Разработка урока по чтению на тему "Золотая осень"
Разработка урока по чтению на тему "Золотая осень"
o’quvchilarni kuz haqidagi bilimlarini boyitish .T. Adashboshboyevning Oltin kuz she’rini tanishtirish , mazmunini tushuntirish.KUZ haqidagi ko’nikmalarini kengaytirish.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по чтению на тему "Золотая осень"»
O'zbekiston Respublikasi
Xalq ta'limi vazirligi
Namangan viloyat
xalq ta'limi boshqarmasi
Namangan shahar xalq ta'limi
bo'limiga qarashli
57-umumiy o'rta ta'lim maktabi
boshlang'ich sinf o‘qituvchisi
sоlijanоva zulfiyaNING
o’qish fanidan bir soatlik
Namangan shahri
Ushbu dars ishlanmasi Namangan shahar xalq ta'limi bo'limiga qarashli 57-umumiy o’rta ta'lim maktabining boshlang’ich sinf o'qituvchisi Solijanova Zulfiya tomonidan tayyorlangan.
Muallif: Solijanova Zulfiya– Namangan shahar 57-umumiy o’rta ta'lim maktabining boshlang’ich sinf o'qituvchisi.
Taqrizchi: M.Kamalova - Namangan shahar 57-umumiy o’rta ta'lim maktabining boshlang’ich sinflar o'quv ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari
Mazkur dars ishlanmasi Namangan shahar 57-umumiy o'rta ta'lim maktabining 201__- yil _________ oyidagi __-sonli qarori bilan ommalashtirishga tavsiya etildi.
O’QISH FANIDAN OCHIQ DARS ISNLANMASI
Sana 31-oktabr 2018-yil
MAVZU: OLTIN KUZ
Darsning turi :Aralash
Darsning usuli : suhbat , savol – javob ,daraxt usuli , kuz so’zidagi harflarga tariff yozish ,kim tez ajratadi usuli , ifodali o’qish , o’qitish , zanjir usuli , maqol va tez aytishni yoddan so’rash .
Darsning jitozi : darslik , texnik vositalari , barglar , paxta , mevalar , daraxt ,kuz manzarasi , vidyo roliklar , slaytlar .T . Adashboyevning partreti .
Darsni fanlararobog’lanishi; odobnoma ,tabiatshunoslik , tasviriy san’at, ona tili, matematika
Darsning maqsadi :
a)Ta’limiy maqsadi : o’quvchilarni kuz haqidagi bilimlarini boyitish .T . Adashboshboyevning Oltin kuz she’rini tanishtirish , mazmunini tushuntirish .KUZ haqidagi ko’nikmalarini kengaytirish .
F K : 1 Adabiy nutqiy kompetensiyasi : tinglab tushunish , fikrni og’zaki bayon qilish , o’qish , fikirni yozma bayon qilish .She’rni o’qib tushunadi va mazmunini qayta so’zlab beradilar .
b)Tarbiyaviy maqsad :yakunlangan bo’limdagi bilimlardan xulosa chiqarish ,
kitobga mehir uyg’otish, maktab mulkini saqlash , ustozlarni hurmat qilish , berilgan topshiriqlarni o’z vaqtida bajarish ko’nikmasini shakillantirish
Kuzda to’kilgan barglarni yoqib atrof muhitga zarar yetkazmaslikni , Muhofaza qilishga o’rgatish .Xazonlarni ko’mib hosildorlik oshirishga hissa qo’shish ko’nikmasini rivojlantirish
T K :1 -2 Axbobot bilan ishlash kompetensiyasj ;turli manbalardan ,televizordan foydalana ola-
di .O’zini o’zi rivojlantiruvchi kompetensiyasi :O’quv fanlarini o’rganish va bir - biridan farqlay oladi .O’z xatolarini tushuntirish va tuzatish .
d)Rivojlantiruvchi maqsadi : Yangi bo’lim “Oltin kuz - hosiling yuz ‘’
bo’limidagi mavzularini o’rganish , ko’nikma va malaka hosil qilish .
