kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Жылдың төрт мезгілі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы : « Жылдың төрт мезгілі»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: ертегілер еліне саяхат жасай отырып, жыл мезгілдері туралы түсінік беру. Өтілген материалдарды қайталау. Оқылым, тыңдалым, сөйлесім, айтылым, жазылым әрекеттерінің меңгерілуін тексеру. 

Дамытушылық: жыл мезгілдері туралы алған білімдерін дамыту.

Тәрбиелік : ойлау, сөйлеу қабілеттерін арттыру, сөздік қорын молайту, тілге деген қызығушылықты арттыру.

Сабақтың түрі: ертегі сабақ.

Сабақтың әдісі :  сұрақ –жауап.

Сабақтың көрінекілігі: ертегі желісімен безендірілген жұмбақ ағаш,гүлмен безендірілген тас, күз ханшайымы,   өзен, сағат және  төрт мезгіл суреттері,слайд.

Сабақтың барысы :

Ұйымдастыру кезеңі : сәлемдесу

-Балалар бүгін көңіл күйіміз қалай? 

-Жақсы !

-Ендеше,сабағымызды бастайық.

Өткен материалды қайталау:

-Балалар, жыл мезгілдерін кім атап жібереді?      ҚЫС, КӨКТЕМ, ЖАЗ, КҮЗ.

-Өздерің айтқан жыл мезгілдерінің ауысуы туралы мынадай оқиға бар.

               Орманда кішкентай үйде әпкесі мен інісі өмір сүріпті. Ал үйдің қабырғасында біздің сағатқа ұқсамайтын ерекше сағат ілулі тұрыпты (циферблотка сандарының орнына  «жаз, күз, көктем, қыс» сөздері жазылған).

(Сол сағат балаларға көрсетіледі). Оның бір ғана тілі бар екен. Бірде сол тілі көктемге келгенде әпкесі інісіне :

-Алпамыс тұр, көктем келді,- дейді.

-Тұрғым келмейді,-дейді інісі.

-Тұр, тұршы көктем келді деймін, -деп інісін жұлқылай бастайды. Ал інісі оған : Тұрғым келмейді,-деп керіліп қалғанда, қолы сағатқа тиіп, сағат жерге түсіп, сынып қалады. Ал бөлмеде  біресе көктем, біресі жаз, біресе күз, біресе қыс болып құбылып кетеді.

-Бұған кінәлі мына сағат, -деп інісі сағатты алып терезеден лақтырып жібереді, әпкесі сағатты мүлде сынып қалды деп ойлап.

Енді мәңгі қыс болады, сағатты тезірек тауып жөндеу керек.,- дейді.

-Балалар, егер жер бетінде үнемі қыс болса, не болар еді?

( Қар жауады, мұз қатады, аяз болады, т.б. )

Сондықтан қорқып кеткен Алпамыс : -Сағатты табу кекек!-деді.

     Ал сағат болса  «көктемде»-көктемге, «жазда»-жазға, «қыста»-қысқа, «күзде»-күзге домалап кетте беріпті.

Алпамыс сағатты іздеуге шықты. Жүре-жүре ол тасқа  жолықты.

Жаз еліне кіру үшін, мынадай жұмбақ оқып шешуін табуымыз керек, қалай ойлайсыңдар балалар, Алпамысқа көмектесеміз бе?

-Иә.

- Жұмбақты  оқиық : (әдемі тасқа жазылған, гүлмен безендірілген  жұмбақ  оқиды).

    Шешуін тауып, Алпамыс әрі қарай жүреді. жүріп келе жатып, өсіп тұрған ағашты көрді.      Алпамыс ағаштан бір жапырақ жұлып алады, ал жапырақта мынадай тапсырма  жазылған. (Ағаштың суреті, оған түрлі түсті қағаздан жасалған жапырақ қыстырылған)

-Ал, кәнеки балалар көмектесіп жіберейік :

1. сөзжұмбақ шеш.

2. сұраққа жауап бер.

Жазда не жауады ? (жаңбыр)

Күзде ағаштардан сусып жерге не түседі? (жапырақ)

Қысы-жазы жасыл ағаш (шырша)

Күз айларын ата.

 3.Диалог құра

-Тапсырманы орындап, балалар ағаштың басынан, ондағы сағаттың сынығын алып  жерге түседі.

Жаздан қуанышты қайтқан балалар күзге жақындайды.

Күзге келу үшін балалар күз туралы өлең оқуы керек. (Балалар күз туралы өлең оқиды).

Күз елінде  «Күз ханшайымы » өз елі туралы білім сайысын ұйымдастырып отыр екен.

