Мерзімі:
Пәні: математика
Пән мұғалімі: Бөкембаева Н.М
Тақырыбы:
Бір бағыттағы қозғалыс
Мақсаты:
Жылдамдық, уақыт, қашықтық байланысына сәйкес бір бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді шығаруға уйрету.
Міндеттері:
Оқушылардың шамаларды байланыстыра есептей білуге, бөлу және көбейту амалдарын орындауға, теңдеу шешу, фигураларды салыстырудағы білім дағдыларын дамыту.
В)Еңбекқорлыққа, адамгершілікке, қонақжайлылыққа, өнерге тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже:
Бір-біріне қарама-қарсы қозғалысқа берілген есептерді шығаруға дағдыланады, талдайды, қорытынды жасайды.
Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, талдау.
Сабақтың түрі:
аралас сабақ
Көрнекілігі және құрал жабдығы:
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,түгендеу, оқушы зейінін сабаққа аудару.
Психолгиялық кезеңі
«Мен қандаймын»
Қызығушылықты ояту (Математикалық жаттығу)
- Азайғышы – 84, айырмасы – 55 болған өрнектің азайтқышын тап (29)
- 780-нің үштен бір бөлігін тап (260)
- 9 ондық 630 санынан неше есе кем (7)
- Ең кіші 5 таңбалы сан (10000)
- 9-ның квадратын тап. (81)
- 610 саны ойлаған саннан 390-ға кем. Ойлаған санды тап (1000)
- Ең көп 7 таңбалы сан (9 999 999)
- 14 пен 5-тің көбейтіндісінің 7-ден 3 бөлігін тап (30)
- 450 санын қандай санға бөлгенде 15 шығады (30)
- Қосындысы 630-ға тең өрнектің бірніші қосылғышы – 105, екінші қосылғышы – 325, ал үшінші қосылғышы нешеге тең (200)
Балалар, қазір әр топқа бір қызықты тапсырма айтамын. Сол тапсырманың шешімін дұрыс тапсаңдар бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбын тауып алатын боламыз
ІІІ Жаңа сабақ
Бір бағыттағы қозғалыс
Миға шабуыл
Балалар, формулалар сендердің дұрыс шешкендеріңе риза болуда
Формулаларға қараңдаршы, не болып жатыр (қоғалысқа еніп кетті)
- Қозғалыс деген не?
- Қандай заттар қозғалысқа түседі?
- Қозғалысты математика пәнінде қалай есептеуші едік?
- Қозғалыстың қандай түрлерін білеміз?
- Біз қандай қозғалыс түріне тоқталып жатырмыз?
– Бір бағыттағы қозғалыс кезінде жақындау жылдамдығын қалай табуға болады?
– Қарама-қарсы бағыттағы қозғалыстың жақындау жылдамдығымен салыстыр. Не түйдің?
Формула қорытуға болама?
Vжақынд=V–V
Суретпен жұмыс
Велосипедшінің жылдамдығы – 12 м/с
Қыздың жылдамдығы – 2 м/с
Арасы 50 м
? минуттан соң қуып жетеді
Шешуі: 12–2=10 м/с – жақындау жылдамдығы
50:10=5с қуып жету уақыты
50: (12-2)=5 (с)
Жауабы: велосипедші 5 секундтан соң қуып жетеді
Оқулықпен жұмыс.
ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.
№1.Ауызша
№2
Бағасы
213тг
157
91 тг
132т
41
Саны
112кг
23кг
124
125
104
Құны
23856
3611 тг
11284тг
16500
4264тг
№ 3
(50000-1820):220 =48180:220=219 (38670+35481):321=74151:321=231
№4
25мин*6=25*60*6=9000с 225ц*30=225*100=22500*30=
13 саг*25=13*60*25=19500 187 дм*40=7480дм=748м
45 тәул*35=45*24=1080*35=37800 585см*20=11700см=117м
№ 5
230-50=180тг
180:2=90тг
90*5=450тг
450+50=500тг
ҮІ. Бекіту. Шығармашылық тапсырма. Жұптық жұмыс. № 6 тура теңдіктер шығатындай етіп, жақшаларды қой.
ҮІІ. Үйге тапсырма: № 7. Көп таңбалы сандарды оқып, жаттау. Бағалау