Просмотр содержимого документа
«Квадрат те?деуді шешу»
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеуді шешу Сабақтың мақсаты:а) Оқушылардың квадрат теңдеулерді және оған келтіретін теңдеулерді шешу дағдыларын жетілдіру;
ә) Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу; б) Оқушылардың ойын жеткізе білуін және ой өрісін дамыту.
Әдісі: Деңгейлеп, саралап оқыту.
Түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы.
Көрнекілігі: Плакатта жазылған есептер, карточкалар, кестелер.
Сабақтың құрылымы: Сабақ 4 - деңгейлік құрылымынан тұрады:
1.Танымдық деңгей (ауызша сұрақтар);
2.Алгоритімдік деңгей “Зерде” ойыны;
3.Эвристикалық деңгей(математикалық лото);
4. Шығармашылық деңгей (әр түрлі есептер).
1. Танымдық деңгей(ауызша сұрақтар);
1) Қандай теңдеулерді квадрат теңдеулер деп атайды?
2) Квадрат теңдеудің неше түбірі бар?
3) Дискриминантының формуласын жаз.
4) Квадрат теңдеудің неше түрі бар?
5) Толымсыз квадрат теңдеулер дегеніміз не? Үш жағдайды көрсет.
6) Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
7) Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын жаз.
8) Виет теоремасын айтып бер.
2.Алгоритмдік деңгей
“Зерде” ойыны (карточка).
Мақалдардың жалғасын тап.
1.Жеті рет өлшеп, (бір рет кес)
x²-8x+7 = 0
D=(-8)²-4*1*7=36˃0
x=1
x=7
Шешуі: 1;7
2.Бір тал кессең,(он тал ек)
x² - 11x +10 = 0
D=121-4*1*10=81˃0
x=1
x=10
Шешуі: 1;10
3.Жігіт бір сырлы,(сегіз қырлы)
x²-9x+8=0
D=81-4*1*8=49˃0
x=1
x=8
Шешуі: 1;8
4.Ұлға 30 үйден,(қызға 40 үйден) тыю
x²-70x+1200=0
D=4900-4*1*1200=100˃0
x=30
x=40 Шешуі: 30;40
5.Алтау ала болса ауыздағы кетеді.
(Төртеу түгел болса төбедегі келеді)
x²-10x+24=0
D=100-4*24=4˃0
x=4
x=6
Шешуі: 4;6
3.Эвристикалық деңгей. Математикалық лото.
Дұрыс шешімін магниттік тақта арқылы орнына қой.
р/с
Теңдеуі
Дұрыс шешімі
Түбірлер
1
x²-2x-35=0
X=-1 x=9
2
x²+4x+3=0
X=-11 x=1
3
x²-8x+7=0
X=-5 x=7
4
x²-8x-9=0
X=-3 x=-1
5
x²+10x-11=0
X=1 x=7
6
x²-7x+10=0
X=-6 x=-4
7
x²+2x-15=0
X=-2 x=3
8
x²+10x+24=0
X=5 x=-3
9
x²-x-6=0
X=2 x=5
4.Шығармашылық деңгей.
- күрделі
2x (5x-7)=2x²-5 (x+4)²=4x²+5
10x²-14x=2x²-5 x²+8x+16-4x²-5=0
8x²-14x+5=0 -3x²+8x+11=0
D=196-4*8*5=36 D=64-4*(-3)*11=196
- орташа
5x²+4x-1=0 -23x²-22x+1=0
D=16-4*5*(-1)=36 D=484-4*(-23)*1=576
- жеңіл
3x²+5x-2=0 а,в,с - ? 9x²-6x+1=0 а,в,с - ?
а=3, в=5, с=-2 а=9, в=-6, с=1
Тест
Берілген теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады?
А.x³-2,5x+7=0 В.3x²+0,1x-5=0
С.3,2x+x²=0 Д.6x²+0,1x³+13=0
2.(x-5)(2x+3)-(x+4)(4-x)=2x+5 теңдеуін аx²+вx+с=0 теңдеуінің түріне келтіріңдер
А.3x²+5x-26=0 В.x²-9x-12=0
С.6x²-5x+12=0 Д.x²-3x-12=0
3.
А.а В. а
С. А Д. А
А. р=2; q=2 В. р=2; q=-2
С. р=2; q=0,5 Д. р=0,5; q =2
5. Берілген теңдеудің арасынан келтірілген квадрат теңдеуді көрсетіңдер.
А. 5x²-29=0 В. -x²+2x-4,8=0
С. x³+x²+12x=0 Д. x²-0,7x-5x=0
6. 7x²-
А. 0;35 В. 0;-
С. 0; Д. 0; -35
7. 25x³-10x²+x=0 теңдеуінің қанша түбірі болатынын анықтаңдар.
