kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Қос сөздер туралы түсінік" қазақ тілі 4-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Қос сөздер туралы түсінік" қазақ тілі пәнінен ашық сабақ жоспары  4-сынып

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Қос сөздер туралы түсінік" қазақ тілі 4-сынып»

«Бейнеу ауданы. Ы.Алтынсаринатындағы орта мектебі» ММ









АШЫҚ САБАҚ


Тақырыбы:Қос сөздер









Дайындаған: Балтаева.Б

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 4 «Ә»























2016 – 2017 оқу жылы


Cабақтың тақырыбы:Қос сөздер

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Сөз ішінен қос сөздер табуға, түрлерін ажырата білуге үйрету.

Дамытушылығы:Ауызша, жазбаша тілдерін дамыту, сөздік қорын, байланыстыра

Сөйлеу қабілетін арттыру.

Тәрбиелігі:Ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтыңәдісі:Түсіндіру, әңгімелеу,ойын түрлерін талдау, жинақтау әдісі.

Сабақтүрі: Аралас сабақ

Пәнаралықбайланыс: дүниетану, анатілі

Сабақбарысы:

I. Ұйымдастырукезеңі.

1.Оқушыларды түгендеу, Назарын сабаққа аудару.

2. Психологиялық тренинг

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып, білім аламыз.

3. Оқушыларды суреттер арқылы топқа бөлу:

І-топ. «Ақшақар» тобы

ІІ –топ. «АязАта» тобы

ІІІ – топ. «Аққала» тобы

Оқушыларды сабақ барысымен таныстыру:

-Оқушылар, қандай мереке жақындап келе жатыр? /жаңа жыл мерекесі/

- Ендеше, бізді Мұз ханшайымы жаңа жылдық кешке шақырады. Біз мұз шаһарына саяхат жасауымыз керек. Оған жетуүшін бірнеше кедергіден өтуіміз керек. Біз мұз шаһарына жетуімізге біздің біліміміз көмекке келеді. Ендеше, сәттілік тілеймін.

«Мұз шаһарына саяхат»

1-кедергі. Үй тапсырмасы

2-кедергі. Жаңа тақырыппен танысу

3-кедергі. Жаттығу жұмыстары

4-кедергі. Топтық жұмыс


II. 1-кедергі. Үй тапсырмасын тексеру:

26-жаттығудың тапсырмасы. 101 –бет.

Қайталау сұрақтары:

- Күрделі сөз дегеніміз не?

- Олар қалай жасалады?

- Біріккен сөз деп қандай сөздерді айтамыз?

- Мысал келтіріңдер.

ІІІ. 2-кедергі. Жаңа тақырыппен танысу.

Дәптерменжұмыс:Күннің жадын және тақырыпты дәптерге жаздыру.

Қос сөздер. ТтТт Тт. Дауыссыз қатаң.

Мұғалімніңсөзі: Бүгін біздер күрделі сөздің бірі – қос сөздермен танысамыз.

Бүгінгі сабақтың мақсаты: Сөйлем ішінде қос сөздерді таба білуге, түрлерін ажырата білуге меңгерту.

Ереже: Екі сөздің қосарлануынан жасалған күрделі сөздерді қос сөздер деп аталады. Жазуда қос сөздің арасына дефис (-) қойылады.мая-мая, әке-шеше, көре-көре, құрал-сайман.

ІV. 3-кедергі. Жаттығу жұмыстары

Кітаппен жұмыс. 34-жаттығу.Өлең.

Қора-қора қой жатыр,

Қарын-қарын май жатыр.

Түйе-түйе жүн жатыр,

Ауыл-ауыл ел жатыр.

Осы өлең жолдарынан күрделі сөздерді табу.Олар қалай жасалып тұрғанын байқа./Түбір сөздердің қайталанып айтылуынан жасалған./

28-жаттығу.Мақалды оқып, жатқа жаз:

Көре-көре көсем боларсың,

Сөйлей- сөйлей шешен боларсың.

Қандай өзгеріс болды? /Түбірдің қайталануы арқылы жасалады./

Дәптермен жұмыс. 29-жаттығу. Қос сөздерді оқып шығып, көшіріп жаз.

Биік-биік, ыдыс-аяқ, кіп-кішкене, көйлек-көншек, анда-санда, қарқ-қарқ, жап-жасыл.

Қос сөздердің құрамындағы сөздерге назар аудар.Өзің қалаған қос сөздерді қатыстырып бірнеше сөйлем құра.

30-жаттығу. Тақтаменжұмыс. Қарамен жазылған сөздерді қос сөзге айналдырып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

Балалар қардан аққала жасап ойнап жүр. Үсті –бастары қар. Биік таулар алыстан көз тартады. Айгүлдің шашы желмен желп етті. Жанат бұған қуана келісті.


V. 4-кедергі. Топтық жұмыс. (Әр топқа А3 қағаз бен маркер таратылады.)

І топ. Қос сөз қатысқан мақал-мәтел жазыңдар.

ІІ топ. Қос сөз қатысқан жұмбақ жазыңдар.

ІІІ топ. Қос сөздің сыңарын тауып жазыңдар

Анда -

күте -

сылдыр -

жауын -

рет-

кезек-

Жеке оқушылармен жұмыс. Кеспе қағаздар тарату.

Сергітусәті. (Оқушылар сергіп, жаттығу жасайды.)

31-жаттығу.Кестеге қара және түсіндір.

Қайталама қос сөз

Қосарлама қос сөз

Бір сөздің қайталауынан жасалған қос сөздер:

мая-мая

Екі сыңарының да мағынасы бар қоссөз:құрбы-құрдас


Бірінші сыңарына қосымша жалғау арқылы жасалған қос сөздер:

бетпе-бет

Бір сыңарының мағынасы жоқ: бала-шаға

Екі сыңарына да қосымша жалғану арқылы да жасалған қос сөздер:

үйді-үйімізге

Екі сыңарының да мағынасы жоқ: ығы-жығы

Біріншісыңары күшейткіш буын арқылы жасалған қос сөздер: сап-сары




VІ. Қорытындылау.

1.Кері байланыс: - Оқушылар, бүгінгі сабақ ұнады ма?

- Сабақтың қай тұстары қызықты болды?

-Сонымен, балалар,біз бүгін қандай тақырыппен таныстық?

2.Бағалау. (Оқушыларға стикер таратылады.)

Стикерге сабақ туралы пікірлерін жазып, тақтаға іледі.

VІІ. Үй жұмысы: 32 - жаттығу. Ереже жаттау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
"Қос сөздер туралы түсінік" қазақ тілі 4-сынып

Автор: Балтаева Бердеш

Дата: 04.01.2017

Номер свидетельства: 375315
