Сабақ | Әдебиеттік оқу |
Сабақтың түрі | Интербелсенді оқуды ұйымдастыру сабағы |
Сыныбы | 4 «а» сынып |
Мұғалімі | Тулебаева Замзагуль Койшиновна |
Тақырыбы | Ақан сері |
Мақсаты | Ақан сері, оның тұлпары Құлагер және бүркіті Қараторғай туралы мағлұмат алады. Топта жұмыс жасауға үйренеді. |
Күтілетін нәтиже | Ақан сері, Құлагер, Қараторғай туралы білді. Сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа сабақты түсінді. |
7 модульдің қолданылуы | «АКТ» “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Ойлан бірік. Бөліс, Серпілген сауалдар, Кері байланыс, Бастама-жауап-кейінгі әрекет, «Сұхбат алу» блиц оқу ойыны, Ыстық орындық , Ой жалғасуда, Топтастыру |
Қолданылатын ресурстар | Маркерлер, интербелсенді тақта, стикерлер, флипчарт. |
Тренинг | Психологиялық дайындық Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап,алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Біз бақытты баламыз, Біз ерекше баламыз, Қонақтарды көргенде, Сәлеметсіздер ме-!-деп Сәлемдесіп аламыз. |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушыларға биыл Тәуелсіздігіміздің неше жылдығын тойлаймыз деп сұрақ қою арқылы топқа бөлу. | Оқушылар елтаңба, ту, әнұран болып топтасады. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Үй тапсырмасын сұрау | Балуан Шолақ туралы хабарлама | Үй жұмысын сұрайды. Бағалау парақшаларын тарату, түсіндіру. | «Сұхбат алу» блиц оқу ойыны бойынша жүргізіледі. Хабарлама оқиды. |
Блум таксономиясыБілім Оқушы меңгеретін және оған берілетін білім негіздері | Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы сыныпты топқа бөлу тапсырмасына қатысты сұрақтар. | Сабақтың тақырыбын оқушының өзі танып білу мақсатында сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау Сұрақ: Тыңдаған әндеріңіз қалай аталады? Авторы кім? | Оқушы берген тапсырманы орындау барысында Әннің авторы кім екеніне баса назар аударады. Жауап: І топ Балқадиша ІІ топ Ақан сері. III топ Қараторғай |
Түсіну Оқушы білімді қабылдайды, түсінеді, түсіндіреді | Қызығушылық тарын ояту | Жылқының кісінеген дауысын қояды. Балалар бұл ненің дауысы деп ойлайсыңдар? | Тыңдайды. О: Жылқының дауысы деп жауап береді. |
1 | Жылқы аттарын сұрау. | Сендер қандай танымал жылқы аттарын білесіңдер? Жарайсыңдар! Осындағы Құлагер кімнің аты? | Құлагер Тайбурыл Тарлан Керғұла Байшұбар О: Ақан сері |
2 | Тақырыпты ашқызу | Сонымен, сендердің ойларыңша бүгінгі өтетін тақырыбымыз кім туралы болмақ? | О: Ақан сері |
Қолдану Оқушы алған білімді қолданады | Мағынаны тану Ойлан. Бірік Бөліс стратегиясы | Мәтінді үш топқа бөліп, оқуға ұсынады. | Жеке, жұпта, топта жұмыс жасайды. |
Талдау Оқушы білімді жай қабылдамайды ,талдайды, саралайды,салыстырады. 1 | «Серпілген сауалдар» стратегиясы Интербелсенді оқуды ұйымдастыру ережелері | Жаңа тақырыпты меңгеру үшін әр топ қалай жұмыс жасайтынын айтады. | Оқушылар мәтіннің мазмұнын кезектесіп айтып шығады. |
2 | «Тапқырлық» ойыны | Тақырыптың мағынасы мен идеясын талдау үшін әр топқа екінші тапсырма беріледі. | Оқушылар сұраққа «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. |
3 | Ән тыңдау «Қараторғай» әні «Құлагер» поэмасы | Ән қалай аталады? Поэма қалай аталады? | Топтық жұмыс жасайды Екі әннің шығу тарихы туралы топтастыру жасайды. Ақанның өлеңдерінің негізгі идеясын ашып,Ақанға арнап бір шумақ өлең шығару. |
4
5 | Суреттер арқылы топтық жұмыс
«Кейіпкерге хат жазу» | Суретерге қарап шығып, бір-бір сөйлем жазуды сұрайды.
