kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Презентация на тему "Су- суды? ?асиеті"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

 

Саба? та?ырыбы:

       Таби?атта?ы су. Суды? ?асиеттері ж?не ?олданылуы

білімділік – суды? физикалы?, химиялы? ?асиеттерін, алынуы ж?не ?олданылуын білімділік ж?не біліктілік да?дыларын ?алыптастыру.

дамытушылы? – д?ниетанымды? к?з?арасын ?алыптастырып, о?ушыны? ой-?рісін дамытып, шы?армашылы? ?абілетін ?алыптастыру.

т?рбиелілік -  суды? жалпы тіршілік ?шін ма?ызы туралы танымды? м?ліметтер беру, экономикалы? ж?не экологиялы? т?рбие беру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«презентация на тему "Су- суды? ?асиеті"»

Сабақ тақырыбы:   Табиғаттағы су. Судың қасиеттері және қолданылуы

Сабақ тақырыбы:

Табиғаттағы су. Судың қасиеттері және қолданылуы

Сабақтың мақсаты:   білімділік – судың физикалық, химиялық қасиеттерін, алынуы және қолданылуын білімділік және біліктілік дағдыларын қалыптастыру. дамытушылық – дүниетанымдық көзқарасын қалыптастырып, оқушының ой-өрісін дамытып, шығармашылық қабілетін қалыптастыру. тәрбиелілік - судың жалпы тіршілік үшін маңызы туралы танымдық мәліметтер беру, экономикалық және экологиялық тәрбие беру.

Сабақтың мақсаты:

білімділік – судың физикалық, химиялық қасиеттерін, алынуы және қолданылуын білімділік және біліктілік дағдыларын қалыптастыру.

дамытушылық – дүниетанымдық көзқарасын қалыптастырып, оқушының ой-өрісін дамытып, шығармашылық қабілетін қалыптастыру.

тәрбиелілік - судың жалпы тіршілік үшін маңызы туралы танымдық мәліметтер беру, экономикалық және экологиялық тәрбие беру.

Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, тәжірибе жасау, есептер шығару. Сабақтың көрнекілігі : периодтық кесте, зертханалық жабдықтар, сынауықтар, су, колба, пышақ, тамшуыр, қысқыш. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, тәжірибе жасау, есептер шығару.

Сабақтың көрнекілігі : периодтық кесте, зертханалық жабдықтар, сынауықтар, су, колба, пышақ, тамшуыр, қысқыш.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту

Ұйымдастыру кезеңі І топ ІІ топ  Ащы су Тұщы су

Ұйымдастыру кезеңі

І топ ІІ топ

Ащы су Тұщы су

Үй жұмысын тексеру І топ “Ащы су” ІІ топ “Тұщы су” 1. Тотығу-тотықсыздану реакциялары дегеіміз не? 1. Тотығу дәрежесі дегеніміз не? 2. Тотығу дегеніміз не? 2. Тотықсыздану дегеніміз не? 3. Тотықсыздандырғыш дегеніміз не? 3. Тотықтырғыш дегеніміз не? 4. Сутектің физикалық қасиеттерін айт 4. Сутектің валенттілігі 5. Қосылыстардағы элементтердің тотығу дәрежесін анықта а) S ә) MgO б)HNO 3  5. Қосылыстардағы элементтердің тотығу дәрежесін анықта а) O 2 ә) N 2 O 5 б)H 2 SO 4

Үй жұмысын тексеру

І топ “Ащы су”

ІІ топ “Тұщы су”

1. Тотығу-тотықсыздану реакциялары дегеіміз не?

1. Тотығу дәрежесі дегеніміз не?

2. Тотығу дегеніміз не?

2. Тотықсыздану дегеніміз не?

3. Тотықсыздандырғыш дегеніміз не?

3. Тотықтырғыш дегеніміз не?

4. Сутектің физикалық қасиеттерін айт

4. Сутектің валенттілігі

5. Қосылыстардағы элементтердің тотығу дәрежесін анықта

а) S ә) MgO б)HNO 3

5. Қосылыстардағы элементтердің тотығу дәрежесін анықта

а) O 2 ә) N 2 O 5 б)H 2 SO 4

Жаңа сабақ Бірі жанып, бірі қолдап жануды, Екі элемент бізге бұрын танылды. Өрт болып еді, сөндіруге көп адам, Қосылысын соған алып ағылды. 2Н 2 + О 2 = 2Н 2 О

Жаңа сабақ

Бірі жанып, бірі қолдап жануды,

Екі элемент бізге бұрын танылды.

Өрт болып еді, сөндіруге көп адам,

Қосылысын соған алып ағылды.

