________________
каждый день ____________________________________________________
личное дело _____________________________________________________
немедленно сообщить _____________________________________________
по всем вопросам _________________________________________________
экономить денежные средства ______________________________________
7. Щоб виконати наступне завдання, вам потрібно розшифрувати криптограму (перед кожним лежить аркуш з криптограмою).
Криптограму можна розшифрувати за допомогою картки-дешифратора. Спочатку треба розшифрувати цифри, а потім з літер побудувати повнозначне слово.
Криптограма
0
14
20
16
0
6
15
Карта-дешифратор
А
Б
В
Г
Г
Д
Е
Є
0
1
2
3
4
5
6
7
Ж
З
И
І
Ї
Й
К
Л
8
9
10
11
12
13
14
15
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
16
17
18
19
20
21
22
23
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я
24
25
26
27
28
29
30
31
32
а) поясніть лексичне значення розшифрованого слова;
б) із цим словом складіть словосполучення і зробіть синтаксичний розбір;
в) із цим же словом складіть просте речення і зробіть його синтаксичний розбір;
г) складіть міні-розповідь „Вплив реклами на розвиток підприємницької діяльності”.
8. Тепер ви всі володієте підприємствами і можете випускати свою продукцію та кожному поважному бізнесменові необхідно рекламувати свої товари. Реклама, як уже зазначалося, повинна бути стислою, чіткою, влучною, ефективною, престижною, правдивою. Тож запропонуйте свої зразки рекламних текстів.
1 група
Увага! Увага!
Дівчата і хлоп’ята!
Хто хоче мандрувати
В турагенцію запрошуємо завітати.
У нас скрутний економічний час
Дешевії путівки - тільки в нас!
Придбати кожен має шанс.
Тож ми чекаємо на вас!
2 група
Друже, пам’ятай:
Тест є не тільки перевірка знань,
Тест – крок до наших мрій і сподівань.
IV. Підсумок уроку
Засідання нашого бізнес-клубу завершено. Ми добре попрацювали. Сподіваюсь, що набуті знання допоможуть вам у майбутньому житті, а досягнувши успіхів у справі, ви з гідністю представлятимете українських підприємців. Хай вам щастить!
V. Домашнє завдання
Написати відгук на тему: « Чи доцільно проводити такі й подібні заняття?»