kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Құрылымы күрделі теңдеулер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Көбейту мен бөлуге берілген  қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі теңдеулерді шешу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Құрылымы күрделі теңдеулер»

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«№22 жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Құрылымы күрделі теңдеулер.


Бөлім:

Кестеден тыс көбейту және бөлу

Мұғалімнің аты-жөні

Шабикова А.Ж.

Күні:

28.01.2022 жыл

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Құрылымы күрделі теңдеулер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х×(25:5)=60; (24×3):х=6;х: (17×2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: көбейту мен бөлуге берілген құрылымы күрделі теңдеулерді шеше алады.

Көптеген оқушылар: сызба бойынша өрнектер құрып, мәнін таба алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа ұқсас тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру:

9-тапсырма.

Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді:

- Өткенде қандай тақырып өттік?

-Қандай тапсырмалар орындадық?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда құрылымы күрделі теңдеулерді шешуге берілген тапсырмалар орындайтын боламыз.

Ширату жаттығуын жасайды.



Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.









Жаңа білім

10 мин

















2 мин


15 мин




























Бекіту

10 мин









(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1)Өзара байланысты үш санды тап. Сонда сен жазушының аты-жөнін, оның шығармасын және қандай жанр екенін білетін боласың.

9*7=63 4*8=32 5*6=30

3) Кесте бойынша өрнек құр және мәнін тап.

301*2+230=832 35*0+404:4=101

960+560:80=967 75:1+75:3=100

Ә) 740-78:39=738 2*402-201=603

900:3-5*11=245 23*1-98:98=22

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Екі және үш амалмен орындалатын өрнектер құрастыр.

Сергіту сәті

(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

5) Теңдеулерді шеш.

A:15=54:(6*3) 55*x+710=820

A:15=3 55*x=820-710

A=3*15 x=(820-710):55

A=45 x=2

45:15=54:(6*3) 55*2+710=820

3=3 820=820


300-x=42*2+50

300-x=134

X=300-134

X=166

300-166=42*2+50

134=134

5) Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына немесе кубына ауыстыр. Өрнектердің мәнін есепте.

7*7=72=49 8*8=82=64

2*2*2=23=8 4*4=42=16

3*3*3=33=27 9*9=92=81

6) Бөліндінің мәні мен қалдықты тап.

59:6=9(5қалд.) 23:4=5(3қалд.)

47:5=9(2қалд.) 70:9=7(7қалд.)

30:4=7(2қалд.) 5:8=0(5қалд.)


(Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

5) Есепті теңдеудің көмегімен шығар.

А) Кітаптың 60 беті бар. Оқушы бірнеше бетін оқығаннан кейін, оқылмаған 15 бет қалды. Оқушы кітаптың неше бетін оқыды?

Ш: 60-х=15

X=60-15

X=45

Ж: Оқушы кітаптың 45 бетін оқыды.

Ә) Оқу залында 17 оқушы бар. Тағы бірнеше оқушы келгеннен кейін, барлығы 31 оқушы болды. Оқу залына неше бала келді?

Ш: 17+х=31

Х=31-17

Х=14

Ж: 14 оқушы келді.

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады.

Қарқынды оқушыға:

Тапсырмаларды орындайды.













Билеп сергиді.



Тапсырмаларды орындайды.
























Тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

- Өзара байланысты үш санды тауып, теңдік құрады -1 балл.

- Кесте бойынша өрнек құрады және мәнін табады-2балл.














Дескриптор:

Теңдеулерді шешеді -2балл,

- Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына немесе кубына ауыстырады -1балл.

Өрнектердің мәнін есептейді-1балл. Бөліндінің мәні мен қалдықты табады -1балл.













Дескриптор:

Есептерді шешуін, жауабын теңдеудің көмегімен шығарады -2балл.


Оқулық, дәптер






















Оқулық, дәптер





Кері байланыс

3 мин

Кері байланыс: «Білім шыңы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: № 8. 25-бет.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау –

Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

«Білім шыңы»

Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған білім шыңына біріне жабыстырады.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Құрылымы күрделі теңдеулер

Автор: Шабикова Акбилек Жалгасовна

Дата: 31.05.2022

Номер свидетельства: 608518