2 + О 2 = 2Н 2 О

Топтық жұмыс “ Ащы су” “Тұщы су”   Судың маңызы Судың физикалық  қасиеті, қолданылуы

Топтық жұмыс

Ащы су” “Тұщы су”

Судың

маңызы

Судың физикалық

қасиеті,

қолданылуы

Судың химиялық қасиеттері 1. Жай заттармен әрекеттесуі Белсенді металл + су = сілті + сутек газы 2Na + 2H 2 O = 2NaOH + H 2 ↑ (№1 зертханалық жұмыс) Ca + 2H 2 O = Ca(OH) 2 + H 2 ↑  Орташа белсенді металл + су буы = металл оксиді + сутек Zn + H 2 O t =ZnO + H 2 (№2 зертханалық жұмыс)  Бейметалмен әрекеттесуі: C + 2H 2 O = CO 2 + 2H 2 ↑

Судың химиялық қасиеттері

1. Жай заттармен әрекеттесуі

Белсенді металл + су = сілті + сутек газы

2Na + 2H 2 O = 2NaOH + H 2 (№1 зертханалық жұмыс)

Ca + 2H 2 O = Ca(OH) 2 + H 2

Орташа белсенді металл + су буы = металл оксиді + сутек

Zn + H 2 O t =ZnO + H 2 (№2 зертханалық жұмыс)

Бейметалмен әрекеттесуі:

C + 2H 2 O = CO 2 + 2H 2

2. Судың күрделі заттармен әрекеттесуі   Негіздік оксид + су = негіз   CaO+ H 2 O = Ca(OH) 2   Бейметалл оксиді + су = қышқыл   SO 3 + H 2 O = H 2 SO 4  P 2 O 5 + 3H 2 O = 2H 3 PO 4

2. Судың күрделі заттармен әрекеттесуі

Негіздік оксид + су = негіз

CaO+ H 2 O = Ca(OH) 2

Бейметалл оксиді + су = қышқыл

SO 3 + H 2 O = H 2 SO 4

P 2 O 5 + 3H 2 O = 2H 3 PO 4

Сабақты бекіту  1. Деңгейлік тапсырмалар А деңгей  І топ “Ащы су” Мына заттардың қайсысы сумен әрекеттеседі :  Na, P 2 O 5 ,HCl, C ІІ топ “Тұщы су” Мына заттардың қайсысы сумен әрекеттеседі:  Ca, SO 3 , H 2 SO 4 , Zn

Сабақты бекіту

1. Деңгейлік тапсырмалар

А деңгей

І топ “Ащы су”

Мына заттардың қайсысы сумен әрекеттеседі :

Na, P 2 O 5 ,HCl, C

ІІ топ “Тұщы су”

Мына заттардың қайсысы сумен әрекеттеседі:

Ca, SO 3 , H 2 SO 4 , Zn

В деңгей І топ “Ащы су” ІІ топ “Тұщы су” Na + H 2 O = Н 2 + S = Ca + H 2 O = P 2 O 5 + H 2 O = SO 3 + H 2 O = K + H 2 O =

В деңгей

І топ “Ащы су”

ІІ топ “Тұщы су”

Na + H 2 O =

Н 2 + S =

Ca + H 2 O =

P 2 O 5 + H 2 O =

SO 3 + H 2 O =

K + H 2 O =

С деңгей І топ “Ащы су” Массасы 270 г су электр тогының әсерінен айырылған кезде сутектің қандай массасы түзілді? ІІ топ “Тұщы су” Массасы 31 г натрий оксиді сумен әрекеттескенде қанша грамм натрий гидроксиді NaOH түзіледі?

С деңгей

І топ “Ащы су”

Массасы 270 г су электр тогының әсерінен айырылған кезде сутектің қандай массасы түзілді?

ІІ топ “Тұщы су”

Массасы 31 г натрий оксиді сумен әрекеттескенде қанша грамм натрий гидроксиді NaOH түзіледі?

2. Бәйге (сұрақтарға тез жауап)  1)Судың формуласы 2) Судың Mr 3)Судың газ күйі 4)Су молекуласындағы оттектің тотығу дәрежесі 5)Судың қайнау температурасы 6)Адам денесіндегі судың үлесі 7)Судың қатты күйі 8)Судың қату температурасы 9)Жердің су қабаты 10)Сутек жанғанда алынатын зат 11)Судың тығыздығы 12Қатты күйдегі судың немесе мұздың тығыздығы

2. Бәйге (сұрақтарға тез жауап)

1)Судың формуласы

2) Судың Mr

3)Судың газ күйі

4)Су молекуласындағы оттектің тотығу дәрежесі

5)Судың қайнау температурасы

6)Адам денесіндегі судың үлесі

7)Судың қатты күйі

8)Судың қату температурасы

9)Жердің су қабаты

10)Сутек жанғанда алынатын зат

11)Судың тығыздығы

12Қатты күйдегі судың немесе мұздың тығыздығы

Су туралы мақал – мәтел айту

Су туралы мақал – мәтел айту

Қорытындылау

Қорытындылау

Үйге тапсырма § 39-41оқу 105 бет 5 есеп

Үйге тапсырма

§ 39-41оқу

105 бет 5 есеп


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
презентация на тему "Су- суды? ?асиеті"

Автор: Суюндикова Сандугаш Абаевна

Дата: 23.03.2016

Номер свидетельства: 309114
