Сабақтың мақсаты :
1 .Білімділігі :
Өсімдік мүшелерінің ішінде жапырақтың атқаратын қызметі,жапырақ түрлері жайында мағлұмат беру.
2.Дамытушылығы :
Қосымша тапсырмалар,сөзжұмбақ орындату арқылы ойлау қабілеттерін дамыту .
3.Тәрбиелігі :
Өсімдіктер әлеміне деген оқушылардың сүйіспеншілігін ояту,оларды қорғай білуге,табиғатты аялауға,сүюге тәрбиелеу
Сабақтын түрі: сабақ – презентация ,аралас
Сабақтың әдісі : түсіндіру, талдау, ой қозғау
Пәнаралық байланыс: бейнелеу, ана тілі
Көрнекіліктер: Тақырыпқа байланысты суреттер,слайд.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
1. Қызығушылықты ояту
Табиғат,ел –анамыз,
Табиғатқа біз баламыз.
II .Үй тапсырмасын сұрау.
-Өсімдік деген не?
-Өсімдік өсуі үшін не керек?
-Тамыр деген не?
-Тамыр өсімдікке не береді?
-Өсімдікке сабақ не үшін керек?
-Сабақтың қандай түрлері болады?
ем
ауа
сусын
Өсімдік
жеміс
тағам
кітап
дәрі
III. Сергіту сәті
Тербеледі ағаштар
Алдымнан жел еседі
Кіп-кішкене ағаштар
Үп-үлкен боп өседі
Бұлт ағады аулаққа
Күз келіпті бау- баққа
Жаздай өскен жапырақ
Шашылады жан-жаққа.
IV .Жаңа сабақ
1
ж ы л у
2
а у а
3
т о п ы р а қ
4
ж а р ы қ
м ө л д і р
5
а қ
6
7
қ а р
1.Адамға қыс мезгілінде не керек?
2.Адам немен тыныс алады?
3.Шіріндісі көп затты ата.
4.Күн бізге не береді?
5.Судың түсі қандай?
6.Сүттің түсі қандай?
7.Қыста не жауады?
Жапырақ өсімдіктің өсу мүшесі.
Жапырақ өскенде ұшынан бастап өседі.Өсуі 30-40 күнге созылады .
Жапырақтың тіршілік мерзімі бірнеше айдан ,15жылға созылады .
Жапырақтар кезекдесе,қарама-карсы топтаса орналасады .
Жапырақ тақтадан және сағақтан тұрады.Жапырақтың жалпақ бөлігі
тақтасы,сабаққа бекінетін жіңішке бөлігі
сағағы деп аталады.
Бір тақтасы бар жапырақ жай
жапырақ деп аталады.
Бір сағақта одан да көп майда жапырақша
Болса,күрделі жапырақ деп аталады.
Жапырақ пішіндеріне қарай әр түрлі болады.
Жапырақ бойында әр түрлі реңдер болады.Олар жасыл,қызыл,сары реңдер.
Жапыраққа жасыл рең беретін-хлорофилл.
ауаны тазартады
оттегін шығарады
қант, крахмал
түзіледі
өсімдік бойындағы
суды буландырады
жапырақ арқылы
өсімдік тыныс алады
көмір қышқыл газын сіңіреді
V. Оқулықпен жұмыс
-Оқушыларға мәтінді іштей оқыту,тізбектей оқыту
Жапыраққа еріген
тұз,су не арқылы келеді?
Жапырақ арқылы
өсімдік не алады?
Жапырақ нені
жұтады?
Бөлме өсімдіктерінің
жапырақтарын неге
сүртеді?
Жапырақ пішіндері
қандай болады?
Түскен жапырақты
не істеу керек?
Қыста тамсанды
3. Өсімдіктің жер беті бөлігі
4. Ешкім де жемейді ,
Тәтті екен демейді
Сарғайып кетеді
Үзіліп түседі .
VI.“ Жапырақта су бар екенін дәлелдеу ”
тәжірибесі.
Керекті заттар : қайшы,салфетка,жапырақ
VII .Дәптермен жұмыс :
Жаңа сөздер : қант,крахмал,хлорофилл
Мақал
Бір тал кессең ,он тал ек.
Адам көркі шүберек ,
Ағаш көркі-жапырақ.
VIII. Қорытындылау
Жігіттер квартеті “K үрең күз ”
IX .Бағалау
5 алған оқушыға жасыл жапырақ,
4 алған оқушыға сары жапырақ
X .Үйге тапсырма