kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект открытого урока казахского языка, презентация урока.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Углубление знаний детей об однокоренных словах, сформулирована с учетом программных требований, с учетом содержания материала.

Исходя из поставленной цели, определены образовательные, воспитательные и развивающие задачи урока, с учетом подготовленности класса и места урока в системе уроков по данной теме. Осуществлено доведение до учащихся цели и задач урока в начале урока с привлечением учащихся к  их формулировке  после организационного момента, при этом учитель сообщил место урока в данной теме и задачи на этот урок. Реализация поставленной цели осуществлялась в течение всего урока, и судить о степени достижения  поставленных образовательных задач мы можем исходя из ответов учащихся. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ашық сабақ»






Тақырыбы: Түбір және қосымша

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: сөз құрамын анықтау, жаттығулар орындай отырып жұрнақ пен жалғауды ажырата білуді үйрету.

Дамытушылық: сауатты жазу,байланыстырып сөйлеу дағдыларын, ойлау қабілеттерін дамыту. Сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: оқушылардың патриоттық сезімін ояту, Отаншылдыққа, топпен жұмыс істей білуге, ұйымшылдыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, бағалау парақтары, оқулық

Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану

Көрнекіліктер: интерактивті тақта, саяхат картасы,карташалар, суреттер, ойындар.

Күтілетін нәтиже: жұрнақ пен жалғауды ажыратады

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Оқушылар назарын сабаққа аудару.

  1. 1.     Кіріспе.

-Бүгін сабағымызда біз саяхатқа барамыз. Ол еліміздің бас қаласы.

-Қалай аталады?

-Астанада біз сендермен көптеген аялдамаларға тоқтап, әсем ғимараттарымен танысамыз,түрлі тапсырмалар орындаймыз. Ол қалаға немен баруға болады?

( автобус, пойыз)

-Пойызбен бару үшін бізге не керек? (билет)

-Мен сендерге билетті алып қойдым. Қазір билеттеріңді алып вагондарыңа барып жайғаса беріңдер. (Оқушылар топпен отырады )

-Жолаушы азаматтар! Сіздерге сәт сапар тілеймін!

ІІ. Өткенді қайталау

-Жолымызды қысқарту үшін мен сендерге сұрақ қояйын:

-Өткен сабақта қандай тақырыпты өттік? (Жұрнақ пен жалғау)

-Жұрнақ деген не?

-Сөз мағынасын өзгертетін қосымшаны жұрнақ дейді.

-Жалғау деген не?

-Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымшаны жалғау дейді.

-Түбір деген не?

-Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағыналы бөлігін түбір дейді.

-Бүгін де осы тақырыппен жұмыс істейміз.

-Сабағымыздың мақсаты қандай?

-Дәптерімізді ашып күнді жазамыз.

-Сонымен, біз Астанаға да жетіп қалдық.

ІІІ. Жаңа сабақ

1-аялдама «Бәйтерек»

Оқушыларға карташа таратылады. Мәтінді оқып, қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау.

Ертеде өмірдің бастауын бейнелейтін ағаш болған. Сол ағаштың басына Самұрық құсы жыл сайын алтын жұмыртқа салған.

Жұмыртқадан балапан жарылып шығыпты. Бірақ айдаһар  ағаштың діңімен жоғары өрмелеп барып қорғансыз, күнәсіз балапанды жұтып қояды.

Жер асты патшалығына түсіп қалған батыр болыпты. Алыс жолдардан келе жатса, балапанға ұмтылған айдаһардыкөріп, садақпен атып өлтіреді.

Самұрық балапанын ажалдан аман алып қалған батырға риза болыпты. Ол батырды жер астынан жер үстіне алып шығады.

Ертегі арқылы, өмірде қиял шындыққа айналып «Бәйтерек» бой көтереді. Енді өзінің жарқыраған сәулесімен елордаға нұрын төгіп тұр.

Тақтаға шыққан оқушыны өздері бағалайды.

2 – аялдама «Думан» 

-Думан деген не?

-Оның ішінде не бар?

-«Думан» ойын – сауық орталағы. «Думан» ересектердің де, балалардың да сүйікті демалыс орны.Онда океанариум,кинотеатр, «Джунгли» аттракционы, боулинг, қонақ үйі, сонымен қатар сауда залдары, балаларға арналған ойын алаңдары бар. «Думан» океанариуымы – Қазақстандағы тұңғыш және алғашқы океанариум. Онда 2000 ға жуық жәндіктер және балық түрлері де кездеседі.