Бүгін осы ханшайым білім сайысын өткізіп жатыр. Ал Алпамыс болса, ханшайымның сағат сынығын тауып алғанын естіп қалды, білім сайысына араласып кетті,

Жазылым әрекеті бойынша тапсырма.Дәптермен жұмыс.

1.карточкомен жұмыс (қарамен жазылған сөздерді пайдаланып бір сөйлем құрап жаз).

2.Оқулықтан 156-бет 4- тапсырманы жаз.

Күз ханшайымы риза болады да, Алпамысқа сағаттың сынығын береді. Алпамыс қайта жолға шықты.  Ол қатты тоңды.

-Қалай ойлайсыңдар, Алпамыс қай жыл мезгіліне жетті?

-Қыс.

-Дұрыс.

Алпамысты аяз қарсы алады.

-Қайда бара жатырсың ?-деп сұрады ол. Алпамыс жағдайды айтты

-Иә, сағаттың бір сынығы менде, тест сұрақтарына жауап берсең, сағатты беремін, бермесең, қатырып тастаймын,-дейді.

Тест сұрағының жауабын шешіп сағатты алып,  көктемді қалай табуға болатынын қыстан сұрайды

Қыс болса: - менің ұяшықпен берілген тапсырмамды орындағандар адаспай көктемді табуға көмектесемін,-дейді. (Тақтаға  әр түрлі сандар жазылған плакат ілінеді.)

Қыстың тапсырмасын орындап,көктемді іздеуге шығады. Қыстың көрсеткен жолымен келе жатса өзенді көреді. Өзеннің тапсырмасын орындап өтсе көктемге  жетеді екен.

Өзеннің тапсырмасы : шатасқан әріптерден жеті сөз тауып оқы.

Өзеннің тапсырмасын орындап,балалар сағаттың барлық сынығын тауып, біріктіреді де қабырғаға қыстырады.

-Балалар, міне күзді-қыс, қысты-көктем, көктемді-жаз, жазды –күз алмастырып тұрады.

 Сабақты қорытындылау мақсатында слайдқа назар аударайық.(слайд көрсету)

-Сабақта бәріміз де Алпамысқа көмектестік   (бағалау)

-Сабақ сендерге ұнады ма? 

 Үйге тапсырма : қайталау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Жылдың төрт мезгілі"»

Сабақтың тақырыбы : Нәтиже сабақ « Жылдың төрт мезгілі»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: ертегілер еліне саяхат жасай отырып , жыл мезгілдері туралы түсінік беру. Өтілген материалдарды қайталау. Оқылым, тыңдалым, сөйлесім, айтылым, жазылым әрекеттерінің меңгерілуін тексеру.

Дамытушылық: жыл мезгілдері туралы алған білімдерін дамыту.

Тәрбиелік : ойлау, сөйлеу қабілеттерін арттыру, сөздік қорын молайту, тілге деген қызығушылықты арттыру.

Сабақтың түрі: ертегі сабақ.

Сабақтың әдісі : сұрақ –жауап.

Сабақтың көрінекілігі: ертегі желісімен безендірілген жұмбақ ағаш,гүлмен безендірілген тас, күз ханшайымы , өзен, сағат және төрт мезгіл суреттері ,слайд.

Сабақтың барысы :

Ұйымдастыру кезеңі : сәлемдесу

-Балалар бүгін көңіл күйіміз қалай?

-Жақсы !

-Ендеше ,сабағымызды бастайық .

Өткен материалды қайталау:

-Балалар , жыл мезгілдерін кім атап жібереді? ҚЫС, КӨКТЕМ, ЖАЗ, КҮЗ.

-Өздерің айтқан жыл мезгілдерінің ауысуы туралы мынадай оқиға бар.

Орманда кішкентай үйде әпкесі мен інісі өмір сүріпті . Ал үйдің қабырғасында біздің сағатқа ұқсамайтын ерекше сағат ілулі тұрыпты (циферблотка сандарының орнына «жаз, күз, көктем, қыс» сөздері жазылған).

(Сол сағат балаларға көрсетіледі) . Оның бір ғана тілі бар екен. Бірде сол тілі көктемге келгенде әпкесі інісіне :

-Алпамыс тұр, көктем келді ,- дейді.

-Тұрғым келмейді ,-дейді інісі.

-Тұр, тұршы көктем келді деймін, -деп інісін жұлқылай бастайды. Ал інісі оған : Тұрғым келмейді ,-деп керіліп қалғанда, қолы сағатқа тиіп , сағат жерге түсіп, сынып қалады. Ал бөлмеде біресе көктем, біресі жаз, біресе күз, біресе қыс болып құбылып кетеді.

