kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ 4 сынып « Аққу, шортан, һәм шаян»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ тақырыбы:     « Аққу, шортан, һәм шаян»

Сабақтың мақсаты:

                                   1 Білімділік.

                                   Оқушыларды мазмұнына лайық ат қоюға үйрету, мәтін түрлерін   

                                   білуге дағдыландыру, құстардың, балықтардың тіршілігі туралы,  

                                   тіршілігі туралы, мәнерлеп оқуға үйрету, оқудың түрлері, оқығаннан  

                                   қортынды шығаруға үйрету.

                                   

                                   2 Дамытушылық.

                                   Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын байыту,жүйелі сөйлеуге үйрету,  

                                   мақал-мәтелдерді айту.

                                   

                                   3 Тәрбиелілік.

                                   Оқушыларды адамгершілікке, бірлікке, татулыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу,   

                                   құстарды, балықтарды, қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ,

Сабақтың көрнекілігі: Түрлі түсті борлар, сурет салынған плакат.

Сабақтың барысы:

                                  1. ҰЙЫМДАСТЫРУ БӨЛІМІ

Оқушыларды отырғызып, сабаққа дайындау.

                                 2. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ

1) Ғажайып сәуле.

А) авторы кім?

2) Мәтінді 3 бөлімге бөлу, аттарын сұрау.

а. Ұры. 1-бөлімді. Айгерім, Сая, Дәулет шығып мазмұнын айту.

б. Атақты фантаст ( Герберт Уэльс )

             2-бөлімді. Ақерке айтады

в.          3-бөлімді.Нсанова Қарашаш мазмұнын айтады.

3) Сұрақтарға жауап алу.

А. «Көрінбейтін адам» деген фильмді көріп пе едің?

Ә. Әңгімеден «нейтрон» сәулесінің адам өміріне қауіпті екенін ұққан боларсың?

Б. Оны қолдаушыларға көзқарасың қалай?

В. Атом бомбасынан зардап шеккен қандай елдерді білесің?

АҚШ 1945 ж. Жапонияға 6-тамызда Хиросима және Нагасаки қалаларына атом бомбасын тастады.

1953 жылдан бастап 1991 жылға дейін Семей полигонында сынақ жүргізіп келді.

1986 ж. Чернобль (Украинада) Атом электр станциясы жарылды.

Сәулелер ұрпақтан-ұрпаққа тарай беретін ауруларға ұшырады. Неғұрлым көбірек зақымданатын  табиғи иммунитет, орталық нерв жүйесі.

4) ӨЛЕҢ АҚ КӨГЕРШІН (хор)

3. ЖАҢА САБАҚ.

а. Тақта алдында бес арыстың суретін көрсету, А. Байтұрсыновтың суретін табу.

1) тақырыпты айту.

2) Ахмет Байтұрсыновтың өмір баянымен таныстыру.

3) Мұғалімнің мәнерлеп оқуы.

4) Сөздік жұмысын жүргізу

Һәм және ғибарат-үлгі сөздерінің мағыналас қатарын тауып көру.

Ынтымақ

5) Дәптермен жұмыс

Осы сөздерді дәптерге жазу.

6) Шынжырлап оқыту.

7)Қатар-қатар оқыту

8) Топтап оқыту

9) Іштей оқыту

10) Бірінші шумақтағы негізі ойды табу

                  (Жүкті үш жаққа тарту)

Екінші шумақтағы негізгі ойды табу.

           (Орынан қозғалмайды)

Үшінші шумақтағы негізгі ойды табу.

Төртінші шумақтағы негізгі ойды табу.

           (ынтымымақсыз-ісің оңбас)

11) Қорытындылап негізгі бір ойды таптырту.

        Бірлік.Бірлік бүбі – бірлік.

12) Мысылдағы оқиғаны қара сөзбен әңгімеле.

СЕРГІТУ МИНУТЫ.

1 Аққу.Бұл ірі  (салмағы -10кг) қанатының  құлашы 1,5 маппақ, ерекше ұзын да әсем мойны бар құстар.Сұңқылдақ аққу мойнын тік ұстайды,сары тұмсығының ұшы қара түсті болады.Сабырлық аққудың сарғыш- қызыл тұмсығының түбінде  қара бұлтығы болады.3-7ақ жұмыртқаларын салады. 35-40 күнде басып шығарады.

2. Шортан –Денесі ұзынша жебе тәрізді,ұсақ қабыршақпен қапталған.Аузында тістері көп,олар уымен кері бағытталған,сондықтан аузына түскен жемтігі кері шыға алмайды.Шортан -жыртқыш балықты басынан бастап жұтады.1,5 метрге дейін өседі,салмағы 30-35кг. Тек Балқаш Алакөл ойпаты Талас өзендерінде кездеспейді.

  Шаян - су түбінде тіршілік етеді.Су түбіндегі дәрнәсілдермен қоректенеді.

3. И.Крыловтың кітабын көрсету.

