Тақырыбы | Туелсіз елім-Қазақстаным. |
Сабақтың мақсаттары | Сөйлесім әрекетінің негізінде оқушыларға тақырып аясында толық ақпарат бере беруге үйрету.Тақырып бойынша әртүрлі тапсырмалар орындау негізінде ақпараттық-танымдық құзіреттілігін қалыптастыру.Қазақ тіліндегі тілдік құрылымдар арқылы патриоттық тәрбие беру. |
Сілтеме | Оқу Бағдарламасы «Қазақ тілі» оқулығы. |
Көтілетін нәтижелер | Қазақ тілінде уақытты жоспарлау туралы ақпарат береді, жаңа сөздерді сөйлем ішінде қолдана алады, мәтін құрайды, сын есімдерді табу. |
Жаңа сөздер | Қазба байлық, қарыштап даму, мойындау,қиыншылық. |
Сабақта қолданылатын материалдар | Суреттер, плакат,сағат, слайдтар,тақырыпқа қатысты оқу материалдар. |
Оқыту әдістері | Түсіндіру, әңгімелеу,сипаттау, сұрақ-жауап, диаграмма, тренинг,жұптық жұмыс, диалог. |
Дереккөздер | Әдістемелік құрал,сөздік, дидактикалық материалдар. |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Мұғалім «Көңіл күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға стикерлер үлестіреді | Оқушылар параққа өзінің көңіл-күйін сурет арқылы езу тарту немесе қабағы түюлі екенің айтады |
Өткен сабақты тексеру. | Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. | Тапсырмасын айтады,тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
І.Қызығушылық ояту | «Ой шақыру» сағатқа қаратып неше екенің анықтатады | Әр оқушы жауап береді. |
ІІ.Мағынаны тану | 1.Сөздікпен жұмыс.Жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады.Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. | Тындалым. Оқылым.Жаңа сөздерді оқиды,қайталайды.Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. |
| 2.Мәтінмен жұмыс. 1-тапсырманы орындатады. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 2-тапсырманы орындатады. 3. Мәтінмен жұмыс. 4-тапсырманы орындатады. Мәтінмен жұмыс. 5-тапсырманы орындатады. | Сұрақтарға жауап береді сурет бойынша әңгімелейді. Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі қажетті сөзді қойып жазады. Пікірталас Сын есімнің шырайларын меңгереді. «Қос жазба» күнделігін толтырады, түсіндіреді. |
4.Сергіту сәті «Желаяқ» ойынын (10-тапсырманы орындатады) ұйымдастырады | Тақтаға бір оқушы сөйлемнен оқып ал екіншісі сауатты жазады дұрыс жазған оқушы жеңімпаз атанады. |
5. Мәтінмен жұмыс. 7-тапсырманы орындатады. | Мәтіндегі қате сөйлемдерді табады,себебін түсіндіреді. |
ІІІ. Ой қозғалыс | 8-тапсырманы орындатады. | Өз пікірлерін дәлелдейді. |
ІV.Бекіту | 9-тапсырманы орындатады. «Есте сақта!»сөйлемдерді оқиды,талдатады. | Сын есімдерді табады, сөйлемдер құрайды. Сөйлемдерді оқиды,талдайды. |
V.Бағалау | Формативті бағалау | Бірі-бірін бағалайды. |
VІ.Үйге тапсырма | 6-тапсырманы орындау | |
VІІ.Рефлексия | Мұғалім смайликтер таратып береді. | Оқушылар сабақтан алған әсерін көрсетеді, бөліседі |
Тақырыбы | Қазақ тілі мен әдебиеті кабинеті екінші қабатта |
Сабақтың мақсаттары | Сөйлесу әрекетіне жетелейтінқарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану негізінде қазақ тілі мен әдебиеті кабинеті жайында толық ақпарат бере білу,сөйлеу дағдысын қалыптастыру,сыныптас достарын сыйлауға тәрбиелеу. |
Сілтеме | Оқу Бағдарламасы «Қазақ тілі» оқулығы |
Жетістік критерийлер | Оқушы кабинет жайлы айтады, қайда орналасқаны жөнінде ақпарат береді, шағын мәтіндер құрай алады. |
Жаңа сөздер | Белгілі, ақын, жазушы,перде, көрме, кемеңгер, көңілі жүйрік |
Сабақта қолданылатын материалдар | Оқушылардың суреттері, плакаттар |
Оқыту әдістері | Түсіндіру, әңгімелеу,сипаттау, сұрақ-жауап,тренинг,жұптық жұмыс, диалог. |
Дереккөздер | Әдістемелік құрал,сөздік, дидактикалық материалдар. |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Мұғалім «Шаттық шеңбері» тұрғызады сабақ басында оқушылардмен сәлемдеседі, түгелдейді. | Оқушылар «Шаттық шеңберіне» тұрып, сәлемдеседі. Бірін-бірінетілек айтады |
Өткен сабақты тексеру. | Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. | Тапсырмасын айтады,тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
І.Қызығушылық ояту | Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын арттыру мақсатында «Ортақ портрет» әдісін қолданып, кабинетті сипаттап берулерін сұрайды. | Әр оқушы бір сөйлем арқылы кабинетке ауызша мінездеме береді, ортақ портрет құралады. |
ІІ.Мағынаны тану | 1.Сөздікпен жұмыс.Жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады.Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. | Тындалым. Оқылым.Жаңа сөздерді оқиды,қайталайды.Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. |
| 2.Мәтінмен жұмыс. 1-тапсырманы орындатады. Тілдік бағдар.Сын есімнің түрлерін меңгерту. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 2-тапсырманы орындатады. 4. Мәтінмен жұмыс. 3-тапсырманы орындатады. Мәтінмен жұмыс. 4-тапсырманы орындатады. | Сөйлемдерді аяқтайды. Сын есімнің түрлерін меңгереді. Сурет бойынша сөз тіркестерін құрайды, соның негізінде шаңын мәтін құрайды. Мәтінді тындайды, оқиды. Диалогті толықтырады. |
4.Сергіту сәті «Желаяқ» ойынын (6-тапсырманы орындатады) ұйымдастырады | Тақтаға бір оқушы сөйлемнен оқып ал екіншісі сауатты жазады дұрыс жазған оқушы жеңімпаз атанады. |
5. Мәтінмен жұмыс. 7,9-тапсырманы орындатады. | Диаграмманы толтырады, зат есімдер мен сын есімдерді тауып жазады түрлерін ажыратады. |
ІІІ. Ой толғаныс | 8-тапсырманы орындатады. | Сурет бойынша әңгімелейді, мәтін мазмұнын салыстырады. |
ІV.Бекіту | Блиц йынын ұйымдастырады.Әр жұпқа бір сөз беріледі,оқушылардың соз сөзге түсінік беруін сұрайды. | Әр жұп өзіне берілген сөзді түсіндіріп береді. |
V.Бағалау | Формативті бағалау»Шағын шолу» тәсілімен парақшалар таратады. | Тақырпқа сай есінде қалған сөздерін сөйлемдерін параққа жазады. |
VІ.Үйге тапсырма | 5-тапсырманы орындау | |
VІІ.Рефлексия | Мұғалім «Жағымды сөздер» тәсілі арқылы сабақтың қалай өткенін анықтайды. | Оқушылар сабақтан алған әсерін көрсетеді, бөліседі |