Сабақтың тақырыбы: Зат есім
Сабақтың мақсаты: 1) Оқушылардың зат есім туралы білімдерін кеңейте түсу.
2) Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу дағдысын, ойлауын,сөйлеуін дамыту.
3) Әдептілікке,бірін-бірі тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,топпен,жеке СТО
Сабақтың түрі: аралас
Пән аралық байланыс: әдебиеттік оқу,математика,дүниетану,орыс тілі
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дағды
Мейірімді жүректен,
Ақ пейілді тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық.
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Сәлембердік сіздерге
Құрметпенен біз
Шанаменен зырлап желетін,
Шаңғы,коньки тебетін,
Аққала жасап ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсың? (қыс)
(Жұмбақ шешу арқылы топқа бөлу)
1. Қыста ғана болады 2) Отқа жанбас,
Ұстасаң қолың тоңады (қар) суға батпас (Мұз)
Қызығушылығын ояту.
-Балалар, ерте ертеде біз білмейтін бір үлкен «Морфология» деген елде сөздер өмір сүріпті...
Сөйтіп «Морфология» елі-Сөз таптары еліне айналады. Тәуелсіздікке 25 жыл.
Кесте.
Әр қатардағы сөздерге сұрақ қой,қалай,атайсың?
Көрікті Әдемі жақсы | Жүгірді Оқыды ойнады | Аспан аспаз білім | Алпыс Екі мың |
Үй тапсырмасын тексеру. 4-жаттығу.
Жасыл шырша,тәтті торт,ыстық үтік, ағынды өзен,жарқыраған күн,сүйкімді лақ.
Кім? Не? Кімдер? Нелер? сұрағына жауап беретін қандай сөз табы
Зат есім
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Сұрақ қою
Қар тобы мұз тобы
Қозы кесе
Тарақ бесік
мата кілем
кеме
2-жаттығу. Мәтінге ат қой. Зат есімсіз оқу,зат есімдерді жазу, Мәтінде не туралы айтылған.
1. Хормен оқу. 1 обзац –мұз тобы
2 обзац-қар тобы
Су,құмыра,тастар.
3-жаттығу. Сөздер тобына тағы үш сөзден қосып жаз.
Қар тобы.
Адамдар: кім? нағашы, ақын,мұғалім,ата,әнші
Өсімдіктер: не? Түймедағы, бәйшешек, роза,жусан
Құстар: не? Бүркіт,торғай,бұлбұл,көгершін
Мұз тобы.
Балықтар: не? Жайын,сазан,шортан,алабұға
Аңдар: не? Жолбарыс,арыстан,түлкі,аю
Еңбек құралдары: не? Егеу,балта,балға,ара.
Көлік: не? Трамвай,автобус,машина,ұшақ.
Сергіту. «Сұр қоян» (қимылмен)
Топ басшылары
Әдебиеттік оқу ұяшығы Математика ұяшығы Дүниетану ұяшығы
поэзия сөздер оқу жануарлар
5-жаттығу. Зат есімдердің астын сыз.
Қар тобы Мұз тобы
Өнер-ағып жатқан бұлақ Ата-бәйтерек,
Ғылым жанып тұрған шырақ Бала-жапырақ
1. Зат есімдер сөйлемнің қай мүшесі болып тұр?
2. сызықша қойылу себебін түсіндір.
«Дүкеннен азық-түлік алу» ойыны.
1. Ас атасы –нан (хлеб) 1. Нан мен бірге жағылған .
Барлық бала дәм алған (май-масло)
2. өзі тәтті тез еріген, 2. Домалақ оның пішіні,
Шайдың дәмін келтірген (қант-сахар) олда бір нанның үлгісі
(тоқаш)
Бекіту. (тест,суретке тіл бітсе)
1. Кім сұрағына жауап болатын сөз қайсысы?
А) айна ә) гүл б) сәби
2. Не сұрағына жауап беретін сөз қайсысы?
А) суретші ә)бақа б)ұшқыш
3. Заттың атын білдіретін сөзді тап
А) сүңгу ә) көйлек б) қоңыр
4. Зат есімге қойылатын сұрақ
А) кім?не?кімдер?нелер?
Ә) не істеді?не қылды? Қайтті?
Б) қандай?
Қорытынды. «Үй макеті»
Бағалау
Үйге тапсырма: 4-жаттығу