kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі пәнінен

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі  пәнінен қысқа мерзімді жоспар

Күні  08.12.2017ж

Сыныбы 4 «Ә»

Пәні  қазақ тілі

Мұғалімі  Қонысбай Айгүл

Қатысқандар саны –

Қатыспағандар саны –

Сабақтың тақырыбы

Тұрақты сөз тіркестері  21 – 25 – жаттығу

Сабақтың мақсаты

Тұрақты сөз тіркестері туралы білім-білік дағдыларын қалыптастыру, олардың өзіне тән ерекшеліктерін түсіндіру.

 Күтілетін нәтиже:

-Тұрақты сөз тіркестерін ажырата біледі. 

-Топпен бірлесіп жұмыс жасауға қалыптасады. 

-Өз ойларын еркін айта біледі.

-Тапсырмаларды жүйелі, талдай отырып орындайды

Сабақтың типі

Жаңа сабақты меңгеру

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Әдістері

Алтын ереже,  жылы сезімдер, миға шабуыл, «Топтастыру», «Ой қозғау» әдісі, бейнефильм көрсету

Ресурстар

Оқулық, стикер, А-3 форматы, маркер, http://bilimland.kz

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық әзірлік

Сыныпта жағымды көңіл-күй қалыптастыру

Оқушыларды 4 топқа бөлу.

1-топ. Тапқырлар

2-топ. Білімділер

3-топ. Ойшылдар

4-топ. Алғырлар

Топ басшысын сайлау.

Хормен айту: 

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Құрметпенен сіздерге

Бас иеміз біз!

«Ой қозғау» әдісі

 

Қызығушы-лықты ояту

 

Өткенді қайталап еске түсіру

Постермен жұмыс

1-топ. 89-беттегі 18-жаттығу

2-топ. Мағынасы қарама-қарсы сөздер

3-топ. Мағынасы жуық сөздер

4-топ. Дыбысталуы бірдей, мағыналары әр басқа сөздер

Оқушылар постермен жұмыс жүргізеді

Жаңа сабақты меңгеру кезеңі

Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

Оқулықпен жұмыс

21-жаттығу. Екі бағандағы сөз тіркестерін оқыту

шарды үрледі                үріп ауызға салғандай

бүйрегі ауырады           бүйрегі бұрды

қой аузындағы шөп      қой аузынан шөп алмас

шашы қобырады          төбе шашы тік тұрды

ала жіп алды                ешкімнің ала жібін

                                       аттамайды

-Бағанның сол жағындағы сөз тіркестері не туралы? Оң жақтағы ше?

   Білгішбек пен Негештің «Тұрақты сөз тіркестері» туралы әңгімесін сахналау.

http://bilimland.kz сайтынан «Тұрақты сөз тіркестері» бейнефильмін көрсету.

21-жаттығудың оң жағындағы сөз тіркестерінің беретін мағынасымен сәйкестендіру.

үріп ауызға салғандай                      сұлу

бүйрегі бұрды                                   жаны ашыды

қой аузынан шөп алмас                   жуас, момын

төбе шашы тік тұрды                   қорықты

ешкімнің ала жібін аттамайды    қиянат

                                                           жасамайды

22-жаттығу. Сөйлемдерді оқыту.

-Қарамен жазылған тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын қалай түсінесің?

-Тұрақты сөз тіркестерін «аяды», «алыста», «тыңдамады», «жақын» сөздерімен алмастырып айтқызу.

1-топ. Ерланға оның жаны ашыды.

2-топ. Көз ұшында қарайып біреу көрінді.

3-топ. Айдос әңгімеге құлақ қойған жоқ.

4-топ. Таяқ тастам жерде өзен бар екен.

-Қай нұсқадағы сөздер ойымызды көркемдеп, әсерлі жеткізуге қатысты?

23-жаттығу. Берілген тұрақты сөз тіркестерін қатыстырып сөйлем құрап жазу.

