Пән:математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4 Күні: Сынып: 1 | Мектеп: КММ «Бидайық орта мектебі» Мұғалімнің аты-жөні: Нургазина Ш.А. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: ІІ-тоқсан Тарау: 5. Сандар және заңдылықтар 1 бөлім Бөлім: Сандар және өлшемдер Бөлімше: Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер |
Сабақ тақырыбы | Екі-екіден санау |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1.1.5. 20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санау; тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: 2-ден 20-ға дейін тура және кері санайды; Көптеген оқушылар: Тәжірибе арқылы 2,4,6,8,10 заттың жартысын табады; Кейбір оқушылар: 20-дан 100-ге дейінгі сандар тізбегін 2-ден топтап құрастырады; |
Бағалау критерийлері | 20 көлемінде 2-ден топтап тура және кері санайды. 2, 4, 6, 8, 10 затты тең бөліп, жартысын табады. тәжірибе жасайды. |
Тілдік мақсаттар | Жұп-пара-еvеn Екі-два-tw (қос) Пән лексикасы мен терминологиясы: Жарты-половина-half (хаф) Диалог/жазу үшін қажетті сөз тіркестері: Талқылауға арналған қажетті сөз тіркестері: Сұрақ: Қандай сандарды тең екі бөлікке бөлуге болады, қандай сандарды болмайды? |
Құндылықтарды дарыту | Топтық, жұптық жұмыс барысында бірін-бірі тыңдау, сыйластық қарым-қатынас қалыптастыру. Зерттеу, проблемаларды шешу дағдыларын дамыту |
Пәнаралық байланыстар | Көркем еңбек, дүниетану |
АКТ қолдану дағдылары | Презентацияда суреттер көрсету |
Бастапқы білім | «Баспалдақ» әдісі арқылы өрнектің мәнін табу тақырыбын қайталау Жоғарыда 20 саны шығады |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 минут
2 минут
3 минут | Тренинг: «Пират» (қимыл-қозғалыс арқылы жұпқа бөліну) Капитан-1, маяк-2, за бартом-3, тамақ-4, кеме-5 Маяк дегенде тоқтау,жұппен отыру. «Баспалдақ» әдісі арқылы өрнектің мәнін табу тақырыбын қайталау Жоғарыда 20 саны шығады 20 14+6 17+3 13+7 12+8 «Миға шабуыл» әдісі Тақтада: 1-ден 20-ға дейінгі сандар тізбегі тұрады. 1.Оқушыларға осыдан тақ сандарды атауын сұрау. 2.Аталған тақ сандарды алып тастау. 3.Оқушылардың назарын қалған сандарға аудару. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 Сандарды санату. -Ал енді осы тақтадағы сандарға назар аударайық. -Жұп сөзі тағы басқаша қалай аталады? Үш тілдік: Жұп-пара-еven Екі-два-tw(қос-синоним) Ауызша бағалау |
Тақтада жұмыс
сандар |
Сабақтың ортасы 2 минут
3 минут
2 минут
3 минут
3 минут
3 минут
2 минут | 1-тапсырма (Жеке жұмыс) Бишілерді екі-екіден топтап санаңыз және санын жазыңыз. Екі-екіден топтап кері санап көріңіз. Дескриптор: Білім алушы - екі-екіден топтап тура санайды және санды жазады; - екі-екіден топтап кері санайды. 2 тапсырма Оқулықпен жұмыс: Ауызша жұмыс Барлық қатысушылар саны қанша? Сайысқа неше биші жұп қатысты? Екі-екіден сана.
