Қысқа мерзімді жоспар. Бердібек Соқпақбаев "Қамқорлық",3 сынып.
Просмотр содержимого документа
«Бердібек Соқпақбаев "Қамқорлық"»
Ана тілі
Тақырыбы: «Қамқорлық» Бердібек Соқпақбаев
Мақсаты: Табиғатты қорғауға, мейрімділікке тәрбиелеу, оқушыны түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету.
Міндеттері:
1.Білімділігі: Бердібек Соқпақбаевтың «Қамқорлық» әңгімесін оқып, талдау. 2.Дамытушылығы: сөйлемді дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыландыру.
3.Тәрбиелігі: табиғаттағы тірі тіршілікке жанашырлықпен қарауға, қорғауға, мейрімділікке тәрбиелеу
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдісі: диалог, «Үш қадамдық сұхбат», миға шабуыл, тұжырымдалық карта.
Көрнекі-құралдар: постер, суреттер.
Күтілетін болжам:
- Бердібек Соқпақбаевтың «Қамқорлық» мәтінің оқып,талдайды.
- Сындарлы ойлайды.
- Шығармашылықтары артады.
-Топта жұмыс жасайды.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа даярлық , оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Рефлексия «Жаңбыр».
Топқа бөлу.
ІІ. Білу.
Үй тапсырмасын сұрау.
Миға шабуыл.
«Көжек» атты ертегі не жайлы екен?
Көжекті тастап кеткен (кім? анасы)(не? қоянның анасы)
Оны кім тауып алды? Қайда әкелді?
Ал, көжек болса не істеді?
Шаруаның аяушылығына көжек не деп жауап берді?
Үй тапсырмасын пысықтау.
Туған жер жайлы қандай мақал-мәтелдер білесің?
ІІІ.Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Балалар, үйлеріңде қандай жануарлар немесе құстар бағасыңдар?
ІҮ. Түсіну.
«Қамқорлық» сөзіне тұжырымдамалық карта.
Оқулықпен жұмыс. «Үш қадамдық сұхбат» . Топтарды екі-екіден жұптарға бөлу.(А,В,С,D)
Бердібек Соқпақбаевтың «Қамқорлық» әңгімесін екі бөлімге бөлу.
Қадам.
А сұхбаттайды В-ға, С сұхбаттайды D-ға.
Қадам
В сұхбаттайды А-ға, D сұхбаттайды С-ға.
Қадам
Әр оқушы өзінің жұбынан алған ақпаратты топқа бөліседі.
Ү. Қолдану.
Суретпен жұмыс. Осы суретте мәтіндегі қандай оқиға бейнеленген?
-Мәтінге сүйеніп, суреттегі торғайдың халін сипатта.
-Торғайдың халі сенде қандай көңіл күй туғызды?
Жантастың қылығы ше? Өз көз қарасыңды білдір?
«1 қадам артқа» «Қамқорлық» сөзіне жазған тұжырымдамалық картаны талдау.
ҮІ.Талдау.
«Табиғат-менің өз үйім.» бөлімінен торғай туралы қандай әңгіме оқып едің? Есіңе түсір. (Ж. Аймауытовтың «Торғай» әңгімесі). Ж. Аймауытов пен Б. Соқпақбаевтың шығармаларын салыстыр.
Сұрағы.
Жүсіпбек Аймауытов
Бердібек Соқпақбаев
Әңгімесі қалай аталады?
(Торғай)
(Қамқорлық)
Торғай неден қорқып еді?
(жылыннан)
(Жантастан)
Торғайға ара түскен кім?
(Ақбілектен)
(Қожадан)
ҮІІ. Жинақтау.
Бүгін қандай тақырып өттік?
Не жайлы білдік?
Қожаның орнында сен болсаң не істер едің?
«Мен осы уақытқа дейін нендей қамқорлық жасай алдым» -деп эссе жазыңдар.
ҮІІІ Бағалау. «Смайлик»
Мен түсінемін
Мен толық түсінбеймін.
Мен сенімсізбін.
Үйге тапсырма:1. оқу, салыстырып сипаттау. 2. Бағалау.