Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Санның квадраты мен кубын түсіну, рационалды есептеу үшін көбейту қасиетін пайдалану, қалдықпен бөлуді білу, кестеде тыскөбейту мен бөлуді ауызша орындау, қосындыны бөлу ережесін қолдану және бір таңбалыі санға айналдыруды б біледі. Бірқатар оқушылар: 100 сан шегіндегі санды көбейтуді және бөлуді ауызша орындау кезінде санға қосындыны көбейту, көбейту мен бөлу амалдарын қамтитын ең қарапайым көбейтуді, түрдің күрделі құрылымы теңдеуін шешу, көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріптік теңдік түрінде беру және қолдануды үйренеді Кейбір оқушылар: Өз бетіменкөбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады. |
Тілдік мақсаттар | Тілдік оқу мақсаты • -Бірдей көбейткіштердіңкөбейтіңдісі басқаша жазуға бола ма? • -Осы өрнектің қысқаша жазбасы бар ма, қалай ойлайсыз? • Көбейту қасиеттері не үшін ойлап табылды? Неліктен екенін айта аласыз ба…? • .....екі бірдей көбейткіштердіңкөбейтіңдісін квадрат деп атаған? • ( үш бірдей көбейткіштердіңкөбейтіңдісін куб деп атаған?) • .....көбейтудің үлестірімділік қасиетін білу керек пе? • (көбейтудің терімділік қасиеті?) • .....көбейту қасиетін білу керек пе? • ...... қалдық бөлгіштен аз болу керек пе? • Қалай екенін айта аласыз ба…? • .... қалдықпен бөлуді бір мәнді сан етіп орындау ма? • .... 17•5 (96:6, 75:15, 84:4) мәнін ауызша көбейту (бөлу) Пәндік лексика және терминология • • сан деңгейі; • санның квадраты; • санның кубы; • көбейтудің терімділік қасиеті; • көбейтудің үлестірімділік қасиеті. |
Сабақтың басы | Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап,жылы күлкілерін сыйлайды.Педагог күлкінің маңызына тоқтайды. Оқу құралдары арқылы (өшіргіш, қалам, қарындаш т.б.) ортаға бала санына қарай түрлі ручка, (қарындаш, өшіргіш) қойылады әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады түстер бір-бірін тауып, бір топ құрайды Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Белсендіру. №1тапсырма орындалады. Қолөнер шебері әр мүсінді қандай материалдан жасағанын анықта. Мысалдарды шығарып, жауабын табады. Амалдар компоненттерін қолдана отырып, әр өрнекті оқу керек. Бұл үшін болжамды жоспарды қолдануға болады: 1. Амалдар ретін анықтау. Мысалы, олар – екеу. 2. Соңғы амал қандай? Егер қосу болса, өрнекті оқитын болсаң, онда оны қосынды сөзінен бастау керек және т.б. 3. Екінші амал қандай? Мысалы, көбейту, онда а және в сандары мен с санының көбейтіндісінің қосындысы деп айтамыз. №2 тапсырма орындауға ұсынылады. Мүсінші әртүрлі құралдар қолданады. Бірақ жұмысқа кіріспес бұрын қарындашпен сұлбасын салып алады. Қалдықпен бөлуге қарындашпен тәжірибе жүргізіледі, мұндай жұмысты әр оқушы орындау керек. Бұл қалдықпен бөлуді өз көзімен көруге мүмкіндік береді. Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді қалай орындауға болады? Неге қалдық бөлгіштен үнемі кем болады? Тексеру жүргізу үшін не істеу керек? Қалдықпен бөлудің жазбасының әріптік мәнін кім анықтай алады? а : b=c + ka = c ∙ b + k Математикалық диктант: 1. 9 санына аяқталатын барлық екі таңбалы сандарды өсу тәртібі бойынша бірінші бағанға жаз. Барлық сандардағы ондықтардың астын сыз. 2. Асты сызылған сандардан 1 санға үлкенірек сандарды екінші бағанға, бірінші бағандағы әр санның астына жаз. 3. Бірінші бағанда бөлінгіш жазылған, екінші бағанда –бөлгіш; үшінші бағанға – бөлінді, ал оның астына төртінші бағанға – қалдық жазылған. Шешім: 19 | ,29 | ,39 | ,49 | ,59 | ,69 | ,79 | ,89 | ,99. | 2, | 3, | 4, | 5, | 6, | 7, | 8, | 9, | 10. | 9, | 9, | 9, | 9, | 9, | 9, | 9, | 9, | 9. | 1, | 2, | 3, | 4, | 5, | 6, | 7, | 8, | 9. | Өзіңді тексер: егер барлық есептерді дұрыс шығарсаң, онда үшінші бағанда барлық бөлінді 9-ға тең, ал төртінші бағанда – бөлгіштен 1-ге кем қалдықтар. | Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