12 жол – И.Крылов

16 жол – А.Байтұрсынов

     А.Байтұрсыновқа  И.Крылов шығармаларының әсері болды.Мысал жанрының шағын көлемді туындылары арқылы ойлар айта білудің,оны астарлап сөйлетудің қажет екенін сезген А. Байтұрсынов 1909 жылы Петербургте «қырық мысал» жинағын жариялады.Бұл кітапқа енген мысалдар көлемі жағынан да өзешеленіп тұрады.

А) шымшық пен көгершін

Ә) ат пен есек,маймыл

Б) егінің бастары

Г) өгіз бен бақа А.Б.-36И.К.-17 «Әлін білмеген -әлек»

Д) қасқыр мен тырна

Е) бұл- бұлмен есек т.с.с.

4. МАҚАЛ-МӘТЕЛ АЙТУ

(Ынтымақ,бірлік,татулық туралы)

1.Ырыс алды-ынтымақ

2.Бірлік жоқ ел тозады

Бірлігі күшті ел озады

3.Әдепті бала-арлы бала

  Әдепсіз бала – сорлы бала

4.Ынтымақ түбі – бірлік

5.Ынтымақ істі – бітірер

6.Бірлік болмай,тірлік болмас.

7.Бірлік түбі тірлік.

БІРЛІК

Ұйымшылдық                                                                                      Күшті

Ынтымақ

                                                                                                                             Татулық

                     

Түгел

                                                                                              Ауызбіршілік

                                        Достық

8.Өмірмен байланыстыру.

7. Өз ойларын қорытындылау.

Аққу – мен былай айтар едім. Достарым бірігіп тіршілік етейік.

Ауызбішілік болмаса жүкті қозғалта алмаймыз дейді.

Шортан.- Мен жыртқыш балықпын.Менімен дос болсандар мен дос болуға бар күшімді саламын дейді.

Шаян.- Ал,менімен тату болыңдар.

  • келісемін достар,бірлік болмай тірлік болмас.Татулық керек.
  • Бәрімізде суда тіршілік етеміз.Мекеніміз бір – дейді.

8 САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ.

1 - Мәтін шығарманың қай түріне жатады?

2 – Мысал кейіпкерлері қандай іс атқармақшы болды?

3-Олардың істері неліктен нәтижесіз болып шықты?

4-Мысалдан қандай сабақ алуға болады?

5-Қортынды ой қай шумақта айтылған?

6-Мысалдағы оқиғаны қара сөбен әңгімеле.

7-Әрқайсың өз пікіріңді айтып беру.

  Өмірмен байланстыру.

10.Бағалау.

11.Үйге тапсырма.

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ 4 сынып « Аққу, шортан, һәм шаян»»

Сабақ тақырыбы: « Аққу, шортан, һәм шаян»

Сабақтың мақсаты:

1 Білімділік.

Оқушыларды мазмұнына лайық ат қоюға үйрету, мәтін түрлерін

білуге дағдыландыру, құстардың, балықтардың тіршілігі туралы,

тіршілігі туралы, мәнерлеп оқуға үйрету, оқудың түрлері, оқығаннан

қортынды шығаруға үйрету.

2 Дамытушылық.

Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын байыту,жүйелі сөйлеуге үйрету,

мақал-мәтелдерді айту.

3 Тәрбиелілік.

Оқушыларды адамгершілікке, бірлікке, татулыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу,

құстарды, балықтарды, қорғауға тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ,



Сабақтың көрнекілігі: Түрлі түсті борлар, сурет салынған плакат.

Сабақтың барысы:

1. ҰЙЫМДАСТЫРУ БӨЛІМІ

Оқушыларды отырғызып, сабаққа дайындау.

2. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ

1) Ғажайып сәуле.

А) авторы кім?

2) Мәтінді 3 бөлімге бөлу, аттарын сұрау.

а. Ұры. 1-бөлімді. Айгерім, Сая, Дәулет шығып мазмұнын айту.

б. Атақты фантаст ( Герберт Уэльс )

2-бөлімді. Ақерке айтады

в. 3-бөлімді.Нсанова Қарашаш мазмұнын айтады.

3) Сұрақтарға жауап алу.

А. «Көрінбейтін адам» деген фильмді көріп пе едің?

Ә. Әңгімеден «нейтрон» сәулесінің адам өміріне қауіпті екенін ұққан боларсың?

Б. Оны қолдаушыларға көзқарасың қалай?

В. Атом бомбасынан зардап шеккен қандай елдерді білесің?

АҚШ 1945 ж. Жапонияға 6-тамызда Хиросима және Нагасаки қалаларына атом бомбасын тастады.

1953 жылдан бастап 1991 жылға дейін Семей полигонында сынақ жүргізіп келді.

1986 ж. Чернобль (Украинада) Атом электр станциясы жарылды.

Сәулелер ұрпақтан-ұрпаққа тарай беретін ауруларға ұшырады. Неғұрлым көбірек зақымданатын табиғи иммунитет, орталық нерв жүйесі.

4) ӨЛЕҢ АҚ КӨГЕРШІН (хор)

3. ЖАҢА САБАҚ.

а. Тақта алдында бес арыстың суретін көрсету, А. Байтұрсыновтың суретін табу.

