Тақырыбы | Біржылдық, екіжылдық және көпжылдық өсімдіктер 15.03.17ж |
Мақсаты | Тақырыптың негізгі мазмұны мен идеясын ашу, оқушылардың таным мүмкіндіктерін анықтау.оқушылардың еркін сөйлеуіне ,қорытынды жасай білуге жағдай туғызу. |
Жалпы мақсат | Өсімдіктер түрлерімен танысып, тапсырмалар көмегімен бақылап, пайдасын біледі, оны қолданып өмірде пайдалана алады |
Күтілетін нәтиже | Оқушылардың тарқырыпты түсіне отырып, қорытынды шығара білу қабілеттері, ой-өрісі дамиды |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Миға шабуыл, Дұрыс және қате тұжырым, ЖИГСО әдісі ,Ойлан,бірік,бөліс |
Қолданылатын ресурстар | Интербелсенді тақта,оқулық,маркер парақтар,бағалау парағы,стикерлер,ағаш суреті |
Ұйымдастыру кезеңі 1 мин | Күн! Мен сенен жылу аламын, Жүрегіме саламын. Досыма сыйлаймын, Сәттілік тілеймін. Берілген өсімдіктердің суреті арқылы топқа бөлінеді I топ «Ағаштар» II топ «Бұталар» III топ «Шөптектес» | Оқушылардың мұндағы мақсаты жақсы тілектер арқылы бір-біріне сәттілік тілейді Топ ережесін толықтыру |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білу Қызығушылық тарын ояту | 1.Үй тапсырмасын кайталау | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру, « Серпілген доп» кез келген баланың ойын жинақтауға машықтандырады | Допты қағып алу арқылы өтілген тақырыпты қысқа ,нақты, түсінікті жауап береді, сөздік қоры молаяды |
Түсіну | 2. «Дұрыс және қате тұжырым» | Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тақырыпқа қатысты не біліп не үйренгендерін көрсетеді, Сигналдық карточка «қызыл» - жоқ «көк» - иә «сары»- білмеймін |
Қолдану | 3. Жигсо әдісі бойынша тақырыпты ашу 1 топ «Біржылдық» 2 топ «Екіжылдық» 3 топ «Көпжылдық» | Әр топтан ортаға оқушы шығып өз ойларын айтып кету үшін төменгі дәрежелі сұрақтар дайындадым. 1 топ -Қандай өсімдіктер біржылдық қатарына жатады? -Қай мезгілде жақсы өседі? -Не себепті біржылдық өсімдік деп аталған? 2 топ -Неліктен екіжылдық деп аталған? -Олардың адам өміріне қандай пайдасы бар? 3 топ -Неге көпжылдық деп аталған? -Ағаштар ғана көпжылдық бола ала ма? | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады. Тақырыптың мазмұнын қысқаша баяндайды,тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды байланыстырыды |
Сергіту сәті | Ерте,ерте,ертеде | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Қимыл қозғалыстарымен рөлге кіреді,түсінеді |
Талдау | 4. Біржылдық, екіжылдық ж/е көпжылдық өсімдіктер АКТ Ұқсастығы Айырмашылығы | Жаңа тақырыпқа қатысты көгілдір экранда көрсетіліп, пайдасы қасиеті туралы ақпарат беріледі | Оқушылар өткен тақырыппен байланыстырып,өз ойларын дәлелдеп байланыстырады |
Жинақтау | 5.Табиғатты аяла «Ойлан, бірік, бөліс» Ағаштар мен бұталардың пайдасы(ауызша) | Білімдерін жинақтау үшін әр топқа тақырып төңірегінде адам қолынан жасалатын өсімдіктерге қиянаты шағын әңгіме жазу тапсырылады | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты шағын әңгіме жаза отырып өз ойларын жинақтайы ортаға шығып әңгімелерін оқиды |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағалау парақшаларын толтыру | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі, топпен бағалайды |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға ұйқыдан оянған ағашты безендіру, стикер арқылы «Мен сабақты толық түсіндім» «Жартылай түсіндім» «Түсінбедім» | Ұсынылған стикермен безендіру |