Кестеге сәйкестендіру (интерактивті тақтамен жұмыс)







 

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

3-аялдама«Хан шатыр»

-Ханшатыр несімен атақты?

-Ойын-сауық орталығы, онда балалардың көңіл-күйін көтеруге барлық жағдай жасалған.Олай болса біз де  «Хан шатырда» би билеп, бір сергіп алайық.

Сергіту сәті.

Шығармашылық тапсырма: «Тиісті қосымшаны жалға»

Әр топқа түбір сөздер мен қосымшалар беріледі. Оқушылар тиісті қосымшаны жалғап, сөз құрамына талдайды.

құрылыс, үй,қала,ғимарат, қонақ        -шы, – ім,-кер, -ге, -ші

ел, дос, кәсіп, Астана,сурет         -лер, -ты, – ны,-ші, -лі

егін, комбайн, өзен, би, өнер         -ма, -қа, -тық, -ші, -шы

4-аялдама «Пирамида»

Тиісті қосымшаны қойып көшіріп жаз. (интербелсенді тақтада орындау)

Пирамида –  бейбітшілік пен келісім сарай…. Оны салған көрнек… британ… сәулет… Норман Фостер.  Пирамида… табанында опера зал… бар. Жоғары бөлігінде ғимарат… негізгі бөлме… бар. Онда Қазақстан ассамблеясының кеңселер…, мұражайлар, көрме залдар… орналасқан.

Осымен біздің саяхатымыз да аяқталды.

Кәне бірге бәріміз,

Көзімізді жұмамыз.

Өтіп тау мен өзеннен,

Сыныпқа кеп қонамыз.

-Енді балалар әр топ осы өткен тақырыптардан не түсінгенің мына постерге түсіріп, топ спикерлері қорғайды.

-Бәйтеректе үлкен тілек кітабы бар, алақаныңды қойып тілек айтуға болады. Кәне, біз де өзіміздің тілегімізді білдірейік. Қазақстанымызға не тілейміз?

Әр топтан 1оқушы шығып тақтаға тілектер жазылған «алақанды»іледі.

-Осы сөздердің ішінен түбір сөзді келесі топтың оқушылары тауып берсін.

Тілектер:

Ашық аспан      денсаулық

Тыныштық       бейбітшілік

Бақыт      молшылық

Байлық     амандық

Береке      ынтымақ

Достық    ұзақ өмір

 





ІҮ. Қорытынды.

-Саяхаттан алған әсерлеріңді «смайлик» арқылы салып берсеңдер.

Рефлексия «Күн сәулелері».

Барлығымыз күннің бір сәулесіміз деп елестетейік. Бүгінгі сабақтан не білгендеріңді стикерге жазып ілейік.

Ү. Бағалау.

-Ал енді, әр оқушы өзін қалай бағалайды?

Оқушылар тақтаға шығып өз бағаларын қояды.

Мұғалім оқушыларға өз бағасын  қояды.

ҮІ. Үйге тапсырма:



Ойын: «Алма жинау»

Ойынның шарты: Алма ағашының суреті, оның бетіне тапсырма жазылған алмалардың суреттері ілінеді.Екі оқушы тақтаға шығып жалғау, жұрнақ жалғанған сөздерді себетке жинайды.Осы сөздердің байланысқан сөз екенін анықтайды.







Тірек сызбамен жұмыс. 3 топқа тапсырма беру.

Қосымша


Жалғау

 

Жұрнақ

1-    топ. Қосымша дегеніміз не?

(Сөздің түбірге жалғанған бөлігін қосымша дейміз.)       

2-    топ. Жұрнақ дегеніміз не?

(Сөз мағынасын өзгертетін қосымшаны жұрнақ дейміз)

3-    топ. Жалғау дегеніміз не?

(Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымшаны жалғау дейміз)











  1. Мәтінді оқып, қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


  1. Кестеге сәйкестендіру


Балық ды

Кино шық

Ойын ны

Бала шы

Теңіз шік

Мұхит дар

Суық лар

Көлшік ші

Алаң ық

Думан тан



  1. «Тиісті қосымшаны жалға»


құрылыс,үй,қала,ғимарат,қонақ -шы,-ім,-кер,-ге,-ші

ел, дос, кәсіп, Астана, сурет -лер, -ты, -ны, -ші, і

егін, комбайн, өзен, би, өнер - ма, -қа, -тық,і, -шы

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



  1. Тиісті қосымшаны қойып көшіріп жаз.