KUZ she’rini yod olishga o’rgatish
F K :2 Badiiy asarni tahlil qilish kompetensiyasi : Matindagi so’z va gaplarni ma’nolarini tushunadilar . Asardan ta’sirlanadilar , o’qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob
beradilar .
Darsning borishi :
I .Tashkiliy qism :a) Salomlashish ,sinf shiori ‘’Oz - oz o’rganib , dono bo’lur
Qatra-qatra yig’ilib daryo bo’lur b) davomatni aniqlash ,yo’qlama .Tozalikni ,formani nazorat qilish .
d) o’quvchilarni darsga tayyorlash .Navbatchilik axboroti topshirildi ;
Bugun 31-oktabr haftaning chorshanba kuni .2-‘’D’’ sinfimizda jami 36 nafar o’quvch bor .Ulardan 24 nafari qizlar . Darsda barch o’quvchi 100% qatnashyaptilar .Hozir darsimiz o’qish .Navbatchilik
Guruh o’quvchilari ommaviy bo’lib ‘’Maktab’’she’rini aytishadi . 1ta rag’bat olishadi .
2 –guruhdagi o’quvchi Abdulla Avloniyning «ILM ‘’ga bergan tarifi .
Guruh o’quvchilari ommaviy bo’lib ;Xulosa qilib aytganda ,butun hayotimiz - salomatligimiz , baxtimiz , g’ayratimiz ilmga bog’liqdir deb aytishdi .1ta rag’bat olishdi .
Guruh o’quvchilari ommaviy bo’lib she’rni yoddan aytib o’z guruhlariga 1ta rag’bat kartochkasini olishdi .
guruhdagi o’quvchi Ne’mat Toshpo’latning ‘’MUKOFOT’’ adabiy ertagi .
Guruh o’quvchilari ommaviy bo’lib xulosa berishdi .Kitobni yaxshi saqlishni , ustozlarni so’ziga quloq solishni , kitobni bizdan keyin ukalarimiz ham foydalanishlarini ,kitob bilimning kaliti eranligini bilim oldik deb 1 ta rag’batni qo’lga kiritishdi .
guruhdagi o’quvchi Vafo Fayzullohning ‘’ONA TILIM ‘’ she’ri .
Guruh o’quvchilari ommaviy bo’lib she’rni yoddan aytishdi 1 ta rag’batni olishdi .
3-guruh o’quvchisiRauf Tolibning ‘’SAYOQ BOLA ‘’ adabiy ertak .
Guruh o’quvchilari ommaviy bo’lib dars paytida e’tiborli bo’lishni , ustozlar bergan topshiriqlarni o’z vaqtida bajarishni , ota -onamiz olib bergan narsalarini ehtiyot qilishni bilib oldik deb o’z guruhlariga 1 ta rag’bat olishdi .
guruh o’quvchisi Kavsar Turdiyevaning ‘’YODLASAM BO’LMASMIDI ? ‘’ she’ri .
Guruh o’quvchilari ommaviy bo’lib she’rni yoddan aytib 1ta rag’bat olishdi .
Guruh o’quvchilari ommaviy holda she’rni aytib guruhlariga 1ta rag’batni olishdi .
3-guruh o’quvchisi Hakim Nazirning ‘’ENG YAQIN DO’STIMIZ ‘’hikoyasi .
Guruh o’quvchilari hikoyani xulosasini ommaviy holda aytishdi . KITOB oftob ,hayot mavjudoti sirlarini voqif etadi . Bebaho xazina, ezgulik urug’ni sepadi .Yaxshilik va yomonlikni ajratishga o’rgatadi . Zehnni peshlaydi .Mutaffakirlar hayotidan guvohlik beradi
deb guruhlariga 1ta rag’bat kartochkasini olishdi .
O’quvchilar biz barch bilimlarni nimadan organar ekanmiz ? KITOBDAN
-Unday bo’lsa kitob haqida kim bizga she’r aytib beradi .
2-guruh o’quvchisi Nilufar ‘’KITOB’’ haqida she’r aytib o’z guruhiga yana 1 ta rag’batni oldi .