1) тақырыпты айту.

2) Ахмет Байтұрсыновтың өмір баянымен таныстыру.

3) Мұғалімнің мәнерлеп оқуы.

4) Сөздік жұмысын жүргізу

Һәм және ғибарат-үлгі сөздерінің мағыналас қатарын тауып көру.

Ынтымақ

5) Дәптермен жұмыс

Осы сөздерді дәптерге жазу.

6) Шынжырлап оқыту.

7)Қатар-қатар оқыту

8) Топтап оқыту

9) Іштей оқыту

10) Бірінші шумақтағы негізі ойды табу

(Жүкті үш жаққа тарту)

Екінші шумақтағы негізгі ойды табу.

(Орынан қозғалмайды)

Үшінші шумақтағы негізгі ойды табу.

Төртінші шумақтағы негізгі ойды табу.

(ынтымымақсыз-ісің оңбас)

11) Қорытындылап негізгі бір ойды таптырту.

Бірлік.Бірлік бүбі – бірлік.

12) Мысылдағы оқиғаны қара сөзбен әңгімеле.

СЕРГІТУ МИНУТЫ.

1 Аққу.Бұл ірі (салмағы -10кг) қанатының құлашы 1,5 маппақ, ерекше ұзын да әсем мойны бар құстар.Сұңқылдақ аққу мойнын тік ұстайды,сары тұмсығының ұшы қара түсті болады.Сабырлық аққудың сарғыш- қызыл тұмсығының түбінде қара бұлтығы болады.3-7ақ жұмыртқаларын салады. 35-40 күнде басып шығарады.

2. Шортан –Денесі ұзынша жебе тәрізді,ұсақ қабыршақпен қапталған.Аузында тістері көп,олар уымен кері бағытталған,сондықтан аузына түскен жемтігі кері шыға алмайды.Шортан -жыртқыш балықты басынан бастап жұтады.1,5 метрге дейін өседі,салмағы 30-35кг. Тек Балқаш Алакөл ойпаты Талас өзендерінде кездеспейді.

Шаян - су түбінде тіршілік етеді.Су түбіндегі дәрнәсілдермен қоректенеді.

3. И.Крыловтың кітабын көрсету.

12 жол – И.Крылов

16 жол – А.Байтұрсынов

А.Байтұрсыновқа И.Крылов шығармаларының әсері болды.Мысал жанрының шағын көлемді туындылары арқылы ойлар айта білудің,оны астарлап сөйлетудің қажет екенін сезген А. Байтұрсынов 1909 жылы Петербургте «қырық мысал» жинағын жариялады.Бұл кітапқа енген мысалдар көлемі жағынан да өзешеленіп тұрады.

А) шымшық пен көгершін

Ә) ат пен есек,маймыл

Б) егінің бастары

Г) өгіз бен бақа А.Б.-36И.К.-17 «Әлін білмеген -әлек»

Д) қасқыр мен тырна

Е) бұл- бұлмен есек т.с.с.

4. МАҚАЛ-МӘТЕЛ АЙТУ

(Ынтымақ,бірлік,татулық туралы)

1.Ырыс алды-ынтымақ

2.Бірлік жоқ ел тозады

Бірлігі күшті ел озады

3.Әдепті бала-арлы бала

Әдепсіз бала – сорлы бала

4.Ынтымақ түбі – бірлік

5.Ынтымақ істі – бітірер

6.Бірлік болмай,тірлік болмас.

7.Бірлік түбі тірлік.

БІРЛІК





Ұйымшылдық Күшті







Ынтымақ





Татулық

Түгел

Ауызбіршілік

Достық







8.Өмірмен байланыстыру.

7. Өз ойларын қорытындылау.

Аққу – мен былай айтар едім. Достарым бірігіп тіршілік етейік.

Ауызбішілік болмаса жүкті қозғалта алмаймыз дейді.



Шортан.- Мен жыртқыш балықпын.Менімен дос болсандар мен дос болуға бар күшімді саламын дейді.

Шаян.- Ал,менімен тату болыңдар.

  • келісемін достар,бірлік болмай тірлік болмас.Татулық керек.

  • Бәрімізде суда тіршілік етеміз.Мекеніміз бір – дейді.

8 САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ.

1 - Мәтін шығарманың қай түріне жатады?

2 – Мысал кейіпкерлері қандай іс атқармақшы болды?

3-Олардың істері неліктен нәтижесіз болып шықты?

4-Мысалдан қандай сабақ алуға болады?

5-Қортынды ой қай шумақта айтылған?

6-Мысалдағы оқиғаны қара сөбен әңгімеле.

7-Әрқайсың өз пікіріңді айтып беру.

Өмірмен байланстыру.

10.Бағалау.

11.Үйге тапсырма.























3 орта мектеп























Орындаған: Танирбергенова М.А.



















Ақтау 2017ж.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Ашық сабақ 4 сынып « Аққу, шортан, һәм шаян»

Автор: Танирбергенова Мадина Андреевна

Дата: 04.12.2018

Номер свидетельства: 488938