Ауызша бағалау 3 тапсырма «Кім жылдам?» ойыны «Мозайка» әдісі арқылы жұптарын табады. 1.Алдарына суреттер беріледі, сурет бойынша жұптарын табады. 2.Жұппен екі-екіден санайды. Бағалау: Үш қол шапалақ 4 тапсырма Дәптермен жұмыс: (жеке жұмыс) Алмаларды санаңыз және санын жазыңыз. Ыдысқа алмалардың жартысының суретін салыңыз және санын жазыңыз. Дескриптор: Білім алушы - алмаларды санап, санын цифрмен жазады; - санның жартысын анықтап, суретін салады және цифрмен жазады. 5 тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі Екі топқа тапсырма: «Шығарып көр» «Ойлан» 6 тапсырма Тәжірбие : 2 топ қолдарындағы берілген тәттілерді топ мүшелеріне бөліп береді. Қолыңдағы кәмпитті нешеге бөлдің? Әр балаға неше бөліктен бердің? (санайды,жұппен санайды.) Өмірмен байланыс: Сұрақ: Сыныптағы қандай заттарды екі-екіден санауға болады? Сыныпта қандай заттар көп?(парталар, орындықтар, оқушылар,т.б.) Оларды екі-екіден сана. Неше жұп пайда болды? Қорытынды: не нәрсені болсын екі-екіден санасақ жылдам санауға көмектеседі. Бағалау: Желкенді бояйды бағдаршам түсіне байланысты (Екі топ бірін-бірі бағалайды) | Суреттер оқулықтың 104 бет Сурет Жауабы: 7 жұп, 14 қатысушы Қима суреттер Суретті карточка суреттер Кәмиттер А-4 те сурет |
Сабақтың соңы
8 минут
Қосымша тапсырма Уақыт қалса
2 минут | 7 тапсырма «Айнымалы бекет» әдісі 1 топ: Дүкенде қыздарға арналған 5 жұп коньки және ұлдарға арналған 4 жұп коньки сатылды. Дүкенде барлығы неше жұп коньки болған? 5+4=9 5 пен 4 сандарының қосындысы 9-ға тең. Кері мысалдар: 9-4=5; 9-5=4 2 топ: Жауаптары мынадай сандарға тең болатындай өрнектер құрастыр.: 14,18, 20,38, 44, 52, 58, 66, 74, 82, 90, 96,100 3 топ: «Жұбын тап» Әр баскиімге сәйкес келетін мойынорағышты таңдау. Мойынорағыштағы теңдеулерді шеш және жауаптарын баскиімге жаз. Х-4=3 Х-15=5 Х-7=12 Х-9=0 Х= Х= Х= Х= 4 топ: Тура ретпен екі-екіден сана. Түсіп қалған сандарды жаз. 8 20 Кесте. Заттар санының жартысын тап: (Жеке жұмыс) № | заттар | Оқушының жауабы | Бағалау +,- | 1 | 10 кітап | | | 2 | 4 фломастер | | | 3 | 8 дәптер | | | Бағалау: «+, -» арқылы (Мұғалім тарапынан) Бағалау: «Жетістік баспалдағы» (Өзіндік бағалау) | Топтық жұмыс Ватман қағазы
Ватман қағазы
ватман Сурет
ватман
кесте
стикер |
Саралау – Топтық жұмыс барысында оқушыларда ынтымақтастық қалыптасады. Жұппен жұмыс жасау қазіргі жаңартылған оқу бағдарламасында басым болып табылатын бірнеше құндылықтар мен дағдылардыдың ішіндегі қарым-қатынас жасау дағдыларын | Дескриптор: Білім алушы - алмаларды санап, санын цифрмен жазады; - санның жартысын анықтап, суретін салады және цифрмен жазады. Бағалау: Үш қол шапалақ Бағалау: «Желкенді қайық» бағдаршам түсіне байланысты бояйды (Екі топ бірін-бірі бағалайды) Бағалау: «+, -» арқылы (Мұғалім тарапынан) Бағалау: «Жетістік баспалдағы» (Өзіндік бағалау) Ауызша бағалау: «Жақсы», «Жарайсың», «Бұл жерде мәселені шешудің тиімді жолын таңдағансыңдар» деген сөздер мен сөйлем Бағдарлама материалдарын өз тәжірибемде сынап көруге және оны ой елегінен өткізіп, сондай-ақ оқушыларға барынша қолдау көрсетуге бағытталған жаттығу мен тапсырма әзірлей отырып, әр сабағымды ұтымды өткізсем оқушыларымда жетістік мүмкіндігі жоғары болар деген тұжырымға келдім | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Сынып ішінде абайлап жүру |