O’QITUVCH ; barakalla o’quvchilar yakunlagan bo’limni juda ham yaxshi o’rganib olibsizlar endi bilib olgan narsalaringizga rioya qilinglar .
Bugungi sizlar bilan o’rganadigan yangi bo’lim nomi ‘’OLTIN KUZ - HOSILING YUZ ‘’ doskaga yozib qo’yilgan daftarlaringizga yozib olinglar .
Bo’limdagi biringhi mavzu; ‘’OLTIN KUZ ‘’ Telivizorda kuz faslni tasvirlangan slayl qo’yildi .
KUZ haqidagi bilimlarimizni takrorlab , mustahkamlab olaylik .
-Doskaga ilingan daraxtdan kuz faslida ko’p uchraydigan ranglarni har bir guruhdan bittadan o’quvchilar chiqib tanlanglar .
Guruh o’quvchilari sariq , olov rang , jijarrang ranglarni tanlab mavzu yoniga yopishtirisgdi.
-Bu ranglarni tasviriy san’at darsida qanday ranglar deyilar edi ?
1- guruhdagi o’quvchi bu ranglarni iliq ranglar deyiladi .Iliq ranglarga sariq , pushti , zarg’aldoq , qizil ranglar kiradi deb o’z guruhiga rag’bat oldi .
-Nima uchun oltin kuz deyiladi ?
2-guruhdagi o’quvchi barglar , o’t - o’lanlar , atrof oltin ranga burkangani uchun oltinni sariqrangiga o’xshatiladi .
-Daraxtlarni barglarini ranglarini sarg’ayishiga sabab nima ?
1-guruhdagi o’quvchi ; barglardagi sariq pigmentlar kuz faslida ko’payadi shuning uchun
barglar sarg’ayadi .
3-guruhdagi o’quvchi ;kunlar sovishi tufayli o’simliklar ildizlari orqali yerdan suv bilan birga ozuqalarni ololmay qoladi . natijada barglari sarg’ayib to’kiladi .
-‘’Oltin kuz - hosiling yuz ‘’ maqoli bo’limga nima uchun tanlab qo’yilgan deb o’ylaysiz ?
3-guruh o’quvchisi ; Kuz O’zbekistonimiz uchun ayni pishiqchilik fasli hisoblanadi. Kuzda Mehrjon bayrami nishonlanadi . Dalalarda yetishtirilgan mo’l - ko’l hosil bayramidir .
Kuz fasli barcha fasllarda qilingan mehnatni sarhisobi . Dalalarda , bog’larda ,polizlarda,
paxta dalalarida hosilni yig’b olib , omborlarga joylash faslidir .
Paxta haqida kim ma’lumot beradi ?
2-guruh o’quvchisi ;O’z
bekistonimizning milliy boylig paxta hisoblanadi . Paxtani xalqimiz oq oltin deb ham ataydilar .
Stol ustida siz aytgan turli kuz ne’matlari turibdi . Sizlar bularni MEVALARGA , SABZAVOTLARGA , POLIZ EKINLARIGA ajratib o’z guruhingizga rag’bat kartochkasini oling .
Har bir guruhdan bittadan o’quvchilar chiqib daraxtdan olma olib guruhlar nimalarni ajratib tanlab oladilar .1- guruh poliz ekinlarini ,2- guruh mevalarni ,3- guruh sabzavotlarni oldilarida turgan tovoqqa solishadi .
Bular o’z vazifalarini bajargunlaricha yana uchta guruhdan bittadan o’quvchi chiqsin
O’quvchilar chiqib KUZ so’zigi tarif yozishlarini topshiraman .
K - KUZ HOSILING YUZ tarifi Kuzda barcha hosilini yig’iladi . 1- guruh
U- UYUM DAROMAD tarifi Yetishtirilgan maxsulatlar orqali daromat olinqdi .
Z- ZAMINGA ROHAT tarifi Yerlardag hosilni yig’ib , yerga orom - tin beriladi. 3- guruh o’quvchilar doskaga yozib , unitarifini aytib o’z guruhlariga 1tadan rag’bat olishdi .
