kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Публицистикалық стиль

Нажмите, чтобы узнать подробности

оқушылар публицистикалық стиль ерекшеліктерін түсінеді

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Публицистикалық стиль»

Сабақ жоспары

Тарауы: Стилистика және тіл мәдениеті.

Мектеп: №35 ОМГ

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ж. Мадиева

Сынып: 9 «а» Қатысқандар: 25 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Публицистикалық стиль

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

Публицистикалық стильдің жанрлық ерекшеліктерін түсінеді.


Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Публицистикалық стильдің жанрлық ерекшеліктерін түсінеді.

Көпшілігі: Публицистикалық стильдің жанрлық ерекшеліктеріне сай мәтін құрастыра алады,аудиожазбалар арқылы көрсете алады.

Кейбірі: Құрастырған мәтіндерінде өзіндік ой-пікірін айтады,мәселеге сыни көзқарасын білдіре алады.

Бағалау критерийі

-Публицистикалық стильдің жанрлық ерекшеліктерін түсінеді.

-Публицистикалық стильдің жанрлық ерекшеліктеріне сай мәтін құрастыра алады.


Құндылықтарға баулу

«Тарихтың,мәдениет пен тілдің ортақтығы»

/«Мәңгілік ел» идеясындағы 7 құндылық/

Пәнаралық байланыс

Тарих,әдебиет.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Стильдер туралы біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Сынып оқушыларын топқа бөлуде публицистикалық стильдің жанрлық ерекшеліктеріне түрлерін пайдаланамын.Сөздер үлестірме парақшасына жазылып, парақшалар партаға тізіліп қойылады.Сабаққа кірген оқушылар парақшалардан алып, өзі алған парақшадағы жанр түріне сай топқа барып отырады. Яғни топ аттары « «Деректеме,хабарлама жанры», « Аналитикалық жанр», « Көркем публицистикалық жанр» Топтағы бала саны -25, топ санының теңдігі сақталып, үлестірме дайындалады,яғни 8 оқушыдан бөлінеді.

2.Топтар ҰДН дайындайды. /1 минут/

Ұстанымы, дәлелдемесі, нәтижесі.

Сабақ талабы:

«Тыңда, таңқалдыр, қуан»,яғни сабақтың өн бойында бір-бірімізді тыңдаймыз, білімдерімізбен таңқалдырамыз және бір-біріміздің де,өзіміздің де жетістіктерімізге қуанамыз дей келе сынып оқушыларын сабақтың мақсатымен,табыс критерийімен таныстырамын.

Сабақтың мақсатын, табыс критерийлерін әр топтың алдына қоямын. Интерактивті тақтамен көрсетемін.

Топтардың аттары жазылған парақшалармен топтарды белгілеп қоямын.

Топтардың ҰДН жазылған парақтары тақтада ілініп тұрады.

Миға шабуыл.Оқушылардың өздері дайындпған сқхбаттарынан бір бейнеролик көрсетемін. /1,5 минут/

Сұрақ қоямын:

- Әсемай сөздің қандай қолданыс түрін пайдаланды?

Жауабы: ауызша

  • Әсемайдың сөзі қолданысы кімдерге арналған деп ойлайсыңдар?

  • Көпшілікке арналған

  • Ендеше көпшілікке арналған сөз қолданыстары публицистикалық стиль деп аталады.

  • Сонымен тақырыбымыз: «Публицистикалық стиль»

1-тапсырма. Сәйкестендіру тесті. 3 топқа беріледі.

Стиль түрлері

Сөз қолдану ерекшеліктері

Ауызекі сөйлеу стилі

Бейнелі,эмоционалды,экспрессивті сипатта қолданылады

Көркем әдебиет стилі

Бұқаралық ақпарат құралдарында,жиын мәжілістерде қолданады

Ресми стиль,іс-қағаздар стилі

Ғылыми зерттеу еңбектерінде,ғылыми баяндамалар,дәрістер,

мақалаларда қолданылады.

Ғылыми стиль

Әр түрлі мекемелерде /жеке тұлғаға қатысты да/ жүргізілетін құжаттар,нүсқау хаттар,іскерлік қағаздарында қолданылады.

Публицистикалық стиль

Сөйлеу тілінің стилдік тармақтары болмайды,алдын-ала дайындалуды қажет етпейді,қарым-қатынас негізінен ауызша жүзеге асырылады.


Дұрыс жауабын интерактивті тақтадан әр топтан бір оқушыдан шығып сәйкестендіреді.


Интерактивті тақта, А-3 қағаздар, пламастер, маркерлер.





















Бейнеролик














































Сабақтың ортасы

2-тапсырма. /Білу,түсіну деңгейлері/

Публицистикалық стиль дегеніміз не?

1-топ.

А)Публицистикалық стиль,оның қалыптастыру кезеңі.

Б) Публицистикалық стилдің деректеме,хабарлама жанры бойынша/ деректемелер,интервью,рецензия/

2-топ.