Пирамида –  бейбітшілік пен келісім сарай…. Оны салған көрнек… британ… сәулет… Норман Фостер.  Пирамида… табанында опера зал… бар. Жоғары бөлігінде ғимарат… негізгі бөлме… бар. Онда Қазақстан ассамблеясының кеңселер… , мұражайлар, көрме залдар… орналасқан.

Просмотр содержимого документа
«багалау парагы»

Бағалау парағы ______ топ


Оқушының аты-жөні

Мәтін

мен жүмыс

Кестеге сәйкестендіру

Тиісті қосымшаны жалға

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






6






7








Бағалау парағы ______ топ


Оқушының аты-жөні

Мәтін

мен жүмыс

Кестеге сәйкестендіру

Тиісті қосымшаны жалға

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






6






7










Бағалау парағы ______ топ


Оқушының аты-жөні

Мәтін

мен жүмыс

Кестеге сәйкестендіру

Тиісті қосымшаны жалға

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






6






7







Бағалау парағы ______ топ


Оқушының аты-жөні

Мәтін

мен жүмыс

Кестеге сәйкестендіру

Тиісті қосымшаны жалға

Қорытынды баға

1






2






3






4






5






6






7










Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.


Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.

Балықшы, киноны, ойыншық, балалар, теңізші, мұхиттан,суық, көлшік, алаңдар, Думанды.


Семантикалық картамен жұмыс.

 

Сөздер

 

-ның

 

-нің

 

-дың

 

-дің

 

Астана


 

 

 

Ақтөбе

 

 


 

 

Алатау

 

 

 


 

Есіл

 

 

 

 


 

Семантикалық картамен жұмыс.

 

Сөздер

 

-ның

 

-нің

 

-дың

 

-дің

 

Астана


 

 

 

Ақтөбе

 

 


 

 

Алатау

 

 

 


 

Есіл

 

 

 

 


 




Семантикалық картамен жұмыс.

 

Сөздер

 

-ның

 

-нің

 

-дың

 

-дің

 

Астана


 

 

 

Ақтөбе

 

 


 

 

Алатау

 

 

 


 

Есіл

 

 

 

 


 

Семантикалық картамен жұмыс.

 

Сөздер

 

-ның

 

-нің

 

-дың

 

-дің

 

Астана


 

 

 

Ақтөбе

 

 


 

 

Алатау

 

 

 


 

Есіл

 

 

 

 


 







құрылыс, үй,қала,ғимарат, қонақ        -шы, – ім,-кер, -ге, -ші

ел, дос, кәсіп, Астана,сурет          -лер, -ты, – ны,-ші, -лі

егін, комбайн, өзен, би, өнер          -ма, -қа, -тық, -ші, -шы

құрылыс, үй,қала,ғимарат, қонақ        -шы, – ім,-кер, -ге, -ші

ел, дос, кәсіп, Астана,сурет          -лер, -ты, – ны,-ші, -лі

егін, комбайн, өзен, би, өнер          -ма, -қа, -тық, -ші, -шы










































Просмотр содержимого документа
«текст»

Ертеде өмірдің бастауын бейнелейтін ағаш болған. Сол ағаштың басына Самұрық құсы жыл сайын алтын жұмыртқа салған.

Жұмыртқадан балапан жарылып шығыпты. Бірақ айдаһар  ағаштың діңімен жоғары өрмелеп барып қорғансыз, күнәсіз балапанды жұтып қояды.

Жер асты патшалығына түсіп қалған батыр болыпты. Алыс жолдардан келе жатса, балапанға ұмтылған айдаһарды көріп, садақпен атып өлтіреді.

Самұрық балапанын ажалдан аман алып қалған батырға риза болыпты. Ол батырды жер астынан жер үстіне алып шығады.

Ертегі арқылы, өмірде қиял шындыққа айналып «Бәйтерек» бой көтереді. Енді өзінің жарқыраған сәулесімен елордаға нұрын төгіп тұр.







Ертеде өмірдің бастауын бейнелейтін ағаш болған. Сол ағаштың басына Самұрық құсы жыл сайын алтын жұмыртқа салған.