O’quvchilar mevalarni va sabzavotlarni saralagunlariga qadar 2- va 3- guruh o’quvchilari 1 tadan rag’bat olishdi 1-guruh o’quvchisi sabzavotlarga poliz ekinlarini aralashtirgani uchun rag’bat olmadi .
TEZKOR SAVOLGA , TEZKOR JAVOB
-Kuz fasli nechta oydan iborat ? Kuz fasli uchta oydan iborat .
-Fasllar orasidagi o’rni ? Uchinchi fasl .
- Kuz fasli qaysi oylarni o’z ichga oladi ? Sentabr ,oktabr , noyabr .
-Sentabr , oktabr , noyabr oylari necha kundan iborat ,jami ?
Paxta tasvirida 30 , 31 sonlari yozilgan sonlarni oylar tagiga yozib , ishoralarni qo’yibsonli ifoda tuzib , bajarish .
SENTABR OKTABR NOYABR
30 + 31 + 30 = 91 KUN Kuz 91 kundan iborat .
Har bitta to’g’ri javob uchun 1 tadan rag’bat kartochkasi berildi .
III. YANGIMAVZUBAYONI ; ‘’OLTIN KUZ ‘’ SHE’RI
Tursunboy Adashboyev shoir haqida qisqacha ma’lumot .Taniqli bolalar shoiri T . Adashboyev 1939 -yilda qardosh Qirg’izistonning O’sh viloyatiga qarashli Olabuqa tumanida tug’ilgan . U Toshkent Davlat dorulfununini hamda Moskvadagi Jahon adabiyoti institutini bitirgan .Shoir ‘’Olatog’ - lolatog’ ‘’ kitobida
O’zbek , qirg’iz qoni singgan ,
Sizga aytsam to’g’riman .
Shu boisdan ikki xalqning-
Erka shoir -o’g’liman , deb yozgan .
U ikki tillarda ijod qiladi .Uni asarlari rus ,latish , qozoq tojik tillarida chop etilgan .
T .Adashboyev jahon hamda qardosh xalqlar bolalar she’riyati vakillarining asarlarini o’zbek tiliga tarjima qilgan . Uning tarjimasida sevib o’qiladi
OLTIN KUZ
Yana xazonrezgilik ,
Bog’lar rangi siniqdir .
Dilda hokim ezgulik ,
Anhorda suv tiniqdir .
Yashil libos daraxtlar
Taqdi yana zar baldoq .
Qushlarga gap tayinlab ,
Chag’chag’laydi zarg’aldoq .
Ufuq orti lolagun ,
Daraxtlardan rang olar .
Xayrlashib kuz bugun ,
Sochar oltin tangalar .
She’rni tariflab , tahlil qilib berish , lug’at ishi o’tkazish .
Xazonrezgilik - yana burglar , xazonlar yerga to’kiladi .
2. Shoir ‘’Xayirlashib kuz bugun ,Sochar oltin tangalar ‘ ‘ - deganda nima haqda o’ylagan ?
3 .Kuz faslida tabiatda qanday o’zgarishlar bo’ladi .
Har bir savolga guruh o’quvchilari javob berib , rag’bat kartochkalari bilan taqdirlanadilar .She’rni to’rt qatordan qilib barcha o’quvchilar zanjir usulida o’qiydilar . Shundan so’ng yaxshi o’qigan o’quvchilarni rag’batlab , xatoga yo’l qo’ygan o’quvchilarni xatosini tuzatish .
O’quvchilar endi hammangiz bir safga turib kuz fasli haqidagi ‘’QUVNOQ DAQIQANI’’o’tkazamiz harakatlar bilan bajaramiz .
Kuz chog’da mevalar ,
Hil - hil bo’lib pishibdi .
Tagida yotgan Salimning.
Kallasiga tushibdi .
Vov -voy deb , boshini ushlab,
Baqirgancha qolibdi .
Ish yoqmas dangasaning ,
Adabini beribdi .