А. Бір түбірі В. Үш түбірі
С. Екі түбірі Д. Түбірі болмайды
8. Түбірлері -1,8 және 5 болатын квадрат теңдеу құрыңдар.
А. x²+3,2x-3=0 В. x²+3,2x-9=0
С. x²-3,2x-9=0 Д. -x²-3,2x+9=0
Үйге тапсырма: № 162; № 167 есептер
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті шешу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешудің әдіс-тәсілдерін
түсіндіре отырып, есеп шығаруда қолдана білуге дағдыландыру.
Дамытушылығы:Оқушылардың ой-өрісін, пәнге деген қызығушылығын,
белсенділіктерін арттырып, математикалық сөйлеу мәдениетін
дамыту.
Тәрбиелілігі:Тез ойлай білуге, шапшаңдыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге,
жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі:Жарыс сабақ
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, сұрақ-жауап, жекелеме тапсырмалар орындау, СТО технологияла-
рының стратегиялары
Сабақтың көрнекілігі:Тақырыпқа байланысты формулалар, кестелер, таратпа материалдар,
білім айнасы.
Сабақтың айдары: Өмірде ойлап тұрсаң, бәріде есеп,
Ауырсаң іше-тұғын дәріде есеп.
Есепсіз өмір деген мазмұнсыз-ау,
Дүниенің бар тұлғасы есеп десек.
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру бөлімі
Қымбатты оқушылар! «Болашақ бүгіннен басталады» дейміз. Сол жарқын болашақ иелері сіздерсіздер. Жарқын болашаққа қадам басу үшін, бізге білімді де алғыр, қабілетті шәкірт керек. Олай болса, біз бүгін математика пәнінен білімімізді көрсетейік. Сендер үшеуің де озат оқушысыңдар. Сондықтан бүгінгі сабақты жарыс түрінде өткізіп, үшеуіңнің білімдеріңді сынаймыз.Еркін отырып, сабақта білімдеріңді көрсетіңдер.
ІІІ.Ассоциация стратегиясы:өткен сабақты қорытып, жаңа сабаққа дайындық жасау.
Әр топ мүшелері берілген сан аралығының атын, сан аралығының координаталық түзудегі кескінін, теңсіздікпен жазылуын жазады. Содан соң әрбір оқушы шығып, тапсырманы қалай орындағандарын айтады.
№1
Сан аралығыныңбелгіленуі
[ -3; 2]
(-; 4)
(1; 6)
(-2; +)
(-1;3]
Сан аралығының аты
Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні
Теңсіздікпен жазылуы
№2
Сан аралығыныңбелгіленуі
(-4; 5)
(-; 2]
[-1; 3]
(-6; 8]
(-2;)
Сан аралығының аты
Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні
Теңсіздікпен жазылуы
№3
Сан аралығыныңбелгіленуі
(-; 4)
(-2;7]
[ -1; 6]
(-4; 3)
(-5; +)
Сан аралығының аты
Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні
Теңсіздікпен жазылуы
ІҮ. Білгенің бір тоғыз,
Білмегенің тоқсан тоғыз.
Жаңа сабақ:
5x-20; 3X+521-X – бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер.
axb; ax
а, в- қандайда бір сандар
X-айнымалы
Бір айнымалысы бар теңсіздіктің шешімі деп, айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын мәнін айтады.
Теңсіздікті шешу дегеніміз – оның барлық шешімдер жиынын табу немесе шешімдерінің болмайтынын дәлелдеу.
Теңсіздік мәндес теңсіздіктерге түрленеді, егер:
1.Теңсіздік құрамындағы қосылғыш теңсіздіктің бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қарама –қарсы таңбамен көшірілсе;
2.Теңсіздіктің екі жақ бөлігі де бір ғана оң санға көбейтілсе немесе бөлінсе;
3.Теңсіздіктің екі жақ бөлігінде бір ғана теріс санға көбейтіп немесе бөліп, сонымен бірге теңсіздік белгісі қарама-қарсы теңсіздік белгісіне өзгертілсе.
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті шешу үшін:
1.Теңсіздіктің бір жақ бөлігін немесе екі жақ бөлігін де теңбе тең түрлендіріп, ықшамдау керек;
2.Теңсіздіктегі белгісізі бар мүшелерді теңсіздіктің бір жақ бөлігіне, бос мүшелерді теңсіздіктің екінші жақ бөлігіне жинақтау керек;
3.Теңсіздіктегі ұқсас мүшелерді біріктіру керек;
4.Теңсіздіктің екі жағында белгісіздің коэффисиентіне бөлу керек;
5.Теңсіздіктің шешімдерін тауып, қажет болса, оны сан арлығында белгілеу керек.