Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4-бөлім «Сәулет өнері» Мерзімі: 2-тоқсан Сынып: 3 | Модератор: Вакасова М.С Қатысқандар:16 Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Қандай елді мекендер бар? |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.3.1. Елді мекендерді түрлі белгілеріне қарап ажырату (типі, көлемі, қызметі). |
Сабақ мақсаттары | Оқушылар - елді мекендерді белгілері бойынша ажыратады; - қала мен ауылды салыстырады. |
Бағалау критерийлері | - Қазақстандағы елді мекендердің түрлерін атайды және оларды сипаттай алады; - қала мен ауылды ажырата алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Қазақстандағы елді мекендердің түрлері туралы айтып береді. Терминология: Талқылауға арналған сұрақтар: - Республикалық маңызы бар қалалар мен қарапайым қалалар арасындағы айырмашылық қандай? Жазуға берілетін тапсырма: |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар әр түрлі қызметтері бар қалаларды біліп, олардың ел экономикасына қосар үлесін, қала мен ауылдың рөлін түсінеді. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі: анықтама құру дағдылары дамиды. Пікірді блогер ретінде жазуды үйренеді. |
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылар өз мекен-жайы, елді мекендердің түрі, елді мекендерің географиялық орны туралы түсініктері бар. |
Сабақ барысы |
Саб.жосп.кезең | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-5 6-7 8 | Топқа бөліну (ұжымда) Оқушыларға Қазақстанның елді мекен аттары жазылған парақшаларға сай топқа жайғасады, сәйкес топқа жиналу керек. 1 топ: Ауыл 2 топ: Кент 3 топ: Қала 4 топ: Астана Топпен жұмыс ережесі Тапсырма:Әрбір топ берілген елді мекенге анықтама құрайды(А3 парақта жетекші суреттер берілген): 1 топ: Ауыл 2 топ: Кент 3 топ: Қала 4 топ: Астана Мақтау мадақтау Сабақ мақсатын анықтау(ұжымда) Слайдтағы картаға назар аударамыз - 3 топ: Қала 4 топ: Астана табамыз Ал, 1 топ: Ауыл , 2 топ: Кент картадан қараймыз,іздейміз.... не себепті жоқ...? Сабақ тақырыбы мен мақсаты жайлы оқушылардың болжамдары айтылады. Түсіндіремін: Оқушылар өз бетімен алған ақпараттарды тексере отырып, оқулық мәтінімен танысады Белгілі бір елді мекеннің анықтамасын құрайды (көлемі (үлкен, кіші), қызметтері (астана, аудан орталығын, облыс орталығы және т.б.). Барлық анықтамалар бір-бірімен салыстырылады және ең дұрысы таңдалады. - елді мекендерді белгілері бойынша ажырату; - қала мен ауылды салыстыру. | Қазақстанның саяси-әкімшілік картасы Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз (дидактикалық материалға қараңыз) Слайд №3 |
Сабақ ортасы 9-15 16-20 21-26 26-35 | Тапсырма: 1 топ: Ауыл. «Қала мен ауылды салыстыр» тапсырмасы Оқушылар қала мен ауылды салыстыру кестесін толтырад Сұрақтар | Қала | Ауыл | Тұрғындар саны | | | Тұрғын үй түрлері | | | Тұрғындардың кәсіптері | | | Өндіретін өнімдері | | | Мамандар | | | 2 топ: Елорда сөзі Астанаға қатысты «Жуан және жіңішке сұрақтар» стратегиясы (топта) «Не?» «Кім?» « Қашан?» « Қай жерде?» деген 3 «жіңішке» сұрақтар және «Қалай?» «Неліктен?» «Қандай мақсатпен?» деген 3 «жуан» сұрақтар қою арқылы талқыланады. топ: Кент.Кент сөзі 4 топ: Қала . «Қайда тұрған жақсы?» (топта) Топ мүшелері қалаулары бойынша екіге бөлінеді.Бірі қалада тұрған жақсы десе, екіншісі- ауылда жақсы деп санайды. Әр қайсысы өз аргументтерін ұсына отырып, қарсыласын көндіруге тырысады. | Қала | себебі | Ауыл | себебі | Ұнайды | | | | | Ұнамайды | | | | | Ұнайды | | | | | Ұнамайды | | | | | Ұнайды | | | | | Ұнамайды | | | | | Әңгімелесуді қорытындылаңыз. Талқылауға арналған сұрақтар: - Сендердің елді мекендерің қалай аталады?Қай түріне жатады? - Сендердің елді мекендеріңде қанша адам тұратынын білесіңдер ме? - Сендер тұратын елді мекен қолайлы, жайлы ма? Неліктен? - Біз тұратын облыс қалай аталады? - ....тұратын облыстың орталығы қай қала?Картадан көрсет. - Сен басқа облыс орталықтарын білесің бе? - Ал өнеркәсіпті қалалар ше? Бағалау критерийлері: -Қазақстандағы елді мекендердің түрлерін атайды және оларды сипаттай алады; -қала мен ауылды ажырата алады. | Қазақстанның саяси-әкімшілік картасы Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Оқулық Плакаттар, маркерлер Қала мен ауыл аттары жазылған парақтар (дидактикалық материалға қараңыз) Таратпа парақ (дидактикалық материалға қараңыз) |
Сабақтың соңы 36-40 | Рефлексия (жеке): «Менің пікірім» Оқушыларға таратпа парақтар таратылады. Блогер ретінде сабаққа пікірлер жазу ұсынылады. Сабақ маған ұнады ..... Тағы қалар едім...... Рахмет айтқым келеді........ | Таратпа парақ Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жосп-сыз? Қабілеті жоғары оқу-а қандай тап-р қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқуш-ң материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техн-ң сақталуы |
Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық бағыттағы тапсырманы таңдаулары бойынша беруге болады: өзі тұратын елді мекеннің тарихы туралы ақпараттарды жинап, сыныпқа таныстырылым жасау. Қиял мен жағдаятты проблемаларды шешуді дамытуға арналған шығармашылық бағыттағы тапсырма: «Қалалар мүлдем жойылып кетсе, не болар еді? Адамдардың өмірі қалай өзгерер еді?» | Бағалау және кері байланыс беру саб.өн бойында жүріп отырады. «Қайда тұрған жақсы?» және «Анықтама құра» тапс-а оқушылар елді мекендерді қалай ажырата алатындары баға-ы. Өзара және өзіндік бағалау әдістері қолданылады. | Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысында қауіпсіздік техникасы сақталады. |