kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қамқорлық. Бердібек Соқпақбаев

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар  құстарға қамқорлық жасау мен олардың адам өміріне әкелетін пайдасы туралы біледі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қамқорлық. Бердібек Соқпақбаев»




Пән: Әдебиеттік оқу


Бөлім: Жанды табиғат


Күні:

Сынып: 3

Мектеп: Көкшетау қаласы, «№12 орта мектебі» КММ


Мұғалімнің аты-жөні: Б.Е.Сейтенова


Қатысқандар саны: 22

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Қамқорлық. Бердібек Соқпақбаев

Оқу мақсаты

3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка(күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру;

3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру.


Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:.мәтін мазмұынын түсінеді, сұрақтар қояды және жауап береді;

Көптеген оқушылар: Көркем шығарманы басқа үлгідегі нұсқасымен салыстыра сипаттайды;

Кейбір оқушылар: қолдануға, бағалауға негізделген сұрақтар қояды және оған жауап береді, өз ойын көркем –бейнелі сөздерді қолдану арқылы жеткізеді.

Бағалау критерийлері

  • мәтінді түсініп оқиды;

  • мәтін бойынша сұрақтар қояды;

  • мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

  • шығармалардың ұқсастығын анықтайды;

  • шығармалардың айырмашылығын сипаттайды.

  • сөйлеу барысында көркем – бейнелі сөзд

рді қолданады.




Тірек сөздер

Оқушылар:

Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап бере алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Безбүйрек, бейқаи, жанталасып, ентелеп, жүні үрпиіп, үрейі қашқан, топшысынан, шыр айналдырып, жорғалап.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Жантас сияқты досыма айтарым бар, себебі ...

Құстарға қамқорлық жасау парызымыз, себебі ...

Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ академиялық өмір бойы білім алуға ынталандырады, еңбек пен шығармашылық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату, қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады

Пәнаралық байланыстар

Құстар сипаттамасына қарап атын тани алуы барысында дүниетану пәнімен байланыс пайда болады. Торғай туралы оқыған мәтіндерін жаза алуы қазақ тілі пәнімен байланыс пайда болады.

АКТ қолдану дағдылары

Интерселсенді тақта

Алдыңғы білімді игерулері

Оқушылар 2-сыныпта жанды табиғат бөлімінде бірнеше тақырыптарды қарастырған болатын. Оқушылар құстар туралы біледі. Құстардың пайдасы мен оларға жасалатын қамқорлық жайында мәлімет берілген. Бар білімді белсенді ету оқушылар суреттерді пайдаланып, оларды салыстыратын топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-5


Ширату тапсырмасы.

Оқушыларды құстардың атауын «1, 2, 3, 4, 5» санақ жүргізу арқылы 5 топқа бірігеді.

1-топ: «Көгершін»

2-топ: «Үкі»

3-топ: «Бүркіт»

4-топ: «Тоқылдақ»

«Жарнама жасау» әдісі арқылы сәйкес келген құстары жайлы әр топ сипаттама береді. Біздің құстарға қандай көмегіміз бар? (оқушы үнін тыңдау)

Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру

Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру


сөздер, интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы

5-8

















9-13











14-30




































31-36

























Сабақтың соңы

37-40


1-тапсырма

(МК, Ұ) «Кір жайғыш» әдісі арқылы жұмбақтарды шешеді. Жұмбақтар конвертке жасырылады, кір жайғыштан алады.

  • Күндіз тіпті ұшпайды,

Түнде тышқан ұстайды,

Көзі шамға ұқсайды. (үкі)

  • Өзі баспай, басқаға

Жұмыртқадан бастыратын,

Қайталап өз атын,

Қулығын асыратын. (көкек)

  • Аққу емес, мойны ұзын,

Тырна да емес, сирақты,

Аулайды балық күнұзын

Түсіреді еске жирафты (көкқұтан)

  • Тұмсығымен ояды,

Ұя салып қояды.

Табыңдаршы, балалар,

Ол қандай құс болады? (Тоқылдақ)


Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.

(Б) оқушылар бірін – бірі смайлик арқылы бағалайды

(МК, Ұ) «Пікірлер ағашы» стратегиясымен Бердібек Соқпақбаев туралы не білетінін ағашқа жазады. (алдын ала берілген тапсырма)

1.Ол кім?

2.Қайда туған

3.Қандай қызмет атқарған?

4.Қандай шығармаларын білесің?

Автор туралы: (аудио қосылады мұғалім толықтырып жібереді) Бердібек Соқпақбаев – балалар жазушысы. Алматы облысы Райымбек ауданында туған. Балаларға арналған «Менің атым-Қожа» деген қызықты шығармасы бар. Ауызша оқушылардан сұрау «Менің атым - Қожа» киносын көргендерін бар ма?

