kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: Түбірлес сөздер.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқу мақсатына жету үшін тапсырмалар саралоанған. Оқушылардың жас ерекшеліктері ескере отырылып, оқуға деген мотивациясы арттыру көзделді. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: Түбірлес сөздер.»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3-бөлім: «Уақыт»

№45-сабақ

Күні: 27.11.2019 ж.

Мектеп: №2 орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Уристимбаева Л.М.


Сынып: 3

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Түбірлес сөздер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату

3.1.3.1 Түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлесу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Түбірлес сөздердің жасалу жолдарын біледі.


Оқушылардың көбі:

Түбірлес сөздердің мағынасын аша алады.

Оқушылардың кейбірі:

Турлі жағдайларда (ортадаларда) өз сөздерін жүйелі жоспарлайды. Тілдік нормаларды сақтап сөйлеседі.

Бағалау критерийлері

- Түбірге жұрнақ жалғайды;

- түбірлес сөздер құрайды;

- түбірлес сөздердің мағынасын ажыратады

Сөздік қор

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

Түбір сөз, туынды сөз, түбір, қосымша, жұрнақ, жалғау, түбірлес сөз.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Түбір сөз дегеніміз не? Туынды сөз дегеніміз не? Қосымша дегеніміз не? Түбірлес сөздер дегеніміз не?

Құндылықтарды дарыту

Өз іс-әрекетін жоспарлауға, уақытты тиімді пайдалануға баулу

Пәнаралық байланыстар

Математика

Алдыңғы меңгерілген білім

Түбір мен қосымша

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Құбыр» әдісі арқылы оқушыларды бірлікпен, татулықпен, сыйластықпен жұмыс жасауға шақыру.

«Тірек білімдерін тексеру»

«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы ережелерді еске түсіру.

Қызығушылықты ояту.

«Сиқырлы сандықша» әдісі.

Есік қағылады. Сандық пен хат әкелінеді.

Хатты оқу

Құрметті 3-сынып оқушылары. Менің атым Балақай. Мен қазақ тілінен кейбір тапсырмаларды орындауда қиналамын. Сендерден көмек сұрау үшін осы хатты сендерге жазып отырмын. Егер де сендер маған осы тапсырмаларды орындауға көмектессеңдер. Мен «Қазақ тілінің сиқырлы әлеміне» жолдама аламын. Жауаптарыңызды асыға күтемін. Сонымен қатар егер сендер тапсырмаларды орындасаңдар. Сендерге берер шағын сыйлығым бар. Мен басқа мектептерге де осы тапсырмаларды апаруға асығыс болғасын, сендермен көрісе алмадым. Ренжімеңіздер.

Бағалау түрімен таныстыру. Өздеріне «Менің шағын кітапханам» әдісі арқылы сөреге қызыл, сары, жасыл кітаптар жинайсыңдар. (түстердің мағынасын ашып айту)

Кітапшалар жинау арқылы бағалау.

Қызыл, сары, жасыл кітапшалармен бағалап отыру.

Технологиялық картамен таныстыру.

Сабақтың тақырыбын ашу. Түбірлес сөздер.

Мақсатын қоюға жетелеу.

Бүгінгі сабағымыздың бағалау критерийі түбірге қосымшаны жалғау, түбірлес сөздерді құрау, мағынасын ашу.

1-тапсырма. Ұжымдық жұмыс.

«Кітапханаға саяхат» (ортақ тақырыбы «Уақыт» болғасын жұмыс уақытын сұрау)

Проблемалық сұрақ қою.

Кітапханаға саяхат жасай отырып, кітапхана, кітапханашы, кітапша сөздерін ойлап табуға көмектесу.

  • Осы сөздерге қарайықшы. Не байқадыңдар?

  • Дұрыс олар бір түбірден жасалып. Ендеше бұндай сөздерді түбірлес сөздер деп атайды?

  • Сөздерді сөз құрамына талдауға жетелеу.

Дескриптор:

  1. Кітап сөзінен түбірлес сөздер жасай алды.

  2. Түбірлес сөздерді сөз құрамына талдай алды.

