kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Көбейтумен бөлу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:Көбейтумен бөлу

Сабақтың мақсаты:

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Көбейтумен бөлу»

Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлуді пысықтау.

Сабақтың мақсаты: Көбейту және бөлудің кестелік жағдайы туралы білімдерін бекіту.
Білімділік: көбейту және бөлуге берілген есептерді шығару дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, танымдық қабілеттерін арттыру, шығармашылықпен жұмыс істей білу дағдысын қалыптастыру
Тәрбиелік: Қазақтың ұлттық ойындары арқылы балаларды ұйымшылдыққа, жылдамдыққа, тапқырлыққа, қазақтың салт - дәстүрлерін құрметтеуге үйрету, Отанға, туған елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру.

Сабақ типі: Білімді бекіту, бір жүйеге келтіру.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, көрнекілікпен жұмыс, іздену, қайталау, кіріктіру, топтық жұмыс.
Құрал - жабдықтар: Интерактивті тақта, слайдтар, ұлттық ойындар, дидактикалық үлестірмелер.
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, дүниетану, дене шынықтыру.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
а) Сынып тазалығына қарау
ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
- Балалар, бүгінгі сабағымыз күндегіден ерекше сабақ. Сабағымызға қонақтар келіп отыр. Қонақтармен сәлемдесіп алайық.
Жақсы оқып сабақты
Әдеп сақтау сәніміз
Сәлем бердік сіздерге
Басты иіп бәріміз
б) Психологиялық дайындық.
Математика керек әр күнге,
Математика қажет өмірде
Математиканы оқимыз
Миымызға тоқимыз
- Барлығыңа сабақта сәттілік тілеймін!
Математика - Абай атамыз ғалымдар патшасы деген екен. Яғни математиканы
білсек барлығын да білеміз екенбіз.

II. Актуализация
1) 5 - есеп Амалдар тәртібін анықта және есепте.
(120+300): 7=60
720: 8+200=290
(370+30): 5=80
(500 - 20): 60=8
360: 60+840=846
370+150: 5=400
7•(700 - 650)=350
560: 8•3=210
50•6+630: 9=370

2. Тірек білімдерін белсендіру.
1. Кез келген санды бірге көбейткенде, қандай сан шығады?
2. Санды сол санның өзіне бөлсе, неше шығады?
3. Нөлді санға бөлгенде, неше шығады?
4. Санды нөлге бөлуге бола ма?
5. 2 - ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай аталады?
6. 2 - ге қалдықсыз бөлінбейтін сандар қалай аталады?
7. Егер есепте қосу мен көбейту амалы келсе, алдымен қандай амалды орындаймыз?

ІІІ. Жаңа сабақ.
- Дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып қоямыз: Қазір қай ай? Осы айда қандай атаулы күн бар?
Желтоқсанның 20-сы
Сынып жұмысы.
- Біз қай елде тұрамыз?
- Еліміздің тәуелсіздігінің неше жылдығын атап өттік?
- 22 қандай сан? - Отан, туған ел, ел рәміздері, Астана қаласы жайлы қандай өлеңдер білесіңдер?
( Балалар әдебиеттік оқудан жаттаған өлеңдерін айтып шығады).
- Егеменді еліміздің жарқын болашағы сендерсіңдер. Балалар, бүгін біз сендермен тәуелсіз еліміздің гүлденген «Абай»ауылына жүйрік аттармен саяхатқа шығамыз.
- Абай Құнанбаев кім?
- Абайдың қандай өлеңдерін білесіңдер?
- «Адам болам десеңіз» өлеңінде Абай атамыз 5 жақсы қасиет және 5 жаман қасиет туралы айтқан.
- 5 қандай сан?
- Ат үстінде ойналатын қандай ұлттық ойындарды білесіңдер?

1. Жылқы малы туралы мақал - мәтелдер айтқызу.

2. Оқушыларды «Бозжорға», «Құлагер» деген екі топқа бөлу.
Бүгінгі сабағымызда осы ұлттық ойындарды екі топқа бөлініп ойнай отырып, математикалық тапсырмалар орындаймыз!
Екі топ оқушылары жұлдызша, шаршы, үшбұрыш белгілерімен бағаланып отырады.

1.«Көкпар» ойыны. Ауызша есепте.(1 - есеп)
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан
Математикаға орын берсең басыңнан
Барлық ғылым соған үйір болады
Досың солар табылатын қасыңнан
1.«Бозжорға»тобы 
6•20
5•20
8•20
2•20
0•20
9•20
2.«Құлагер» тобы
7•100
3•100
9•100
0•100
5•100
4•100

2. «Асық ату» ойыны. Қай сан орнында жоқ? (2 - есеп)
Кел, балалар, ойнайық!
Ойнайық та ойлайық
Қандай есеп болса да,
Шешпей оны қоймайық
1. «Бозжорға» тобы 
9 • □ = 540
1000 - □ =630
380+□ = 540
7 • □ = 630
90 • □ = 540
□ • 90 = 630

2.«Құлагер» тобы
□: 7 = 90
□: 90 = 7
810:□ = 90
700: □ = 7
10 • □ = 90
210: □ = 7

3. «Теңге ілу» ойыны. Амалдарды орында.(3 - есеп)
Ал, достарым, келіңдер,
Біріңе - бірің еріңдер
Біліміңді тексеріп,
Амалды орындап көріңдер
Екі топқа бірдей тапсырма:
45 - (5•2)
9•(3+6)
50: (7+3)
63: (4+3)
24: (4+4)
48: (6+2)

4. «Қыз қуу» ойыны. Теңдеулерді шеш. (4 - есеп)
Көп білетін оқушы
Тақта алдына келеді
Теңдеулердің шешімін
Дұрыс тауып береді
Екі топ теңдеулерді орындайды.(1ұл, 1 қыз тақтада орындайды)
Теңдеулерді шеш:
100 - х=30
250 - х=50
48: с=6
81: с=9
а•5=10
а• 9=72

5. «Аударыспақ» ойыны. Есеп шығару (5 - есеп)
Қане тәртіп сақтайық
Тез есептеп аттайық
Алға қадам басқанда
Батылдықпен аттайық
«Бозжорға» тобы «Құлагер»тобы
Ыдыста 60кг кәмпит болды. 4 қорап тұз үшін 120тг төленді.
9оқушының әрқайсысына 5 Осындай 8 қорап тұз үшін қанша
кәмпиттен берілді. Ыдыста неше ақша төлеу керек?
кәмпит қалды?
ІV. Сергіту сәті.
Күннің шыққаны жақсы ма? (күнді бейнелейді)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Желдің соққаны жақсы ма? (желді бейнелейді)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Достарыңмен жүрген жақсы ма? (адымдайды)
Анаңды құшақтаған жақсы ма? (өздерін құшақтайды)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Туған өлкеде жақсы ма? (құшақтарын жаяды)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Үйіміз бар жерде жақсы ма? (үйді бейнелейді)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Биде айналған жақсы ма? (айналады)
Жақсы! (алақандарын соғады)
Қазақстандық болған жақсы ма?
(бас бармақтарын көрсетеді)

6. «Бәйге» ойыны
Екі топ басшысының әрқайсысына лездік 5 сұрақтан қойылады.
«Бозжорға» тобы
1. 5ондықты 3есе арттыр
2. 2 жүздіктен тікелей кейін келетін сан
3. 6ондықтан 2 есе артық сан
4. 1дм - де неше см бар?
5. 30 бен 50 - дің қосындысы

«Құлагер» тобы
1. 3 ондықты 2 есе арттыр
2. 93 - тің алдында келетін сан
3. 1 сағатта неше минут бар?
4. 90 мен 40 - тың қосындысы?
5. 7 ондықты 2 есе арттыр

7. «Абай ауылына» да келіп жеттік. Балалар, біз «Абай» шаңырағына енуіміз үшін төмендегі сұрақтарға жылдам жауап беруіміз керек. Қай топ тез жауап берсе, сол топ «Абай» шаңырағына бірінші енеді.
8. Логикалық тапсырмалар
1 1 жұмыртқаны қайнатуға 3 минут кетсе, 5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек?
2. Бір сағатта неше минут бар?
3. Бір аптада неше күн бар?
4. Бір жылда неше ай бар?
5. Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг?
V. Үйге тапсырма: 175 бет, 7 - есеп
VІ. Сабақ қорытындысы:
- Сабақ ұнады ма? (Смайлик белгішесімен көрсету).
- Бүгінгі математика сабағында нені үйрендік?
- Өткен тақырыптарды қайталадық.
- Ұлттық ойындар ойнау арқылы тапсырмалар орындадық.
- Есептер шығардық.
- Тақтамен жұмыс жасадық, лездік сұрақтарға жауап бердік.
- Отан, туған ел туралы өлеңдер оқыдық.
- Абай атамыздың өлеңдерін еске түсірдік.
- Жылқы малы туралы мақалдар айттық.
VІІ. Білімді бағалау.
Екі топ оқушылары жұлдызша, шаршы, үшбұрыш белгілермен бағаланып отырды.























Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлу. 263*20 ; 5260:20
Мақсаты: 1) Оқушыларға үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу жайында түсінік беру;
2) Баған түрінде көбейту мен бұрыштап бөлу жағдайларын негіздеу. Ой - өрісін, өз бетінше тапсырма орындау қабілетін дамыту;
3) Ұқыпты, ретті жазу дағдысын қалыптастыру. Адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд.
Әдісі: ойын, сұрақ - жауап, түсіндіру, іздену.
Түрі: ойын сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. ІІ. «Тездет, бірақ қателеспе!» ойыны
Үш қатардан 3 оқушы шығып тақтада орындайды.
88101+9870: 35 = 88101+282 = 88383 49469 - 14382: 47 = 49469 - 306= 49163 51643 - 22320: 36 = 51643 - 620= 51023
ІІІ. Математикалық диктант.
85 - ті 10 есе арттыр;85 - ті 11 - ге көбейт;935 - ке 85 - ті арттыр; 8700 - ді 100 есе кеміт
ІҮ. « Тез жауап бер» ойыны.
‹А) Мына сандардағы әр цифр нені білдіреді? 306, 698, 540Б) Әр сандағы 7 цифры нені білдіреді? 753, 78, 407, 777
В) Сандар қатарын жалғастыр: 1 5 25 125......... 254 250 246.........
Ү. Жаңа сабақ. Тапсырма :1 Жазуларды түсіндіре отырып,санды көбейтіндіге көбейту және бөлу тәсілін түсіндір:
263х 20 - Бірінші көбейткіш неше таңбалы сан? - Екінші көбейткіш ше?
- Көбейтуді қалай орындаған тиімді?
263*20=263*(2*10)=(263*2)*10=526*10=5260 5260:20=5260:(10*2)=(5260:10):2=526:2=263 Тапсырма :2 Жазуларды пайдалана отырып, жазбаша көбейту және бөлу тәсілін түсіндір

263 5260 20
* 20

5260

ҮІ. «Кім жылдам?» №3 тапсырманы 3 оқушы тақтада орындайды.
ҮІІ. «Ойлан тап». №9 тапсырманы өз беттерімен орындау.
ҮІІІ. «Қатесі болса, түзет».
3781: 465 = 8(қалд. 60)
2698: 319 =7(қалд. 154)
5693: 927 =6(қалд. 31)
ІХ. «Жоқ санды тап».
ХІ. «Ойлан тап». Текше пішідесхауыздың тереңдігі 3 м.Осы хауызды толтыру үшін оған неше куб метр су құю керек?
ХІІ. Бағалау.
Үйге тапсырма:Тапсырма :4 Қадықпен бөлуді орында және тексер




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Көбейтумен бөлу

Автор: Рыскалиева Айгуль Султангалиевна

Дата: 03.01.2017

Номер свидетельства: 375177