1-топ.  Қас пен көздің арасында

2-топ.  тайға таңба басқандай

3-топ.  мойны жар бермеді

4-топ.  жерден жеті қоян тапқандай

-Кесте бойынша дәлелдеу жұмысын жүргізу.

 

25-жаттығу. Әр шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін тауып айту.

      

Қараңғы       лезде       алыста      тыңдамау

-Тұрақты сөз тіркестерімен жағдаят ойлап жаздыру.

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды.

Сөз тіркестерін оқиды.

Сахналайды

http://bilimland.kz сайттан бейнефильм көреді.

Тұрақты сөз тіркестерін беретін мағыналарымен алмастырып айтады.

Берілген тұрақты сөз тіркестерін қатыстырып сөйлем құрап жаздыру.

Шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін табады және жағдаят ойлап жазады.

Сергіту сәті

«Жалғасын тап» ойыны

Мақал-мәтелдердің екінші бөлігін табу

Күшіңе сенбе,.

Еңбек етсең ерінбей,.

Көз қорқақ,.  т.б

Оқушылар берілген мақал-мәтелдердің екінші бөлігін табады.

Жаңа сабақты бекіту

Талдау 

 

 

 

Жинақтау

  http://bilimland.kz сайтынан тест тапсырмаларын орындату.

  http://bilimland.kz сайтынан «Дұрыс. Бұрыс» тапсырмасын орындату.

 

«Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс

Оқушылар тест бойынша алған білімдерін жинақтайды.

Оқушылар «Дұрыс. Бұрыс» бойынша алған білімдерін жинақтайды.

Оқушылар сабақ бойынша ұнаған әрекеттері  туралы ойларын, ұсыныстарын жазады.

Үйге тапсырма

91-бет. 24-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрап жазып келу.

Рефлексия

 «Басбармақ» әдісі

Сабақты түсінгендерін басбармақ арқылы көрсетеді

Бағалау

       
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі пәнінен»

Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар

Күні 08.12.2017ж

Сыныбы 4 «Ә»

Пәні қазақ тілі

Мұғалімі Қонысбай Айгүл

Қатысқандар саны –

Қатыспағандар саны –

Сабақтың тақырыбы

Тұрақты сөз тіркестері 21 – 25 – жаттығу


Сабақтың мақсаты

Тұрақты сөз тіркестері туралы білім-білік дағдыларын қалыптастыру, олардың өзіне тән ерекшеліктерін түсіндіру.

Күтілетін нәтиже:

-Тұрақты сөз тіркестерін ажырата біледі. 

-Топпен бірлесіп жұмыс жасауға қалыптасады. 

-Өз ойларын еркін айта біледі.

-Тапсырмаларды жүйелі, талдай отырып орындайды

Сабақтың типі

Жаңа сабақты меңгеру

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Әдістері

Алтын ереже, жылы сезімдер, миға шабуыл, «Топтастыру», «Ой қозғау» әдісі, бейнефильм көрсету

Ресурстар

Оқулық, стикер, А-3 форматы, маркер, http://bilimland.kz

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық әзірлік

Сыныпта жағымды көңіл-күй қалыптастыру


Оқушыларды 4 топқа бөлу.

1-топ. Тапқырлар

2-топ. Білімділер

3-топ. Ойшылдар

4-топ. Алғырлар

Топ басшысын сайлау.

Хормен айту:

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Құрметпенен сіздерге

Бас иеміз біз!

«Ой қозғау» әдісі


Қызығушы-лықты ояту


Өткенді қайталап еске түсіру

Постермен жұмыс

1-топ. 89-беттегі 18-жаттығу

2-топ. Мағынасы қарама-қарсы сөздер

3-топ. Мағынасы жуық сөздер

4-топ. Дыбысталуы бірдей, мағыналары әр басқа сөздер



Оқушылардан дәптерлерін жинап алу

Оқушылар постермен жұмыс жүргізеді







Біз тәртіпті баламыз,

Қолды артқа созамыз

Жүгірмейміз, тұрмаймыз,

Тәртіппен дәптер жинаймыз.