Сері адамның ерекшелігін айқындайды. Қазіргі заманның серілері туралы пікірлерін айту. | Топтық жұмыс. Ақанның ағайындары сыйлаған сыйлықтарының суреттерін салу. Топтық жұмыс. Оқушылар сері адамдардың ерекшелігін айқындап кейіпкерге хат жазады. |
5 | Бастама – жауап- кейінгі әрекет | Тақырыптың мағынасы мен идеясын талдау үшін «Ауадағы сұрақтар» тәсілі ойын түрінде ойналады. Оқушыларға шар немесе доп үлестірілі беріледі. Соған бір сұрақ ойлап, оның жауабын шарға жазады. Шардың шетіне өз есімін жазып қояды. Оқушылар бір-бірімен алмастырады. Шардағы жазылған жауапқа сұрақ қояды. Өз жаубы жазылған шар қайтып келгенше ойнауға болады. Бұл тапсырманың идеясы – жазылған сөздерге түрлі сұрақтарды қою дағдыларын қалыптастыру. | Берілген тапсырманы уақытылы орындау. Тапсырма 1. Әдемі ашық үнді жігітті барлығы құрметпен қарсы алады. 2. Ақанның ағайындары оған көп сыйлық сыйлады. 3. Құлагержүйрік болып шықты. 4. Ілияс Жансүгіров «Құлагер» атты поэма жазды. 5. Ереймен жақта Сағынай деген атақты кісіге ас берілді. 6. Құлагерді шоқпармен ұрып өлтірді. 7. Сүйікті сәйгүлігіне арнап «Құлагер» әнін жазды. 8. «Ас» деп аталатын көркемфильм түсірілді. |
Жинақтау 1. Оқушы алған білімдерінен жаңа өнім жасап шығарады | «Ыстық орындық» | «Ыстық орындық» құрастыру арқылы тақырыпты жинақтайды | 1-топтың оқушылары 2-топтан шыққан оқушыға сұрақтар қояды. 2-топ оқушылары керісінше, 3-топтан шыққан оқушыға сұрақтар қояды. |
| | | |
Бағалау Сыни өзіндік пікір | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін –өзі, топпен бағалау |
Кері байланыс | Қайық беру | Оқушыларға бояуды ұсыну | Ұсынылған қайыққа бояп жазу толтыру Сабақ маған ұнады, себебі ............................................ Сабақ маған ұнамады, себебі ................................. Сабақтан үйренгенім: ............................................ |
| | | | |
1. Қорамса Ақанды ауыл молдасы етпек болды. Иә
2.Ақанға жиын-той, шілдехана, алтыбақаны бар жер ұнамады. Жоқ.
3. Ақан жан-жақты дарын иесі. Иә.
4. Құлагердің даңқы Ақанның әншілік атағымен қоса шықты. Иә.
5. Ілияс Жансүгіров «Ас» деген поэма жазды. Жоқ.
6. «Қараторғай» әні бүркітке арналған ән. Иә
1. Әдемі ашық үнді жігітті барлығы құрметпен қарсы алады.
2. Ақанның ағайындары оған көп сыйлық сыйлады.
3. Құлагер жүйрік болып шықты.
4. Ілияс Жансүгіров «Құлагер» атты поэма жазды.
5. Ереймен жақта Сағынай деген атақты кісіге ас берілді.
6. Құлагерді шоқпармен ұрып өлтірді.
7. Сүйікті сәйгүлігіне арнап «Құлагер» әнін жазды.
8. «Ас» деп аталатын көркемфильм түсірілді.