А)Сипаты.

Б) Публицистикалық стилдің аналитикалық жанры бойынша /бас мақала,мақала,сын –пікір мақаласы/


3-топ.

А)Ауызша,жазбаша түрлері.

Б) Публицистикалық стилдің көркем публицистикалық жанры /очерк,фельетон,репортаж,ээсе/

Түсіндіру әдісін топ мүшелері өздері таңдайды.

/ Алдын ала берілген тапсырма/

Табыс критерийі:

1.Мәтін мазмұнын түсініп оқу.

2.Мәтіндегі нақты ақпараттарды білу.

3.Түсіндірудің тиімді әдісін таңдай білу.

Мәтінді «сканерлеп оқу» әдісімен мұқият түсініп оқып, мазмұнын түсініңіз.Мәтін үш бөлікке бөлініп,үш топқа әр бөлігі таратылып беріледі.Әр оқушыға мәтін бөлігі жеке-жеке беріледі,яғни әр оқушы мәтін бөлігін жеке-жеке оқиды. Соңында топ мүшелері оқыған мәтіндерінің мазмұнын ортада талдап, келесі топқа өздері таңдаған әдіс бойынша түсіндіреді.

1-топ. «Телебағдарлама» әдісі

2-топ « Тікелей радиоэфир»

3-топ «Студенттер аудиториясындағы конференция»

Барлығына уақыт -15 минут.

Кері байланыс.

1-2

2-3

3-1

Қалыптастырушы бағалау жүреді.

3-тапсырма. /Саралап берілген тапсырма/

/Талдау, жинақтау деңгейлері/

1-топ Жеке тапсырма. /10 минут/

Тапсырма сараланады.Үлгі ретінде

95-жаттығу алынды. «Абай жолы» романындағы Абай мен тарихтағы қазақтың бас ақыны Абай.

2-топ. С.Мұқановтың «Аққан жұлдыз» романындағы Шоқан мен тарихтағы алғашқы ғалым- этнограф Шоқан

3-топ.

Тапсырма дескрипторы: Өзін-өзі бағалау.


Өзін-өзі бағалау парағы


Сыныбы:-------------------

Оқушының аты-жөні -----------------------------------------



Дескрипторы

Орындалу деңгейі

1. Тарихи тұлғаны зерттейді, Тарихтағы әрекетін сипаттап,шығармадағы прототипімен салыстырады.



+

2.Өмірбаяндық очерктің нұсқасын ұсына алады.


+

3.Өзіндік ой түйіндейді.


-











Оқушылардың үйден әкелген мәтіндері





Сызбасы бар үлестірмелі қағаздар

















































































































Сабақтың соңы

Кері байланыс «3-2-1» стратегиясымен алынады.

3 қызықты

2 оңай

1 қиын

Уақыт -2 минут.

Оқушылардың рефлексиясы смайликтер арқылы білемін.Кері байланыстарын смайликтерге іледі.

Үйге тапсырма: 96-жаттығу.

Саралау-сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

2-тапсырма сараланып,

әртүрлі әдіспен беріледі.

Күшті қолдау көрсету мақсатында оқушыларға мәтін мазмұнынан дайындалған тезисті ұсынамын.

Қолдауды аз қажет ететін шағын топ жұмысы. Басқа бір мәтіннің жоба үлгісін ұсынамын.


Топ құрамы жаңарады,өзгереді.

/Талдау,қолдану деңгейлері/

3- тапсырма сараланып беріледі. /қолдану,талдау,жинақтау,бағалау/

Тони Райанның «Даналық кілттерін» пайдаланамын.

4-тапсырма сараланып беріледі.«Крест-нөл» кестесінде қабілетті оқушыларды одан әрі шыңдауға 4,5,9 тапсырмаларды ұсынамын, себебі шығармашылық, проблемалық, сұрақтар дайындайды және мәселені талдап, өз ой-пікірін айтады, бағалайды,сыни көзқарасын білдіре алады.

(Блумның жоғарғы деңгейлері)

3,5,6-тапсырмаларда графикаық органайзер толтыруда оқушыға қолдау көрсету мақсатында қосымша ресурстар сұрақтар үлгісін беремін. ретінде ұсынамын.

1,2,7 –тапсырмаларды таңдаған оқушыларға «Крест-нөл» кестесінде оқушылардың өздеріне сенімін арттыру үшін нақты ақпараттар тізімін қосымша ұсынамын. (Блумның білу,түсіну деңгейлері)

Сабақтың өн бойында жинаған сауға санымен, ынталандырушы (бармақ) әдісі және балмұздақ,бесбармақ таяқшасын пайдалана отырып бергіземін.

Негізгі тапсырмаға қойылған дескрипторлармен бағалаймын.

Сабақ барысында қайшы, сызғыш т,б қолдануда мұқият болу






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Публицистикалық стиль

Автор: Мадиева Женискуль Мухамедкалиевна

Дата: 22.08.2018

Номер свидетельства: 476186