-Бұған кінәлі мына сағат , -деп інісі сағатты алып терезеден лақтырып жібереді, әпкесі сағатты мүлде сынып қалды деп ойлап .

Енді мәңгі қыс болады, сағатты тезірек тауып жөндеу керек. ,- дейді.



-Балалар , егер жер бетінде үнемі қыс болса , не болар еді?

( Қар жауады, мұз қатады, аяз болады , т.б. )

Сондықтан қорқып кеткен Алпамыс : -Сағатты табу кекек!-деді.

Ал сағат болса «көктемде»-көктемге, «жазда»-жазға, «қыста»-қысқа, «күзде»-күзге домалап кетте беріпті.

Алпамыс сағатты іздеуге шықты. Жүре-жүре ол тасқа жолықты.



Жаз еліне кіру үшін , мынадай жұмбақ оқып шешуін табуымыз керек, қалай ойлайсыңдар балалар, Алпамысқа көмектесеміз бе?

-Иә.

- Жұмбақты оқиық : (әдемі тасқа жазылған, гүлмен безендірілген жұмбақ оқиды).

Шешуін тауып , Алпамыс әрі қарай жүреді . жүріп келе жатып , өсіп тұрған ағашты көрді. Алпамыс ағаштан бір жапырақ жұлып алады , ал жапырақта мынадай тапсырма жазылған. (Ағаштың суреті, оған түрлі түсті қағаздан жасалған жапырақ қыстырылған)

-Ал, кәнеки балалар көмектесіп жіберейік :

1. сөзжұмбақ шеш.

2. сұраққа жауап бер.

Жазда не жауады ? (жаңбыр)

Күзде ағаштардан сусып жерге не түседі? (жапырақ)

Қысы-жазы жасыл ағаш (шырша)

Күз айларын ата.

3.Диалог құра

-Тапсырманы орындап , балалар ағаштың басынан , ондағы сағаттың сынығын алып жерге түседі.

Жаздан қуанышты қайтқан балалар күзге жақындайды .

Күзге келу үшін балалар күз туралы өлең оқуы керек. (Балалар күз туралы өлең оқиды).

Күз елінде «Күз ханшайымы » өз елі туралы білім сайысын ұйымдастырып отыр екен.

Бүгін осы ханшайым білім сайысын өткізіп жатыр . Ал Алпамыс болса, ханшайымның сағат сынығын тауып алғанын естіп қалды, білім сайысына араласып кетті ,

Жазылым әрекеті бойынша тапсырма .Дәптермен жұмыс.

1.карточкомен жұмыс (қарамен жазылған сөздерді пайдаланып бір сөйлем құрап жаз).

2.Оқулықтан 156-бет 4- тапсырманы жаз.

Күз ханшайымы риза болады да, Алпамысқа сағаттың сынығын береді. Алпамыс қайта жолға шықты. Ол қатты тоңды .

-Қалай ойлайсыңдар , Алпамыс қай жыл мезгіліне жетті?

-Қыс.

-Дұрыс.

Алпамысты аяз қарсы алады.

-Қайда бара жатырсың ?-деп сұрады ол. Алпамыс жағдайды айтты

-Иә, сағаттың бір сынығы менде , тест сұрақтарына жауап берсең , сағатты беремін, бермесең, қатырып тастаймын,-дейді.

Тест сұрағының жауабын шешіп сағатты алып, көктемді қалай табуға болатынын қыстан сұрайды

Қыс болса: - менің ұяшықпен берілген тапсырмамды орындағандар адаспай көктемді табуға көмектесемін,-дейді. (Тақтаға әр түрлі сандар жазылған плакат ілінеді .)

Қыстың тапсырмасын орындап ,көктемді іздеуге шығады. Қыстың көрсеткен жолымен келе жатса өзенді көреді. Өзеннің тапсырмасын орындап өтсе көктемге жетеді екен.

Өзеннің тапсырмасы : шатасқан әріптерден жеті сөз тауып оқы .

Өзеннің тапсырмасын орындап ,балалар сағаттың барлық сынығын тауып, біріктіреді де қабырғаға қыстырады.

-Балалар, міне күзді-қыс, қысты-көктем, көктемді-жаз, жазды –күз алмастырып тұрады.

Сабақты қорытындылау мақсатында слайдқа назар аударайық.(слайд көрсету)

-Сабақта бәріміз де Алпамысқа көмектестік (бағалау)

-Сабақ сендерге ұнады ма?

Үйге тапсырма : қайталау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Ашық сабақ "Жылдың төрт мезгілі"

Автор: Шотха Айнагуль

Дата: 04.02.2017

Номер свидетельства: 387569