Сабақтың ортасы | Ширату тапсырмасы. Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда) Өздік жұмыс. Оқулықта бұл үшін №3, 4 тапсырма берілген. Балалар таңдауы бойынша қалдықпен бөлуге бірнеше мысалдар мен есептерді орындайды (баған немесе жол). Ағаштан мүсін жасау үшін орманнан 43 бөрене әкелу керек. Мәшинеге 4 бөренеден артық сыймайды. Барлық бөренені тасып әкелу үшін орманға неше рет бару керек болады? Берілген есепте бөлуді орындау керек. Бұл қалдықпен бөлу. 43-ті 4-ке бөлгенде 3 қалдық қалады, қалған 3 бөренені әкелу үшін тағы бір рет бару керек. Жауабы: 11. Қиындықтарды түзету. Мұғалім тапсырманың дұрыс орындалуын тексереді. – Кімде қиындық туындады? – Қай жерден қате жібердіңіз? – Жіберілген қатенің себебін анықтаңыз? – Егер өздік жұмыста ешқандай қиындық туындамаған болса, өз мақсатыңызды нақтылаңыз. (Қосымша тапсырма орындау). – Қиындық туындаған оқушылардың ары қарайғы мақсаты қандай? (Қателерді түзеу). – Қатені түзету алгоритмін қолданамыз. – Әркім өз оқу мақсатын айтады: Қалдықпен бөлудің ережелерін қайталау. Бөліндіні қалай таңдау керек. Қалдық әрқашан бөлгіштен кіші болады. №6,7 тапсырмалар қате жіберген балалармен әртүрлі үлесте өз бетінше орындалады. Сонымен қатар кеңесші-оқушыларды түсінік беру жұмыстарын жүргізуге тартуға болады. Бұл үшін ұстаз жұптық немесе топтық жұмыстың белсенді түрін ұйымдастырады. Осылай, №6,7 тапсырманы орындай отырып, бірінші өздік жұмыста қате жіберген балалар түсінік беру керек. Жазба дұрыс болу үшін, бос орындарға қалып қойған цифрларды жаз.. 3□ : 3 = 10 (2 қалдық) 4□ : 7 = □(5 қалдық) 77 : □ = □ (5 қалдық) 9 : 2 = □ (1 қалдық) Қалдықпен бөлуді орында: 50 : 9 48 : 7 84 : 9 27 : 5 5 : 8 4 : 6 а) Орманшы әр қатарға 9 көшеттен 51 шырша екті. Шырша қанша қатарға егілді? ә) Егер бөлгіш 9 болса, қанша қалдық болуы мүмкін?Дескриптор: Есептеудің ауызша және жазбаша тәсілдерін пайдалана отырып, қосу және азайту амалдарын орындау біліктері, безендіру, түсініктеме беру, дәлелдеу, оқу тапсырмаларын шешуде болжамдар айтып, оларды тексеру қажеттілігін түсіну үшін математикалық көрнекілік құралдарын (суреттер, сызбалар, схемалар, т.б.) түсіну және пайдалану білігі дамиды. ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмалары. |
Сабақтың соңы | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Өткен материалмен жұмыс. Мұғалім балалардың даму деңгейіне байланысты әр балаға жеке тапсырма береді. №8 тапсырма тиімді есептеуге берілген. Өздік жұмыс. Мұғалім бағалау критерийлері бар дәптерге қалдықпен бөлуді орындауды ұсынады. Мен: Қатемен жұмыс жүргізілгеннің нәтижесінде бұл тапсырма бұрынғыдан жылдам орындалады. Ал енді қалдықпен бөлу амалы туралы түсінікті әр оқушымен жеке тексеру қажет. Нәтижесінде жетістікке қол жеткізеді, қатемен жұмыс жасағанның пайдасы балалардың көбі формативті бағалау дәптеріндегі тапсырмаларды орындай алады. Сабақтың тақырыбы бойынша сұрақтар құрастыр. (ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі. Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) Кері байланыс парақшасы. | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Оқушылардың бірін-бірі, өзін өзі бағалауға негізделген, бұл тәсілдің мақсаты өзін және құрбыларын әділ бағалауға үйрету. |