Білімділік: о?ушылар?а таби?ат туралы білім бере отырып, С. Сейфуллинні? ?ле?іні? идеясын т?сіндіру, ?орша?ан орта?а деген к?з ?арасын, оны? ерекшеліктері туралы білуге ?йрету.
Дамытушылы?: ?з пікірін еркін айту да?дысын дамыта отырып, ?з ойын толы? жеткізе білуге тіл байлы?ын ж?не шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту.
Т?рбиелік: таби?атты ?ор?ау?а, жан - жануарлар?а деген ??рметін т?рбиелеу.
Топ басшысын сайлау.
Топты? алты? ережесі:
1.Тынышты? са?тау
2.Топта бір – бірін ты?дау
3.Ынтыма?тасты?
1. С. М??анов кім?
2. Ол кісі ?ай жылы д?ниеге келген?
3. ?андай е?бектерін білеміз?
4. Жазушы К?кшені? к?ркін ?алай суреттеген?
5. К?кшені неліктен гау?ар тастан жасал?ан к?мбезге те?ейді?
6. Осы м?тінде ?андай с?здер са?ан ерекше ?сер берді?
7. Сен ?з ту?ан жері?ді ?алай суреттер еді??
8. М?тін несімен ?нады?
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«С?кен Сейфуллин “А?са? киік”»
Ашық сабақ
Әдебиеттік оқу 3 - сынып
Сәкен Сейфуллин “Ақсақ киік”
Сабақтың мақсаты
Білімділік: оқушыларға табиғат туралы білім бере отырып, С. Сейфуллиннің өлеңінің идеясын түсіндіру, қоршаған ортаға деген көз қарасын, оның ерекшеліктері туралы білуге үйрету. Дамытушылық: өз пікірін еркін айту дағдысын дамыта отырып, өз ойын толық жеткізе білуге тіл байлығын және шығармашылық қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: табиғатты қорғауға, жан - жануарларға деген құрметін тәрбиелеу.
Ұйымдастыру
Топ басшысын сайлау.
Топтың алтың ережесі:
Тыныштық сақтау
Топта бір – бірін тыңдау
Ынтымақтастық
Сабақтың барысы
Балалар, сендер мен қойған сұрақтарға дұрыс жауап
берсеңдер экранға бүгінгі өтетін тақырыбымыз шығады.
1. С. Мұқанов кім? 2. Ол кісі қай жылы дүниеге келген? 3. Қандай еңбектерін білеміз? 4. Жазушы Көкшенің көркін қалай суреттеген? 5. Көкшені неліктен гауһар тастан жасалған күмбезге теңейді? 6. Осы мәтінде қандай сөздер саған ерекше әсер берді? 7. Сен өз туған жеріңді қалай суреттер едің? 8. Мәтін несімен ұнады?
Жаңа сабақ
«Миға шабуыл» стратегиясы : 1.Бейнеролик көрсету: киік туралы
Өмірбаян
Сәкен (Сәдуақас) Сейфуллин
(1894-1938)
Сәкен Сейфуллин 1894 жылы Қарағанды облысы, Нілді деген
жерінде туған.
Сәкен жастайынан ән салып, өлең шығарып, өнерге әуес болған. Саяси тартысқа да ерте араласқан.Ол «Бақыт жолында», «Ақсақ киік», «Келіншек ойы», «Тар жол тайғақ кешу», «Туған ел», «Қызыл шұнақ», «Аққудың айырылуы» секілді дүниелер жазды. “Ақсақ киік” өлеңі 1924 жылы дүниеге келді.
Оқылым видео
Оқулықпен дұмыс
Әр шумақты оқыта отырып талдатып, ат қойғызу.
Арқаның бетпақ деген даласы бар, Бетпақ шөл, ойлы қырлы панасы бар. Сол шөлде ел жоқ, күн жоқ өсіп өнген Жәндіктің киік деген баласы бар.
Мергендер дамыл алмай киік атқан, Ауылды қан сасытып топырлатқан. Киікті ойлай ма екен таусылар деп, Азайып бірте – бірте келе жатқан.
Киікті қазақ және дейді бөкен, Бетпақты бұл бишара қылған мекен. Бөкенді атып мерген өлтіргенде, Жазасыз жан өлді деп ойлай ма екен?
Сергіту сәті:
Киік-киелі жануар
Киік бетпақ шөлді далалар мен таулы аймақтарда өмір сүретін жануар. Ол жүйрік(сағ. 60 - 70км жүгіреді). топтасып өмір сүреді. Өзін - өзі емдейтін де қасиеті бар. Еті, мүйізі бағалы. (дәрі - дәрмек жасайды) Ақбөкен деп те атайды, шөлге өте төзімді.
Шығармашылық жұмыстар
І топ . Киіктің сұлулығын бейнеле? ІІ топ .Оқ тиген киіктің халін суреттеп түсіндір? ІІІ топ . Киікті атқан адамға деген көз қарасыңды білдір.
ІҮ топ . Киік неліктен қызыл кітапқа енгізілді?
Бүгінгі күннің өзекті мәселесі.
Ой толғаныс:
Біз киікті қалай қорғаймыз?
«Автор орындығы» стратегиясы.
1 оқушыны тақтаға шығарып,
қалған оқушылар сұрақ қояды .
Бағалау
5
4
3
Үйге тапсырма
Үйге тапсырма: 1. Қазақ халқының табиғатты қорғау туралы тиым сөздерін жинау. 2. Мәнерлеп оқу. 185 – 186 беттер.