Просмотр содержимого документа
«Қамқорлық. Бердібек Соқпақбаев»
Тақырыбы: Қамқорлық. Бердібек Соқпақбаев
Мақсаты: Табиғатты қорғауға, мейрімділікке баули отырып, оқушыны түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету; сөйлемді дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыландыру; табиғаттағы тірі тіршілікке жанашырлықпен қарауға, қорғауға, мейрімділікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі : аралас сабақ.
Әдісі: сұрақ-жауап,талдау, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: суреттер, сызбалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа даярлық, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: «Көжек» атты ертегі не жайлы екен? Оны кім тауып алды? Қайда әкелді? Ал, көжек болса не істеді? Шаруаның аяушылығына көжек не деп жауап берді?
ІІІ. Үй тапсырмасын пысықтау: Саған ертегі ұнады ма?
Туған жер деген сөз саған қандай әсер етеді?
Туған жер жайлы қандай мақал-мәтелдер білесің?
ІҮ.Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Балалар, үйлеріңде қандай жануарлар немесе құстар бағасыңдар?
-Торғайдың халі сенде қандай көңіл күй туғызды? Жантастың қылығы ше? Өз көз қарасыңды білдір?
ҮІ.Түсінгендерін тексеру:
«Табиғат-менің өз үйім.» бөлімінен торғай туралы қандай әңгіме оқып едің? Есіңе түсір. (Ж. Аймауытовтың «Торғай» әңгімесі). Ж. Аймауытов пен Б. Соқпақбаевтың шығармаларын салыстыр.
Сұрағы.
Жүсіпбек Аймауытов
Бердібек Соқпақбаев
Әңгімесі қалай аталады?
(Торғай)
(Қамқорлық)
Торғай неден қорқып еді?
(жылыннан)
(Жантастан)
Торғайға ара түскен кім?
(Ақбілектен)
(Қожадан)
ҮІІ. Қорыту. Бүгін қандай тақырып өттік? Не жайлы білдік? Қожаның орнында сен болсаң не істер едің?