Qo’llari bilan hil -hil pishgan mevalar ko’rsatgandek harakat qiladilar .Qo’llarini yuzlariga qo’yib uxlagandek bo’ladilar .Boshlarini ushlab , qimirlatadilar .
IV. Mustahkamlash
Sizlarga so’ngi savol
Kuz faslida to’kilgan barglarni nima qilish kerak ,nima qilish mumkin emas ?
Xazonlarni ko’mish kerak , yerga o’g’it bo’ladi . Yoqish aslo mumkin emas havoni zaharlaydi . Nafas yo’llarida alergik kasalliklarni keltirib chiqaradi .Yoqilgan barglar qarovsiz qoldirilsa yong’in chiqishi mumkin shuning uchun barglarn yoqmaslik kerak . 3-guruh o’quvchisi rag’bat oldi .
Shundan so’ng kitobdagi maqol , tez aytish , topishmoq bilan ishlaymiz
MAQOL :Kuzning bir kuni qishning bir oyini boqar .
TEZ AYTISH ; Olma shohida olmaxon ,
Olmani olma Olmaxon . Kim bir nafasda 5 ta aytsa 1ta rag’batni olishini aytdim . 3ta guruhdan o’quvchilar aytishdi to’g’ri aytgan o’quvchilar 2 ta rag’batni olishdi .
TOPISHMOQ ; o’qib eshitirildi .
Qat - qat to’nli bu polvon ,
Archib , yig’ladi Javlon . ( PIYOZ ) javobni to’g’ri aytgan guruh o’quvchisi
rag’bat kartochkasini oldi .
Sinfimizda bir odatni qo’llayman yangi o’tiladigan mavzuga oldindan tayyorlanib kelgan o’quvchilarga 2 ta rag’bat bilan baholashni aytaman . Bugungi darsga ham o’quvchilar she’rni yod olib kelgan o’quvchilarni aniqladim ular ko’pliklari sababli 3 ta guruhlar kesimida so’radim va rag’bat kartochkasini berdim . Endi barcha guruh o’quvchilari to’plagan rag’batlarni sanab g’olib guruhlarni aniqlab natijalariga ko’ra naminatsiyalarni taqdim etish payti keldi .
1-guruhda 28 ta rag’bat kartochkasi
2-guruhda 29 ta rag’bat kartochkasi .
3-guruhda 31 ta rag’bat kartochkasini to’plashgan . G’olib deb 1 - o’ringa 3 -guruh o’quvchilari topildi ularga ‘’BILIMDONLAR ‘’ naminatsiyasi topshirildi .
- o’ringa 2 - guruh o’quvchilari topildi ularga “DONOLAR ‘’naminatsiyasi topshirildi .
-o’ringa 1- guruh o’quvchilari topildi ularga “ZUKKOLAR ‘’naminatsiyasi
topshirildi .-O’QITUVCHIofarin o’quvchilar bugungi notijaga sizlarni olgan bilimlaringiz tufayli erishdik deb faol darsga qatnashgan o’quvchilarni baholandi ,kundalik daftarlariga qo’yib berdim .
V. UYGA VAZIFA ; O’tilganlarni takrorlab , she’rni yod olib kelish topshirildi .
Darsning yakuni
FOYDALANILGAN ADABIYOTLAR .
2- SINF ATROFIMIZDAGI OLAM KITOBI Cho’lpon nomidagi nashiriyot – matbaa ijodiy uyi Toshkent -2018
2-SINF TASVIRIY SAN’AT KITOBI Cho’lpon nomidagi nashiriyot -matbaa ijodiy uyi Toshkent -2018 .
BOSHLANG’ICH SINFLARDA DAM OLISH DAQIQALARI (boshlang’ich sinf
o’qituvchilariga uslubiy tavsiyanomasi )
Ekologik tarbiya , hayot xavfsizligi .
2 -sinf O’QISH KITOBI “Sharq ‘’ nashiriyot -matbaa arsiyadorlik kompaniyasi bosh tahririyati Toshkent - 2018