Жаңа сабақты меңгеру кезеңі



Түсіну











Білу
















Қолдану

Оқулықпен жұмыс

21-жаттығу. Екі бағандағы сөз тіркестерін оқыту

шарды үрледі үріп ауызға салғандай

бүйрегі ауырады бүйрегі бұрды

қой аузындағы шөп қой аузынан шөп алмас

шашы қобырады төбе шашы тік тұрды

ала жіп алды ешкімнің ала жібін

аттамайды

-Бағанның сол жағындағы сөз тіркестері не туралы? Оң жақтағы ше?

Білгішбек пен Негештің «Тұрақты сөз тіркестері» туралы әңгімесін сахналау.

http://bilimland.kz сайтынан «Тұрақты сөз тіркестері» бейнефильмін көрсету.

21-жаттығудың оң жағындағы сөз тіркестерінің беретін мағынасымен сәйкестендіру.

үріп ауызға салғандай сұлу

бүйрегі бұрды жаны ашыды

қой аузынан шөп алмас жуас, момын

төбе шашы тік тұрды қорықты

ешкімнің ала жібін аттамайды қиянат

жасамайды


22-жаттығу. Сөйлемдерді оқыту.

-Қарамен жазылған тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын қалай түсінесің?

-Тұрақты сөз тіркестерін «аяды», «алыста», «тыңдамады», «жақын» сөздерімен алмастырып айтқызу.

1-топ. Ерланға оның жаны ашыды.

2-топ. Көз ұшында қарайып біреу көрінді.

3-топ. Айдос әңгімеге құлақ қойған жоқ.

4-топ. Таяқ тастам жерде өзен бар екен.

-Қай нұсқадағы сөздер ойымызды көркемдеп, әсерлі жеткізуге қатысты?


23-жаттығу. Берілген тұрақты сөз тіркестерін қатыстырып сөйлем құрап жазу.

1-топ. Қас пен көздің арасында

2-топ. тайға таңба басқандай

3-топ. мойны жар бермеді

4-топ. жерден жеті қоян тапқандай

-Кесте бойынша дәлелдеу жұмысын жүргізу.


25-жаттығу. Әр шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін тауып айту.

Қараңғы лезде алыста тыңдамау

-Тұрақты сөз тіркестерімен жағдаят ойлап жаздыру.

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды.




Сөз тіркестерін оқиды.






Сахналайды



http://bilimland.kz сайттан бейнефильм көреді.










Тұрақты сөз тіркестерін беретін мағыналарымен алмастырып айтады.











Берілген тұрақты сөз тіркестерін қатыстырып сөйлем құрап жаздыру.






Шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін табады және жағдаят ойлап жазады.

Сергіту сәті

«Жалғасын тап» ойыны

Мақал-мәтелдердің екінші бөлігін табу

Күшіңе сенбе, ...

Еңбек етсең ерінбей, ...

Көз қорқақ, ... т.б

Оқушылар берілген мақал-мәтелдердің екінші бөлігін табады.

Жаңа сабақты бекіту



Талдау




Жинақтау

http://bilimland.kz сайтынан тест тапсырмаларын орындату.



http://bilimland.kz сайтынан «Дұрыс. Бұрыс» тапсырмасын орындату.




«Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс


Оқушылар тест бойынша алған білімдерін жинақтайды.




Оқушылар «Дұрыс. Бұрыс» бойынша алған білімдерін жинақтайды.


Оқушылар сабақ бойынша ұнаған әрекеттері туралы ойларын, ұсыныстарын жазады.

Үйге тапсырма

91-бет. 24-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрап жазып келу.



Рефлексия

«Басбармақ» әдісі

Сабақты түсінгендерін басбармақ арқылы көрсетеді

Бағалау







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақ тілі пәнінен

Автор: Қонысбай Айгүл Берікқызы

Дата: 27.01.2018

Номер свидетельства: 452923
