Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қоршаған орта | Мектеп: №6 Ж. Аймауытов |
Күні:18.04.2019 ж | Мұғалімнің аты-жөні:ЗахановаП.А |
Сынып: 2 А | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Дара және күрделі етістіктер |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.4.2.3 сөз таптарын(зат есім,сын есім,сан есім,етістік) ажырату. 2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып,берілген тақырып бойынша әңгіме құрау. 2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу. |
Сабақ мақсаттары | - Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді атау сұрақтар қоя білу. - Сөйлемдердің ішінен етістіктерді тауып жазу, етістіктің дара және күрделі түрлерін ажырату, мәтіннің мазмұнын болжау. -Дара етістік күрделі етістікке, күрделі етістікті дара етістікке айналдарып өзгертіп,түрлендіру. |
Тілдік мақсат | Ғарыш айлағы,Байқоңыр |
Бағалау критерийлері | Барлық оқушылар: - Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді атайды, сұрақтар қоя біледі. - Сөйлемдердің ішінен етістіктерді тауып жазады, етістіктің дара және күрделі түрлерін ажыратады, мәтіннің мазмұнын болжайды Көптеген оқушылар: - Етістіктің дара және күрделі түрлерін пайдаланып сөйлемдер құрастырады, топтастырады. - Дара етістік күрделі етістікке, күрделі етістікті дара етістікке айналдарып өзгертеді, түрлендіреді. - Сөйлемдердің дара және күрделі түрін салыстырып, қорытынды жасайды. Кейбір оқушылар: - Берілген мәтінді өзбетімен әрі қарай жалғастырады, жоспар құрастырады. - Алған білімдерін қоршаған ортамен байланыстырады. |
Құндылықтарды дарыту | Ұйымшылдыққа,әдептілікке тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыс | Әдебиеттік оқу,Дүниетану |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта,слайд,видеоролик |
Бастапқы білім | Сөз таптары |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс әрекет | Ресурс |
Сабақтың басы Сабақтың ортасы\ Сабақтың негізгі бөлімі | I.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Бәріміз бір топпыз, Жалқалыққа жоқпыз. Аянбай еңбек етеміз, Мұратымызға жетеміз. Бір-бірімізге тірекпіз, Бірге соққан жүрекпіз. Аламыз білім жақсы қып Тілейміз бір-бірімізге сәттілік! Қол ұстасып, бір-біріне сәттілік тілейді. II.Өткенді сұрау: Дара және күрделі етістіктер Топқа бөліну: 1-топ:Сөз таптары 2-топ:Етістік 3-топ:Дара етістік 4-топ:Күрделі етістік 1.«Ыстық микрофон»әдісі арқылы топтарын қорғау. Ережелерді айтып қорғап шығады. 2. «Суреттер сөйлейді»әдісі: Сурет бойынша сөйлем құрау. Топтық жұмыс Дәптермен жұмыс.: 42 –жаттығуды оқу, талдау Априка-Африка,Австралиа-Австралия | Шаттық шеңбер Табличка Микрофон Суреттер |
Сабақтың соңы | III.Жаңа сабақ : Дара және күрделі етістіктер Видеоролик: Ғарыш айлағы Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров- қазақтың тұңғыш ғарышкері. 3.«Сұрақты қағып ал» әдісі 1.Қазақтың тұңғыш ғарышкері кім? 2.Ол ғарышқа қашан ұшты? 3.Байқоңыр айлағы қай облыста? 4.Қазақтың қандай ғарышкерлерін білесіңдер? т.б Оқулықпен жұмыс: Жаттығулар орындау 1-топ:49-жаттығу 2-топ:50-жаттығу 3-топ: 47-жаттығу 4-топ: Жаңылтпаш жазу Ойын: Ақиқат-Жалған 1.Кім? не? сұрағына жауап беретін зат есім –Ақиқат 2.Ешкі төлі лақ-Ақиқат 3.Ұйықтап кетті сөзі дара етістік-Жалған 4.Қанша ? неше? сұрағына жауап беретін етістік-Жалған 5.Оқыды сөзі не істейді? сұрағына жауап береді-Ақиқат 6.Сөз таптары бесеу-Жалған 7.Тауық үй құсы- Ақиқат 8.Қонжық қоянның баласы-Жалған Топбасшылар арнап: «Конверт» әдісі Жұмбақ шешеді.Жауабына сөйлем құрайды.Етістікті атайды. Түрлендіреді.Сұрағын қояды. | Видео Фотосуреттер Оқулық Қолшапалақ Конверт |
| Сабақты бекіту: «Сәйкестендіру» әдісі Дара етістік жүгіріп келді құлап қалған еді жүзеді отырып ойланды Күрделі етістік ұшты салады терлеп кетті мияулайды сайрап қоя берді Үйге тапсырма:48-жаттығу.Ребус шешу Жаңылтпаш жаттау. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі. Әр топбасшы оқушының жинаған жұлдызшасын атайды. Әр топтық смайликтерін санау. МАДАҚТАУ. Кері байланыс: Білім ағашы | Таратпа карточка Стикерлер |
Саралау – оқушыларға Қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу Мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік\қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу қажет? |