Күні: 18.01.17.
Тақырыбы: Өсімдіктер мен жануарлар.
Мақсаты : Өсімдіктер мен жануарлар материалды еске түсіру. Жаңа материалды меңгерту. Адам және өсімдіктермен жануарлар туралы толық мағлұмат беру. Олардың бір-бірімен байланысы,бір-біріне пайдасын ашу.
Міндеттері :
Білімділік: Адам және өсімдіктер мен жануарлардың байланысын, бір-біріне пайдасын түсіндіру.
Дамытушылық : Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту. Өз бетімен жұмыс істеуге машықтандыру.
Тәрбиелік : Адам, жануар, өсімдіктерді қорғап, күтуге баулу.
Түрі: Ашық сабақ.
Типі : Дамыта оқыту:
Қолданылған әдіс-тәсіл : Сұрақ-жауап, топпен жұмыс.
Көрнекіліктері : тірек-сызбалар, сөзжұмбақтар, мақал-мәтелдер.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
- Балалар, біз бүгін 3 топқа орталықтарға бөлініп жұмыс жасаймыз.
а. Психологиялық дайындық
б. Орталықтарға бөлініп отырғызу.
«Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ»
Түсінік беру.
II. Өткен материалды қайталап, жаңа материалды игерту
Әр топқа сөзжұмбақ беріледі.
1 топ сұрақтары:
1. Аң
2. Тірі табиғат
3. Адам жалғасы
4. Үй жануары
А
Д
А
М
2 топ сұрақтары:
1. Адамға 1-ақ рет беріледі.
2. Көкжиекті қалай өлшейді.
3. Топырақта болады
4. Су қандай?
5. Ауырғанда көмектеседі.
6. Адамға жақын жүретін аң
7. Оқушы айнасы
Ө С І М Д І К
3 топ сұрақтары:
1. Ағаш көркі
2. Өсімдік құрылысы
3. Ас атасы
4. Киіз үй жабдығы
5. Қу адам
6. Жануарда болатын рең
Ж
А
Н
У
А
Р
Сонымен 1 топ – «Адам», 2 топ «Өсімдік», 3 топ «Жануар»
Сөзжұмбақ шешуі бойынша жаңа материалдың тақырыбының аты шықты.
Әр орталықтарға тапсырма беру.
1 топ . «Адам» орталығы
дене аяқ қол
АДАМ ДЕНЕСІ
бас мойын
Не қажет?
Су, тамақ, ауа, жарық, жылу.
Ұрпақ суретін сал.
2 топ. «Өсімдіктер» орталығы
ағаш бұта шөп
ӨСІМДІК
тал жапырақ шыбық
Не қажет?
Су, тамақ, ауа, жарық, жылу.
Өскін суретін сал.
3 топ. «Жануар» орталығы.
қосмекенді балық бунақ денелілер
ЖАНУАРЛАР ТОБЫ
құстар бауырмен жорғалаушылар
Не қажет?
Су, тамақ, ауа, жарық, жылу.
Балапан қалай пайда болады?
Мағынаны тану. Ой қозғау
Оқушылар парақшалары бойынша түсіндіреді. Осы тірек сызбалар арқылы біз үшеуінің тығыз байланыста болатындығын көреміз.
АДАМ
ӨСІМДІК ЖАНУАР
Әр орталық оқуықтан өзіне керек жерін оқып, көрнекілік бойынша түсіндіреді?
1 топ . «Адам» орталығы – адам туралы
2 топ . «Өсімдіктер» орталығы - өсімдік туралы
3 топ . «Жануар» орталығы - жануар туралы
Бір-біріне дәлелдеп береді. Рольдерде ойнады.
III. Қорытынды
Адам, жануар, өсімдік туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?
1. Сиырдың сүті – тілінде.
2. Отансыз адам – ормансыз бұлбұл
3. Бір тал жұлсаң – он тал ек.
4. Артыңда мал қалғанша, бір тал қалсын.
ІV. Бағалау
Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалау. Рольде ойнаған оқушыларды бағалау, мадақтау.
IV. Үйге тапсырма беру
Оқулықтан мәтінді түсініп оқып келу, үйдегі үй жануарларын, үй өсімдіктерді, дүниені бақылап келу, сурет салу.
«Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ»