ТӘРБИЕ САҒАТЫ
Тақырыбы: «Керемет баға»
орындаған: Шаймерденова С. Е.
Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: «Керемет баға»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Мәтінді мәнерлеп түсініп оқу, оқығанын өмірде қолдана білуге, көз қарасын білдіруге үйренеді.
2. Дамытушылық: Оқушының танымдық қабілеттерін: зейінін, сөздік қорын, тілін оқу мен жазу арқылы ойлауын шығармашылықпен жұмыс істеу қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: Топтық жұмыстар арқылы бір-біріне көмектесу, үйрету басқаның пікірін сыйлауға, ұйымшылыққа тәрбиелеу.
Көрнекі – құралдар: суреттер, слайд арқылы әр түрлі жұмыс түрлері.
Сабақтың түрі: аралас
Қолданған әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, талдау, баяндау, сахналау.
Пән-аралық байланыс: қазақ тілі, математика, орыс тілі.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Педагогикалық дайындық.
Сабақ сәтті өту үшін бір-біріне не тілейсіңдер?
1. «Жақсы көңіл күй»
2. Белсенділік
3. Сенімділік тілейміз
Ал сендерге «Сәттілік тілеймін»
ІІ Топтарға бөлу
І топ- Білімділер
ІІ топ «Алғырлар»
ІІІ «Зеректер»
Бағалау тәсілдерімен таныстыру. Көңілді шаралар арқылы бағаланады өте күйі жоғары шар «5» білдіреді, орташа көңіл күй шар «4», көңіл күйі төмен «3»
ІІІ Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақ-жауап алу. «Көңілді ғарыш әткеншегі» атты ертегі бойынша әр топқа 3 сұрақтан беріледі.
ІV Әңгіме жүргізу. Бағалар туралы.
-5 -4 -4 -3
Жоғары сыныптарда қалай және қандай жауапқа қандай баға қойылады?
«5»-өте жақсы жауап берген үшін
«4»- сәл төмендеу
«3» орташа
«2» төмен
V Негізгі бөлім
1. Мәнерлеп мұғалім оқып бастайды. Әр топтан бір оқушыдан оқуды жалғастырады.
А) сұрақ-жауап әдісін жүргізу. Әр топ бір-біріне сұрақтар қояды.
Ә) Топтық жұмыс сұрақтарға жауап беру
І топ мәтін неліктен «Керемет баға» деп аталады?
ІІ топ Айжарыққа сипаттама беру
ІІІ топ Мәтіннен Айжарықтың қуанышын білдіретін сөйлемдерді тауып оқу. Мағынасын ашу.
2. Сөздік жұмысы
Сүбелі-қонды, семіз, майлы
Аптықпай-асықпай, жүзі жылып-көңілденіп, мейірленіп.
VI Сергіту сәті.
VII Топтық жұмыс
Мақал-мәтелдерді құрастыру және мағынасын ашу.
І топ
М | Е | М | Л | Е |
Е | П | Е | І | Ң |
К | К | Б | М | І |
Т | Е | І | Т | З |
ІІ топ
ІІІ топ
2-1 ң 5-1 2-1 2-2
2-1 4-1 5-3 2-1 ң
2-1 20-5 2-1 1-3 5-3 1-2 ң
VIII Шығармашылық жұмыс
1. І топ «Үш қадамды сұхбат» алу
ІІ топ «Әрі оқу, әрі ойын» (аударма ырғағын құрастыру)
ІІІ топ «Керемет баға» мәтіндегі кейіпкерлерді сахналау
2. Кейіпкерлерге арналған тапсырма
І топ Өз апаларыңа арнап өлең құрастыру
ІІ топ Хат жазу (Айжарық кейіпкерге)
ІІІ топ Айжарыққа «Бес жолды өлең құрастыру»
IX Қорытынды. Интервью алу.
- Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?
- Бүгінгі сабақтан не алдың өзіңе?
- Сенің ойыңша керемет баға, ол қандай баға?
ХІ Бағалау.
Топтық жұмыстары бойынша қорытынды жасау.
Алға шыққан тобымызға қошемет көрсету.