Қысқа мерзімді жоспары
Сабақ: Қазақ тілі
Мектеп:.№ 8 П.Д.Осипенко атындағы мектеп
Күні: 21.10.2016ж.
Мұғалімнің аты-жөні: Жармаханова Нурсулу
Сынып: 1
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Көлік түрлері.
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
1.1.4.1 Мұғалімнің көмегімен тыңдалған материал не туралы екенін түсіну.
1.2.3.1 Сұхбаттасып түсіну және түрлі тәсілмен әрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру.
1.3.3.1 Өлең, жұмбақ, ертегілерді ажырату.
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
Тақырыпқа қатысты сөздердің көпшілігін түсініп, есте сақтай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Мұғалімнің көмегімен көлік туралы өз пікірлерін айтып, суреттей алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Көлік түрлерін ажыратып, өмірмен байланыстыра алады.
Жетістік критерийлері
Тақырыпқа қатысты сөздердің көпшілігін есте сақтайды және мағынасын түсіндіре алады.
Қазақ тіліне тән дыбыстар мен сөздерді дұрыс айта алады.
Берілген материалдағы мәселені анық, түсінікті сөйлеуі арқылы жеткізе алады.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар орындай алады:
Көлік түрлерін ажырата алады
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Көлік, кеме,әуе шары,ұшақ, тікұшақ,зымыран, жүзеді,ұшады,жүреді.
Алдыңғы оқу
Көлік туралы мағлұмат, мәлімет.«Іздер ойыны»Өткен сабақта меңгерген сөздерін бірнеше рет қайталатып айту
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығу жұмыстары
Ресурстар
Сабақтың басы
5 минут
Қызығушылықты ояту.
Берілген өлеңді мұғаліммен бірлесе қайталап отырып, қимылмен орындарында жасайды.
Орнымыздан тұрамыз, (орындарынан тұрады)
Қанатымызды жаямыз, (екі қолын екі жаққа ұстайды)
Ұшақ болып ұшамыз. (жарты денесімен ұшу қимылын жасайды)
Суда жүйткіп жүземіз. (қолдарын қосып, ирек сызықты ауада жасайды)
Оқушыларды топқа бөлу. «Көлік суреттері» арқылы бөлінеді.
Сабақтың ортасы
3 минут
3 минут
2 минут
3 минут
10
Минут
6 минут
«Кім тапқыр» ойыны
Оқушыларға көліктердің суреттері таратылып беріледі. Мұғалім көліктердің әрекеттерін айтқан уақытта оқушылар соған сай көлік түрлерін көтереді.
Мысалы, Ұшады – ұшақ, тікұшақ, әуешары.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.
Жаңа сөздермен жұмыс.
Зымыран – ракета тікұшақ - вертолет
көлік - машина қайық – лодка
ұшақ – самолет әуешары – воздушный шар
Сергіту сәті
Бейнематериалдағы қимылдарды қайталап жасау.
«Серпілген сұрақ» әдісі арқылы әр топ бір-біріне сұрақ қояды. (Мұғалім көмегімен)
Бұл не? Бұл машина.
Машинаны кім жүргізеді? Жүргізуші жүргізеді.
Мынау не? Бұл ұшақ.
Ұшақ қандай? Ұшақ үлкен, ақ түсті.
Мұғалімнің бағалауы (Жұлдызша арқылы)
«Суретті әңгіме».
«Бірлесе оқу» әдісі арқылы шағын әңгімені суреттерді қолданып оқиды. Жаңа сөздерді орынды қолданады. Әр оқушы мәтінді іштей екі минут оқиды.
Ерте, ерте, ерте бір ұшақ болады. Оның бір қанаты сынады. Ұшақ көңілсіз болады. Ұшаққа зымыран мен тікұшақ келеді.Олар ұшаққа көмектеседі. Ұшақ қуанады және достармен ұшады.
«Дауыстап оқы»
Әр оқушы ертегіні дауыстап, дауыс ырғағын келтіріп өздігінен оқиды. Сөздердің дұрыс, сауатты оқылуына аса назар аударылады.
Ерте, ерте, ерте бір ұшақ болады. Оның бір қанаты сынады. Ұшақ көңілсіз болады. Ұшаққа зымыран мен тікұшақ келеді. Олар ұшаққа көмектеседі. Ұшақ қуанады және достармен ұшады.
«Бағдаршам» арқылы өзінің сабақтағы жұмысына баға беру.
Қызыл түс – түсінбедім
Сары түс – сұрақтарым бар
Жасыл түс – толық түсіндім
Дидактикалық материал
Дидакикалық материал
Сабақтың соңы
2 минут
Кері байланыс
«Көңіл күй смайликтер» арқылы оқушылар бүгінгі сабақта не қиын болды, не жеңіл болғандары туралы айтып өтеді.
Үйге тапсырма: Ертегіні мәнерлеп оқу, жаңа сөздерді жаттау.