Қожа туралы не айта аласыңдар?

Қожа туралы бейне фильм көрсетіледі.

2-тапсырма

(МК, Т) «Бағытталған оқу» әдісімен мәтінмен жұмыс жүргізіледі. Электрондық оқулықпен жұмыс.


«Сұраққа жетіп ал» әдісімен оқылған мәтін бойынша суретке қарап, тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап беру барысында мүмкіндігінше көркем – бейнелі сөздерді қолданып жауап береді.

Тапсырмалар:

  • Осы суретте мәтіндегі қандай оқиға бейнеленген?

  • Мәтінге сүйеніп, суреттегі торғайдың халін сипатта.

  • Сенде торғайды аяушылық сезімі пайда болды ма? Неліктен?

  • Жантастың әрекеті дұрыс па?

  • «Менің ойымша, ...»,

  • «Менің айтайын дегенім, ...»,

  • «Өз пікірімді айтар болсам, ...» деген сөз тіркестерін қолдану арқылы өз пікіріңді білдір.

  • Мәтін қалай аталып тұрғанына мән бер.

  • Бұл сөз қай кейіпкерге қатысты? Дәлелде.

  • Ж. Аймауытовтың «Қараторғай» мәтінімен салыстыр.


Үштілділік: Қамқорлық. Забота. Care. (Жеке, хормен айтқызу)


Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.

(ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.

  • мәтінді түсініп оқиды;

  • мәтін бойынша сұрақтар қояды;

  • мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

  • шығармалардың ұқсастығын анықтайды;

  • шығармалардың айырмашылығын сипаттайды.

  • сөйлеу барысында көркем – бейнелі сөздерді қолданады.

Сергіту сәті. Құстардың қимылдары. Музыканың сүйемелдеуімен.

3-тапсырма

Топтық жұмыс.

Мақал – мәтел жинау

Жұмбақ ойлау

Жаңылтпаш ойлап, құрастыру

Бес жолды өлең шығару

(Б) оқушылар бірін – бірі «Смайлик» әдісі

арқылы бағалайды.

(МК, ЖЖ) «Әңгіме» әдісіне сүйеніп кестені толтырады.

Мәтін

Авторлары

Кейіпкерлері

Негізгі ойы







Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау көрсетеді.

Кері байланыс бутерброды

1) бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру;

2) Жағдаяттық мәлімдеме – Маған ұнады ......, себебі ..... Енді/келесі жолы .....


Кесте сызылған плакат, конверт, жіп, қыстырғыш

Слайд №5-6
















Автор суреті, ағаш суреті салынған плакат. маркер.

Слайд №7







Бейнефильм






Оқулықтың 20-23-бб, плакат, маркер., жұмыс дәптер, суреттер

слайд №8





слайд №9









слайд №10



слайд №11

















слайд №12



слайд №13









слайд №14







Слайд №15

Сабақтың соңы

37-40


Кері байланыс жетістік баспалдағы

1) Тапсырманы орындай алмадым.

2) Аздап қиналдым.

3) Тапсырманы орындай алдым





Саралау


Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет.

Үйге тапсырма:
Б.Соқпақбаев «Қамқорлық» оқу, мазмұндау, «Құстарды аяла» кітапша жазу.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

2,3,4 тапсырма – «Тапсырма бойынша саралау» негізінде «Кір жайғыш», «Әңгіме», «Бағытталған оқу» әдістер арқылы тапсырмалары орындалады. Тапсырманы орындау барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескере отырып, әр оқушыға өз мүмкіндігі бойынша қолдау беріледі.

«Уақыт арқылы саралау» негізінде «Сұраққа жетіп ал» әдісі арқылы тапсырма орындалады. Бұл тапсырма кезінде пікірлерді дәлелдеуде мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға қолдау беріледі.


Өзін –өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы, «Бағдаршам», «Смайлик» әдісі



Дескриптор:


  • мәтінді түсініп оқиды;

  • мәтін бойынша сұрақтар қояды;

  • мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

  • шығармалардың ұқсастығын анықтайды;

  • шығармалардың айырмашылығын сипаттайды.

Демалыс кезіндегі қауіпсіздікті сақтау, өз заттарына ұқыптылықпен қарау.


Сабақ бойынша рефлексия


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Менің атым – ҚОЖА

Суретте кімдер бейнеленген?



Мәтіндегі іс-әрекеттері



Кинода қандай?























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Қамқорлық. Бердібек Соқпақбаев

Автор: Сейтенова Бакыт Есимкызы

Дата: 08.01.2019

Номер свидетельства: 494237
