Просмотр содержимого документа
«Розробка уроку з української мови у 8 класі "Обставина як другорядний член речення"»
Урок української мови у 8 класі
Обставина як другорядний член речення
Мета:
поглибити знання учнів про другорядні члени речення, зокрема обставину, розглянути види обставин, їхні функції в реченні;
формувати вміння правильно визначати в реченнях обставини, класифікувати їх за значенням;
звести набуті знання в певну схему, щоб чітко уявляти структури вивчених понять;
удосконалювати вміння робити синтаксичний розбір речення;
виховувати повагу до народних традицій, звичаїв, обрядів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: схема «Обставина як другорядний член речення», схема для визначення будь-якого члена речення, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання
а) читання творів – мініатюр «Улюблене свято»;
б) читання речень з другорядними членами речення, виписаних з художньої літератури.
Вибірковий диктант
Виписати означення з означуваним словом. З’ясувати, який зв’язок між ними та чим виражені означення.
Сумний грудень у свято і в будень(узгодження, прикметник).
Пасіка була огороджена лісою з лози (керування, іменник у родовому відмінку з прийменником)
Бажання ворожити на Андрія в дівчат було завжди (прилягання, неозначена форма дієслова).
3.Бліцопитування
Який член речення пояснюють означення?
Що спільного й відмінного між узгодженими і неузгодженими означеннями?
Чим вони виражаються?
Як пов’язані з означуваними словами?
«Із народної мудрості»
1. Дописати прислів’я та приказки. Знайти прислівники, поставити питання до кожного з них, визначити групу за значенням.
Прийшла Покрова, сиди, чумак,(де? місця)… .
На коляду (коли? часу)уночі тріщить, а(коли? часу) … плющить.
Як на Катерину(як? спосіб дії)холодно, то буде(як? спосіб дії) ….
Висновок:у реченні прислівники найчастіше виступають обставиною і за значенням діляться на такі групи: способу дії, міри й ступеня, місця, часу, причини, мети дії.
2. Зробити синтаксичний розбір речення
ПП узгоджене СІП обставина
Стрітення – найбільше свято в лютому. (Розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене, повне).
IV. Оголошення теми, мету уроку
- Сьогодні ми продовжуємо вивчати другорядні члени речення. Темою нашого уроку є «Обставина як другорядний член речення».
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Колективна робота із таблицею «Обставина як другорядний член речення» (додаток№1)
Давайте розглянемо таблицю і з’ясуємо, які є види обставин за значенням (діти аналізують таблицю).
Робота з підручником
Пригадайте, що таке обставина, які члени речення вона пояснює, чим може бути виражена (діти читають правило).
Якщо обставина з’єднується з головним словом зв’язком керування, то вона може мати й значення додатка, наприклад :
Масляною називають останній тиждень перед Великим постом.
Обставина перед постом може також відповідати на питання додатка перед чим?
Пояснювальний диктант
Підкреслити обставини, поставити до них питання,вказати вид.
Новий рік(коли? часу)завжди був бажаним святом у кожній(де? місця) родині.
Кутя (як? спосіб дії) неодмінно має стояти в новому горщику (як довго? часу) протягом усіх свят.
При (при якій умові? умови) похмурій погоді на Водохреща чекай врожаю на хліб.
Незважаючи (незважаючи на що? допусту) на лютий холод, громада йшла до освяченого водоймища.
Потомились руки, (з якої причини? причини) ретельно замішуючи різдвяного калача.
Село співом щедрувальників сповнене (якою мірою? міри) по вінця.
Творча робота
Доповнити за змістом текст обставинами з довідки.
(Коли?) … припадає свято Василя, який вважався покровителем землеробства.
Ось чому (коли?) … годилося засіяти збіжжям оселі.
(Як?) … батьки будили своїх синів.
(Коли?) …, дітлахи брали виплетену рукавицю, наповнювали її житнім чи пшеничним борошном і, (як?)…, засівали власну хату.
Довідка:вдосвіта, ставши перед образами, на Новий рік, зодягшись, неодмінно.
Висновок:обставини виражаються прислівником, іменником у непрямих відмінках (зазвичай із прийменником), дієприслівником і дієприслівниковим зворотом.