Жұмыртқадан балапан жарылып шығыпты. Бірақ айдаһар  ағаштың діңімен жоғары өрмелеп барып қорғансыз, күнәсіз балапанды жұтып қояды.

Жер асты патшалығына түсіп қалған батыр болыпты. Алыс жолдардан келе жатса, балапанға ұмтылған айдаһардыкөріп, садақпен атып өлтіреді.

Самұрық балапанын ажалдан аман алып қалған батырға риза болыпты. Ол батырды жер астынан жер үстіне алып шығады.

Ертегі арқылы, өмірде қиял шындыққа айналып «Бәйтерек» бой көтереді. Енді өзінің жарқыраған сәулесімен елордаға нұрын төгіп тұр.






Просмотр содержимого презентации
«түбір мен қосымша»

2 сынып Саяхат сабақ Түбір мен қосымша Бастауыш сынып мұғалімі Кабышева Жумагыз Куанышовна 2014 год

2 сынып

Саяхат сабақ

Түбір мен қосымша

Бастауыш сынып мұғалімі

Кабышева Жумагыз Куанышовна

2014 год

Астана қаласына саяхат

Астана қаласына саяхат

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

ІІІ. Жаңа сабақ.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1 аялдама. Бәйтерек

1 аялдама. Бәйтерек

2аялдама.Ғажайып Мұхитаралы

2аялдама.Ғажайып Мұхитаралы

Балық ды Кино шық Ойын ны Бала шы Теңіз шік Мұхит дар Суық лар Көлшік ші Алаң ық Думан тан

Балық ды

Кино шық

Ойын ны

Бала шы

Теңіз шік

Мұхит дар

Суық лар

Көлшік ші

Алаң ық

Думан тан

3 аялдама.“Хан Шатыр”

3 аялдама.“Хан Шатыр”

құрылыс,үй,қала,ғимарат,қонақ -шы,-ім,-кер,-ге,-ші ел, дос, кәсіп, Астана, сурет -лер, -ты, -ны, -ші, -лі егін, комбайн, өзен, би, өнер - ма, -қа, -тық, -ші, -шы

құрылыс,үй,қала,ғимарат,қонақ -шы,-ім,-кер,-ге,-ші

ел, дос, кәсіп, Астана, сурет -лер, -ты, -ны, -ші, -лі

егін, комбайн, өзен, би, өнер - ма, -қа, -тық, -ші, -шы

4 аялдама «Бейбітшілік және Келісім» сарайы

4 аялдама «Бейбітшілік және Келісім» сарайы

Пирамида- бейбітшілік пен келісім сарай... .  Оны салған көрнек... Британ сәулет... Норман Фостер. Пирамида... табанында опера зал...бар.Жоғары бөлігінде ғимарат... негізігі бөлме... бар. Онда Қазақстан ассамблеясының кеңселер..., мұражайлар, көрме залдар... орналасқан.

Пирамида- бейбітшілік пен келісім сарай... .

Оны салған көрнек... Британ сәулет... Норман Фостер. Пирамида... табанында опера зал...бар.Жоғары бөлігінде ғимарат... негізігі бөлме... бар. Онда Қазақстан ассамблеясының кеңселер..., мұражайлар, көрме залдар... орналасқан.

«Бәйтерек»

«Бәйтерек»

- Түбір дегеніміз не? -Жұрнақ дегеніміз не? -Жалғау дегеніміз не?
  • - Түбір дегеніміз не?
  • -Жұрнақ дегеніміз не?
  • -Жалғау дегеніміз не?
ІҮ. Сабақты қорытындылау. Рефлексия. Үйге тапсырма:  Бүгін сабақта нені білдік? Нені білгің келеді?    Бағалау.

ІҮ. Сабақты қорытындылау.

Рефлексия.

Үйге тапсырма:

  • Бүгін сабақта нені білдік?
  • Нені білгің келеді?

Бағалау.

“ СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА” Сөздер -ның Астана -нің Ақтөбе -дың Алатау -дің Есіл

СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА”

Сөздер

-ның

Астана

-нің

Ақтөбе

-дың

Алатау

-дің

Есіл


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Конспект открытого урока казахского языка, презентация урока.

Автор: Кабышева Жумагыз Куанышовна

Дата: 06.02.2015

Номер свидетельства: 168325
