Пəні:Математика | 5 гимназия мектеп |
Сыныбы: 1 «Ә» | Қонысбаева Валя Ишановна |
Сабақтың тақырыбы | Екі – екіден сана |
Сабақ мақсаттары | 1.1.1.5 20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санау; тәжірибе арқылы 2,4,6,8,10 заттың жартысын табу |
Бағалау критерийлері | 20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері ретпен санай біледі. 20-ға дейінгі сандар тізбегін құрады. |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу және түсіну |
Құндылықтарды дарыту | Топпен жұмыс жасап ұйымшылдыққа үйрену,өз көзқарастарын жеткізе білу,басқа адамдардың пікірін құрметтеу. |
Пәнаралық байланыстар | Дене шынықтыру Сергіту сəтінде қимылдарды қайталап,жаттығу жасайды. |
Алдыңғы меңгерілген білім | Санды өрнек |
Сабақтың көрнекілігі | Себет, алма |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы (психологиялық ахуал) (5 мин) | Оқушылар орнынан тұрып менімен бірге қайталауын сұраймын. КөршіңдІ оң жақтан құшақта КөршіңдІ сол жақтан құшақта Оң жақтағы көршіңе бір жымиып Сол жақтағы көршіңе бір жымиып Бүгінгі сабақ барысы Біз бір үлкен отбасы Топқа бөлу. Оқушылар қызғылт,көк,сары,ақ түстері арқылы топқа бөлінеді. I топ: Қызғылт II топ: Көк III топ: Сары ІV:Ақ | |
Сабақтың ортасы (5 мин) | Кіріспе бөлім І.Үй тапсырмасын тексеру: «Ыстық орындық» ойыны. Өтілген тақырыптар бойынша есептер беремін.Оқушылар есепті дұрыс əрі жылдам шешіп жауап беруі қажет. 1. 5+4 2. 3+3 3. 7+3 4. 6+4 5. 10-5 6. 9-4 7. 7-5 8. 8-5 Дескриптор: ●Өтілген тақырыптарды біледі ●ҚБ «Смайликтер» | |
| Жаңа сабақ Сабақты тәжірибе жасаудан бастаймын. “Алмаларды санаймыз” деген жаттығу жұмысын өткіземін. Екі-екіден қосып санау үшін орындалатын жаттығу: — Себетке 2 алма салынды. (Оқушылар үстелге 2 алма қояды). Себетте неше алма болды? (2)— Тағы 2 алма қосты. Себетте енді неше алма болды? (4) — Тағы 2 алма қосты. Себетте енді неше алма болды? (6) — Тағы 2 алма қосты. Себетте енді неше алма болды? (8) — Тағы 2 алма қосты. Себетте енді неше алма болды? (10) Дәл осылайша себетте 20 алма болғанша біртіндеп қоса беру керек. 20 санын алған соң, оқушылардан алмаларды қосқан сайын қандай сандарды алғанын сұраймын. (2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20) Осылайша санаудың екі-екіден тура санау деп аталатынын және сандардың өсу ретімен орналасатынын, сонымен қатар әр сан алдыңғы саннан 2-ге артық болатынын айтамын. Содан кейін алмаларды енді кері қарай санауды жаттықтыратын тапсырма беремін. Екі-екіден азайтып санауға арналған жаттығу: — Себетте неше алма бар? (20) — Себеттен 2 алма алдық. Себетте неше алма қалды? (18) — Тағы 2 алма алдық. Енді нешеу қалды (16) — Тағы 2 алма алдық. Енді нешеу қалды? (14) Осылайша себетте 0 алма қалғанша ала береміз. 0 санын алған соң, оқушылардан алмаларды алған сайын қандай сандар шыққанын сұраңыз. (20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 0). Осылайша санауды екі-екіден кері санау деп аталатынын және сандардың кему ретімен орналасатынын, сонымен қатар әр сан алдыңғы саннан 2-ге кем болатынын хабарлап айтамын | |
Сергіту сәті (2 мин) | Еркін ұста денеңді, Тарсылдатпай еденді Орнымыздан тұрып ап Жүгірейік бір уақ. Бір,екі,үш,бір,екі,үш. Қолды алға созайық Тік көтеріп қозғайық. Тым сылбыр да болмайық Алға қарай озбайық, Бір,екі,үш,бір,екі,үш. | Сергіту жинақтары |
(20 мин) | 2 тапсырма Қояндар Әр қоянда 2 сәбізден бар.Қояндар суреттерінің астындығы ұяшықтарға суретін салады.Қоянда барлығы неше сәбіз бар? Жауабы-8 Моншақ Моншақ тастарын екі-екіден түрлі –түске бояйды. Неше жұп шықты? Жауабы-5 Жұбын тап Суреттегі шұлықтардың жұптарын табады. Оларды сызықпен қосады.Неше жұп шұлық шықты? Жауабы-6 Дескриптор: ● Екі –екіден санауды толық түсінеді; ● Сандарды өсу ретімен санауды біледі; ● Сандарды кему ретімен санауды біледі; ҚБ «Смайлик» | |
Бекіту (5 мин) | Сабақты қорытындылау. Оқушылар 0-ден бастап 20-ға дейінгі сандарды 2 сан қосып өсу және кему ретімен айтып шығады. (2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20) (20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 0). Дескриптор: ● Берілген сұрақтарға жауап береді. ҚБ «Қол шапалақ» | |
Сабақтың соңы (3 мин) | Рефлексия.»Сабақты бағалау» Бас бармақ арқылы сабақты бағалайды Түсінбедім...👎 Толық түсінбедім... 👈 Толық түсіндім...👍 | |