Дүниетану | Уақыты:22. 01.18 | Кабинет: 7 | Мұғалімі: Аңламасова Н | ||||||||||||||
Сабақтың атауы | Дала өсімдіктері мен жануарлары | ||||||||||||||||
Мақсаты Күтілетін нәтиже | Білімділік: оқушыларға дала өсімдіктері мен жануарларының өміріндегі зор пайдасы, күнделікті тұрмыста қолданылуы туралы жан – жақты мәлімет бере отырып, білімдерін кеңейту және тек пайдаланып қоймай қорғау керектігін ұғындыру. | ||||||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекекті | ||||||||||||||||
Психологиялық ахуал Топтастыру | 3 топтасу «Молекулалар" І топ « Қызғалдақ» ІІ топ «Түймедеқ» ІІІ топ «Беде» | Атомдар мен молекулалар ойыны арқылы топтасу | |||||||||||||||
Үй тапсырмасын сұрау | «Конверт сұрақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларға сұрақтар жазылған конверт береді. -Шалғын дегеніміз не? -Шалғында өсетін өсімдіктер қандай? -Пішен деген не,оны қай кезде жабады? -Шалғындағы барлық өсімдікті мал жей ме, улы өсімдіктер де бар ма? Оларды ата. -Бөдене қайда көп кездеседі? Неше жұмыртқа салады? Неше күнде балапан шығарады? -Шалғынды не себепті қорғау керек? | ||||||||||||||||
Жаңа сабақ
Қосымша
Тапсырмалар | ІІІ. Миға шабуыл (3 минут) -Дала дегенді қалай түсінесіңдер? -Шөл деген ше? Жылы шырай таныту арқылы бағалау Оқулықты 3 бөлімге бөліп, Джигсо әдісі бойынша оқыту. Әр топтан оқушыға оқыту. «Бүтінді бөлшектеу,бөлшекті бүтіндеу» әдісі. Дала өсімдіктер, жануарлар көрсетіледі. Жаңа сабақ түсіндіріледі.Өсімдіктері мен жануарлары,қорегі мен мекен –тіршілігі туралы мәлімет айту. Слаидтан дала тіршілігін көрсету.Талдау. Бейнебаян көрсету. Муляждар мен гербарийлер көрмесі.Өсімдіктен алынатын дәрілерді көрсету,емдік қасиет туралы айту Жоспар бойынша топтарға түсіндіру. Шөл дала-суға тапшы аймақ.Құмды,сортаңды,ауасы мен топырағы құрғақ болып келеді. Қуаң дала. Қуаң даланың сәнге де бөленетінін кезі – көктем. Топырағы көктемге қар суымен ылғалданып, шөбі көкмайса болып, көз тартады. І топ Топпен жұмыс «Тәжірибеңе сүйен» Анықтама жаз Дала – бұл..... Шөл – бұл...... Сызбаны толтыр Дала ... ІІ топ «Әр түрлі жыл мезгіліндегі даланы салыстыр»
ІІІ топ Өсімдік пен жануарларға тиісті мақал-мәтел,тыйым сөздер жазу Жеке жұмыс «Төртіншісі артық» Далада өседі: ботакөз, қазтабан, жантақ, бетеге Шөлде өседі:селеубояу, кермек, қызғалдақ, сарғалдақ | Дәптермен жұмыс Күннің жадын жазу Әр топ қанша көп біледі | |||||||||||||||
Сергіту сәті | «Керемет капитан» ойсергегі | ||||||||||||||||
Ой толғаныс
Әр топ өз жұмысын қорғайды | Қуаң дала мен шалғында даланы салыстырып кестені толтыр. Постер қорғату | ||||||||||||||||
Үйге тапсырма | Дала өсімдіктері мен жануарлары Кейінгі оқу Шығарма жазу »Көктемгі қуаң даланың көрінісін сипатта» | Күнделіктеріне жазып беремін | |||||||||||||||
Кері байланыс
Бағалау | Даланың өсімдіктері мен жануарлар арасында байланыс барма? Климаты жағынан? Даланы қалай қорғауға болады?
Бұлт-4,күн-5,жауын-3 | Бағалау парақшасын толтырады. | |||||||||||||||
Кері байланыс | Смайликтерді «Білім ағашына» іледі |