kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Речення з однорідними членами речення. Кома між однорідними членами речення

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: навчити учнів розрізняти однорідні члени речення (головні і другорядні), виділяти їх у зв’язному висловлюванні; моделювати схеми речень з однорідними членами; формувати загальнопізнавальні вміння визначати вид однорідних членів речення, аналізувати зв’язок між ними (сполучниковий чи безсполучниковий), правильно інтонувати речення з однорідними членами; розставляти розділові знаки між однорідними членами, з’єднаними сполучниками а, але, і; розвивати творчі вміння реконструювання двох простих речень на одне з однорідними членами, відтворювати деформований текст із реченнями з однорідними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти морально-етичному розвиткові особистості.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Речення з однорідними членами речення. Кома між однорідними членами речення»

Урок №35

Тема. Речення з однорідними членами (без сполучників і зі сполучниками а, але, і). Кома між однорідними членами.

Мета: навчити учнів розрізняти однорідні члени речення (головні і другорядні), виділяти їх у зв’язному висловлюванні; моделювати схеми речень з однорідними членами; формувати загальнопізнавальні вміння визначати вид однорідних членів речення, аналізувати зв’язок між ними (сполучниковий чи безсполучниковий), правильно інтонувати речення з однорідними членами; розставляти розділові знаки між однорідними членами, з’єднаними сполучниками а, але, і; розвивати творчі вміння реконструювання двох простих речень на одне з однорідними членами, відтворювати деформований текст із реченнями з однорідними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти морально-етичному розвиткові особистості.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.


ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК


Прочитати речення. Вказати слова, які відповідають на одне й те саме питання, відносяться до одного й того самого члена речення. Якими членами речення є ці слова?

Реве та стогне Дніпр широккий. Зеленіють по садочку черешні та вишні. Барвінок цвів і зеленів, слався, розтилався. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самогодолу.


Коментар учителя. Однорідними називаються члени речення, які відповідають на одне і те ж питання і відносяться до одного й того самого члена речення. Однорідні члени не залежать один від одного і з’єднуються між собою за допомогою:

а) інтонації переліку або протиставлення і сполучників;

б) тільки інтонації.

Наприклад:

По крутих горах, / по глибоких долинах зеленіють дубові та грабові ліси (І. Нечуй-Левицький).

. .

Однорідними можуть бути головні і другорядні члени речення. Однорідні підмети залежать від присудка, однорідні присудки — від підмета. Другорядні однорідні члени речення залежать від головних членів або інших другорядних.

Робота з підручником

Вправа 146

Пізнавальне завдання на зіставлення речень з однорідними членами

 Порівняти речення. В якому з них перелік має завершений характер, а в якому — перелік можна продовжити? Прочитати речення з правильною інтонацією. Звернути увагу на знак паузи між словами.




На весільні урочистості із Вінки з барвінка символізують вірність

зеленого листя барвінка постійність почуттів, міцність шлюбу

плетуть гірлянди і вінки


Пояснити наявність чи відсутність розділових знаків між однорідними членами.


«Мозковий штурм»

► Як знайти однорідні члени в реченні?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


Конструктивне завдання на трансформацію синтаксичних одиниць

(реконструювання двох простих речень на одне з однорідними членами)

 Перебудувати подані прості речення на речення з однорідними членами, використовуючи потрібні за змістом сполучники, уникаючи повторів однакових слів. Підкреслити граматичні основи.

1) На верболозах біля річок з’являються пухнасті котики. Вони з’являються і біля ставків. На узліссях також з’являються пухнасті котики. 2) Таке буває в лютому. Інколи таке буває навіть у січні. 3) Цвіт верби не тільки зворушливе диво природи. Цвіт верби — вражаючий символ краси. 4) Навесні вербові котики тішать нас надією. Вони звеселяють наше серце. 5) Верби укріплюють береги. Вони стримують наше серце.

У посушливих місцях верби зупиняють піщані заноси.

 Прочитати побудовані речення, дотримуючись правильної інтонації.

 Визначити, яким реченням відповідають схеми:


Дописати в кожному реченніоднорідні члени речення.

У лісі ростуть дуби…

Рясним цвітом вкрилися вишні…

З теплих країв прилетіли граки…

На клумбах зацвіли чорнобривці…

На столі лежали книги…

Весняне небо чисте…

Ми працювали охоче…

Робота з підручником

Вправа 147





Запам’ятай!

Між однорідними членами ставиться кома, якщо вони з’єднані тільки інтонацією або інтонацією та сполучниками а, але.

. , а (але) .

Перед сполучниками і, та (у значенні і), ужитими один раз, кома не ставиться.

і (та) .

