kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Авторский работа

Нажмите, чтобы узнать подробности

жиындарды элементерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру және жіктеу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Авторский работа»

Тақырыбы: Жиын дегеніміз не?

Мектебі: №5 мектеп-лицей

Күні: 29.04.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні:Тыныштықова Ж

1-сынып:

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Оқу мақсаттары

1.4.1.2 жиындарды элементерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру және жіктеу

Сабақтың мақсаттары







Барлық оқушылар:

жиын элементтерін салыстырады, анықтайдыКөптеген оқушылар:жиындардың элементтеріне, элементтің қай жиынға тиесілі екеніне мысал келтіреді.

Көпшілік оқушылар:

• жиын элементтерін іріктеу, жиынға атау таңдау.

Кейбір оқушылар:

•  екі жиынның бірігуінен және бір жиыннан артық бөлігін жою арқылы жаңа жиынның құрылуын көрсете алады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология.

 жиын;элемент,ортақ белгі,біріктіру,жаңа жиын.

Оқушылар:Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

Талқылау:Жиын құру үшін не қажет болды?Жиынға қандай элементтерді пайдаландың?Жиын үшін барлық мүмкін элементтерді қолдана алдың ба? (Әңгімелейді)

Жазылым:Жиындарды табады және қарадашпен белгілейді.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын сөйлемдер.

Талқылау.

Жиын құру үшін не қажет болды?

Жиынға қандай элементтерді пайдаландың?

Жиын үшін барлық мүмкін элементтерді қолдана алдың ба?(Әңгімелейді)


Жазылым:Жиындарды табады және қарадашпен белгілейді.



Тірек білім

«Жиын», «жиын элементі» ұғымдары.

Жоспар

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

15 мин

Психологиялық ахуал туғызу.

Шаттық шеңбері

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Көзді салып қараңыз,

Былай қанат қағамыз.

Математиканы игеріп,

Біз білімді боламыз

Ширату жаттығуы:

 Балалар біз мектепте кімдерміз?

 Оқушылар.

 Сендерді екі топқа қалай бөлуге болады?

 Ұлдар және қыздар.

«Бұрыштық» тәсіл арқылы 4 топқа бөлеміз.

Үстел үстіне спорт құралдарының, тағам түрлерінің, сусындардың, ойыншықтардың суреттерін қоямыз. Оқушы өзі қалаған суретті алып, тиісті бұрышқа барып тұрады.

Әр оқушы неге сол топқа барғанын түсіндіреді.

- Сен неге бұл топқа бардың?

- Топты жалпы қалай атауға болады?

- Неше элементтен тұрады?

Сол арқылы сабақ тақырыбын ашамыз, мақсаттарын анықтаймыз.

-Жиын неден құралады?

Оқушыларға қорытынды шығаруға мүмкіндік беру.


Ынтымақтастық атмосферасын орнату














Жиын атаулары жазылған қағаздар, қима суреттер.


Сабақтың ортасы

20 мин

Өзектендіру

Сабақтың тақырыбына сәйкес мақсатымен хабарлау

  • Жиын дегеніміз не деп ойлайсыңдар?

– Ортақ белгі, қасиет, іс-әрекет немесе тағы басқалар біріктіретін заттар немесе құбылыстар тобын жиын деп атауға болады.

Кез келген жиын жекелеген элементтерден тұрады.

Жиындардың элементтерін атаңдар: гүлдер жиыны; ағаштар жиыны; жәндіктер жиыны.



Жиынды дұрыстап түсіну үшін ғалымның есімі бойынша Эйлер-Венн диаграммасы деп аталатын шеңберлер қолданылады. Ол ішінде жиын элементтері орналасқан тұйық сызық болып табылады.


Сабақтың слайды қолданылады.




(ЖЖ) Оқулықпен жұмыс 108-109 бет

Мақсаты: өздігімен ойлану, жұпта талқылау арқылы жиын элементтерін атауға үйрену.

Нұсқаулық:

  1. Тапсырманы оқу;

  2. Суретті қарау;

  3. Өз шешімін ұсыну;

  4. Дәлелдеу;

(ҚБ) Әр тапсырмадан кейін 2 жұптың жауабын тыңдау, түгел сыныппен сигнал арқылы бағалау. (дұрыс -жасыл қарындашты,

қате – қызыл қарындаш көтереді)

(Ө) Жұмыс дәптерімен жұмыс 105-106 бет

Дәптердегі 1-тапсырманы орындауды ұсынады.

Жиындарды тап, қарындашпен белгіле.

Сенде қанша жиын пайда болды?

2-тапсырма орындалады.

Жиындарды толықтыр

Дескриптор: 

Жиын элементтерін іріктей алады.

Жиынға екі жиынды біріктіреді.

Жиынға атау таңдай алады.

Оқулық







Сергіту сәті: Музыкалық әуен

Ұ.т.

-Балалар сендерге саяхатқа шыққан ұнай ма? Орнымызда отырып ойша орманға саяхат жасайықшы. Жол бой кездескен заттар: Қарға, емен, көбелек, түлкі.

-Балалар мыналар қай жиынның элементтері?

1. Құстар жиыны

2. Ағаштар жиыны

3. Бунақденелілер жиыны

4. Жануарлар жиыны

Заттар жиынын атауды және олардың қандай элементтерден тұратынын сұрау.

  • Оларға қандай белгі ортақ?

ҚБ

1-тапсырма

Торайға борщ жасауға, ал көжекке шырын дайындауға қажетті заттарды анықтап,тиісті ыдыспен байланыстырып сызыңыз. Әр жиынның ортақ атауын айтыңыз.

Дескриптор: 

— жемістер жиынын құрастырады және атайды;

— көкөністер жиынын құрастырады және атайды.


















смайликтер


Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия

Кері байланыс «Мен қайдамын?»

- Мен жиындар жайында бәрін түсіндім, тапсырманы біреудің көмегінсіз өзім орындадым» деген оқушы жарқыраған күнге барып тұрады.

— Мен жиындар жайында түсіндім деп ойлаймын. Бірақ кейбір тапсырманы достарымның көмегімен орындадым» деген оқушы бұлт арасындағы күнге барып тұрады.

— Мен жиындар жайында түсінбедім, барлық тапсырманы мұғалімнің және достарымның көмегімен орындадым» деген оқушы бұлттың суреті ілінген тұсқа барып тұрады.

(Әр суреттің қасындағы оқушыларды анықтап, оларға қолдаймын.
















Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Қабылдау деңгейі жоғары оқушыларға жиынмен байланысты тапсырмаларды шығаруды тапсырамын.


Мәліметтер бойынша жиын құрауды үйренеді. Жиын құру қабілеттерін бағалаймын

Сергіту сәті


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз.

1:

2:

Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?
















































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Авторский работа

Автор: Тыныштыкова Жайнагул Алимжанқызы

Дата: 14.05.2019

Номер свидетельства: 510226