  3. Мағынасын түсіне алды.

Бағалау

Теннис шары, ақ парақ қағаздар







Хат, сандық











Сөренің, кітапшалардың суреттері


Технологиялық карта

Кітапхана

бұрышын жасау


кітап, кітапхана, кітапханашы, кітапша сөздері

Сабақтың ортасы

2-тапсырма. Жеке жұмыс

«Ойлан тап» әдісі.

Әріптерден сөз құрастыру.

Біл, өнер, кітап, оқу, би, бала, ас, сый.

Жұрнақтарды бөлек беру.

гір, паз, хана, шы, ші, қай, паз, лық.

Бұл түбірден тағы қандай туынды сөздер құрауға болады?

Яғни бұл сөздер түбірлес сөздер болып келеді?

Дескриптор:

  1. Түбір сөз құрастыра алды.

  2. Тиісті жұрнақты жалғай алды.

  3. Түбірлес сөздер жасай алды.

Дескрипторымыз орындалды ма?

Ендеше сөремізге тиісті кітабымызды апарып жапсырамыз.

3-тапсырма. Жұптық жұмыс

1-жұп: ойын, су.

2-жұп: оқу, біл,

3-жұп: би, өнер.

Дескриптор:

  1. Түбірге жұрнақ жалғай алды.

  2. Түбірлес сөздердің мағынасын аша алды.

Дескриптор орындалды ма?

Ендеше сөремізге тиісті кітабымызды апарып жапсырамыз.

Сергіту сәті:

Ұзын мұртты құмырсқа,

Бара жатып жұмысқа.

Допты алды қолына,

Допты қойды жолына.

Алға қарай бір адым,

Артқа қарай бір адым,

Жан-жағына қарады,

Биік тау деп ойлады.

4-тапсырма.

Оқылым: мәтінмен жұмыс.

Мәтіннен түбірлес сөздерді табады.

Біздің үйдің ауласының жанында балаларға арналған ойын алаңы бар. Алаңда балалар түрлі ойындар ойнайды. Кейбір балалар өздерімен бірге ойыншықтарын алып келеді. Аулада ойыншы балалар көп.

Дескриптор:

  1. Мәтінді түсініп оқи алды.

  2. Мәтіннен түбірлес сөздерді таба алды.

  3. Мәтін бойынша сұраққа жауап бере алды.

Дескриптор орындалды ма?

Ендеше сөремізге тиісті кітабымызды апарып жапсырамыз.



Қима әріптер, жұрнақтар.














Сөздер жазылған парақшалар




















Сабақтың соңы

Қорытындылау. «Постер аялдамасы»

Екі топқа бөлініп, сызбаны толықтырады. Спикер шығып қорғайды.

Жұрнақ арқылы жасалады.

Жұрнақ арқылы жасалады.

Ойыншы ойыншық ойынға ойынның ойында

Кітаптың кітапхана кітапша кітапханашы кітапта

Түбір сөзге жұрнақ жалғанған сөзді түбірлес сөз дейміз.

Түбір сөзге алғау жалғанған сөзді түбірлес сөз дейміз.


«Еркін микрофон» әдісі арқылы рефлексия жасау.

Балақайға көмек бергендерін еске түсіру.

Сандықшаның ішін ашып мадақтау.

Бағалау парағын қорытындылау.

Үй тапсырмасын беру. Ережелерді қайталап келу.

Флипчарт, парақшалар, стикер





Микрофон



Бағалау парақтары





Федоров ауданы әкімдігінің білім бөлімінің «№2 орта мектебі» КММ







«Балдәурен» бастауыш сынып мұғалімдері әдістемелік бірлестігінің апталығы

Барысында қазақ тілі пәнінен өткізілген ашық сабақтың тақырыбы:

«Түбірлес сөздер»



Сынып: 3

Пән мұғалімі: Уристимбаева Л.М.









2019-2020 оқу жылы


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: Түбірлес сөздер.

Автор: Уристимбаева Лиана Маратовна

Дата: 27.11.2019

Номер свидетельства: 528927