У народі живе чудова легенда про походження рослини. Діялося це тоді, коли турки ... татари нападали на українську землю. Увійшли якось вороги в одне село ... винищили там усіх людей. Лише один парубок ... дівчина сховалися в лісі ... не врятувалися від бусурман. Парубка люті зайди зарізали ... дівчину задушили. Ото з парубочої крові й виріс барвінок у лісі, ... губами дівчини полилася чиста вода (Нар. творчість).

 Підкреслити однорідні члени речення, визначити їх вид.

 Виписати з тексту синоніми до слів турки і татари.

 Виділити граматичні основи в останньому реченні. Дослідити, що з’єднує сполучник.


Гра «Знайди однорідні члени речення»

Клас розподілений на три команди (три ряди). Діти читають на­писані на дошці речення, знаходять у них однорідні члени, по­яснюють свій висновок.

У кожного народу є свої національні святині, символи. Ми з вами живемо в Україні. Наш рідний край великий і гарний. Україна — це рідна мова, мальовнича природа, талановитий народ, народні традиції і символи.

Прапор — це символ державності та національної незалежності. Герб — це знак, своєрідний ключ до історії сім’ї, міста, наці­онального утворення держави.

Гімн — урочиста, хвалебна пісня своїй Батьківщині, у якій на­род висловлює бажання бути вірним, незалежним, щасливим.


Вправа 149

Синтаксичний розбір

Зробіть синтаксичний розбір речення.

У безмежному небі яскраво сяяло і посміхалось літнє сонечко.

Робота з опорними схемами

  • Розгляньте схеми постановки розділових знаків у реченнях з од­норідними членами.

  • 3 наведених речень доберіть приклади до кожної схеми.

  • Складіть і запишіть свої приклади до кожної схеми. Підкресліть однорідні члени.

Злетіла пташка високо та сіла на хмарину. Лийся, дощику, на­вкруг — на поля, баштан та луг. Я беру собі відерце і біжу мерщій по воду. Замело кругом і доріжки, і стежини. Вересень холодний, але ситий. Грудень рік кінчає, а зиму починає. Уже відлетіли у те­плі краї зозулі, ластівки, солов’ї.

Робота в парах

Знайдіть речення з однорідними членами. Запишіть, розстав­ляючи розділові знаки. Однорідні підкресліть умовною по­значкою.

Прапор виник ще за античних часів і поширився в Європі в добу Середньовіччя. Великого розквіту набуло українське прапорництво в козацьку добу. Сині і жовті барви для прапору використовувалися під час війни під проводом Б. Хмельницького. Жовтий колір — це ко­лір пшеничної ниви, хліба, зерна, жовтогарячого сонця. Блакитний, синій колір — це колір ясного, чистого, мирного неба й колір миру.


Пояснювальний диктант

Запишіть текст. Поясніть орфограми. Знайдіть і підкресліть од­норідні члени речення. Поясніть розділові знаки при однорідних членах речення.

Князь Ярослав Мудрий мав нахил до книг. Читав їх удень і вночі. При ньому привезено з інших країв багато цікавих і цін­них книжок. Кожна книжка бібліотеки коштувала дорого. За одну книгу можна було купити ціле село з людьми, землею й майном. У книгозбірні були літописи, Євангеліє, збірки мудрих вислов­лювань. На жаль, сліди бібліотеки Ярослава Мудрого загубилися (З журналу)


Прочитайте загадки, відгадайте їх, знайдіть однорідні члени речення, вкажіть , якими членами речення вони виражені.

Всякі є вони: короткі,

Мудрі, щирі і солодкі,

Підлабузницькі, гучні,

Жартівливі і сумні,

Та одне лиш «Л» забрати –

Буде вдень оката спати,

А вночі – кричать, літати

Й мишам волі не давати. (Слова, сова)


Гуде собі, літає,

З квіток нектар збирає,

А якщо «дж» зітерти,-

Вмить стане одяг жерти (Джміль, міль)


Дзюрчать струмки, пташки співають,-

Мене з народженням вітають,

Та «В» на «Д» міняй зі мною-

І стану я ураз рікою. (Весна, Десна)


V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Самостійна робота

Випишіть речення з однорідними членами. Розставте розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення умовною позначкою.

Символіка представляє країну, підтверджує її існування. З гім­ну починають урочисті збори, свята, надзвичайні масові події, гім­ном їх і закінчують. У гімні прославляється наша держава, її сила та могутність. Державний прапор як символ країни є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення.

VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,

УМІНЬ І НАВИЧОК

Усна робота

Закінчіть речення.

Однорідні члени речення є ...

Однорідні члени речення відповідають ...

Однорідні члени речення виражаються ...

Однорідні члени речення належать ...

Однорідні члени речення вимовляються ...

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 155

.















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Речення з однорідними членами речення. Кома між однорідними членами речення

Автор: Захарченко Тетяна Валеріївна

Дата: 30.11.2015

Номер свидетельства: 260054
